Inzerce

Definitivně potvrzeno: výstavba Třemšínské rozhledny se odkládá na neurčito.

20|1|2020 - Jan Liebner, Třemšínské listy

* Projekt výstavby nové Třemšínské rozhledny byl odložen.. * Rozpočet se vyšplhal až k investici 15 mio Kč. * Bez grantu nebo dotace se stavět nebude.


Definitivně potvrzeno: výstavba Třemšínské rozhledny se odkládá na neurčito.

Realizace projektu rozhledny na Třemšíně byla odložena

Po čase přináším opět zprávu o stavu projektu výstavby rozhledny na Třemšíně.
A tentokrát se nejedná pro příznivce tohoto projektu o zprávu zrovna příznivou. Arcibiskupství pražské neuspělo s žádostí o grant z Ministerstva pro místní rozvoj ČR, který měl významnou měrou pomoci při zajištění financování výstavby.

Vzhledem k parametrům rozhledny, zejména její celkové výšce 36 m, se rozpočet stavby vyšplhal k číslu okolo 15 milionů Kč a bylo jasné, že se na financování bude muset podílet více subjektů.
Již dříve přislíbil účast i Svazek obcí mikroregionu Třemšín. Bez obdržené dotace bylo ale rozhodnuto o pozastavení projektu a odložení jeho realizace na neurčito. 

Vizualizace nové rozhledny (investor: Arcibuiskupství pražské, architektonický návrh: Atelier Jan Brotánek, autorů MgA. Jana Brotánka a Ing. Arch. Jana Karla)

 

K tomuto rozhodnutí krom neobdržení dotace přispěla také kůrovcová kalamita, která snižuje množství disponibilních finančních prostředků investora, jemuž navíc reálně hrozí 19% zdanění finančních náhrad za nevrácený majetek. V nedávné době se ve dvou příbramských periodikách objevily články se zavádějícími a neaktuálními informacemi o rozhledně. Pokud jste je četli, právem vám připadají v rozporu s informacemi, které si čtete nyní. Před uveřejněním článků nás ale nikdo nekontaktoval a prezentované informace si neověřil. 

Rád bych touto cestou za dosavadní spolupráci poděkoval autorům návrhu rozhledny panu MgA. Janu Brotánkovi a Ing. arch. Janu Karlovi a též vedoucímu polesí Rožmitál pod Třemšínem Arcibiskupství pražského panu Ing. Josefu Hrdinovi. Společně jsme vytvořili velmi silný vyjednávací tým, kterému se dle mého názoru povedl učebnicový příklad projednávání takto složitého projektu s dotčenými orgány a partnery. Vzhledem k tomu, že jsme všichni zároveň také místními občany, šli jsme do projektu krom pracovního nadšení také srdcem a s touhou dotáhnout akci do zdárného konce, tedy realizace samotné.

Vizualizace nové rozhledny (investor: Arcibuiskupství pražské, architektonický návrh: Atelier Jan Brotánek, autorů MgA. Jana Brotánka a Ing. Arch. Jana Karla)

 

Naše cesta se zastavila těsně pod vrcholem, což nás velmi mrzí.
Rozhodnutí o odložení projektu, ale zejména my, zaměstnanci Arcibiskupství pražského respektujeme a chápeme. Rád bych také poděkoval dalším partnerům a lidem, kteří v přípravném řízení přispěli svým konstruktivním jednáním či vyjádřili projektu podporu. Jmenovitě děkuji Svazku obcí mikroregionu Třemšín, starostovi Rožmitálu pod Třemšínem panu Ing. Josefu Vondráškovi, starostce Hvožďan paní Markétě Balkové, panu Mgr. Bohumilu Fišerovi z CHKO Brdy, paní Ditě Jobové z MěÚ Příbram, paní Ing. arch Evě Kosové z NPÚ a panu Ivanu Havlovi z MěÚ Rožmitál p. Tř.


© Jan Liebner, Třemšínské listy 10/2019

Diskuze

Průměrné hodnocení: 100%

Muži: 100% | Ženy: 0% | Rodiče: 0% | Chodec: 0% | Běžec: 0% | Cyklista: 0% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Líbil se Vám tento článek? Rádi byste něco doplnili?

Karel Urban | | Muž

Řekl bych, že euforie s vyhlášením CHKO přešla do každodenní reality a hlavně se ukázalo, komu co přísluší a kam kdo patří. Velkohubé sliby Správy CHKO Brdy skončily pravidelným zpravodajstvím o kytičkách a žabičkách a běžnou správní činností, pro veřejnost neviditelnou, přesně v dikci zákona o ochraně přírody. Arcibiskupství si hodně rychle uvědomilo, že investice je jedna věc a následný provoz druhá věc, možná ještě náročnější a dražší. A snad taky vzalo v potaz historický význam bájného Třemšína, který by se stal obyčejným kopcem s rozhlednou, jako na dalších desítkách míst v ČR. Destinační management v podstatě ještě nezačal a různá periodika chrlí jeden nesmysl za druhým. Cyklostezky ještě nejsou vyznačené ale zjevně to nikomu nechybí, díky čitelné soustavě místních komunikací. Řada hráčů, kteří predikovali CHKO skvělou budoucnost díky spoustě připravovaných projektů zmizela ze scény a přesto, světe div se. Turisté stále navštěvují Brdy, je jich stále více a vůbec nic jim nechybí. Začínají objevovat Brdy a hlavně chápou, v čem je jejich význam a krása. Začínají si uvědomovat, že v Brdech, uprostřed Čech najdou to, co už není běžně k mání.

Vyhledávač tras
Počasí v brdech
24.11
Předpověď počasí - ikonka
Úterý
25.11
Předpověď počasí - ikonka
Středa
26.11
Předpověď počasí - ikonka
Čtvrtek
27.11
Předpověď počasí - ikonka
Pátek
Nejnovější hodnocení
Nejnovější hodnocení
Policejní zásah proti trempům v CHKO Brdy prověří i Ombudsmanka Anna Šabatová... - 92%

24|11|2020 Lubor: Nedá mi to, a napíši zkušenost s tímto tématem, která sice není z Brd, ale míst, kde se hodnotí "příznivé..

přečíst >>

Německé letiště Pod Hejlákem - 100%

24|11|2020 Karel Urban: Hezký příspěvek ke spekulacím o odletu prezidenta Beneše a dalších členů vlády do exilu. Leda snad že..

přečíst >>

TRASA KO1: Z Komárova k vodopádu, na Valdek (zřícenina) a Jindřichovu skálu - 97%

24|11|2020 Renata Strbova: Užili jsme si krásný výlet, jen ubírám jednu hvězdičku z důvodu provozu aut. Nemile nás překvapilo, kolik..

přečíst >>

Telegrafní cesta - 2. naše běžkařská trasa pro sezónu 2020/2021 (mapa uvnitř!) - 73%

24|11|2020 Karel Urban: Upřesnil bych, že I. zóny CHKO jako takové nemají žádné omezení pro pohyb turistů, v Brdech je to výhradně..

přečíst >>

Letošní návštěvnost CHKO Brdy byla rekordní. I díky COVIDu-19. - 100%

24|11|2020 Karel Urban: V Brdech potkávám opravdu více lidí, ovšem spíše po značených cestách. Auta v Brdech? Policie hodně..

přečíst >>

Letošní návštěvnost CHKO Brdy byla rekordní. I díky COVIDu-19. - 100%

24|11|2020 Jitka M: Díky vám jsme objevili kouzlo Brd a rádi se pokaždé s dětmi znovu a znovu vracíme.

přečíst >>