Inzerce

TRASA OB2: Z Obecnice na Octárnu a dál na Klobouček (703 m, vrchol)

Vydejte se s námi z Obecnice na Octárnu a zbyde-li čas, i dál na Klobouček (vrchol, 703 m).
Stojí to za to! Octárna je poslední ze tří největších brdských vodárenských nádrží na straně Příbramska, hned za nádrží Láz a nádrží Pilskou a neprávem je zcela opomíjená.
I ona má totiž své velké kouzlo!


TRASA OB2: Z Obecnice na Octárnu a dál na Klobouček (703 m, vrchol)

Nejlepším místem, odkud lze vyrazit k nádrži Octárna (jinak také nádrž Obecnice) je místní Parkoviště u Stadionu (koupaliště). Najdete tu dostatečně širokou, odstavnou, škvárovou plochu. Stát lze snadno při okraji parkoviště, parkovacích míst je zde dostatek.

Od Parkoviště u koupaliště zamíříme západním směrem, po cestě proti toku Obecnického potoka. Již po 100 m dorazíme k místní, vyhlášené letní restauraci Rezervace, kde se lze na zpáteční cestě velmi příjemně osvěžit a občerstvit. Po dalších 200 m stojíme na malé křižovatce, u mostku přes Obecnický potok. Zde odbočte vlevo, a pokračujte mezi domy až k lesu, k počátku lesní cesty Kloboučská. Až sem vede asfaltová cesta.

Za posledními obecnickými domy stoupáme pozvolna lesní, šotolinovou cestou vzhůru až k odbočce lesní cesty "Zelená Linie". Zde odbočíme vodorovně vpravo a pokračujeme 800 m lesem po výrazné cestě až k nádrži Octárna.

Od nádrže pak pokračujeme vzhůru po Obrázecké lesní cestě až do místa, kde se asfaltová cesta rozdvojuje ve tvaru písmene Y. Pravá větev je označena jako Rusínská lesní cesta a dovede vás přes vřesoviště až na nejvyšší vrchol Brd Tok (865 m). Pokud se vydáme levou větví, vzhůru do kopce, dojdeme (1,3 km) opět po asfaltové cestě až na vrchol Kloboučku (703 m).

Pár desítek metrů východním směrem pod vrcholem Kloboučku najdete krásné, slepencové skály, vysoké nejčastěji 8-10 m (místy převislé a výjimečně vyšší -  až 15 m). Zčásti skály velmi mechovaté si oblíbili horolezci již před II. světovou válkou. Dnes je tu několik původních i moderních lezeckých cest obtížnosti III až VIII, zajištěných skobami i nýty.


A jak to šlo nám?

S Mankou poznáváme Brdy velmi krátce. Díky tomu, že zde stále chybí pevné značení v terénu se vydáváme na výlety jen při okraji Brd. Minule jsme vyzkoušeli cestu na Klobouček po klasické Kloboučské lesní cestě, přes studánku.

Dnes jsme však vyrazili okolo nádrže Octárny. Nyní ještě v zimě má nádrž také své kouzlo a je-li jasno, je vidět vzdálený vrchol Brda (773 m). Výlet k Octárně je velmi krátký a hodí se spíše jen pro krátký den, vycházku se psem či s malými dětmi.

Prodloužení až na Klobouček s pohledem na krásné slepencové skály je však výlet delší, avšak mnohem krásnější. Určitě si výlet zkuste, budete tak nadšení jako my.
Zpět (abychom se nevraceli stejnou cestou) jsme šli okolo studánky pod Kloboučkem (nezapomeňte se napít čisté a svěží brdské vodym, hrnéček je na místě :)
Ema Veselovská


  

Víte že..

Na východní straně vrchu Kloboučku stávala kdysi myslivna, ke které se váže stará pověst?
Traduje se, že jednou na ni přijela mladá komtesa, z rodu majitele zdejšího panství, spolu s mnoha vznešenými hosty, lesmistrem a služebnictvem.
Společnost se usadila do trávy, aby si odpočinula a občerstvila se. Komtese se zde tak  moc líbilo, že sňala z hlavy svůj klobouček a odhodila jej do trávy. Lesmistrovi přikázala, aby tam, kam spadl, nechal vystavět myslivnu a k ní připojil tolik lesa, kolik stačí do večera objet na svém koni.
Tak se i stalo..

Myslivnu však zde již nenajdete, ani její pozůstatky. Byť byla obydlena více než 200 let, přežila vznik střelnice i německou okupaci, r. 1953 však bohužel ne. Byla násilně vystěhována a zbořena, stejně jako mnoho dalších hájoven v Brdech. Vodu ze studánky U kloboučku však pili celé generace fořtů.

Pramen: Jan Hajšman, Jaroslav Vogeltanz - Tajemství Brdských vrcholů I.

 
Poznámka redakce: znáte k této trase důležitou informaci, historickou legendu nebo máte nějakou dobovou fotografii, 
o kterou se chcete s ostatními čtenáři podělit? Velmi rádi ji (foto, krátký text) na náš portál umístíme, včetně autorství.
Napište nám!

Parametry trasy

Číslo trasy OB2
Určeno pro: chodce, běžce, cyklisty, běžkaře
Délka trasy: 5,0 km
Startovací bod trasy: Obecnice, parkoviště u stadionu
Cílový bod trasy: Klobouček (vrchol, 703 m)
Orientační čas: chodec 90 min., běžec 55 min., cyklista 30 min., běžkař 70 min.
Značení trasy: neznačenou cestou
Lesní cesta: Kloboučská, Obrázecká
Povrch: asfalt 70%, šotolina, lesní cesta 30%
Obtížnost: B - mírně obtížné  (O obtížnostech)
Vhodné pro děti: Ano

Fotogalerie

Zobrazit další foto..

Občerstvení

Trasa

Místo Vzdálenost Značení trasy Výška
Obecnice, parkoviště u stadionu 0,0 km bez značení 520 m
Křižovatka Zelená linie 1,3 km neznačenou cestou 561 m
Nádrž Obecnice (Octárna) 0,8 km neznačenou cestou 555 m
Klobouček (vrchol, 703 m) 2,6 km neznačenou cestou 703 m

Orientační výškový profil trasy

Mapa

Export trasy

Hodnocení uživatelů

Průměrné hodnocení: 0%

Muži: 0% | Ženy: 0% | Rodiče: 0% | Chodec: 0% | Běžec: 0% | Cyklista: 0% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Byli jste na tomto místě? Podělte se s ostatními o své zkušenosti:

Trasu zatím nikdo nehodnotil

Vyhledávač tras
Počasí v brdech
Nejnovější hodnocení
Nejnovější hodnocení
Brdská květena: dřípatka horská - 100%

28|6|2022 Mgr. Ing. Karel Hron: Dřípatka také roste, a to relativně dost hojně v povodí Třebonínského potoka na Českobudějovicku, před..

přečíst >>

Lednová hádanka: uhodnete? - 60%

28|6|2022 pavel: hájenka carvánka

přečíst >>

Orlov, parkoviště (točna autobusu, turistické rozcestí) - 50%

28|6|2022 David: O víkendu se nesmí parkovat, pokuta 300,-

přečíst >>

19. ročník výstupu na PRAŽÁK již tuto sobotu! - 80%

28|6|2022 Kathcule: Tak nakonec i se sněhem, pěkně to je ????????

přečíst >>

Šachta č. 4, Lešetice - Uranové doly Příbram - 100%

28|6|2022 Jan: Som sa tam v roku 1958 až 1959 rekreoval

přečíst >>