Inzerce

NAŠE RECENZE: MAPOVÁ APLIKACE CHKO BRDY OD VLS ČR, STÁTNÍ PODNIK, rok po spuštění (2. recenze)

7|2|2018 - Redakce ObjevBrdy.cz

Rok se s rokem sešel. Právě přibližně před rokem spatřila světlo Světa mapová aplikace VLS. Naše recenze byla celkem kritická. Zda a jak se vývojáři za rok posunuli?


NAŠE RECENZE: MAPOVÁ APLIKACE CHKO BRDY OD VLS ČR, STÁTNÍ PODNIK, rok po spuštění (2. recenze)

Před rokem, jsme Vám jako jediní přinesli podrobnou recenzi mapové aplikace CHKO Brdy od VLS ČR. Náš článek vzbudil velký zájem a to i na úrovni VLS. To nás velmi potěšilo. Dostalo se nám i vyjádření od tiskového mluvčího VLS pana Sotony  k některým bodům. Aplikace byla opravdu „čerstvá“ v pilotním provozu, skrývala pár chyb, ale i povedených věcí. Pan Sotona, respektive VLS, si byli stavu vědomi a aktivně se zapojili do posunu aplikace.

Oba články naleznete zde:

NAŠE RECENZE: MAPOVÁ APLIKACE PRO NÁVŠTĚVNÍKY RALSKA A CHKO BRDY OD VLS ČR, STÁTNÍ PODNIK, VERZE 1.0.2 (10204)

VLS ČR: VAŠE PODROBNÁ RECENZE NAŠÍ APLIKACE PRO BRDY NÁS PŘEKVAPILA!

Pojďme se po roce podívat, jak a zda se aplikace posunula. Předem chceme opět zdůraznit, že není našim zájmem někoho cíleně kritizovat, vyvolat spory. Současně není článek nikým objednán.

 

Co říká Google Play

Hodnotíme poslední verzi 1.2.1 aktualizované 15. 12. 2017. Přístup k oprávněním: poloha, foto, úložiště, info o WiFi a síťových připojení je vzhledem k poslání aplikace adekvátní. Staženo v rozmezí 1.000 – 5.000.

Původní hodnocení z 2,3 hvězdiček (stav 30. 1. 2017) se nám zvedlo na 3,5 (3. 2. 2018). Že by náznak zlepšení, nebo spíše vyšší počet hodnocení zpřesnil známku?

 

Instalace

Aplikaci testujeme na telefonu LG V10 s Androidem 7.0.

Základní balíček nepatrně narostl na 19,71 MB, což je minimální hodnota. Po prvním spuštění jste srozumitelně seznámeni s důvody přístupu k úložišti a posléze telefonu. Dále si musíte přečíst info o probíhající pyrotechnické asanaci, kdy místní značení má přednost před navigací. Ač měla být očista ukončena 31. 12. 2017, byla v rozporu se zákonem posunuta k 31. 12. 2018. Psali jsme zde. V tomto případě je mapový podklad neaktuální.

Instalace a chod aplikace je plynulý, bez záseků. To však ovlivní výkon Vašeho telefonu a verze Androidu.

Aplikace VLS ČR, státní podnik, Ralsko a Brdy, Reprofoto: Redakce ObjevBrdy.cz

 

Rozšíření obsahu

Po otevření aplikace se spustí aktualizace „Základní informace o lokalitě Brdy“ stáhne se 5 MB. Získáte tak jen základní mapu bez možnosti zoomování a veškerá doporučená místa VLS v Brdech. Je tak jasné, že v nabídce sáhnete po stažení „Mapových podkladů Brdy“, které zaberou 91 MB a „Podrobnější mapové podklady Brdy“ s obsahem 383 MB. Nyní jsme již na cca 500 MB. Ale získáme tak off-line verzi map, což v terénu, kde na mnohých místech není mobilní pokrytí a zároveň potřebujete šetřit baterii je přijatelné.

Stažení doplňkových map doporučujeme před výletem do Brd a ideálně na WiFi. Balíček map se nám začal stahovat sám, a to v okamžiku zoomování mapy. To by Vás mohlo v případě omezeného mobilního datového tarifu nepříjemně překvapit.

Zaujme-li Vás encyklopedie, připravíte se o dalších 175 MB. Vzhledem ke sdílené paměti v telefonu nemůžeme otestovat možnost přesunu na kartu. Dejte nám vědět Vaše zkušenosti.

Názor na celkový objem aplikace, zda je velký či nikoli, se bude pochopitelně odvíjet o telefonu, který vlastníte. Pozitivní je zlepšení kvality a detailu map.

 

DETAILNÍ PROHLÍDKA APLIKACE

 

 MAPA

Nadále je jako mapový podklad použito bezplatných podkladů Openstreet map. Pro tvůrce především z pohledu autorských práv jistě výhodné. Avšak je stále na zváženou, zda například mapy.cz neskrývají více detailních a především aktuálnějších dat.

V současné verzi aplikace nejsou vyznačeny některé turistické trasy. Např.  mezi rozcestím Pod Tokem a rozcestím K Letišti a další… Tuto skutečnost vnímáme jako velký nedostatek.

Naopak chválíme tolik kritizovanou absenci vrstevnic. Jsou na svém místě! Tím je pohyb v terénu dle mapy již smysluplnější.

 

 NAVIGACE  

Jak i pan Sotona potvrdil, VLS se nechtělo vydat tzv. turn-by-turn navigací, tedy klasickou hlasem a směrově naváděnou. Rozhodnutí tedy částečně akceptujeme, jistě se jedná o šetrnější přístup k baterii. Avšak onu volbu bychom nechali zvolit uživatele aplikace.

Vytyčená trasa sleduje jen Váš bod, jak se pohybujete. Naopak přehledně Vás upozorní, jaká vzdálenost Vás čeká a jaké stoupání a klesání. To chválíme. Popisek se však nemění. Neupozorní Vás, za kolik metrů přijde rozcestí, kde zahnout apod. Budiž, tím bychom alespoň viděli jako řešení zvukové, vibrační upozornění, zda se vychýlíte od vytyčené trasy. Současně se jedním kliknutím bez upozornění dostanete mimo navigaci a budete ji muset znovu nastavovat. Vzhledem k tomu, že se jedná o primární poslání aplikace, není to prostě ono.

Zároveň jsme nezaznamenali avizované upozornění na místa, kolem kterých návštěvník prochází. Současně aplikací zvolená volba trasy po hlavních silnicích zůstává. Zde jsme změnu také nezaznamenali.

Nadále není možné vyhledat místo dle GPS. Vyhledávání ani nepracuje s názvy v mapě, ktere nejsou uloženy jako body VLS, nebo Vaše vlastní body.

Přetrvává i nedostatek čitelnosti názvů. Zůstává malý font písma a na námi testovaném telefonuje opět bez lupy přečtení prostě nemožné. Tím se orientace na mapě bohužel stává velmi složitou, takřka nepoužitelnou..

Změny oproti 1. 2. 2017

+ přidány vrstevnice
- nadále nečitelné názvy při zoomování mapy
- neaktuálnost mapových podkladů
- nedoplněni avizovaná vylepšení (trasování, doporučené body)
- nemožnost vyhledávání přes GPS a jiných bodů na mapě
 

Foto: Hynek Harvánek, Zavírka

 

DŮLEŽITÁ MÍSTA

Vlastně to, co aplikaci dělá smysluplnou. Nadále je však popis míst velmi strohý. Současně se jejich výčet za rok moc nerozrostl. Vrcholy zůstávají na 9 kusech. Naopak konečně se nám zaplnila loni zcela prázdná složka parkovišť. Avšak je paradoxní, že tak opěvované, megalomanské a prázdné parkoviště v Kolvíně na mapě chybí. Zvláštní…

Po naší recenzi bylo avizováno, že dojde k přidání fotografií do off-line verze. Ty mohou bezesporu orientaci v místě zlepšit. Bohužel se tak nestalo. Nadále je nutné být pro načtení připojen k datové síti. Tedy než vyrazíte, vše pečlivě plánujte doma, ideálně přes WiFi! Bylo by vhodné tento balíček opět nabídnout ke stažení, tedy nechat volbu na uživateli.

Změny oproti 1. 2. 2017

+ drobná rozšíření
- velmi stručný popis míst
- obrázky nedostupné v off-line datovém režimu

 

OBLÍBENÁ MÍSTA

Jedná se o novou položku, v které vidíme posun ke zlepšení aplikace. Jakýkoli bod na mapě, který si prstem označíte, máte možnost uložit. Zvolit se tak Vaše nové cílové místo. Uživatelské prostředí je příjemné, můžete si přidat název, popis a fotografie (ty bohužel nelze nahrát s galerie v telefonu, musíte je přímo vyfotit). Avšak do oblíbených nelze uložit již vytvořené body od VLS. Obejít lze kliknutím na mapě těsně vedle...

Zajímavou funkci kazí fakt, že aplikace nedokáže pracovat se všemi cestami na mapě. Uložili jsme si vrchol Zavírka. Cíl trasy však navigace vedla jen na práh Brd, do Lázu. S jiným bodem startu nás dovedla k druhé straně Pilské nádrže..

Uvítali bychom možnost sdílení místa, nebo doporučení místa pro VSL jej zakomponovat do své databáze.

 Změny oproti 1. 2. 2017

+ před rokem záložka nebyla, velmi dobrý počin, má potenciál
+ plná editace 
- nelze si uložit již místa VLS vytvořená
- nelze nahrát fotografii z galerie telefonu
- riziko, že navigace trasu k Vašemu místu nenajde
 
 

Aplikace VLS ČR, státní podnik, Ralsko a Brdy, Reprofoto: Redakce ObjevBrdy.cz

 

 VÝLETY:

Zde se obáváme, že k žádnému posunu nedošlo. Ikdyž ano, je zde záložka Výlet - „Cyklistická“ (zvláštní skloňování), ale záložka je bohužel prázdná. Obrázky k trasám také chybí, což nevhodně supluje název „Obrázek připravujeme“. Potenciál této funkce je tak zcela u ledu.

Změny oproti 1. 2. 2017

- bez posunu

 

ENCYKLOPEDIE: 

Nadále se nám tato položka v aplikaci velmi líbí. Avšak jako u většiny věcí v aplikaci, v části rostlin nedošlo k rozšíření výčtu vzácné, ale i klidně běžné flóry v Brdech. To platí i pro fanu. Jako pozitivní vnímáme přidání záložky „Houby“, která obsahuje velké množství známých i méně známých exemplářů.

Potenciál této myšlenky se částečně podařilo posunout dále. Přáli bychom si, kdyby se tak dělo i nadále především s říší rostlin a živočichů.

Změny oproti 1. 2. 2017

+ nová kategorie hub
- nerozšířeny kategorie rostlin a živočichů

 

POČASÍ

Stejně jako před rokem, nalezneme jen aktuální ikonu počasí a teplotu. Avšak „aktuální“ je vhodné brát s rezervou. Stav při psaní článku: venku sněží, 0° C (a jsme jen na úpatí Brd). V apikaci: zataženo, + 3° C.

Nadále tak zcela postrádáme detailnější předpověď a zdroj informací. Avšak v případě mobilního telefonu je otázkou, zda není lepší sáhnout po detailní aplikaci s předpovědí, kterých je nesčetně a tuto fukci z aplikace vypustit. 

Změny oproti 1. 2. 2017

- bez posunu

 

Stahovat, či nestahovat?

Důvody proč ANO:

+ nadále se nám celkově myšlenka a taková podpora Brd líbí!
+ detailnější mapové podklady s vrstevnicemi
+ rozšíření o některé popisy názvů cest
+ informace formou encyklopedie
+ možnost OFF-LINE verze map
+ bezproblémová instalace, plynulý a rychlý chod
+ bez reklam
+ nadále zdarma

 

Důvody proč NE:

- před rokem avizovaná zlepšení nejsou v drtivě většině naplněna
- nejedná se o turn-by-turn navigaci (volba vývojáře)
- nadále zavádějící některé brdské názvy (stále platí: Obecnické sedlo je zobrazeno jako trauma bod "Roviny, křižovatka" atd.)
- neaktuální mapové podklady
- nečitelné popisky při zoomování mapy
- neaktuální informace o pyrotechnické očistě do konce roku 2017
- není zde popis barev na mapě, tedy právě i upozornění, která místa jsou či nejsou dostupná
 
 

Foto: Svatopluk Šedivý, Tetřev hlušec

NAŠE ZÁVĚREČNÉ HODNOCENÍ:

Díky drobným posunům v mapovém podkladu, nové složce Vlastní místa, drobném rozšíření Encyklopedie zvedáme hodnocení na odřených 50%. Je to prostě práce odvedená na 1/2.

Loni jsme především strhávali za neplnohodnotnou navigaci. Jak jsme již uvedli, akceptujeme rozhodnutí tvůrce se touto cestou nevydat. Avšak aplikace, která je i dle popisu v Google Play určena k pohybu a orientaci: „…umožní se dokonale orientovat ve dvou unikátních přírodních oblastech…“ by touto funkcí disponovat měla. Ideálně na úrovni volby uživatelem.

Chápeme, že je aplikace cílena spíše na nové návštěvníky Brd, bez hlubší znalosti lokality. Zde svou funkci asi částečně splní. Avšak více parády a uživatelských možností bezesporu přinesou již zmíněné mapy.cz.A pro mnoho uživatelů nestárnoucí klasické papírové mapy. 

Stále máme na jazyku jakousi pachuť z nezájmu do Brd moc návštěvníky lákat. Naprosto rozumíme primárnímu poslání VLS a této cestě navazovat dobré vztahy s veřejností, rozhodně náš palec nahoru a vážíme si toho! Ale jak to tak bývá, je-li projekt jen okrajovou záležitostí, jakousi nutnou „povinností“, nelze očekávat 100% výsledek.

Otázka spíše zní, co dělají spící destinační agentury, které již druhým rokem procházejí existencí CHKO Brdy bez výrazných kroků. Respektive nedošlo ani k posunu vzniku středočeské agentury. Ale to jsme již v jiném soudku…

 

Vyzkoušejte aplikaci VLS, rozhodně si Vaší šanci zaslouží.

Napište nám do komentářů své zkušenosti a hodnocení.

 

(hyh) 

Diskuze

Průměrné hodnocení: 0%

Muži: 0% | Ženy: 0% | Rodiče: 0% | Chodec: 0% | Běžec: 0% | Cyklista: 0% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Líbil se Vám tento článek? Rádi byste něco doplnili?

Článek zatím nikdo nehodnotil

Vyhledávač tras
Počasí v brdech
Nejnovější hodnocení
Nejnovější hodnocení
TRASA L1: Z Lázu až k Lázské nádrži (hráz) - 53%

18|7|2024 Jan: Po nalezení této trasy vhodné pro kočárky jsme se s rodinou a malým miminkem nadšeně vydali po lesní..

přečíst >>

Informační centrum Příbram - 60%

18|7|2024 Havlíček: Absolutní nedostatek laviček!

přečíst >>

V Brdech naplno začíná houbařská sezóna, pozor na pokuty za nelegální vjezd! - 100%

18|7|2024 Karel Urban: Dopravu v Brdech lze rozdělit na období, kdy rostou houby a kdy nerostou houby. První případ pohoda,..

přečíst >>

Aktuální počasí houbám v Brdech zatím stále bohužel nepřeje.. - 40%

18|7|2024 Mgr. Ing. Karel Hron: K vjezdu do CHKO bych si jen stručně dovolil jednu připomínku. Vojáci ve své době dávali časově omezenou..

přečíst >>