Inzerce

Objevujte Brdy s námi: Čihadelská vyhlídka..

11|7|2019 - Redakce ObjevBrdy.cz

Chodíte rádi do Brd, do přírody celkově? Rádi byste vytáhli děti od svých počítačů a jejich počítačových her? Hledáte tip na romantický výlet se svým protějškem?
Rozhodli jste se, že v novém roce budete žít mnohem aktivněji? Objevujte Brdy také a vydejte se spolu s námi na další hezká a zajímavá místa!


Objevujte Brdy s námi: Čihadelská vyhlídka..

Čihadelská vyhlídka

Výška: 765 m.n.m
GPS: 49° 41' 10.40" N 13° 53' 10.40" E
Nejlepší přístup: z Kozičína (parkoviště u vodárny), případně z Bohutína (parkoviště u koupaliště)

Většina návštěvníků Brd zná především atraktivní vyhlídky z Třemošné, Toku, Houpáku, Prahy.. Ale jistě mi dáte za pravdu, že mnohdy se pohled do kraje před Vámi otevře i nečekaně. Může se jednat jen o malý průhled díky klesající lesní cestě, nebo nově vzniklé mýtině.

 

Foto: Hynek Harvánek

Jedním z těchto míst je výhled na Čihadelské cestě, proto Čihadelská vyhlídka. Jméno slyšíte nejspíše prvně. Je to dáno tím, že vyhlídka zde nikdy nebyla a tak místo ani neneslo konkrétní jméno. Pohled do kraje umožnila mýtina, která již pozvolna zarůstá. Nachází se mezi lokalitami, které Vám již nebudou cizí a to Na Čtvrté, U Albrechtu, Bohutínský vrh apod. Ne vždy se však také jedná o názvy původní.

 

Výhledy:

Nebylo by dobré, kdybychom Vás lákali na místo, které by nebylo něčím zajímavé. Pravda, v přírodě takové neznám.

Za dobré viditelnosti (nemusí být nikterak závratná) dohlédnete na část Šumavy. Jistě nepřehlédnete charakteristický tvar Boubína.

Čás Brd, kterou máte před sebou, je na vodu bohaté údolí Pilského potoka. To se zvedá do vrcholků kolem Skelné hutě a osmistovky Brdce.

Místo je ideální pro načerpání síIl na další pochod, šlápnutí do pedálů. Cesta vede například až na Tok (nejvyšší vrchol Brd).

 

Historie:

K samotnému místu se nic zvláštního neváže. Ale vhodné je se jen krátce pozastavit nad názvy míst v Brdech. S těmi je to v Brdech více než zapeklité. Léta uzavřená oblast zmrazila mnohdy původní jména, která se buď vytratila, nebo je vojsko a lesníci přejmenovali k obrazu svému. A v neposlední řadě prostě upadly v zapomnění. Zajímavý je také pohled do historických map. Zjistíme, že se nezřídka názvy mění, vrací, mizí… Jedná se o nikdy nekončící proces. Ale pochopitelně se týká jen některých míst a lokalit.

Určitě je však vhodně ctít názvy původní, které jsou známy a mají i historickou vazbu. Brdomil moc nepochopí například přesunutí Bártova dubu (naštěstí jen na jedné mapě). A to z jeho původního místa na křižovatce Hořovská – Jedlinská – Aliance až někam mezi dopadovky Jordán a Tok. Vrcholem je přejmenování tohoto legendárního místa na "V Prdeli".. 

Přehlednou mapu s názvy cest naleznete v našem článku.

 

2 TIPY NA VÁŠ VÍKENDOVÝ VÝLET

1) Kozičín (parkoviště u vodárny)Pilská nádrž - Studánka nad Pilkou - Čihadlská vyhlídka -Káňksá odbočka - Pilská nádrž  - Kozičín (parkoviště u vodárny)

Trasa: B1
Délka: 11 km (okruh)
Doporučené občerstvení: Pivovar Podlesí, Pizzeria Atollo, Příbram

 

2) Obecnice (parkoviště u stadionu) - Studánka U Kloboučku - Rozcestí U Obrázku - Káňská odbočka - U čtvrté, křižovatka - Čihadlská vyhlídka - Pilská nádrž - Obecnice (parkoviště u stadionu)

Trasa: B1
Délka: 14 km (okruh)
Doporučené občerstvení: Pivovar Podlesí, Pizzeria Atollo, Příbram

(hyh)

Diskuze

Průměrné hodnocení: 0%

Muži: 0% | Ženy: 0% | Rodiče: 0% | Chodec: 0% | Běžec: 0% | Cyklista: 0% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Líbil se Vám tento článek? Rádi byste něco doplnili?

Článek zatím nikdo nehodnotil

Vyhledávač tras
Počasí v brdech
16.10
Předpověď počasí - ikonka
Středa
11°
17.10
Předpověď počasí - ikonka
Čtvrtek
16°
18.10
Předpověď počasí - ikonka
Pátek
14°
19.10
Předpověď počasí - ikonka
Sobota
13°
Anketa
Policie používá pro sledování Brd a tedy i lidí svůj dron. Co vy na to? Zkrátka a jasně: nelíbí se mi to! 60% Nevadí mi to, asi to musí být.. 10% Jsem jednoznačně pro. 30%
Nejnovější hodnocení
Nejnovější hodnocení
Víkendová fotogalerie: vrch Třemšín (827 m) - 100%

16|10|2019 Miloslav: Krásná trasa na vrchol Třemšína.Všem vřele doporučuji.

přečíst >>

Objevujte Brdy s námi: Orlovský buk (památný strom) - 100%

16|10|2019 Karel Urban: Ano, to je ten článek. Ona ta ochrana přírody ze strany správy se spíše transformovala do roviny mediální,..

přečíst >>

Objevujte Brdy s námi: Orlovský buk (památný strom) - 100%

16|10|2019 Redakce OB: Dobrý den pane Urbane, myslíte tento náš článek? http://www.objevbrdy.cz/socha-brdskeho-ducha-fabiana-dnes-slavnostne-odhalena.html Ano,..

přečíst >>

Objevujte Brdy s námi: Orlovský buk (památný strom) - 100%

16|10|2019 Karel Urban: Správa CHKO Brdy umístění neschválila ani na ochranné pásmo neupozornila, protože o tom, že Orlovský..

přečíst >>

Přísně tajný sklad atomových zbraní v Brdech - JAVOR 51 - 80%

16|10|2019 Karel Urban: Sklady byly součástí poměrně velkých kasáren Borovno - Míšov, ve spodní části areálu, kde dodnes stojí..

přečíst >>