Inzerce

Staly se již Brdy Disneylandem?

21|2|2017 - Redakce ObjevBrdy.cz

* Netrvalo ani 2 roky a uvnitř CHKO Brdy se již staví jako o život..
* Chcete vidět noční lunapark v Brdech a UFO nad Brdy? Přijeďte k nám v noci do Skořic, smutní místní občané..
* Najdete zde již připravené parkovací šavle, automaty, WC, parkoviště pro autobusy, občerstvení s párkem za 60,- Čeká vás zážitek!


Staly se již Brdy Disneylandem?

Když 16. února 2017 RNDr. Martin Lang (šéf strašického muzea) na Facebookovém účtu veřejné skupiny CHKO BRDY pravděpodobně v euforii z tažení Ekologického centra Orlov, kterému dává přednost, neopomněl se ve své poznámce ostře vymezit proti příbramským v tom smyslu, že je rád, že nedošlo k "disneylandizaci Brd". Jistě netušil, jakou odezvu budou jeho slova mít.

Když se strhla silná vlna nevole proti takovým nekorektním výrokům, poškozující zejména Brdy obecně, je korektní dovysvětlit, že RNDr. Martin Lang měl "disneylandem" na mysli kdysi prezentovaný záměr vystavět na svazích Třemošné hory sjezdový areál (jak se poté podrobněji rozepsal).

Nápadů a myšlenek, jak Brdy turisticky i příležitostmi pro obce zatraktivnit bylo mnoho, sjezdovka na Třemošné byla jednou z nich. Vzhledem k tomu, že projekt náležel umístěním výhradně do katastru obce Obecnice, která o něm nikdy s veřejností nejednala a ani o něm oficiálně nikdy nehlasovala (zásadní a nejdůležitější věc), pak tento nápad, stejně jako jiné, zůstaly pouze a jenom obyčejnými "návrhy na papíře", jak jsme správně na FB účtu podotkli. Papír snese vše, kdo to nezažil?

Avšak zcela v tichosti, bez povšimnutí veškerých médií i všech Brdomilů dokončily Vojenské lesy a statky ČR, státní podnik, (dále již VLS) historicky 1. novou stavbu uvnitř chráněné zóny CHKO: "Parkoviště I. stupně, Kolvín-Skořice".
Připomeňme, že se jedná o stavbu již uvnitř zóny CHKO (!) v těsném sousedství více chráněné II. zóny. To by nemělo zapadnout. Navíc touto již realizovanou stavbou jednoznačně padá původní myšlenka o nezastavitelnosti území Brd, o které všichni snili a mnozí se tímto oháněli a utěšovali. Pravda je jiná: o Brdech je již dávno rozhodnuto a jede se podle předem připraveného scénáře.

Foto: Redakce ObjevBrdy.cz


Už v pátek, 17.2.2017 během naší účasti na veletrhu HOLIDAY WORLD 2017 jsme telefonicky požádali Mgr. Bohumila Fišera ze správy CHKO BRDY, která má ochranu přírody zejména v Brdech na starosti o jednoduché vyjádření správy CHKO k této stavbě.
Slíbil nám, že se vyjádří. Na naši přímou otázku, zda může za správu CHKO nyní jakkoliv garantovat jeho osobně původně prezentovanou podmínku nezastavitelnosti území Brd (kterou nám prezentoval na osobním jednání v Jincích a které se týkalo mimo jiné i podstaty tzv. Interpretačního plánu Brd) odpověděl, citujeme: "promiňte, ne, to vám nemohu garantovat.." Toliko slova šéfa CHKO Mgr. Bohumila Fišera.

Jeho výrok tak vlastně vystihuje vše. Proč nám parkoviště na Kolvíně vadí? Nevadí nám záměr (vybudovat parkoviště), dokonce jsme psali, že parkoviště lidem chybí. Vadí nám však jeho přespříliš komercionalizovaná a megalomanská podoba (podívejte se v odkazu dole na nově vybudované šumavské parkoviště na Boru a porovnejte jej s tím Skořickým).
Navážeme ještě na slova RNDr. Martina Langa, a položíme tak do pléna řečnickou otázku: "nevznikl naopak ve Skořicích první krok k disneylandizaci Brd?" Paradoxně právě z plzeňské strany?
Není již tajemstvím, že další podobné parkoviště má vzniknout na Trokavci a také ve Strašicích (?)(ještě zjišťujeme a ověřujeme)..

Foto: Redakce ObjevBrdy.cz


Proč nám ta podoba a vzhled vadí? Nerozumíme tomu, proč VLS tak rychle pospíchají!   
Neměla by výstavba parkovišť, jejich vzhled, parametry a de facto ucelený rozvoj území (do nichž parkoviště a jejich provoz jistě spadají) náležet také hlavně do plánu a cílů Destinační společnosti? Neměla by své říci i veřejnost? Na Kolvíně I se ukázalo, co je to ten pravý disneyland: parkovací šavle (závory), parkovací automaty, kapacita 120 aut (původně dokonce uvažováno o kapacitě 200 míst!), několik autobusů, WC, viditelná příprava pro velký stánek s občerstvením, to vše samozřejmě za úplatu, v duchu hesla "chceš do přírody? Zaplať!".

Aby parkoviště splňovalo stavební normy a legislativu, musí být opatřeno i nočním osvětlením.
Když se Bohumil Fišer, šéf CHKO, vyjádřil pro server EKOLIST, tvrdil, že "Brdy jsou ostrov horské přírody, kde můžete zažít opravdovou tmu". Sám jistě v té době netušil tak prudký kontrast s novými dvaceti lampami veřejného osvětlení, o kterém se místní občan Skořic vyjádřil dosti nevybíravě: "v noci to tam svítí jako lunapark nebo UFO, vyberte si. To by mě zajímalo, kdo to platí. Jo a ještě napište, jak kvalitního projektanta a stavitele VLS našly: ty lampy nekopírují ani hranu chodníku. Některý jsou půl metru od hrany, některý víc, je to jako když pes čůrá.
My se tomu tady smějeme.."

Foto: Redakce ObjevBrdy.cz

 

Mimochodem: úžasnou Brdskou tmu si pochvaluje i Česká Astronomická společnost: Tmavá obloha v Brdech je v ČR unikátem. Zdá se, že Brdy rychle o tuto výjimečnost přijdou. A to ani ještě neoslavily 2 výročí otevření.

Obrázek je na snadě: přitáhnout davy, a vytáhnout z lidí za návštěvu Brdské přírody především peníze: za parkování, podruhé za občerstvení, potřetí za pokutu od Obecní policie za dopravní přestupky? Vůbec nic proti, je-li to zájem obcí a takhle to návštěvníci chtějí a chce to tak nakonec i správa CHKO.
Starosta obce Skořice p. Miloslav Suchý nám potvrdil, že "parkoviště budou provozovat samotné VLS a výstavba byla naplánována ještě před zrušením vojenského újezdu".
Opět platí: pakliže to takhle obce Skořice, Strašice a Trokavec (údajně, ještě zjišťujeme a ověřujeme) chtějí, proč ne, je to jejich volba. Sami mohou nakonec i pochybit a nemohou se pak vymlouvat, že to za ně zapříčinil někdo jiný.

Požádali jsme dva skořické občany o názor na toto Kolvínské parkoviště: první řečník byl velmi vulgární a řekl nám od plic, co si o tom myslí: nadávky zde nemůžeme ani nechceme publikovat.
Na druhou stranu rozhořčeně dodává: "my tam ani nesmíme vlízt, všude tam ještě leží munice. To ještě není vyčištěný území a my máme problém si dojít i na ty houby. A teď si představte, že sem, do tý munice přitáhnou lidi. Některý budou chodit po cestách a některý si najdou svý zkratky. Je otázka, až to někde řachne, co se bude dít po tom.

Foto: Redakce ObjevBrdy.cz

A o Padrtích? Ztratí svý kouzlo, i tady u nás se veřejně mluví o tom, že tam má být hospoda pro túristy. Zku(...) to tam. Když tady byli vojáci, byl klid, o Rusácích jsme ani nevěděli. Ale přišla nová doba a CHKO a dějou se tu věci. Na blití!"

Druhý občan Skořic si ještě přisadil: "Mají tudy jezdit i autobusy. Tady v těch našich úzkých uličkách Kreslovny jsem zvědavý, jak se tu s běžným autem ten autobus vyhne. Už se jim teďka bude rekonstruovat most pod vsí, aby mohli jezdit. Pod okny nám už teď projede dost aut, co bude potom v létě? Nevadí nám cyklisté, turisté, vadí nám hluk, špína, prach, ztráta toho klidu. A samozřejmě dopravní nehody, to tu bude taky. Je to hnus a nikdo se nás od vojáků na nic neptal. Postavili a hotovo.".

Co dodat? Obrázky ve fotogalerii zde jsou a udělejte si názor vlastní.
Nechť na druhé straně Brd (Strašicko, Skořicko) zvítězí disneyland a stavby daleko za hranou vkusu, citlivého přístupu k brdské přírodě i jejich ceně. Volba Skořických, a dalších obcí.
My potajmu doufáme, že podobné "nápady" unikátní příbramskou stranu minou a přitáhnou naopak lidi, kteří tento podobný disneyland nechtějí. Slova vyřčená v éteru FB se tak pomyslně vrací zpět na Strašicko jako pověstný a pomyslný bumerang.

Aktivně jsme se již jako ObjevBrdy a Tvůrčí skupina pro Brdy 2017 s některými starosty na Příbramsku sešli. Líbí se jim naše nápady, náš portál a chtějí s námi spolupracovat (to je moc fajn) a také si tyto věci (parkoviště a rozvoj) konec konců chtějí řídit samy. A to je jejich správné rozhodnutí.

Foto: Redakce ObjevBrdy.cz

Nicméně se nám zdá, že se Brdy v lecčems velmi přeceňují. ObjevBrdy.cz byly jediné, které loni (2016) dělali v Brdech vlastní dotazníkové šetření a průzkum. Máme tak vlastní "ostrá" a reálná data, můžeme k tomu napsat své. A víme!
Parkoviště na Kolvíně bude v budoucnu také znamenat vysoké provozní náklady: provoz, revize, opravy, úpravy. Nikdo nemůže věřit tomu, že si to na sebe vydělá samo. Ale třeba je to i záměr, kdo ví. Anebo se jednoduše kalkuluje s tím, že se každý rok "seknou" 4 statné brdské smrky navíc a ty na to všechno vydělají.

Lidé, kteří nechtějí komerci (a je jich převaha) nakonec mohou jezdit i jinam, případně si najít "jiná" parkoviště k Padrtím. U lesa, před značkami. Pro vycházku k Padrtím nakonec může víc táhnout Grill-bar Míšov a jeho sympatická obsluha a skvělé jídlo.

Může se tak paradoxně velmi lehce stát, že Kolvínské, případně Strašické a Trokavecké parkoviště budou zet prázdnotou. Kdo přemýšlí o dva tahy dál, než ostatní, jistě jej napadne: pro Brdy takovéhle "rychlé hurá akce" mohou být nakonec i zcela smrtící (úmysl zahubit lokalitu ještě před tím, než se zažije a lidé si je oblíbí). Nu, kdo chce kam, pomozme mu tam, říká se..

Na závěr obrázek pro porovnání ze Šumavy, jak citlivě se k parkovištím přistupuje na Velkém Boru.
A to se nám líbí!

Šumava, parkoviště na Velkém Boru. Foto: Jiří Bervida, MAFRA


Dovětek pro případné sdílení dalšími médii: korektně vás žádáme, abyste nekopírovali ani text obsahu, ani naše fotografie. Chcete-li jej uveřejnit, odkazujte, prosíme, přímo na náš server ObjevBrdy.cz a citujete jej. Děkujeme vám za pochopení.
Redakce ObjevBrdy.cz

(pep)

Diskuze

Průměrné hodnocení: 90%

Muži: 91% | Ženy: 96% | Rodiče: 90% | Chodec: 88% | Běžec: 0% | Cyklista: 91% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Líbil se Vám tento článek? Rádi byste něco doplnili?

KarelH. | | Muž | Cyklista

Nejlepsi clanek o Brdech. A ze to ctu dlouho. Souhlas. HNUS!!!!!!!!!!!!!

Jitka |

Je mi z toho všeho smutno. Jak se píše v článku, někteří to mají již dlouho promyšleno do detailů.

Vlasta | | Žena | Cyklista

čtu z toho, že si to již pánové upekli před CHKO. Hnus velebnosti

p.k. |

Panove, neskutecne vam fandim!!!

Lenka Mašková | | Žena | Chodec

Skvěle napsané a pravdivé, mě se to líbí. Pan Fišer však nyní vypadá jako loutka. Teď zbývá zjistit, jestli loutkou skutečně je. Pokud ano, tak mu jeho práci nezávidím. Napíšete sem nebo na FB, kolik lidí si článek dosud přečetlo? Děkuji, Lenka.

Redakce ObjevBrdy.cz | | Muž | Cyklista

Lenko, dobrý den. Článek jsme zveřejnili v 15:00 hodin. Nyní je 19:40 hod a článek si u nás přečetlo přesně 584 lidí, tj. za necelých 5 hodin. Další čtenáři přibývají, aktuálně je ON-LINE 37 uživatelů. Velmi vám děkujeme za zájem o naše brdské stránky. Vážíme si vašeho hodnocení.

Jan Jíra | | Muž | Cyklista

Dobrý den. Velmi poutavě a čtivě napsáno. Kolvín hrůzný :-( je mi z VLS těžko. Taky z těch obcí, co tohle dokáží schválit, ale to je jejich boj. Zpovídají se svým občanům, tedy svým obyvatelům. Mám na redakci dotaz: dáte panu Fišerovi prostor vyjádřit se za CHKO? Podle mě by měl dostat prostor, ukáže se, jestli je to opravdu loutka. VLS se mu asi nyní dost smějí. Děkuju za odpověď.

Redakce ObjevBrdy.cz | | Muž | Cyklista

Pane Jane Jíro, ano, samozřejmě, p. Mgr. Fišer z CHKO Brdy dostane adekvátní prostor pro vyjádření. To nám opravdu přijde fér. Smyslem článku není dehonestovat, ale ukázat na neskutečně hrůzný přehmat a omyl. Možná se jiné brdské obce poučí a budou v projektu střízlivější a k brdské přírodě již mnohem citlivější a šetrnější. A to je náš cíl a také cíl našeho článku. My jen ukázali nešvar. Hlavní slovo mají čtenáři a jejich názory. Vám velmi děkujeme za zájem! :-)

Pavlína | | Žena | Vhodné pro děti

Díky za pěkný článek.

Tonda | | Muž | Cyklista

Smutné čtení. Z takové akce VLS jasně plyne jejich přístup metodou "jako slon v porcelánu". Je to ostatně vidět i na sypání cest v zimě tunami štěrku, budování odvodňovacích cest ve vrcholových partích Brd (to je zvěrstvo!). Za vojáků se vše budovalo velké, těžké, bytelné. Tak v tom jedou dál.

Redakce ObjevBrdy.cz | | Muž | Cyklista

Vážení návštěvníci. Náš článek o divoké výstavbě uvnitř CHKO v lokalitě Skořice/Kolvín si za dva dny (21.2.2017 a 22.2.2017) přečetlo celkem 1.487 návštěvníků. První den 667 lidí, druhý den 820 uživatelů. Přibylo nám 66% zcela nových návštěv, a dalších celkem 34 liků za týden u FB stránky ObjevBrdy.cz. Velmi vám vše děkujeme za zájem, za přízeň i vaše názory. Byli jsme ze Strašicka i ze strany Správy CHKO osočeni jako "bulvár" a "revolverová žurnalistika". Pan Mgr. Fišer ze Správy CHKO se k článku vyjádřil již na FB účtu CHKO Brdy a zařadil nás na svůj "blacklist" novinářů, kteří mají přístup k informacím výhradně přes tiskovou mluvčí. Toto přání a rozhodnutí pana Mgr. Bohumila Fišera ze správy CHKO plně respektujeme, za svým rozhodnutím si stojí. Vám všem ještě jednou děkujeme za zájem, již jsme byli osloveni celostátními deníky, kteří se začaly o celou věc zajímat. S poděkováním všem Redakce ObjevBrdy.cz

Michal | | Cyklista

David | | Cyklista

Článek je fajn, akorát lidi jsou. No bez postoje je to jen banda ..... Nechci tu žít, protože spousta schopných živý neschopné a ...... tu je už od pradávna. Proto se raději stěhuji do Rakouska. Neříkám, že je tu špatně, ale pro člověka, který umí přemýšlet a přemýšlí je to ztráta sil. Tady se nic nezmění ani za 100 let.

Marek | | Muž | Cyklista

Petr | | Muž | Cyklista

Jsem motorkář, v životě by mne Brdy nenapadlo projet na motorce, na kole se tam rovněž nechá dojet. Jen očekávám kdy se v Brdech začnou stavět chaty. Bydlím na úpatí Brd do "prostoru" jsme nesměli, ale Ti kteří měli známé na ministerstvech jezdili autem s propustkami. Je mi na zvracení ...

Josef | | Muž

Je to k poblití celá ta fraška s CHKO

Mráček Pavel | | Muž | Chodec

Už by měl přijít čas kdy o svém uzemím budou rozhodovat obce a ne úředníci dosazení z vyšších míst, někteří si osvojují vše ,ale nechtějí slyšet lid ,podobně je to v Brdech, je toho hodně na co bych rád ukázal, pohyboval jsem se celý život v této krajině a tak vidím co se úmyslně děje za zády nás obyvatel Brd ze strany intelektuálů ,dosazených v úřadech pro tuto oblast.

Michaela Kobrová | | Žena | Chodec | Vhodné pro děti

Jana | | Žena | Chodec

Je jen v našem zájmu zachovat ty poslední vzácné tajemné kouty naší krásné přírody chránit ji a citlivě starat se o její zachování..Doufejme že zvítězí ZDRAVÝ ROZUM!!!!!

Karel Kavalír | | Muž | Chodec

Ze strany od Neřežína je krásné parkoviště na Valdece , na které se ovšem nesmí . CHKO zjevně toleruje a nijak nebrání sobeckým aktivitám VL. Pro nás domorodce to byl velký omyl a vyhozené peníze .

Vyhledávač tras
Počasí v brdech
Nejnovější hodnocení
Nejnovější hodnocení
Brdská květena: dřípatka horská - 100%

15|8|2022 Mgr. Ing. Karel Hron: Dřípatka také roste, a to relativně dost hojně v povodí Třebonínského potoka na Českobudějovicku, před..

přečíst >>

Lednová hádanka: uhodnete? - 60%

15|8|2022 pavel: hájenka carvánka

přečíst >>

Orlov, parkoviště (točna autobusu, turistické rozcestí) - 50%

15|8|2022 David: O víkendu se nesmí parkovat, pokuta 300,-

přečíst >>

19. ročník výstupu na PRAŽÁK již tuto sobotu! - 80%

15|8|2022 Kathcule: Tak nakonec i se sněhem, pěkně to je ????????

přečíst >>

Šachta č. 4, Lešetice - Uranové doly Příbram - 100%

15|8|2022 Jan: Som sa tam v roku 1958 až 1959 rekreoval

přečíst >>