Inzerce

OBRAZEM: nová Třemšínská rozhledna v detailech - parádní!

23|5|2018 - Redakce ObjevBrdy.cz

* Zdá se, že Třemšínské Brdy zcela utíkají jiným, ostatním regionům.. * Po fenomenální naučné stezce pod místním vrcholem Štěrbiny (již hotovo) se fáze výstavby nové Třemšínské rozhledny posouvá do finále studie pro stavební povolení..


OBRAZEM: nová Třemšínská rozhledna v detailech - parádní!

Arcibiskupství pražské všem sděluje:

"S radostí Vám představujeme návrh rozhledny na Třemšíně!
Povolení stavby je na spadnutí, po 3 letech od požáru původní rozhledny roste naděje, že brzy budete mít nový cíl při výšlapu na nejvyšší vrchol Jižních Brd."


Jen připomínáme, že do výběrového řízení pro zhotovení architektonického návrhu nové rozhledny na Třemšíně se v r. 2017 oficiálně přihlásilo 9 společností, z těchto devíti společností byl následně vybrán návrh architektonického Atelieru Jan Brotánek, autorů MgA. Jana Brotánka a Ing. Arch. Jana Karla.

Architekti MgA. Jan Brotánek a Ing. Arch. Jan Karel poté spolu se zástupci Investičního odboru Arcibiskupství pražského rozjeli přípravné práce na celém projektu.
Na vrcholu Třemšína (827 m) již proběhly nejdůležitější průzkumy (geodetické zaměření, posouzení umístění, archeologický průzkum) a začalo se jednat s dotčenými úřady (Stavební, Národní Památkový, a podobně).

Po ukončení všech prvotních jednání se rozhodlo, že na původním místě (nejvyšší bod Třemšína, kde stávala původní, vyhořelá dřevěná rozhledna) stát nová rozhledna nebude.

 

 

Návrh nové rozhledny na Třemšíně. Autoři návrhu: MgA. Jan Brotánek a Ing. Arch. Jan Karel
Ateliér Jan Brotánek www.brotanek.com

 

Místem, kde by měla nová rozhledna stát je stávající loučka s dřevěným přístřeškem.
Vrcholový, výhledový ochoz rozhledny by měl být nad úrovní přilehlého terénu bezmála 30 výškových metrů, aby byl umožněn výhled nad stávající vzrostlé stromy.

V současné chvíli probíhá příprava projektu pro všechna povolení, na jehož konci by mělo být pravomocné Stavební povolení.
Stavět se však bude až v momentě, kdy budou splněny další podmínky: právě vydané Stavební povolení, dále zajištění financování celé výstavby a výběr zhotovitele.


Z pohledu na celou konstrukci je patrná nosná konstrukce z dřevěné kulatiny, doplněná o ocelové ztužující prvky. Celá konstrukce tak bude tvarem připomínat pravidelný komolý šestiboký jehlan.
Na to naváže dřevěný vyhlídkový ochoz se zastřešením, také ve tvaru šestiúhelníku.

Komunikačním prvkem bude točité schodiště uprostřed, z klasických a běžně užívaných ocelových pororoštů (vše žárově zinkováno). Vyhýbání návštěvníků při pohybu vzhůru či dolů umožní malé mezidpodesty.

Konstrukce při výstavbě nebude zhotovována na místě, ale nejprve vyrobena a předmontována ve výrobní hale. Následně se celá konstrukce v třemšínské přírodě finálně smontuje.
Dřevo pro výrobu všech konstrukčních prvků bude přímo z Arcibiskupství pražského, Polesí Rožmitál. 


Zdá se, že Rožmitál pod Třemšínem a Třemšínsko vůbec se začíná stávat tahounem turistiky v CHKO Brdy. Naučná stezka Rožmitál, kterou financovalo a zhotovilo Město Rožmitál pod Třemšínem spolu s firmou KAISER tomu napovídá. Již existuje naučná stezka, je zřejmé, že přibude i rozhledna (povede-li se vše zdárně dotáhnout do konce). Úspěch Rožmitálu, Ateliéru Jan Brotánek i Pražskému arcibiskupství jen přejeme!

 

Poznámka redakce ObjevBrdy.cz: děkujeme MgA. Janu Brotánkovi a Ing. Arch. Janovi Karlovi za vizualizace celého projektu, Arcibispkupství pražskému za informace k projektu..

Diskuze

Průměrné hodnocení: 80%

Muži: 80% | Ženy: 0% | Rodiče: 0% | Chodec: 80% | Běžec: 0% | Cyklista: 0% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Líbil se Vám tento článek? Rádi byste něco doplnili?

Džony Pětka | | Muž | Chodec

Rozhledna vypadá skvěle. Rozhledny v poslední době hromadně používají točitá schodiště. Jednoznačně nejlépe je v tomto směru řešená rozhledna Jarník u Písku, otevřená v r. 1997. Má dvě spirálová schodiště. Jedno pro ty, kteří jdou nahoru, druhé pro sestup. Žádné potíže s vyhýbáním tedy nenastávají. Docela se divím, že takovou šikovnou vychytávku má jen tahle rozhledna … ? https://cs.wikipedia.org/wiki/Rozhledna_Jarn%C3%ADk

Vyhledávač tras
Počasí v brdech
2.7
Předpověď počasí - ikonka
Čtvrtek
23°
3.7
Předpověď počasí - ikonka
Pátek
19°
4.7
Předpověď počasí - ikonka
Sobota
21°
5.7
Předpověď počasí - ikonka
Neděle
24°
Anketa
Těšíte se na houbaření, už jste letos (2020) vyrazili na houby? Ano, už jsme byl, ale nic.. 39% Ano, už jsme byl, něco málo, bída.. 10% Ano, už jsme byl, spokojenost. 16% Ještě nebyl, chystám se! 23% Nechodím na houby.. 11% V této ankětě jste již hlasoval(a), děkujeme
Nejnovější hodnocení
Nejnovější hodnocení
Fantastický pohled do historie: Přední a Zadní Záběhlá, v letech 1914 až 1952 - 100%

2|7|2020 pavel: Nevím tedy kdo komu co slíbil, ale trochu bych se AP zastal. Ono především nemohlo uplatnit restituční..

přečíst >>

Fantastický pohled do historie: Přední a Zadní Záběhlá, v letech 1914 až 1952 - 100%

2|7|2020 Karel Urban: Malá připomínka, obec Záběhlá jako taková byla jedna obec, přední, zadní, nebo V Chalupách bylo už jenom..

přečíst >>

CHKO Brdy v r. 2017: žádná skutečná ochrana přírody, ale ráj pro nadlidi s nejrůznějšími výhodami.. - 84%

2|7|2020 Gita: Velká škoda, že hned zkraje po zpřístupnění Brd, se vjezd vozidel ponechal tak "rozvinout".

přečíst >>

PM10-Na kole Jihozápadní stranou přes Skelnou huť, Třebsko, Vojnu a zpět do Příbrami - 100%

2|7|2020 Jana Š.: Nádhera, námaha je odměněna krásnými výhledy. Nejhorším úsekem pro mě byla silnice na Vysokou, dlouhé..

přečíst >>

A teď už ty houby opravdu pojedou.. Konečně! - 100%

2|7|2020 Karel Urban: Ty "patníčky" s fajslíky lemovaly struhy, báňský vodní kanál, který přiváděl vodu z Pilské a Lázské pro..

přečíst >>