Inzerce

Odpovídáme na vaše četné dotazy: kudy nejvhodněji do CHKO Brdy s dětmi? Díl II. - vodní nádrže v Brdech: Pilská nádrž a Octárna..

25|7|2022 - Petr Piskač, MBA

Píšete nám do e-mailu první dotazy ohledně dětí v Brdech: kudy do nich?
Která hezká místa s dětmi je možno v Brdech shlédnout?
Jaká nástupní místa jsou pro vaše výlety nejvhodnější?


Odpovídáme na vaše četné dotazy: kudy nejvhodněji do CHKO Brdy s dětmi? Díl II. - vodní nádrže v Brdech: Pilská nádrž a Octárna..

Vážení návštěvníci, milí rodiče!
Námi včera zveřejněný Fabián způsobil doslova až záplavu pozitivních dotazů zejména rodičů s malými dětmi, kteří touží znát podrobnosti námi připravované poznávací dětské hry s Fabiánem a také kudy právě my doporučujeme vyrazit do CHKO Brdy ze strany právě Příbrami a jeho okolí..

Pojďme tedy společně na to!
Musíme uznat, že nás velmi správně směřujete, vždyť takový článek jsme tu ještě neměli, tedy dnes vám jej předkládáme. Abychom to udělali pro vás co nejpřehlednější, začneme tím nejsnazším, co lze s dětmi v Brdech shlédnout: přístupy k brdským nádržím, které lákají.
V 1. díle jsme vám představili Padrťské rybníky a nádrž Láz. V novém, 2. díle vám pak rádi představíme Pilskou nádrž a nádrž Octárnu u Obecnice.

A vám velmi děkujeme za inspiraci a náměty. Vždyť co je větší radost, než skutečný zájem, vás, čtenářů? Velmi si toho ceníme a velmi si vážíme vašich pozitivních a pochvalných zpráv. Motivují nás k další práci. Děkujeme vám!


Nejdostupnější vodní nádrže v CHKO Brdy - ideální nástupní místa:

 

* Pilská nádrž (Středočeský kraj)

Původním účelem vodního díla bylo dodávat užitkovou vodu do stříbrných dolů v Březových Horách u Příbrami. Nádrže Pilská a Láz tvořily soustavu propojenou otevřeným přivaděčem – Lázskou strouhou. Když se v dolech přestala voda pro pohon používat, bylo po druhé světové válce rozhodnuto využít obě nádrže jako zdroj pitné vody pro rozvíjející se město Příbram.

Voda se dnes odebírá do úpravny vody v Kozičíně a odtud do Příbrami (raženou štolou, ve které je uloženo výpustné a odběrné potrubí, obě DN 350).

Během let 1958 až 1962 byla hráz zesílena a vyspravena, aby pojala mnohem více vody.
V prosinci 1985 byla nádrž poprvé v historii zcela naplněna a voda začala přepadat i přelivem. Současná šířka hráze je v koruně 5 m, její délka je 380 m, výšková kóta koruny hráze je 672,7 m a samotná výška hráze je 19 m.
Nádrž zadržuje 1 600 000 m³ vody. Plocha zcela zalesněného povodí je 6,6 km², zatopená plocha činní 20,79 ha plochy. Přítok Pilské nádrže tvoří Pilský potok.

  Podrobněji u nás zde.

Foto: Petr Piskač, MBA, Redakce ObjevBrdy.cz

Nejlepší nástupní místo: obec Bohutínobec Kozičín, obec Orlov, Příbramsko, Středočeský kraj
Turistické značení:
Délka trasy: 3,0 km
Obtížnost: A (tabulka obtížností)
Naše trasy: B1 K1
Naše mapa: zde


 

* Nádrž Obecnice / Octárna (Středočeský kraj)

Poslední ze tří největších brdských vodárenských nádrží na straně Příbramska, hned za nádrží Láz a nádrží Pilskou. Vodárenská nádrž Octárna (na mápach také někdy označena jako "vodní nádrž Obecnice") má rozlohu přes 19 ha a její objem činí 711.000 m3  vody.
Její hráz je vysoká přes 14 m, a nádrž vznikla na Obecnickém potoce (původně Čepkovském) v místě někdejšího rybníka. Název "Octárna" dostala právě podle někdejší továrny na výrobu octa, která tu kdysi stávala. Území se nachází ve více chráněné, II.zóně ochrany CHKO. 

Do Octárny se stéká mnoho malých, rašelinných potůčků z pramenišť brdských hor: Tok, Houpák a Brda. Právě rašelinový základ je příčinou vysoké kyselosti vody v nádrži (pH = 4).
I to je jeden z důvodů, proč se zde nikdy nezdařila výsadba ryb. Přesto se v Obecnickém potoce cca 50 m metrů před vtokem do nádrže Octárny vyskytují např. pstruzi nebo okouni.

Kromě přítoku Obecnického potoka je do nádrže sveden umělý přivaděč (kanál) pro přítok Albrechtského potoka (tzv. Albrechtský přivaděč). Octárna je mimo jiné jedno z mála míst v Čechách, kde roste Orobinec stříbrošedý.

  Podrobněji u nás zde.

Foto: Petr Piskač, MBA, Redakce ObjevBrdy.cz

Nejlepší nástupní místo: obec Obecnice, Příbramsko, Středočeský kraj
Turistické značení: neznačeno
Délka trasy: 2,0 km
Obtížnost: A (tabulka obtížností)
Naše trasy:OB2
Naše mapa: zde


 

Pozor na Ochranné hygienické pásmo!

Vážení návštěvníci, je korektní na tomto místě upozornit, že obě nádrže se nachází v ochranném hygienickém pásmu. Je zde zakázáno koupání, táboření, umývání čehokoliv i koupání vašich mazlíčků (psi, atd.). Velmi vám děkujeme za respektování ochrany.

Diskuze

Průměrné hodnocení: 0%

Muži: 0% | Ženy: 0% | Rodiče: 0% | Chodec: 0% | Běžec: 0% | Cyklista: 0% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Líbil se Vám tento článek? Rádi byste něco doplnili?

Článek zatím nikdo nehodnotil

Vyhledávač tras
Počasí v brdech
Nejnovější hodnocení
Nejnovější hodnocení
V Brdech naplno začíná houbařská sezóna, pozor na pokuty za nelegální vjezd! - 100%

23|4|2024 Karel Urban: Dopravu v Brdech lze rozdělit na období, kdy rostou houby a kdy nerostou houby. První případ pohoda,..

přečíst >>

Aktuální počasí houbám v Brdech zatím stále bohužel nepřeje.. - 40%

23|4|2024 Mgr. Ing. Karel Hron: K vjezdu do CHKO bych si jen stručně dovolil jednu připomínku. Vojáci ve své době dávali časově omezenou..

přečíst >>

Challenge 2021 pro vás: zdolej svůj brdský Everest (8.848 m)! - 98%

23|4|2024 Martina Koubová: dobrý den dneska jsem vybrala tento článek

přečíst >>

Poutní místo Svatá hora v Příbrami - 90%

23|4|2024 Martina Koubová : Dobrý den paní Koubová dneska jsem byla na místě Příbram

přečíst >>