Inzerce

TRASA L5: Putování Lázského nemehla (každoroční jarní pochod)

Nestihli jste letos vyrazit spolu s Lázským nemehlem do našich Brd?
Nemáte rádi hromadné akce, jste spíš povahou samotáři nebo vám vyhovuje výlet pouze ve dvou? S námi máte možnost vyrazit po stopách Putování Lázského nemehla kdykoliv po celý rok!


TRASA L5: Putování Lázského nemehla (každoroční jarní pochod)

Akci Putování Lázského nemehla 2017 jsme spolupropagovali a také jsme organizátory (SOKOL Vrtule Láz) finančně podpořili z příjmů inzerce. Co dodat? Jasná obloha, +15°C a velmi nadšení, usmívající se lidé. To bylo letošní Lázské nemehlo.

Je 8:45 a my vyrážíme z naší Příbrami. Jedeme všichni poslušně v řadě aut směr Rožmitál pod Třemšínem. Jaké je překvapení, když všechna auta jedoucí v naší koloně odbočují do Lázu! Žádné troubení, žádné nebezpečné předjíždění, nic takového vidět nebylo. Jakoby se každý soustředil na to jarní sluníčko a energii z něj.

Na místě ochotný pořadatelský sbor, který usměrňuje parkování, registraci (včetně razítka, mapky, zápisu do knihy pochodu) a občerstvení. Ke slovu přichází i kulturní vložka: "zpěv nemehel", takže o zábavu je postaráno. V 10 hodin měl být hromadný start, nicméně každý vyráží podle svého.
A to je dobře. Žádné povely, ale radost, svoboda, vzájemná uctivost a dobrá nálada.

Pokračujeme Kormundovkou po cestě okolo Bílé skály s pohádkovým, vykotlaným dubem.
Nad Stupíkem pak zase na oplátku táhne monitorovací stanoviště ČHMÚ u pramene Litavky. Cestou žádné odpadky, hulákání ani jakákoliv potíž. Je to prostě skvělý den! Pod vrcholem Brdců (839 m) mají organizátoři připraveno malé občerstvení, a také přenosnou popelnici, aby brdská příroda v žádném případě neutrpěla (palec nahoru).

Okolo Skelné huti se ostatní vrací zpět do Lázu. My jsme si cestu prodloužili dál okolo Pilské nádrže a přes Struhy se vrátili zpět. Po příchodu nás vítala grilovaná klobása (výtečná) a pokračující pohoda v cíli. Věřte nám, ani se nám nechtělo domů!

Na závěr malé resume: loni 400 účastníků, letos těsně přes 550 (!). Všichni se chovali jako lidé (!) a znovu se v pravdě ukázalo, že do Brd míří lidé, kteří to tu mají rádi. Žádné problémy, starosti, potíže. Obec Láz a další obce na Příbramsku to prostě umí organizovat na 1s*, smekáme pomyslný klobouk.
Tak příští rok opět "Ahoj v Lázu na dalším Nemehle!". Těšíme se!

 

Putování Lázského nemehla tentokráte vedlo po této trase:
Z parkoviště v Lázu, přímo u fotbalového hřiště SOKOLu Vrtule Láz směřujeme vlevo mezi domy, nahoru na hlavní silnici, vedoucí z Lázu do brdského Nepomuku (cyklostezka č. 8190).
Podél cyklostezky až ke křižovatce lesní cesty Andělská. Jí vzhůru okolo Čihadla a Horního vrchu k počátku lesní cesty Kormundovka.

Tou pokračujeme "esíčkem" okolo Bílé skály (721 m, na vrcholu památný starý dub) k výrazné křižovatce (velký seník a měřící stanoviště ČHMÚ na jednom z pramenů Litavky). Odtud pokračujeme stále rovně až k prameni Litavky.

Zde zabočíme ostře vlevo a stoupáme pod brdské osmistovky Hradiště (841 m) a Brdce (839 m). Zde se již napojíme na modře značenou, turistickou cestu Nepomuk-Obecnice.
Po této modré již klesáním do Skelné huti (zaniklá osada) a okolo Lázské nádrže a vrcholu Žernováku zpět do Horního Lázu.
Poté stále dolů podél cyklostezky č. 8198 zpět do výchozího bodu: na hřiště Sokola vrtule Láz.

 

Víte že..

Právě pod svahy brdských osmistovek Hradiště (841 m) a Brdce (831 m), a o něco nižší Bílé skály (721 m) pramení řeka Litavka, která naplňuje vodní nádrž Láz?

Nádrž byla budována v letech 1818 až 1820 především jako nutná zásobárna vody, potřebná pro příbramské doly a hutě. Původně nesla název rakouského arcivévody Františka Karla, syna rakouského císaře Františka I., který si stavbu nádrže přijel osobně prohlédnout.

Po dokončení měla hráz výšku 15 m a v tehdejší době patřila k nejodvážnějším stavbám v Rakousku-Uhersku. Přibližně po 35 letech provozu však Lázská nádrž čelila poruše výpusti a struktury hráze. Před provalením ji zachránila velká rekonstrukce r. 1857, kdy došlo k zesílení hráze včetně jejího rozšíření a tako umístění výpusti do nově vyražené štoly.

Nádrž Láz byla také propojena s o něco výše položenou Pilskou nádrží korytem, které od Lázu dále pokračovalo velkým obloukem až na Březové Hory (městská část Příbrami). Tento zděný povrchový kanál, zvaný Struhy dlouhý 17,5 km je u nás zcela ojedinělou technickou památkou a sloužil právě pro zásobování příbramských dolů a hutí.

Konečné úpravy její podoby v novodobé historii proběhly v letech 1991-1993. Od té doby platí tyto číselné hodnoty: současná šířka hráze je v koruně 5 m (jako u Pilské nádrže), její délka je 245 m, výšková kóta koruny hráze je 643 m a samotná výška hráze je 15,7 m. Nádrž zadržuje 829 000 m³ vody (cca polovinu objemu sousední Pilské nádrže). Plocha zcela zalesněného povodí je 8,8 km², zatopená plocha je 15,50 ha plochy.

 

Poznámka redakce: znáte k této trase důležitou informaci, historickou legendu nebo máte nějakou dobovou fotografii, 
o kterou se chcete s ostatními čtenáři podělit? Velmi rádi ji (foto, krátký text) na náš portál umístíme, včetně autorství.
Napište nám!

Důležité upozornění:

Vážení návštěvníci! Trasa Lázského nemehla vede na jejím počátku i konci po běžných komunikacích III. třídy v obci i mimo obec. Stáváte se tak běžnými účastníky provozu na pozemních komunikacích. Věnujte proto zvýšenou pozornost chůzi vlevo při krajnici, myslete na své psí miláčky i vaše děti. Za zhoršené viditelnosti či tmě nazapomeňte na povinnost přítomnosti tzv. reflexních prvků.

Parametry trasy

Číslo trasy L5
Určeno pro: chodce, běžce, cyklisty, běžkaře
Délka trasy: 11,5 km okruh
Startovací a cílový bod trasy: Láz, hřiště SOKOL Vrtule
Orientační čas: chodec 200 min., běžec 120 min., cyklista 60 min., běžkař 145 min.
Značení trasy: po Modré značce, neznačenou cestou, podél cyklotrasy
Lesní cesta: Andělská, Kormundovka, Perkanská
Povrch: asfalt 80%, jemná šotolina 20%
Obtížnost: C - obtížné  (O obtížnostech)
Vhodné pro děti: Ano

Fotogalerie

Zobrazit další foto..

Občerstvení

Hospůdka U Dubu (Láz) 0,6 km z místa: Láz, hřiště SOKOL Vrtule
Hospoda Na Hřišti (Bohutín) 2,5 km z místa: Láz, hřiště SOKOL Vrtule

Trasa

Místo Vzdálenost Značení trasy Výška
Láz, hřiště SOKOL Vrtule 0,0 km bez značení 609 m
Odbočka, Andělská 1,6 km podél cyklotrasy 649 m
Odbočka, Kormundovka 1,1 km podél cyklotrasy 734 m
Pramen Litavky 1,8 km neznačenou cestou 696 m
Skelná huť (zaniklá huť) 2,8 km po Modré značce, neznačenou cestou 715 m
Šajty 0,9 km neznačenou cestou 658 m
Láz, hřiště SOKOL Vrtule 3,2 km neznačenou cestou 609 m

Orientační výškový profil trasy

Mapa

Export trasy

Hodnocení uživatelů

Průměrné hodnocení: 100%

Muži: 100% | Ženy: 0% | Rodiče: 0% | Chodec: 100% | Běžec: 0% | Cyklista: 0% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Byli jste na tomto místě? Podělte se s ostatními o své zkušenosti:

Jiří B. | | Muž | Chodec

Dnes jsme s přítelkyní celou trasu absolvovali. Mohu jen doporučit. :)

Vyhledávač tras
Počasí v brdech
1.12
Předpověď počasí - ikonka
Středa
2.12
Předpověď počasí - ikonka
Čtvrtek
3.12
Předpověď počasí - ikonka
Pátek
-2°
4.12
Předpověď počasí - ikonka
Sobota
Nejnovější hodnocení
Nejnovější hodnocení
Dobrá práce! Parkoviště v Orlově v novém hávu.. - 60%

1|12|2021 Jk: Zdravím, promítne, ale asi mi něco uniká. Proboha proč je na parkovišti značka zákaz zastavení. Značka,..

přečíst >>

Nejen podzimní víkendová fotogalerie - 100%

1|12|2021 pavel: Krkavčí skály a Velký lom na Plešivci jsou klasika. Vlastně se skoro divím, že tu nejsou častěji.

přečíst >>

Challenge 2021 pro vás: zdolej svůj brdský Everest (8.848 m)! - 98%

1|12|2021 Eva a Lukáš: Super nápad. Je nějaká registrace? Souhlasíme s ostatními, chtělo by to něco pamětního pro další motivaci...

přečíst >>