Inzerce

Brdy, to není jen turistika a sport, ale i péče o les a lesní hospodářství.. Díl II.

12|12|2017 - Redakce ObjevBdy.cz

* Ani jedna ze stran (sport i hospodářství) by se neměly vylučovat a vzájemně se popírat, ale hledat nejlépe společnou symbiózu. * Vyzpovídali jsme Ing. Václava Pernegra z Vojenských lesů a statků ČR, s.p. a jeho věty vám nyní přinášíme.. * Článek jsme rozdělili na dvě části, rádi bychom vše přednesli v neupravené a nezkrácené podobě..


Brdy, to není jen turistika a sport, ale i péče o les a lesní hospodářství.. Díl II.

 Mezi nejčastějšími brdskými návštěvníky vidímě také děti. Existuje ve VLS nějaký program pro děti?

V současné době se klade důraz na takzvanou lesní pedagogiku, to znamená, že dětem a mládeži se na praktických ukázkách představuje činnost lesníka a život v lese. Sleduje se tím, že dnešní – od přírody většinou dosti odtržená - mládež bude mít o tomto jakési povědomí.

Pokud bude mládež více chodit ven, určitě to bude lepší, než aby seděla u počítače (to ostatně platí i o dospělých). Takže z obecného hlediska to určitě pozitivní je. Pokud by návštěvníci byli vnímaví a vstřícní či uznalí také k nám lesníkům, při zvýšeném počtu návštěv bychom též svou práci mnohem lépe prezentovali.

Vojenské lesy a statky dětem (www stránky)

 

 Máte nějaký návod pro ty, kteří se do Brd chystají, jak se v brdském lese chovat?

Celkově slušně a nemyslet si, že když přijdou jednou za čas do lesa, že jsou odborníci a že vědí nejlíp, jak by se v lese mělo hospodařit. Samozřejmostí je, že se v lese nepohazují odpadky – co si s sebou přinesu, to si zase odnesu. O rozdělávání ohňů ani nemluvě.

Zde bych ještě zmínil otázku myslivosti. Od srpna až do konce roku probíhá každoroční intenzívní odstřel jelení zvěře. Ve druhé polovině září se odehrává jelení říje, při které se loví jeleni, a v ostatní době se loví zvěř holá, to jsou laně a kolouši.

Jeleny loví většinou lovečtí hosté, holou zvěř pak myslivecký personál, tzn. zaměstnanci VLS ČR. Na lov se chodí brzy ráno a pozdě večer, kdy je zvěř v pohybu. Lidé by toto měli respektovat a chodit do lesů nejdřív alespoň hodinu po východu slunce, les pak opouštět minimálně hodinu před západem slunce!

Myslivec stráví při lovu mnoho svého volného času; než střelí jeden kus, jde na lov třeba desetkrát či dvacetkrát. Proto se pak nemůže divit například houbař, že dostane vynadáno, když přijde za šera lovci pod posed. Nehledě na to, že střela z kulovnice má smrtící účinek až několik kilometrů, a i při dodržení všech bezpečnostních pravidel ze strany lovce může dojít snadno k neštěstí.

Celoročně se pak loví zvěř černá čili divočáci, ale ti zejména v noci. Běžný návštěvník, který se pohybuje v lesích přes den, a neprolézá zrovna houštiny, myslivcům ani zvěři nijak nevadí.

 

 

Vojenské lesy a statky dětem (www stránky)

 

 Když už jsme v brdském lese a na brdských cestách, na co nejvíce "bacha"?

Cyklisté na závory a na svodnice (to jsou ty žlábky kolmo na lesní cesty k odvedení přívalových srážek). Všichni návštěvníci tam, kde probíhá nějaká lesnická – zejména těžební – činnost. Někdy mi připadá, že si návštěvníci myslí, že jsou v lese pány a že je tam nemá co otravovat nějaká provozní činnost – jedoucí služební auto, traktor nebo vyvážecí souprava skládající dříví na cestě nebo nakládající odvozní souprava.

Lidé by měli pochopit, že v Brdech jsou běžné hospodářské lesy, ve kterých se provádí poměrně intenzívní těžební a pěstební činnost, a ve vlastním zájmu si dávat pozor při setkání s nějakým druhem lesního provozu.

Například při výše uvedené činnosti – to je nakládání či skládání dříví na lesní odvozní cestě, práce traktoru, vyvážecí nebo odvozní soupravy – buď obejít v bezpečné vzdálenosti nebo raději počkat, až bude tato činnost ukončena. Pokud někde probíhá těžba dříví, vůbec se nepřibližovat. Nelézt na skládky dříví. Nechodit do lesa brzo ráno a pozdě večer, jak psáno výše. Nerozdělávat ohně, netábořit.

Konkrétní opatření jsou například výstražné tabulky u skládek dříví nebo tam, kde se v lese pracuje. Všechno být ovšem označeno nemůže, a tak by se každý měl řídit zdravým rozumem a ve vlastním zájmu dbát zvýšené opatrnosti.


Otázky pokládal: Petr Piskač, MBA (Redakce ObjevBrdy.cz)
Odpovídal: Ing. Václav Pernegr, vedoucí Lesní správy Obecnice

Diskuze

Průměrné hodnocení: 0%

Muži: 0% | Ženy: 0% | Rodiče: 0% | Chodec: 0% | Běžec: 0% | Cyklista: 0% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Líbil se Vám tento článek? Rádi byste něco doplnili?

Článek zatím nikdo nehodnotil

Vyhledávač tras
Počasí v brdech
Nejnovější hodnocení
Nejnovější hodnocení
Po výbuchu v Brdech padla obžaloba u Okresního soudu v Rokycanech.. - 80%

2|6|2023 Karel Hron: Článek se mi líbí. Nicméně musím podotknout, že před rokem 1989 jsem také do prostoru "chodil" na houby...

přečíst >>

Lepší GSM pokrytí v Brdech? Operátorům se do něj příliš nechce. Nejsou pro ně zajímavé.. - 93%

2|6|2023 Ing. Tomáš Havel: Sám jsem byl na straně operátora v době, kdy se tato otázka řešila. Vůle ze strany operátorů to řešit..

přečíst >>