Inzerce

Galerie Františka Drtikola Příbram

Galerie Františka Drtikola Příbram

Zámeček datován od cca 13. století původně jako dřevěná tvrz, která byla později přestavěna v kamenný hrádek. Z původní stavby ze 2. poloviny 14. století se dodnes dochovala východní část s gotickým arkýřem s žebrovou klenbou, pozůstatek presbytáře tehdejší kaple.

Hrádek byl sídlem purkrabího, správce arcibiskupského panství a také Arnošt z Pardubic zde často pobýval. Potvrzují to mimo jiné i listiny jím vydané v roce 1358 a 1360. K Ernestinu se váže také pověst o vzniku dřevěné sošky Panny Marie, kterou údajně sám arcibiskup vyřezal a umístil ve zdejší kapli. Odtud byla přemístěna o několik století později na Svatou Horu.

V roce 1579 povýšil císař Rudolf II. Příbram na královské horní město. Hrad Ernestinum byl rekonstruován, rozšířen a dostal nové jméno – Mariánský hrad - „Marienburg“. Byl v té době využíván pro příležitostné ubytování slavných hostů při poutích na Svatou Horu.

Nové dějiny Zámečku začal psát rok 1849. Mohutný rozvoj stříbrorudného hornictví v Příbrami si vyžádal založení montánního učiliště, které bylo umístěno do příbramského hrádku. V roce 1865 udělil císař František Josef I. této škole titul báňská akademie. Ta v roce 1894 získala statut vysoké školy. 

V 70. letech část objektu využívalo muzeum, později kulturní středisko. Poslední rekonstrukce budovy proběhla v 80. letech. Při této rekonstrukci byly vnější úpravy budovy zpracovány tak, aby barva a struktura zdiva naznačily jednotlivé etapy přestaveb objektu. Dnes je Zámeček majetkem města Příbrami.

Je sídlem galerie a Muzea III. odboje. V budově je umístěna také obřadní síň. Město Příbram ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze otevřelo v Ernestinu stálou expozici, která je věnována jednomu z nejslavnějších příbramských rodáků – světově uznávanému fotografovi Františku Drtikolovi (1883 Příbram – 1961 Praha).


Adresa:
Galerie Františka Drtikola

Zámeček - Ernestinum
Tyršova 106
261 01 Příbram 1

IČ: 86596322
http://www.galerie-drtikol.com

Kontaktní telefon:  tel.: +420 318 632 628, +420 739 983 876

 

Galerie Františka Drtikola
GPS parkoviště
: 49° 41' 17.81" N, 14° 0' 33.94" E
Tyršova 106, Příbram

Co vás čeká: prohlídka několika stálých expozic i dočasných výstav obrazů, mimo jiné i možná koncertní vystoupení
Délka prohlídky: až 2 hodiny (program lze libovolně zkrátit)
Zajímavost: Město Příbram ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze otevřelo v Ernestinu stálou expozici, která je věnována jednomu z nejslavnějších příbramských rodáků – světově uznávanému fotografovi Františku Drtikolovi (1883 Příbram – 1961 Praha).

 

Stálá expozice v interiéru Ernestina:

Stálé expozice Život a dílo Františka Drtikola, světového fotografa
V objektu je navíc situováno Muzeum III. odboje.

Budova příbramského Ernestina.. Jedna z expozic na místě.. Dočasná expozice věnovaná Antonínu Dvořákovi.. Dočasné expozice věnovaná českému komiksu od L. Lomové..  


# Vstupné a návštěvní doba

 Doporučené občerstvení: Pizzeria & Ristorante Atollo (2.000 m)

 

Podklady, fotografie a informace: Galerie Františka Drtikola Příbram.

 

GPS: 49° 41' 23.78" N 14° 0' 37.47" E
Nadmořská výška: 507 m.n.m.
Oblast: Příbram (Podbrdí)
Podblast: město Příbram a okolí

Fotogalerie

Zobrazit další foto..

Hodnocení uživatelů

Průměrné hodnocení: 0%

Muži: 0% | Ženy: 0% | Rodiče: 0% | Chodec: 0% | Běžec: 0% | Cyklista: 0% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Byli jste na tomto místě? Podělte se s ostatními o své zkušenosti:

Trasu zatím nikdo nehodnotil

Podívejte se na místa v blízkém okolí

Vyhledávač tras
Počasí v brdech
Nejnovější hodnocení
Nejnovější hodnocení
Po výbuchu v Brdech padla obžaloba u Okresního soudu v Rokycanech.. - 80%

2|6|2023 Karel Hron: Článek se mi líbí. Nicméně musím podotknout, že před rokem 1989 jsem také do prostoru "chodil" na houby...

přečíst >>

Lepší GSM pokrytí v Brdech? Operátorům se do něj příliš nechce. Nejsou pro ně zajímavé.. - 93%

2|6|2023 Ing. Tomáš Havel: Sám jsem byl na straně operátora v době, kdy se tato otázka řešila. Vůle ze strany operátorů to řešit..

přečíst >>