Inzerce

TRASA DP1: po hřebeni Slonovce z Dominikálních Pasek

* Přijměte od nás pozvání do Středních Brd v okolí Dominikálních Pasek a Čenkova. * Přivítal nás vydatný brdský Fabiánský mrazík a také legendární hřeben Slonovec.. Cesta nádherná, ale plná upozornění. Prosíme, respektujte je! Děkujeme vám předem.


TRASA DP1: po hřebeni Slonovce z Dominikálních Pasek

Nejlepším místem, odkud lze projít krásnou, okružní trasu po hřebeni Slonovce je centrum brdské obce Dominikální Paseky, které jsou součástí vedlejších Bratkovic a tvoří tak spojené obce. 

Prosíme předem: jediné korektní místo pro zaparkování je náves v Dominikálních Pasekách. Výše u Obecního domu ani Nad Pasekami (okraj CHKO Brdy) už parkovací místo není (!) Prosíme, respektujte také soukromí domácích obyvatel. 

Z návsi vyrazíme strmou panelovou betonovou cestu vzhůru do prudkého kopce. 
Jen o kousek výše, 200m nad návsí stojí Obecní dům s místní restaurací. Pokračujeme stále strmou panelovou cestou vzhůru k okraji obce (poslední domy) a okraji CHKO Brdy. Zde se lesní cesta náhle rozdvojuje: vydáme se pravou větví až na hřebenovou lesní cestu. Zde vede  značená turistická trasa, spojující Drahlín s Jincemi.

Již po této trase pozvolna klesáme k vyhlídkám na Dominikální Paseky a legendární Slonovec.
Stávající cesta odděluje stále platný Vojenský újezd Brdy (vyznačeno cedulemi na místě) a hřeben Slonovce, který je stále veřejně přístupný.


Prosíme vás, návštěvníky o dodržování těchto pravidel: 

1) nevstupujte do vojenského prostoru, který je stále Armádou České republiky aktivně využíván. Riskujete přísný postih.

2) ihned pod turistickým označníkem Slonovec se nachází trampská osada ANAMO.
Respektujte toto místo, jde o mnohé vzpomínky brdských trampů, kteří jako jediní za doby plošného vojenského prostoru byli tolerováni za jejich hezký vztah k přírodě. Vždy zde bylo čisto a uklizeno. Chovejte se zde v uctivosti k přírodě samé. 

3) Od r. 2007 vzniklo na hřebeni Slonovce místo vzpomínek na ty, kteří měli Brdy velmi rádi a do nichž se neustále vraceli, současně však již nejsou mezi živými. Původně zde byla jedna cedulka, posléze přibyly další a další, od r. 2009 tak místo žije svým specifickým životem.

Jde o pietní místo, kontrolujte chování své a svých dětí a dalších osob, které se na místě nacházejí. Věnujte minutu ticha těm, kteří zde mají svou upomínku.

4) na ANAMU je otevřené ohniště s lavicemi, stejně jako pozůstatky svíček na pietní skále. 
Důrazně upozorňujeme, nerozdělávejte oheň ani v ohništi, ani nezapalujte svíčky u pietní skály. Hrozí zde riziko vzniku požáru!
Toto místo je pro těžkou hasební techniku těžko přístupné, prosíme respektujte to. Děkujeme vám předem. 


Z hřebene Slonovce pokračujte ostrým sestupem k okraji Čenkova, k železničnímu viaduktu.
Zde se nachází nejníže položené místo CHKO BrdyBrdské NEJ: našli jsme nejnižší místo v CHKO Brdy s nadmořskou výškou cca 403,44 m.n.m.

Odtud se budeme vracet zpět k Dominikálním Pasekám, odkud jsem vyrazili.
Podejdeme Čenkovský viadukt a po silnici směrem na Příbram se vracíme zpět 400 m (pozor na silný automobilový provoz). Po 400m uhneme po  turistické trase vpravo, mezi domy na polní, úvozovou cestu.
Po ní (podél okraje lesa a CHKO Brdy) pokračujeme přes železniční přejezd u Hlásky Čenkov zpět do Dominikálních Pasek. V samotném závěru natrefíte památný strom "Pasecká lípa" a vedle stojící, nádhernou kapličku v Bratkovicích. 

Po 300 metrech jsme na návsi v Dominikálních Pasekách, výchozím bodě našeho dnešního výletu. 


Víte že..

Našemu portálu ObjevBrdy.cz se podařilo napravit léta přepisovaný omyl, že nejnižší místo v CHKO Brdy je bod, kde Ledný potok nedaleko Dobřívě opouští CHKO Brdy.

Že to bylo místo od počátku nepravdivé, jsme věděli již o chvilku později. Vždyť cíp lesa "Na Fořtovně" v Dobřívi (vzdáleno pouhých 1,2 km od Ledného potoka) je níže o plných 14 výškových metrů. To si toho vážně nikdo nevšiml? Nechce se nám ani věřit.. 

- pátrali jsme dál a vyšel nám Čenkovský viadukt, přesně pod závěrem skalnatého hřebene Slonovce. 
K orientaci jsme použili výhradně podklady elektronické Mapy.Seznam.cz. Dopracovali jsme se k finální nadmořské výšce cca 406 m.n.m. 


Náš článek ještě navíc úplně fantasticky zpřesnil pan Jíří M., který doplnil: "trošku jsem si zaGISoval a nejnižší bod z dat LLS mi vyšel u viaduktu v Čenkově 403,45 m.n.m". Zdá se, že Čenkov bude opravdu tím nejnižším bodem. Přesnost měření musí respektovat průběh hranice CHKO, kterou však lze veřejně získat. 
Jíří M. doplňuje: "Vím, že je to takové poloamatérské, ale pořádný výstup nejde udělat bez dat LLS. Hranici CHKO jsem stáhl ve formě SHP z otevřených dat AOPK, výškopis je wms vrstva DMR5. Realita od naměřené hodnoty nebude víc než +/-0,5 m, ale až budu mít data z LLS bude maximální odchylka 16 cm (tak to garantuje CUZK)."

 
Poznámka redakce: znáte k této trase důležitou informaci, historickou legendu nebo máte nějakou dobovou fotografii, 
o kterou se chcete s ostatními čtenáři podělit? Velmi rádi ji (foto, krátký text) na náš portál umístíme, včetně autorství. 
Napište nám!

Důležité upozornění:

Předem upozorňujeme, že jediné korektní místo pro zaparkování je náves v Dominikálních Pasekách. Výše u Obecního domu ani Nad Pasekami (okraj CHKO Brdy) už parkovací místo není (!) Prosíme, respektujte soukromí domácích obyvatel. Za respektování vám předem děkujeme.

Parametry trasy

Číslo trasy DP1
Určeno pro: chodce, běžce
Délka trasy: 7,0 km okruh ANO
Startovací a cílový bod trasy: Dominikální Paseky, náves
Orientační čas: chodec 120 min., běžec 70 min.
Značení trasy: po Červené značce, po Zelené značce, neznačenou cestou
Povrch: lesní cesta (50%), silnice (20%), nezpevněná cesta (30%)
Obtížnost: B - mírně obtížné  (O obtížnostech)
Vhodné pro děti: Ano

Fotogalerie

Zobrazit další foto..

Občerstvení

Trasa

Místo Vzdálenost Značení trasy Výška
Dominikální Paseky, náves 0,0 km bez značení 434 m
Nad Pasekami 0,8 km neznačenou cestou 527 m
Vyhlídka na Dominikální Paseky 1,5 km po Zelené značce, neznačenou cestou 556 m
Slonovec, turistické rozcestí 0,4 km po Zelené značce 562 m
Nad viaduktem, Čenkov - nejnižší bod CHKO Brdy 1,5 km po Zelené značce, neznačenou cestou 403 m
Přejezd u Hlásky Čenkov 1,4 km po Červené značce, neznačenou cestou 421 m
Dominikální Paseky, náves 1,4 km po Červené značce 434 m

Orientační výškový profil trasy

Mapa

Export trasy

Hodnocení uživatelů

Průměrné hodnocení: 60%

Muži: 60% | Ženy: 0% | Rodiče: 0% | Chodec: 20% | Běžec: 0% | Cyklista: 0% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Byli jste na tomto místě? Podělte se s ostatními o své zkušenosti:

Jarda | | Muž | Chodec

Dobrý den, na tuto trasu jsme se chtěli také vydat, bohužel po příjezdu na doporučované parkoviště nám bylo sděleno, že je to soukromý pozemek a nemůžeme tam parkovat. Jiné místo na parkování jsme v Dominikálních Pasekách opravdu nenašli.

Petr, redakce ObjevBrdy.cz | | Muž

Jardo, dobrý den, děkujeme za upozornění. Máte pravdu, v tom rozšíření se to skutečně "láme". Podle KN patří část obci Bratkovice (veřejný pozemek) a část soukromým vlastníkům. Proto jsme bod v mapě "náves" posunuli o kousek zpět k cestě vzhůru (viz odkaz MÍSTA), kde jde jednoznačně o pozemek veřejný: z části Středočeského kraje a z části obecní (obec Bratkovice). Děkujeme za upozornění, jste laskav, vážíme si toho.

Vyhledávač tras
Počasí v brdech
Nejnovější hodnocení
Nejnovější hodnocení
V Brdech naplno začíná houbařská sezóna, pozor na pokuty za nelegální vjezd! - 100%

18|5|2024 Karel Urban: Dopravu v Brdech lze rozdělit na období, kdy rostou houby a kdy nerostou houby. První případ pohoda,..

přečíst >>

Aktuální počasí houbám v Brdech zatím stále bohužel nepřeje.. - 40%

18|5|2024 Mgr. Ing. Karel Hron: K vjezdu do CHKO bych si jen stručně dovolil jednu připomínku. Vojáci ve své době dávali časově omezenou..

přečíst >>

Challenge 2021 pro vás: zdolej svůj brdský Everest (8.848 m)! - 98%

18|5|2024 Martina Koubová: dobrý den dneska jsem vybrala tento článek

přečíst >>