Inzerce

Těžký úraz cyklistky nedaleko brdského Trojhranu: zasahovat musel vrtulník..

10|5|2021 - Redakce ObjevBrdy.cz a ZZS Středočeského kraje

* V neděli nad Brdy létal vrtulník ZZS Středočeského kraje. * Pád cyklistky pod masivem brdské Koruny skončil těžkým zraněním. * Mrkněte na naše cyklistické DESATERO v Brdech.


Těžký úraz cyklistky nedaleko brdského Trojhranu: zasahovat musel vrtulník..
Nedělní cyklovýlet skončil pro cyklistku v Brdech bohužel velmi těžkým zraněním.

V oblasti pod vrcholem brdské Koruny, na lesní mýtině přistával dokonce vrtulník, vzhledem k náročnému a těžce dostupnému terénu. 
 
ZZS Středočeského kraje 9.5.2021 varuje: "s krásným počasím přibývá i nehod cyklistů. Ta dnešní byla vážná a celý zásah byl obtížný vzhledem ke špatně lokalizovatelnému místu zásahu v bývalém vojenském prostoru CHKO Brdy.
Velké díky tedy dnes patří nejen posádkám z Příbrami a Březnice, kteří předvedli skvělou spolupráci s leteckou záchrannou službou Plzeň a pacienta do vrtulníku nesli náročným terénem, ale také našemu OPERAČNÍMU STŘEDISKU, kde všichni operátoři předvedli perfektní výkon při lokalizaci vážně poraněné cyklistky, což nebylo vůbec jednoduché. Celé to zvládli za použití map, orientačních bodů a díky jejich vzájemné spolupráci.
Velké díky!!!"
 
Pacientka byla následně letecky transportována s poraněním hlavy, zajištěnými dýchacími cestami na Urgentní příjem FN Plzeň.
 

Foto: ZZS Středočeského kraje (@ZZS_SCK)


 
Naše jednoduché, BRDSKÉ DESATERO jízdy na kole:
1) BEZPEČNOST: měj kolo v dobrém technickém stavu. V Brdech jsou velmi prudké sjezdy, které dokáží s vaším kolem doslova divy. Technická prohlídka odborníkem alespoň 1x ročně je nutností.
2) RODINA: nejlepší jezdí vždy poslední, aby měl přehled, co se děje před ním. Ten nejlepší, pokud je velmi, velmi vpředu, nedokáže ani reagovat, ani v případě nouze jakkoliv pomoci.
3) DOMOV: jeď tam, na co stačíš. Výlet nekončí na dobytém vrcholu, rozhledně, ale až doma, když jste se vy i ostatní vrátili z výletu zcela v pořádku. 
4) YPSILON: v Brdech jsou nejrůznější křižovatky, ještě dnes často neznačené. Měj v mobilu stažené MapY.cz (offline stažená verze) a v chytrém mobilu GPS přijímač. Jen tak budeš vždy vědět, kde se nacházíš pro případnou pomoc.
 
5) NÁZOR: délku výletů plánuj adekvátně těm nejslabším. Naslouchej kamarádům, jak se při samotném výletě sami cítí.  Pamatuj, že i při kolapsu z vysílení může jít o život! 
6) ALKOHOL: posiluje tendenci riskovat, násobí sebejistotu. Současně ale neumíš správně odhadnout vzdálenost, horší se koordinace těla i svalů, výrazně se zpomalují tvé reakce. Směřuješ tak vždy k problémům.
 
7) KATASTROFA: spolu s kolem v dobrém technickém stavu souvisí i výbava. Cyklistická přilba, rukavice, cyklooděv, brýle proti slunci - to vše je dnes běžným, dobře dostupným standardem, pokud chybí, snižuje se výrazně komfort, jistota a bezpečnost. U malých dětí reflexní vesta je na Západ od nás také dlouhodobým standardem.
8) OHLAS: doma, v pohodlí, plánuj svůj výlet předem. Zkus si zjistit další dodatečné informace (dotaz, telefon, www stránky ObjevBrdy.cz, Facebook). Včas a předem se můžeš připravit na případné potíže s orientací a náročností cyklovýletu. 
9) LES: v Brdech místy chybí zcela GSM signál mobilních oparátorů. Nespoléhej tak na jakoukoliv pomoc, pomoci si musíš vždy hlavně sám. Také mnohá místa v Brdech vypadají velice podobně, ne-li stejně. Za zhoršeného počasí dokáží velmi rychle fyzicky i psychicky vyčerpat. 
10) EVEREST: Brdy jsou skutečné hory, i když tak nevypadají. Mysli na to a nepodceňuj je! 
 
 

Diskuze

Průměrné hodnocení: 0%

Muži: 0% | Ženy: 0% | Rodiče: 0% | Chodec: 0% | Běžec: 0% | Cyklista: 0% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Líbil se Vám tento článek? Rádi byste něco doplnili?

Článek zatím nikdo nehodnotil

Vyhledávač tras
Počasí v brdech
24.9
Předpověď počasí - ikonka
Pátek
14°
25.9
Předpověď počasí - ikonka
Sobota
17°
26.9
Předpověď počasí - ikonka
Neděle
19°
27.9
Předpověď počasí - ikonka
Pondělí
20°