Inzerce

Památník Antonína Dvořáka, Vysoká u Příbramě

Památník Antonína Dvořáka, Vysoká u Příbramě

Novorenesanční zámeček ve Vysoké u Příbrami, rozsáhlý park, Rusalčino jezírko, vila Rusalka i nádherná okolní krajina jsou místa inspirace i domova hudebního skladatele Antonína Dvořáka (1841-1904) po dobu více než dvaceti let jeho tvůrčího života.

Vysoká byla místem, které znamenalo nesmírně mnoho pro oživení Dvořákovy tvůrčí fantazie. Sám Antonín Dvořák psal v dopisech svým přátelům "cítím se zde velice šťastným".

Dvořákův švagr hrabě JUDr. Václav Kounic, majitel vysockého panství, nechal v roce 1878 postavit u lesa malý zámek s rozsáhlým parkem a jezírky, dnešní Památník Antonína Dvořáka.
Skladatel sem často jezdíval jako host Kounicových a pobýval ve správcovském dvorci na kraji obory. Roku 1884, po velkém úspěchu v Anglii, koupil od svého švagra pozemek se špýcharem, který v krátké době proměnil v útulný venkovský domov (vila Rusalka). Tam s nadšením sadařil, zahradničil, choval holuby a komponoval.

S prostředím tohoto kraje je neodmyslitelně spjato zralé a vrcholné období Dvořákovy skladatelské tvorby. Počínaje Kvartetní větou F dur z října 1881 až po operu Armida z července 1903.
Zde zkomponoval, započal či dokončil přes třicet nových děl a řadu dřívějších skladeb upravil a přepracoval. Z těch významnějších jsou to opery Dimitrij, Jakobín, Čert a Káča, Rusalka a Armida, oratorium Svatá Ludmila, kantáta Svatební košile, Requiem, symfonie č. 7 d moll a č. 8 G dur, druhou řadu Slovanských tanců, předehry Domov můj, V přírodě a Karneval, Humoreska, symfonické básně Vodník, Polednice, Zlatý kolovrat, Holoubek, Píseň bohatýrská, a tak dále.


Adresa:
Památník Antonína Dvořáka
Vysoká u Příbramě 69
262 42 Rožmitál p.Třemšínem

IČ: 48956341
http://www.antonindvorak.cz

Kontaktní telefon:  tel.: +420 318 618 115, +420 742 969 741

 

Památník Antonína Dvořáka 
GPS parkoviště
: 49° 38' 8.34" N 13° 56' 35.00" E
Vysoká u Příbramě 69

Co vás čeká: prohlídka interiéru zámečku, poslech hudby Antonína Dvořáka. Procházka udržovaným parkem, návštěva Rusalčina jezírka, které A. DVořáka inspirovalo k jeho nejkrásnější tvorbě
Délka prohlídky: až 3 hodiny (program lze libovolně zkrátit)
Co se bude líbit dětem: rozsáhlý zámecký park, slavné Rusalčino jezírko
Zajímavost: v roce 2009 získal soubor lokalit ve Vysoké u Příbrami, spojených s Dvořákovým pobytem a jeho světově oceňovanou tvorbou, titul Evropské dědictví (European Heritage Label).

 

Stálá expozice v interiéru zámečku

Úvodní část přibližuje osobnosti původních majitelů, hraběte Václava Roberta Kounice a jeho manželky Josefíny, významné pražské herečky.
Další a podstatně rozsáhlejší část, věnovaná Antonínu Dvořákovi, podává informace o životě, díle i pobytu skladatele ve Vysoké. Ve zcela novém architektonickém a výtvarném pojetí je připomenut význam místa a okolní krajiny pro Dvořákovu tvorbu a inspiraci. Makety scén z premiér vybraných oper a kostýmy hlavních postav opery Rusalka tvoří závěrečnou část stálé výstavy.

Prohlídka úvodní části probíhá za účasti průvodce, Dvořákova expozice a výstavní prostory individuelně s doprovodem hudby.

 

Venkovní zajímavosti:

- slavné Rusalčino jezírko (místo Dvořákovy inspirace k jeho nejznámější opeře)
- romantický, zámecký park a areál
- u vstupu zahradní domek s pamětní deskou básníka J.V.Sládka
- u zámečku pomník A. Dvořáka od sochaře Karla Otáhala (r.1962)

Dvořákův zámeček ve Vysoké u Příbramě.. Romantický odpočinkový altán u jezírka.. Slavné rusalčino jezírko, které A. DVořáka inspirovalo.. Pomník Antonínu Dvořákovi na Příbramsku.. 


# Virtuální prohlídka / # Vstupné a návštěvní doba

 Doporučené občerstvení: Pizzeria & Ristorante Atollo (7.000 m)

 

Podklady, fotografie a informace: Památník Antonína Dvořáka

 

GPS: 49° 38' 12.79" N 13° 56' 24.57" E
Nadmořská výška: 605 m.n.m.
Oblast: Příbram (Podbrdí)
Podblast: město Příbram a okolí

Fotogalerie

Zobrazit další foto..

Hodnocení uživatelů

Průměrné hodnocení: 0%

Muži: 0% | Ženy: 0% | Rodiče: 0% | Chodec: 0% | Běžec: 0% | Cyklista: 0% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Byli jste na tomto místě? Podělte se s ostatními o své zkušenosti:

Trasu zatím nikdo nehodnotil

Podívejte se na místa v blízkém okolí

Vyhledávač tras
Počasí v brdech
Nejnovější hodnocení
Nejnovější hodnocení
V Brdech naplno začíná houbařská sezóna, pozor na pokuty za nelegální vjezd! - 100%

18|5|2024 Karel Urban: Dopravu v Brdech lze rozdělit na období, kdy rostou houby a kdy nerostou houby. První případ pohoda,..

přečíst >>

Aktuální počasí houbám v Brdech zatím stále bohužel nepřeje.. - 40%

18|5|2024 Mgr. Ing. Karel Hron: K vjezdu do CHKO bych si jen stručně dovolil jednu připomínku. Vojáci ve své době dávali časově omezenou..

přečíst >>

Challenge 2021 pro vás: zdolej svůj brdský Everest (8.848 m)! - 98%

18|5|2024 Martina Koubová: dobrý den dneska jsem vybrala tento článek

přečíst >>