27|4|2018 - Redakce ObjevBrdy.cz a Infocentrum Rožmitál p. T.
* Zdá se, že Rožmitál pod Třemšínem ohledně Brd zcela utíká jiným, ostatním regionům.. * Po fenomenální naučné stezce pod místním vrcholem Štěrbiny (již hotovo) se fáze výstavby nové Třemšínské rozhledny posunula do dalšího dějství. * Arcibiskupství Pražské projekt nezatratilo, právě naopak!
Mnozí již ani nedoufali.
Budou jistě mile překvapeni, jako my. Nová rozhledna na Třemšíně však nabývá čím dál více reálnějších obrysů. Chvilku prosakovaly zprávy, že bude, chvilku opět naopak že nebude. Ani dnes to s jistotou nelze říci, ale..
Do výběrového řízení pro zhotovení architektonického návrhu nové rozhledny na Třemšíně se v r. 2017 oficiálně přihlásilo 9 společností. Z těchto devíti společností byl vybrán architektonický návrh nové rozhledny z dílny MgA. Jana Brotánka a Ing. arch. Jana Karla.
Jan Brotánek a ing. arch. Jan Karel poté spolu se zástupci Investičního odboru Arcibiskupství pražského rozjeli přípravné práce na celém projektu.
Na vrcholu Třemšína (827 m) již proběhly nejdůležitější průzkumy (geodetické zaměření, posouzení umístění, archeologický průzkum) a začalo se jednat s dotčenými úřady (Stavební, Národní Památkový, a podobně).
Po ukončení všech prvotních jednání se rozhodlo, že na původním místě (nejvyšší bod Třemšína, kde stávala původní, vyhořelá dřevěná rozhledna) stát nová rozhledna nebude.
Návrh nové rozhledny na Třemšíně. Autoři: MgA. Jan Brotánek a Ing. arch. Jan Karel
Místem, kde by měla nová rozhledna stát je stávající loučka s dřevěným přístřeškem.
Vrcholový, výhledový ochoz rozhledny by měl být nad úrovní přilehlého terénu bezmála 30 výškových metrů, aby byl umožněn výhled nad stávající vzrostlé stromy.
V současné chvíli probíhá příprava projektu pro všechna povolení, na jehož konci by mělo být pravomocné Stavební povolení.
Stavět se však bude až v momentě, kdy budou splněny další podmínky: právě vydané Stavební povolení, dále zajištění financování celé výstavby a výběr zhotovitele.
Umístění nové rozhledny na Třemšíně. Autoři: MgA. Jan Brotánek a Ing. arch. Jan Karel
Z pohledu na celou konstrukci je patrná nosná konstrukce z dřevěné kulatiny, doplněná o ocelové ztužující prvky. Celá konstrukce tak bude tvarem připomínat pravidelný komolý šestiboký jehlan.
Na to naváže dřevěný vyhlídkový ochoz se zastřešením, také ve tvaru šestiúhelníku.
Komunikačním prvkem bude točité schodiště uprostřed, z klasických a běžně užívaných ocelových pororoštů (vše žárově zinkováno). Vyhýbání návštěvníků při pohybu vzhůru či dolů umožní malé mezidpodesty.
Konstrukce při výstavbě nebude zhotovována na místě, ale nejprve vyrobena a předmontována ve výrobní hale. Následně se celá konstrukce v třemšínské přírodě finálně smontuje.
Dřevo pro výrobu všech konstrukčních prvků bude přímo z Arcibiskupství pražského, Polesí Rožmitál.
Zdá se, že Rožmitál pod Třemšínem a Třemšínsko vůbec se začíná stávat tahounem turistiky v CHKO Brdy. Naučná stezka Rožmitál, kterou financovalo a zhotovilo Město Rožmitál pod Třemšínem spolu s firmou KAISER tomu napovídá. Již existuje naučná stezka, přibude rozhledna (povede-li se vše zdárně dotáhnout do konce).
Úspěch Rožmitálu i Pražskému arcibiskupství jen přejeme! Voják se stará, voják má. To heslo platilo kdysi a platit i bude jistě i nadále.
Poznámka redakce ObjevBrdy.cz: děkujeme Infocentru Rožmitál pod Třemšínem i Arcibiskupství pražskému za podklady, dále MgA. Janu Brotánkovi a Ing. arch. Janovi Karlovi za vizualizace.
Muži: 0% | Ženy: 20% | Rodiče: 0% | Chodec: 0% | Běžec: 0% | Cyklista: 0% | In-linista: 0% | Lezec: 20% | Běžkař: 0%
Nejhoršī
2|12|2024 Jan: Po nalezení této trasy vhodné pro kočárky jsme se s rodinou a malým miminkem nadšeně vydali po lesní..
2|12|2024 Radomil Šukač: Nejhoršī