Inzerce

VLS ČR: Vaše podrobná recenze naší aplikace pro Brdy nás překvapila!

15|2|2017 - Redakce ObjevBrdy.cz

VLS ČR, státní podnik narychlo spustil pilotní verzi aplikace pro operační systémy Android a iOS. Aplikaci jsme po uvolnění na trh ihned proklepli a ohodnotili velmi slabými 30%.
V uvedené firmě se k aplikaci i našemu hodnocení vedlo mnoho diskusí, nicméně již se provedl 1. update aplikace.


VLS ČR: Vaše podrobná recenze naší aplikace pro Brdy nás překvapila!

„Jsme rádi za vaši recenzi i celkovou odezvu veřejnosti na naši aplikaci“, říká Jan Sotona, tiskový mluvčí VLS ČR, s.p.

 

Redakce ObjevBrdy.cz: Pane tiskový mluvčí, jsme velmi překvapeni vaší obsáhlou a pozitivní reakcí k aplikaci, prozraďte nám, jak vnímají naši podrobnou recenzi VLS?

J.S. Jak jsme již při jejím spuštění primárně zdůrazňovali, aplikaci jsme spustili v tzv. pilotní verzi, kterou jsme nabídli veřejnosti v „syrové“ podobě právě, abychom získali cennou zpětnou vazbu. Většina obsahových modulů je tak stále ještě v „základní verzi“ abychom ověřili hlavně uživatelský zájem o ni a zda ji budeme dále rozšiřovat. Celkově máme radost z toho, že takový zájem je. Jsme rádi za vaši podrobnou recenzi i celkovou odezvu veřejnosti na naši aplikaci.

 

Redakce ObjevBrdy.cz: Ano, i my jsme přesvědčení, že si „apka“ najde svého uživatele a jistě jich nebude málo. Jste přesvědčení, že jste zvolili správné mapy?

J.S. určitě, velmi pozitivní je zjištění, že jsme zvolili správný přístup, kdy aplikace funguje jak v online tak v offline režimu. Zároveň se nám tím potvrdila správnost výběru platformy Openstreet map, jen ty se dají stále rozvíjet a nám obsahově přizpůsobovat, aniž bychom museli složitě řešit autorská práva jiných vydavatelů map.

S tím souvisí i váš požadavek na vrstevnice: právě platforma Openstreet map umožňuje implementovat výškové profily a vrstevnice. Tato funkce bude dostupná také v následující verzi aplikace, a je třeba sebekriticky přiznat, že ji měla obsahovat již pilotní verze.

 

Redakce ObjevBrdy.cz: Zdá se, že jsme našli společnou řeč, společně v Brdech můžeme hodně dokázat. Velmi oceňujeme, že se pracuje na vylepšení. Nicméně velké zklamání byl také ZOOM map a nečitelnost názvů, např. názvů lesních cest.

J.S. Máme k dispozici samozřejmě i větší možnost zoomu uvedené mapy, ale offline balíček mapových podkladů by se zvětšil až 2-násobně. Spíše se zaměříme na odladění velikostí jednotlivých prvků na mapě, barvy a tloušťky čar, abychom zvýšili přehlednost a použitelnost mapy.
I toto bude k dispozici v další verzi aplikace.

Také jste v recenzi zmínili možnost přesunutí dat na paměťovou kartu. Tato funkce v první verzi není dostupná, ale přidáme jí v rámci další verze aplikace. To je i podle nás od vás velmi dobrý tip.

 

 Aplikace VLS ČR, státní podnik, Ralsko a Brdy, Reprofoto: Redakce ObjevBrdy.cz

 

Redakce ObjevBrdy.cz: Dobře, a co ty fotografie? Nebylo by lepší je přesunout do offline podoby? Již jsme argumentovali, že v Brdech je místy potíž se signálem.

J.S. Ano, o tomto jsme diskutovali a ještě před zadáním vývoje aplikace jsme došli k závěru, že je lepší mít menší objem balíčku pro stažení offline a fotky u POI načítat online.
Vzhledem k vašim připomínkám a komentářům, jsme se rozhodli tyto fotky do offline balíčků přidat, aby byly pro větší přehlednost k dispozici neustále. Tato úprava bude dostupná v rámci další verze aplikace. Již se na tom u nás pracuje.

 

„Již jsme provedli 1. UPDATE aplikace“, říká Jan Sotona, tiskový mluvčí VLS ČR, s.p.

 

Redakce ObjevBrdy.cz: Velká slabina byla navigace, tedy trasa z bodu A do bodu B, a zejména vedení trasy. Být na jedné silnici i s auty nám přišlo jako velmi nebezpečná záležitost, vzhledem k dnešnímu velmi silnému provozu.

J.S. U navigace tras je třeba neustále doplňovat a vylepšovat jejich parametry.
Otázka zní, jestli recenze reaguje na špatně zadané trasy nebo na obecný problém v Brdech, kdy cyklisté jsou naváděni na veřejné silnice apod. Od začátku jsme nechtěli vyvíjet turn-by-turn navigaci, která se pro dané použití nehodí. Chtěli jsme naznačit trasy a cesty, po který lze jít, délku trasy a čas.
Navigaci bychom také rádi vylepšili o upozorňování na místa, okolo kterých návštěvník prochází nebo bude procházet.  

 

Redakce OB: S trasami souvisí i vyhledávání pomocí GPS souřadnic, lidé si na to poměrně zvykli z navigací běžné silniční dopravy.

J.S. O tomto způsobu vyhledávání jsme původně neuvažovali, ale po vašich podnětech jej zvažujeme, stejně jako počasí. Myšlenka byla poskytnout základní informaci o počasí na tři dny dopředu. Také ještě zvážíme rozšíření.

 

Redakce ObjevBrdy.cz: Perfektní byla ona encyklopedie, tu jsme velmi chválili. Aplikace pak dostává jakýsi 3D rozměr a dělá z ní více než „busolu“.

J.S. Velmi nás překvapil a potěšil pozitivní ohlas právě na encyklopedii.
Co se týká jejího rozsahu v pilotní verzi, je to otázka zájmu o tento modul a náročnost jeho přípravy i finančních nákladů. My jsme se v té pilotní verzi zaměřili na „hlavní“ vzácné živočišné a rostlinné druhy.

S ohledem na pozitivní ohlas na tento modul se patrně zaměříme na rozšíření obsahu. Zde samozřejmě není problém v popisové části, spíše jde o obrazovou část. Většinu fotografií čerpáme z vlastních zdrojů, jejich externí nákup je však finančně náročný a proto ji asi budeme rozšiřovat postupně. Zvažujeme v této souvislosti aplikaci rozšířit i o mykologickou encyklopedii pro houbaře.

Co se týká Vaší kritiky zařazení tetřeva hlušce,  tak jeho reintrodukce byla v Brdech ukončena, ale i nadále se zde vyskytuje. Obecně však rozsah encyklopedie je otázkou rozhodnutí „správného množství a výběru“ s ohledem na rozmanitost flory a fauny Brd a dovolím si predikovat, že s výběrem nebudou nikdy všichni zcela spokojeni.

Reprofoto: Datlík tříprstý, Listonoh letní, Bekasina otavní, Lelek lesní. Zdroje: ochranaprirody.cz, naturfoto.cz, ptaci.net

 

Redakce OB: V Brdech stále chybí značení tras a cyklotras, to je velký hendikep, nicméně většina lidí si s tím již poradila po svém (mapy na Seznamu). My jsme v aplikaci nepochopili právě výběr výletů. Jak to tedy bylo původně myšleno?

J.S.   Výlety a důležitá místa procházejí průběžnou aktualizací, jsme si vědomi handicapu v tomto bodě, který vyplývá především z rozsahu fotoprací. Aktualizaci akcelerujeme nyní nasazením dalších sil vedle p. Lukáše Kovára. Výlety jsou v současné době v základní verzi úmyslně, vycházíme ze zkušeností z Ralska, kde si oblíbené trasy „sedaly“ několik let.
Naší ambicí v této věci není být tím, kdo doporučuje, spíše chceme popisovat oblíbené trasy. Za nás tak má smysl tuto sekci více rozšiřovat až poté co bude definitivně dokončena síť značených tras a cyklistických tras.

 

Redakce OB: Jak to vše pane mluvčí popisujete, aplikace směřuje k výraznému posunu vpřed. To je dobře! Ale ještě jste nás chtěl opravit. V čem konkrétně?

JS: Avizovali jste chybějící kontakt, nicméně kontakty v aplikaci nechybí, jsou uvedeny v základních informacích o aplikaci (poznámka Redakce ObjevBrdy.cz : ano, je to tak, původně jsme mysleli přímý kontakt na tvůrce aplikace, pro zpětnou vazbu).

 

„Chceme začít spolupracovat“, říká Jan Sotona, tiskový mluvčí VLS ČR, s.p.

 

Redakce OB: my v redakci a věřím, že i ostatní uživatelé mají nyní lepší pocity zejména z toho, že aplikaci máte zájem opravdu vylepšit. Jak vidíte, úspěšně podruhé spolupracujeme. Jen si říkáme, že by té viditelné spolupráce mělo být víc. Co myslíte vy?

JS: Ano, to souhlasíme, opravdu se snažíme a vážíme si jí. Příklad okamžité vstřícnosti běžkařům je toho reálným příkladem. Větší posun kupředu však opravdu podmiňujeme přítomností nejlépe destinační agentury či společnosti, která pojme území Brd celistvěji. Problémem je, že tyto zájmy rozvoje území Brd jsou roztříštěné a často z této roztříštěnosti vycházejí protichůdné požadavky. Vojenské lesy a statky nemají ambice být arbitrem či moderátorem těchto debat, jsme však připraveni kdykoliv vyjít vstříc požadavkům vůči nám, na kterých existuje elementární shoda spolkové sféry, místní správy i CHKO.

 Aplikace VLS ČR, státní podnik, Ralsko a Brdy, Reprofoto: Redakce ObjevBrdy.cz

 

Redakce OB: Závěrem, pokud to shrneme, veřejnost v Brdech bude jistě příjemně překvapena tím, že VLS nezareagovalo na naši recenzi a kritiku veřejnosti emotivně, ale připomínky bere jako důležitou zpětnou vazbu a co je nejdůležitější, naše připomínky i připomínky doplněné veřejností chce do „apky“ zapracovat.  

JS: Je to tak, pro emoce tu není místo, je potřeba začít spolupracovat, VLS se spolupráci nebrání, naopak.

Pane mluvčí, velmi vám děkuji za otevřený rozhovor a váš zájem.
Na otázky odpovídal: Jan Sotona, tiskový mluvčí VLS ČR, s.p.

Diskuze

Průměrné hodnocení: 100%

Muži: 100% | Ženy: 0% | Rodiče: 0% | Chodec: 0% | Běžec: 0% | Cyklista: 100% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Líbil se Vám tento článek? Rádi byste něco doplnili?

X | | Muž | Cyklista

ještě před rokem by takové věty byly nemyslitelné. Kluci, smekám klobouk, jak se vám v brdech daří.

Vyhledávač tras
Počasí v brdech
Nejnovější hodnocení
Nejnovější hodnocení
Brdská květena: dřípatka horská - 100%

15|8|2022 Mgr. Ing. Karel Hron: Dřípatka také roste, a to relativně dost hojně v povodí Třebonínského potoka na Českobudějovicku, před..

přečíst >>

Lednová hádanka: uhodnete? - 60%

15|8|2022 pavel: hájenka carvánka

přečíst >>

Orlov, parkoviště (točna autobusu, turistické rozcestí) - 50%

15|8|2022 David: O víkendu se nesmí parkovat, pokuta 300,-

přečíst >>

19. ročník výstupu na PRAŽÁK již tuto sobotu! - 80%

15|8|2022 Kathcule: Tak nakonec i se sněhem, pěkně to je ????????

přečíst >>

Šachta č. 4, Lešetice - Uranové doly Příbram - 100%

15|8|2022 Jan: Som sa tam v roku 1958 až 1959 rekreoval

přečíst >>