Inzerce

Hloupé tlačítko se stalo skutkem, bohužel..

1|4|2020 - Redakce ObjevBrdy.cz

* U hráze Dolejšího Padrťáku již najdete ono hloupé tlačítko. * Hloupé proto, že nic neumí. V 21. století tragédie. * Prozradí někdo z odpovědných, kdo na tom vydělává?


Hloupé tlačítko se stalo skutkem, bohužel..

Plnohodnotný GSM signál v Brdech? Jako když se staví v Česku dálnice: 50 let a více..

Když jsme na počátku ledna 2017 pozitivně informovali, že tehdejší hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard (ČSSD) sezval již v srpnu 2016 zástupce Armády ČR, VLS a telefonní operátory ke společné schůzce, zdálo se, že došlo k úspěšné dohodě a lepšímu pokrytí Brd GSM signálem nic nebrání. Dokonce velmi optimisticky zněla také výsledná zpráva Plzeňského kraje (článek Plzeňského kraje z jejich archivu zmizel).

Na programu tehdejší srpnové schůzky byla diskuse, jak co nejrychleji zlepšit pokrytí Brd GSM signálem zejména pro případ nějaké nehody či život ohružujícího stavu. I v Brdech totiž stále najdeme místa, kde krátka signál není a v případě nouze se jakákoliv záchrana značně komplikuje.
V našem předchozím článku jsme chválili Plzeňskou stranu za aktivitu a zájem.
Armádu ČR za to, že chtěla poskytnout oba dva pro Brdy důležité radarové body, které jsou v jejím majetku (radar Praha a radar Drahlín/Sádka) pro umístění vysílačů operátorů.

Nicméně to vše na schůzce 23. února 2017 opět na Plzeňském kraji zcela padlo.
Telefonní operátoři najednou argumentují, že "pokrytí oblasti signálem GSM je finančně i časově náročné a předpokládá se v horizontu nejdříve dvou a více let".
Tedy vlastně nikdy, volně přeloženo.

Foto: Petr Piskač, MBA, Redakce ObjevBrdy.cz

 

Vracíme se do elektronického pravěku: hloupá tlačítka.
Nic neumí, jen poslat jeden signál..

 

Jak to již tradičně v Česku bývá, vymyslel se kočkopes.

Tedy do doby, než se území pokryje plnohodnotným 100% signálem GSM (a to bude kdoví kdy), padly návrhy "prošpikovat" naše Brdy jakýmisi tlačítky na cedulkách "traumabodů" podporující systém SIGFOX (síť pro internet věcí).

To znamená reálný přístroj v přírodě, který by v případě nouze byl schopen vyslat signál do střediska Integrovaného záchranného systému. Pozor však! Tedy nejde o ON-LINE živé spojení, ale pouze o hloupé tlačítko, které odešle signál požadavku "nouze". Zaregistrované místo poté ukáže svou GPS lokaci na mapě záchranářů.

Zajímaly nás pořizovací náklady takového systému "hloupé" krabičky v Brdech: prvotně statisíce Kč, každoroční provoz se předpokládá vždy minimálně několik desítek tisíc Kč. Otázka ještě znamená: komu? Výhradně společnosti T-Mobile, která takovou síť v ČR buduje. Nápad jak vidno z fotografií, hloupý nápad odsouhlasen a nakonec i realizován. 

Mezi námi: co se však bude dít, když krabička jaksi fungovat nebude? Někdo zemře, například při infarktu, kdy je nutné mít lékaře na místě co nejdříve?
Anebo se najdou lidé, kteří si krabičku "vyzkouší" aniž by skutečně potřebovali pomoc??
Integrovaný záchranný systém bude muset aktivně reagovat, tedy na místo pravděpodobně vyšle nějakého "pozorovatele-hlídku", která ověří, je-li zásah záchranářů nutný.

Anebo v horší variantě vyšle kompletní záchranářský vůz. S tím vším se ale musí počítat, tedy i s planými signály, které se přes mobilní volání jinak dají velmi zkušenými pracovníky Integrovaného záchranného systému "filtrovat", včetně plného odkrytí SIM karty volajícího.

Co však musíme zdůraznit, je to, že stane-li se úraz například
v oblasti brdské Koruny (a jiných odlehlejších brdských místech), pak splnění zákonného limitu příjezdu do max. 20 minut od nahlášení v systému SIGFOX (aniž by záchranáři věděli, co se stalo) pro dojezd a pomoc záchranných složek
nemůže zkrátka stačit (!)

                                                         viz. Zákon č. 374/2011 Sb.

 

Jak jistě všichni víme, do terénu nevyjíždí vždy lékař. Právě po telefonu zkušený operátor IZS rozhoduje, zda na místo nehody postačí vyslat vyškoleného záchranáře či je nutná asistence lékaře na místě. Jak to přes tuto hloupou krabičku IZS pozná? A to nemluvíme o tom, kterak zraněný človek nebo vystresovaný či šokovaný partner, případně kdokoliv, kdo u těžkého úrazu či náhlé zdravotní indispozice byl, bude přehledně a v klidu hledat v mapě, kde se tato SOS krabička právě nachází. To přeci nelze v 21. století ani brát vážně.

Zdroj: Google.cz

 

Od r. 2017 se Brdům nabízí absurdní řešení, to víme. Hlavně ale aby něco bylo.. Už vlastně je.

Tomu tedy nerozumíme, proč se rychle nabízí takto polovičaté až nesmyslné řešení.
Proč tedy neinvestují do vysílačů VLS ČR společně s Armádou ČR, potažmo státem, a o prokazatelné zisky z volání a přenosu dat (která budou v budoucnu jistě stoupat a budou i v Brdech výdělečná) se poté s operátory férově nevyrovnají???

V živém vysílání zpráv Rádia Impuls (12.3.2017, 16 hodin) proběhla vysvětlující zmínka, že Brdy nejsou pro telefonní operátory nikterak zajímavé, znamenají spíše náklady než zisk.
Asi se však opět čeká na nějaký vážný úraz například malého dítěte, který rozhýbe standardně nastavenou mašinérii byrokracie nebo absolutního nezájmu.

Aby nezapadlo to nejdůležitější: celé Brdy mají v rukou výhradně telefonní operátoři.
Oni tedy také budou jednoznačně odpovědní za případné komplikace. A také náš český stát.
Ten prohlásil území bývalého Vojenského újezdu Brdy (nyní CHKO Brdy) jako "území důležité pro obranu státu", tedy se nemusí ptát, může také v duchu této litery zcela jasně přikázat..
Zatím se však zdá, že lobby operátorů je silnější než stát. 

(pep)

Diskuze

Průměrné hodnocení: 100%

Muži: 100% | Ženy: 0% | Rodiče: 0% | Chodec: 100% | Běžec: 0% | Cyklista: 0% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Líbil se Vám tento článek? Rádi byste něco doplnili?

Karel Urban | | Muž

Každý musí zvážit své možnosti a určité riziko, které bude vždycky, když půjde do lesa nebo odlehlé části, kde bude vždycky problém se včasným dosahem pomoci i za předpokladu velmi dobrého technického zabezpečení oblasti. Tak to bylo, je a bude. Požadovat dokonalé pokrytí ve smyslu včasné pomoci na kterémkoliv místě v Brdech prostě není v lidských silách, stejně jako je to i v jiných horských nebo podhorských oblastech v ČR. Signál v Brdech je dnes oproti roku 2015 výrazně lepší, nicméně v určitých oblastech, jako je např. údolí Reservy, Voložného potoka nebo Třítrubeckého potoka nebude asi nikdy možné technicky zabezpečit stabilní signál. Souhlasím s tím, že instalace hlásičů v Plzeňské části CHKO je holý, zbytečný, nic neřešící nesmysl, kdy s otevřením VÚ vznikla díky médiím, ochranářům a bohužel i místním autoritám nesmyslná hysterie kolem "uzavřených, neznámých a tajemných" Brd, ve kterých se budou lidé ztrácet a umírat a věcí s tím spojených. Jestli mají Brdy dnes nějaký zásadní problém, tak je to absence přehledné a čitelné mapy v dobrém rozlišení (1:25000), podle které by se mohli turisté spolehlivě orientovat. Nicméně Brdy jsou v pátém roce CHKO a zdá se, že v nich nikdo nezhynul a každý je rád za to, že Brdy jsou takové jaké jsou.

pavel | | Muž | Chodec

Nejsem si jist, ale mám dojem, že podobný článek na toto téma tu už dříve byl. Ale to je jedno. Tři takto vybavené traumabody (Padrť, Třítrubecká louka, křiž. U čurala) oproti celkem 47 (nebo 48?) traumabodům v Brdech, působí dost úsměvně, nehledě na to, že z Padrtě se lze mobilem bez problémů dovolat. Cena téhle legrace se také jeví jako absurdní. Musím souhlasit s Karlem Urbanem, že přehledná a solidní mapa s dostatečným rozlišením, by byla mnohem lepší pomůckou, než toto krkolomné a v podstatě zbytečné zařízení. (Ani se neodvažuji počítat, na kolik by to vyšlo v případě, že by měly takto být vybaveny všechny traumabody (+ jejich průběžná údržba atd.). Žijeme sice v 21.století a jsme obklopeni řadou technických vymožeností, ale mám někdy pocit, že se stáváme jejich otroky a že i pod jejich vlivem degenerujeme. Jestliže vyrazím do "divočiny", tak snad nepočítám s tím, že tam budu mít k disposici vešerý civilizační "komfort" - to tam potom ani nemusím lézt. Ztrácí to smysl i půvab. Osobně mi vůbec nevadí, že je v Brdech mizerný signál - naopak, odpočinu si od věčného otravování a žádné trauma z toho nemám. A pokud se snad někdo bojí lézt do přírody, no, tak ať tam raději ani nechodí. (Takoví v ní zpravidla stejně nadělají víc škody, než užitku).

Vyhledávač tras
Počasí v brdech
Nejnovější hodnocení
Nejnovější hodnocení
V Brdech naplno začíná houbařská sezóna, pozor na pokuty za nelegální vjezd! - 100%

26|4|2024 Karel Urban: Dopravu v Brdech lze rozdělit na období, kdy rostou houby a kdy nerostou houby. První případ pohoda,..

přečíst >>

Aktuální počasí houbám v Brdech zatím stále bohužel nepřeje.. - 40%

26|4|2024 Mgr. Ing. Karel Hron: K vjezdu do CHKO bych si jen stručně dovolil jednu připomínku. Vojáci ve své době dávali časově omezenou..

přečíst >>

Challenge 2021 pro vás: zdolej svůj brdský Everest (8.848 m)! - 98%

26|4|2024 Martina Koubová: dobrý den dneska jsem vybrala tento článek

přečíst >>

Poutní místo Svatá hora v Příbrami - 90%

26|4|2024 Martina Koubová : Dobrý den paní Koubová dneska jsem byla na místě Příbram

přečíst >>