Inzerce

Letošní návštěvnost CHKO Brdy byla rekordní. I díky COVIDu-19.

28|10|2020 - Redakce ObjevBrdy.cz

* Uplynulý víkend byl prostě parádní, COVID/NECOVID. * Krásně jsme se rozloučili s letním Tokem. A co vy? * Všem vám děkujeme za přízeň a zájem, neděláme to zbytečně!


Letošní návštěvnost CHKO Brdy byla rekordní. I díky COVIDu-19.

Právě v sobotu skončí další letní sezóna v CHKO Brdy.

V pořadí již pátá od vyhlášení CHKO, tedy od zpřístupnění tří čtvrtin původní rozlohy vojenského újezdu Brdy (1.1.2016) široké veřejnosti. Tento rok je však pro Brdy i celou Českou republiku výjimečný, přelomový. 

Pandemie viru COVID-19 přinutila čechy zůstat letos doma a skutečně jen několik málo procent obyvatel strávilo dovolenou v zahraničí. Tedy pokud nepočítáme tu lyžařskou, únorovo-březnovou, která zapříčinila masové rozšíření viru do celého světa. 

Březnový i ten nynější říjnový "lock-out" nemá vítěze. Jen poražené. Těmi, kteří nejvíce utrpěli jsou jednoznačně hoteliéři, provozovatelé penzionů, ubytování obecně. Spolu s nimi také restaurace.
Je to již podruhé v tomto roce 2020, kdy jsou restaurace zcela uzavřeny. Jakýkoliv výlet do přírody přišel o to, na co se mnohdy turisté a cyklisté těšili vždy nejvíce: po hezkém a vydařeném výletě pivo a chutný pozdní oběd. Z polystyrenové krabičky "na stojáka" to prostě není ono.

Uzavřené restaurace, obchody, penziony, hotely a hlavně zákaz cestování, případně komplikace v jiných zemích s požadavky na testy zapříčinily, že lidé v roce 2020 zůstali věrni České republice. 
Co jsme zde v květnu predikovali, vyšlo do puntíku: letošní návštěvnost CHKO Brdy byla rekordní. 
Vypovídají o tom pro nás dvě věci: mnohdy zcela zaplněná (až přeplněná) parkoviště a také rekordní návštěvnost našeho portálu ObjevBrdy.cz. Děkujeme, vážíme si toho. 

Foto: parkoviště v Orlově. Stálo se jak to jen šlo. Oceňujeme VLS, že betonoví ježci šly stranou.

Brdy budou vždy stát ve stínu Šumavy, ale ambice vyrovnat se jí ani nemají. Jsou a mohou být inspirující  alternativou pro ty, kteří kvůli jednodennímu výletu s dětmi, přáteli, nechtějí cestovat 300 kilometrů, když stejné zažijí i v Brdech. 

Zcela přeplněné byly naopak Krkonoše, Jizerky, Šumava a jistě i další české hory. Alespoň to můžeme z vlastní zkušenosti potvrdit. Dokončené turistické značení Brd z loňského roku bylo první vlaštovkou. Letos dokončené cykloznačení pak dovršením všech snah ukázat, kudy.

Že to sebou mnohdy přináší i některé negativní doprovodné jevy, se dalo čekat (neoprávněný vjezd do CHKO Brdy motorovými vozidly, kdy cykloznačení mnohdy slouží jako skvělé orientační tabule). 

Zde je s mnohými dalšími nešvary nutno zmínit, že s některými věcmi nelze pohnout dopředu, protože naráží na ego několika málo jedinců, co se domnívají, že jsou ředitelé zeměkoule a bude zkátka jen a jen po jejich.
V této věci bychom měli napřed běžného návštěvníka Brd zařadit do několika mála kategorií:

- turista
- cyklista
- sportovec (běžec, In-linista, etc.)
- přenocující turista
- tramp
- jedinec pohybující se na všelijakých hejblatech (elektroskútry, etc.)
- ....

Turisté: vše fajn, asi nejpočetnější skupina. Jediné, co by šlo vytknout je chůze až čtyř lidí vedle sebe, tedy uzmutí cesty zcela pro sebe. Hloupé a zbytečné.. 
Cyklisté: druhá nejpočetnější skupina, díky kolu vidí více, nicméně poněkud zrychleně. Chtělo by to zpomalit, být více ohleduplnější.
Sportovci: bezproblémoví
Přenocující turista: lidé fajn, ohleduplní. Jen je nemají rádi represivní složky. A tak jsme zažili poněkud zvláštní případy, kdy studenti, přenocující poklidně v Brdech (bez rozdělaného ohně) zaměstnali čtvere státní úřady a čelili zcela nesmyslným represím, které skončily až u veřejného ochránce práv.
Asi jsme bohatší než Švýcaři, když úřady dokáží řešit takovéhle nesmysly. Anebo hloupější? 

Foto: takto jsme se rozloučili s letním Tokem (865 m), nejvyšším brdským vrcholem. 

 

To, že neexistují dovolená ohniště (nejen pro tyto přenocující) je jen osobním, problémem jednoho člověka. Všeobecný zákaz nic nespasí a na Šumavě už také přišli na to, že nouzové nocoviště jsou řešením, když ještě před 10 lety to bylo zcela nemyslitelné. 
Díky tomu, že několik málo ohnišť dovolených není, jsou ta nedovolená po celých Brdech. Kam se podíváte, tam ohniště najdete. Bohužel.

Trampové: bezproblémoví, umí se v přírodě chovat celkově. 
Jedinci na všelijakých elektrohejblatech: kola nevadí, ale nejrůznější elektrokoloběžky široké půl metru, skútry, a tak dále: do Brd to na úzké cesty s pěšími zkrátka nepatří. 
.... , například čtyřkolkáři, lidé, kteří si neváží ničeho: má smysl o tom psát? Zde by se měly "vyřádit" represivní složky. Jenže..

Uplynulý víkend, byl (skutečně zdá se) posledním, který atakoval letní teploty. Škoda, že byl letos poslední. Nás velmi potěšil ten zájem o naše ObjevBrdy. Děkujeme pokorně ještě jednou, lajky na Facebooku potěší, ale pro nás nejsou to hlavní. 

Printscreen: sobota, 24. října 2020. Děkujeme vám. Neděláme to zbytečně. 

 

Za závěr pár čísel: od 1.5.2020 do 27.10.2020 přišlo na náš portál 84.742 unikátních návštěvníků (s rozdílnými IP adresami). Zobrazili si 212.354 stránek, na našem portále zůstali průměrně 2:56 minuty (děkujeme dvojnásob, zavazuje nás to velice). 


Co dál?
Na počátku listopadu se začne ochlazovat: čekají nás teploty jen okolo +7°C.
V Brdech to bude jistě jen okolo 0°C. Ale tak tomu má na podzim být. Uvidíme, jestli první brdský sníh přijde letos dříve než na Svatého Martina. Co tipujete vy? 

 


Držte se a hlavně: buďte zdraví, zprávy stačí jen 1x denně po ránu ke kávě a odpoledne na zahradu nebo do brdské přírody. Uvidíte, že i za tímto deštěm přijde to vytoužené slunce a vše bude jako dříve. 

Diskuze

Průměrné hodnocení: 100%

Muži: 100% | Ženy: 100% | Rodiče: 0% | Chodec: 100% | Běžec: 0% | Cyklista: 0% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Líbil se Vám tento článek? Rádi byste něco doplnili?

Jitka M | | Žena | Chodec

Díky vám jsme objevili kouzlo Brd a rádi se pokaždé s dětmi znovu a znovu vracíme.

Karel Urban | | Muž | Chodec

V Brdech potkávám opravdu více lidí, ovšem spíše po značených cestách. Auta v Brdech? Policie hodně vychladla po té, co MO začalo rozdávat na popud Zaječova elektronické povolenky, které nelze zkontrolovat. Když rostou houby, tak je to stejně jedno, většina houbařů má předem připravené pětikilo na pokutu, to je tak maximum, co jim hrozí. Ohniště? Není nikdo, kdo by se o tuto problematiku staral, není zde žádná autorita, která by tuto problematiku řešila, ochrana přírody se přesunula do elektronické podoby na sociální sítě. Taková je prostě doba. Území je jako na konci vojenského újezdu bezprizorní, na druhou stranu si myslím, že jsou turisté po většinou v pohodě. Pokud se v Brdech neobjeví lákadla jako jsou rozhledny nebo hospody, počítám, že by to mohlo vydržet. Hlavní problém vidím dnes v kvalitě parkovišť a jejich základnímu vybavení. Na jediném parkovišti není přehledná tabule s mapou a základními informacemi o území. Když si vzpomenu na okázalé projevy starostů a ochranářů při vzniku CHKO, tak snad umřu smíchy. Např. o víkendech nejede z Příbrami do Brd jediný autobus.

Vyhledávač tras
Počasí v brdech
Nejnovější hodnocení
Nejnovější hodnocení
TRASA L1: Z Lázu až k Lázské nádrži (hráz) - 53%

18|7|2024 Jan: Po nalezení této trasy vhodné pro kočárky jsme se s rodinou a malým miminkem nadšeně vydali po lesní..

přečíst >>

Informační centrum Příbram - 60%

18|7|2024 Havlíček: Absolutní nedostatek laviček!

přečíst >>

V Brdech naplno začíná houbařská sezóna, pozor na pokuty za nelegální vjezd! - 100%

18|7|2024 Karel Urban: Dopravu v Brdech lze rozdělit na období, kdy rostou houby a kdy nerostou houby. První případ pohoda,..

přečíst >>

Aktuální počasí houbám v Brdech zatím stále bohužel nepřeje.. - 40%

18|7|2024 Mgr. Ing. Karel Hron: K vjezdu do CHKO bych si jen stručně dovolil jednu připomínku. Vojáci ve své době dávali časově omezenou..

přečíst >>