Inzerce

TRASA MI1: Z Míšova k Padrťským rybníkům

Obě rozsáhlé vodní nádrže leží v závěru široké a rozlehlé kotliny, nazývané Padrťské pláně. Jsou to největší otevřené vodní plochy Středních Brd a celého Středočeského kraje. Jsou také nejvýše položené a současně plně hospodářsky využívané. Hlavním zdrojem přítoku nádrží je říčka Klabava. Stejná Klabava, jež je na dolním toku při povodních tolik nenáviděná a odstrašující..


 TRASA MI1: Z Míšova k Padrťským rybníkům

Ale není to jen Klabava, pramenící v západním lesnatém svahu vrcholu Praha (862 m) která napájí Padrťské rybníky (200 ha vodní plochy). Jsou to další desítky potůčků, které stékají z okolních brdských kopců a způsobují tak vysokou kyselost a pocitovou studenost místní vody.

Nejlepším východištěm pro pěší návštěvu Padrtí je obec Míšov (pro cyklisty však hezčí východiště a cesta z brdského Nepomuku, nedaleko Lázu), ležící přibližně v polovině hlavního silničního tahu č. I/19, spojující  město Spálené Poříčí a Rožmitál pod Třemšínem. Parkoviště přímo u Grillu Míšov (před obecním úřadem), je doslova strategickým místem a stávající grillbar jednoznačně doporučujeme k návštěvě!

Z Míšova vyrážíme severním směrem, k okraji obce, až k počátku lesní cesty Míšovská.
Nedávno byla cesta vyznačena červeným turistickým značením, nelze tedy zkrátka zabloudit. Autem prosíme dále nejezděte, po 1 km je cesta již uzavřena závorou a na úzké cestě nelze zaparkovat (!)

Až sem to byla spíše polní cesta. Od závory nás vede stará asfaltová cesta, místy kamenitá s pozvolným stoupáním. Po 2,5 km dorazíme k odbočce na Břízkovec. Kdo jede na kole, může jet stále rovně, dojede k Padrtím taktéž. Pěším však doporučujeme odbočit vpravo a stále po červené okolo původního kláštera (pozůstatky) k hraně Horního Padrťského rybníka (odpočinkové místo, krytý přístřešek).

Pokud budete mít pocit, že je zde až příliš přelidněno, pokračujete stále po červené přes Alej až k hraně spodního Dolního Padrťského rybníka (dalších 1,5 km). Osobně se domnívám, že toto místo je ještě hezčí, než hrana Horního rybníka. Celou divokou scenérii Padrtí zde doplňují nádherné okolní brdské vrcholy Palcíř (725 m), Kočka (789 m) a Paterák (814 m).

Až odezní vaše ohromení, vězte, že stávající okolí má velmi smutnou a pohnutou historii, zaniklé obce s velmi pohnutým osudem.. Poprvé byli vystěhováni obyvatelé místních obcí Padrť, Přední a Zadní Záběhlé, Kolvína (ještě části obce Velcí a Hrachoviště) po násilném obsazení Brd německou armádou. Domy však nechali Němci stát. Po válce se lidé do svých domovů vrátili, avšak pouze do r. 1952.  Po nástupu komunistů k moci byl zaveden (jako za 2. Světové války) přísný zákaz vstupu do celého prostoru střelnice, vstup do vojenského újezdu byl nově dovolen pouze na zvláštní povolení. 

Tentokráte však byl osud obcí zpečetěn natrvalo: obyvatelé byli podruhé opět vystěhováni, následně vojenské buldozery domy definitivně strhly, stejně jako většinu původních, krásných hájenek a mysliven, které se v Brdech v té době nacházely.
Prosíme, věnujte chvilku ticha všem, kteří zde žili, museli odtud proti své vůli odejít a již se nemohli zpět nikdy vrátit..


A jak to šlo nám?

Když jsme jako cykloskupina ještě ze školy nevěděli, kam s partou kluků a holek jet, navrhl jsem Brdy a Padrťské rybníky. Všem bylo sympatické, že po cestě tam nejsou ani prudké kopce, ani to není příliš daleko, na druhou stranu vládly velké psychické obavy, protože Brdy byly tehdy stále ještě naplno zapovězené.

Ale mladická zvědavost zvítězila i zde nad rozumem, jednoho dne jsme se všichni sešli právě v Míšově a skoro "poslepu" (nikde ani značka, pouze výstrahy a varování) k Padrtím na kolech potajmu vyrazili. Dá se říci, že jsme jeli stejnou cestou jakou jsme vám představili dnes.
A vzpomínky? Nádherné ticho, neuvěřitelně krásná "šumavská" příroda a zakázané ovoce :-) Nejlepší možná kombinace!


Víte že..


V okolí Padrťských rybníků lze zahlédnout nejrůznější hmyz, vzácné obojživelníky i plazy?
Málokterý Středočech však ví, že tu hnízdí mnoho ohrožených druhů: čáp černý, orel mořský (!), svůj domov si zde našla i vydra říční. Oba rybníky slouží zejména k chovu ryb (loví se pokaždé ob rok), a to zejména kapr.

První zprávy o obci Padrť sahají až k roku 1670, se zmínkou o železářské huti.
Pro zpracování železné rudy, kterou místní dobývali v okolí, hutě potřebovaly dostatek vody a dřeva k topení. Oboje tu bylo. Proto obec rostla a získávala na svém věhlasu, v 18. století tu žilo přes 500 obyvatel(!)
Na konci 19. století však přišel úpadek, i brdské železářství se ocitlo v krizi.
V r. 1817 vyhasla poslední vysoká pec. Hamry, které zde zpracovávaly železo (železné pruty pro cvočkařské dílny) přežily pouze o 50 let více.

Po vzniku Československa zachraňuje Padrť rozvoj turismu, turisté objevují kouzlo místních Padrťských rybníků. Tzv. letní byty na Padrti byly vyhlášené zejména v Praze.
Bohužel, to vše jen
do příchodu německé armády..

Pramen: Brdy známé i neznámé, Petr David a Vladimír Soukup, Euromedia Group a.s., v r. 2016

Poznámka redakce: znáte k této trase důležitou informaci, historickou legendu nebo máte nějakou dobovou fotografii, o kterou se chcete s ostatními čtenáři podělit? Velmi rádi ji (foto, krátký text) na náš portál umístíme, včetně autorství. Napište nám!

Důležité upozornění:

Vážení návštěvníci! Stejně jako v jiných nádržích na území Brd je i v Padrťských rybnících ZAKÁZÁNO KOUPÁNÍ (ochranné hygienické pásmo). Předem vám všem děkujeme, že uvedený zákaz respektujete..

Parametry trasy

Číslo trasy MI1
Určeno pro: chodce, běžce, cyklisty, běžkaře
Délka trasy: 6,5 km
Startovací bod trasy: Míšov, Grill (parkoviště)
Cílový bod trasy: Dolejší Padrťský rybník (hráz)
Orientační čas: chodec 85 min., běžec 50 min., cyklista 40 min., běžkař 69 min.
Značení trasy: po Červené značce
Lesní cesta: Míšovská
Povrch: 80% asfalt, 20% šotolina
Obtížnost: B - mírně obtížné  (O obtížnostech)
Vhodné pro děti: Ano

Fotogalerie

Zobrazit další foto..

Občerstvení

Trasa

Místo Vzdálenost Značení trasy Výška
Míšov, Grill (parkoviště) 0,0 km bez značení 647 m
Břízkovec (odbočka) 2,5 km po Červené značce 706 m
Břízkovec, křižovatka 0,5 km po Červené značce 704 m
Hořejší Padrťský rybník (hráz) 2,0 km po Červené značce 644 m
Dolejší Padrťský rybník (hráz) 1,5 km po Červené značce 643 m

Orientační výškový profil trasy

Mapa

Export trasy

Hodnocení uživatelů

Průměrné hodnocení: 100%

Muži: 100% | Ženy: 0% | Rodiče: 100% | Chodec: 100% | Běžec: 0% | Cyklista: 100% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Byli jste na tomto místě? Podělte se s ostatními o své zkušenosti:

Hynek | | Cyklista | Vhodné pro děti

Jen mé 2 doplnění. Pro cyklisty (nejen je) je možné někdy zvolit změnu a to i klidnější a mírnější cestu. V Míšově se od grilu vydejte klasicky na T rozcestí 50 m nad grilem. Dejte se vpravo, kde projedete Míšovem až opět na hlavní silnici Míšov - Rožmitál. Na ní se cca po 10 m dejte lesní cestou (na počátku závora). A zde se cca 2 km kochejte lesem. Je možné pozorovat různě obshospodařovaný les a tak dopady na něj - vlhký a suchý les. Při troše štěstí narazíte třeba na Čolka horkého. Na konci narazíte na rozcestí, dáte-li se vlevo, přijedete na obě rozcestí označené v trase. A druhá věc, v této lokalitě se nacházíte v místech výskytu Raka kamenáče. Jedná se o největší populaci v ČR (cca 2/3 celé populace!).

Jindřich | | Muž | Cyklista

Padrťské rybníky jsou krásné a je důvod se sem opakovaně vracet. Cesta vede po rozbitém asfaltu a šotolině, součástí jsou i táhlá stoupání. Pokud vaše děti už jezdí na větších kolech s přehazovačkou tak to zvládnou, v opačném případě určitě ne. Překvapilo mě, kolik aut vjíždí do zákazu a jejich řidiči jsou vůči cyklistům na úzkých cestách bezohlední. Jinak parádní výlet a relax.

Karel Urban | | Muž | Chodec

Doplnil bych to doporučení pro cyklisty - Hynek pravděpodobně popisuje cestu směrem k Břízkovci (kota 718), která měla být hlavním přístupem a příjezdem k americké základně, napojená z hlavní silnice kruhovým objezdem. V půli cesty je možné odbočit doleva ke Kuťkovské mýti, ta je v tomto období plná kosatců sibiřských (toho je dnes v Brdech tolik, že nadneseně říkám - nejznámější brdský plevel). Když dojdete až na rozcestí pod Břízkovcem a půjdete dál vlevo, cca 400 m před odbočením ke kostelíku vpravo je odbočka k Břízkovci, dnes už poměrně zarostlá. Na vrcholu najdete pozůstatky po průzkumných vrtech. O těch racích bych zapochyboval, v těchto místech sice pramení Bradava s jejich výskytem, ale raci kamenáči se zde nevyskytují, to až níže po proudu pod Míšovem. "Padrťský kamenáči" jsou od těchto míst ještě daleko. Jinak v této oblasti až ke kostelíku jsou pěkné, mladé bučiny.

Vyhledávač tras
Počasí v brdech
Nejnovější hodnocení
Nejnovější hodnocení
TRASA L1: Z Lázu až k Lázské nádrži (hráz) - 53%

18|7|2024 Jan: Po nalezení této trasy vhodné pro kočárky jsme se s rodinou a malým miminkem nadšeně vydali po lesní..

přečíst >>

Informační centrum Příbram - 60%

18|7|2024 Havlíček: Absolutní nedostatek laviček!

přečíst >>

V Brdech naplno začíná houbařská sezóna, pozor na pokuty za nelegální vjezd! - 100%

18|7|2024 Karel Urban: Dopravu v Brdech lze rozdělit na období, kdy rostou houby a kdy nerostou houby. První případ pohoda,..

přečíst >>

Aktuální počasí houbám v Brdech zatím stále bohužel nepřeje.. - 40%

18|7|2024 Mgr. Ing. Karel Hron: K vjezdu do CHKO bych si jen stručně dovolil jednu připomínku. Vojáci ve své době dávali časově omezenou..

přečíst >>