Inzerce

Definitivně potvrzeno: výstavba Třemšínské rozhledny se odkládá na neurčito.

20|1|2020 - Jan Liebner, Třemšínské listy

* Projekt výstavby nové Třemšínské rozhledny byl odložen.. * Rozpočet se vyšplhal až k investici 15 mio Kč. * Bez grantu nebo dotace se stavět nebude.


Definitivně potvrzeno: výstavba Třemšínské rozhledny se odkládá na neurčito.

Realizace projektu rozhledny na Třemšíně byla odložena

Po čase přináším opět zprávu o stavu projektu výstavby rozhledny na Třemšíně.
A tentokrát se nejedná pro příznivce tohoto projektu o zprávu zrovna příznivou. Arcibiskupství pražské neuspělo s žádostí o grant z Ministerstva pro místní rozvoj ČR, který měl významnou měrou pomoci při zajištění financování výstavby.

Vzhledem k parametrům rozhledny, zejména její celkové výšce 36 m, se rozpočet stavby vyšplhal k číslu okolo 15 milionů Kč a bylo jasné, že se na financování bude muset podílet více subjektů.
Již dříve přislíbil účast i Svazek obcí mikroregionu Třemšín. Bez obdržené dotace bylo ale rozhodnuto o pozastavení projektu a odložení jeho realizace na neurčito. 

Vizualizace nové rozhledny (investor: Arcibuiskupství pražské, architektonický návrh: Atelier Jan Brotánek, autorů MgA. Jana Brotánka a Ing. Arch. Jana Karla)

 

K tomuto rozhodnutí krom neobdržení dotace přispěla také kůrovcová kalamita, která snižuje množství disponibilních finančních prostředků investora, jemuž navíc reálně hrozí 19% zdanění finančních náhrad za nevrácený majetek. V nedávné době se ve dvou příbramských periodikách objevily články se zavádějícími a neaktuálními informacemi o rozhledně. Pokud jste je četli, právem vám připadají v rozporu s informacemi, které si čtete nyní. Před uveřejněním článků nás ale nikdo nekontaktoval a prezentované informace si neověřil. 

Rád bych touto cestou za dosavadní spolupráci poděkoval autorům návrhu rozhledny panu MgA. Janu Brotánkovi a Ing. arch. Janu Karlovi a též vedoucímu polesí Rožmitál pod Třemšínem Arcibiskupství pražského panu Ing. Josefu Hrdinovi. Společně jsme vytvořili velmi silný vyjednávací tým, kterému se dle mého názoru povedl učebnicový příklad projednávání takto složitého projektu s dotčenými orgány a partnery. Vzhledem k tomu, že jsme všichni zároveň také místními občany, šli jsme do projektu krom pracovního nadšení také srdcem a s touhou dotáhnout akci do zdárného konce, tedy realizace samotné.

Vizualizace nové rozhledny (investor: Arcibuiskupství pražské, architektonický návrh: Atelier Jan Brotánek, autorů MgA. Jana Brotánka a Ing. Arch. Jana Karla)

 

Naše cesta se zastavila těsně pod vrcholem, což nás velmi mrzí.
Rozhodnutí o odložení projektu, ale zejména my, zaměstnanci Arcibiskupství pražského respektujeme a chápeme. Rád bych také poděkoval dalším partnerům a lidem, kteří v přípravném řízení přispěli svým konstruktivním jednáním či vyjádřili projektu podporu. Jmenovitě děkuji Svazku obcí mikroregionu Třemšín, starostovi Rožmitálu pod Třemšínem panu Ing. Josefu Vondráškovi, starostce Hvožďan paní Markétě Balkové, panu Mgr. Bohumilu Fišerovi z CHKO Brdy, paní Ditě Jobové z MěÚ Příbram, paní Ing. arch Evě Kosové z NPÚ a panu Ivanu Havlovi z MěÚ Rožmitál p. Tř.


© Jan Liebner, Třemšínské listy 10/2019

Diskuze

Průměrné hodnocení: 100%

Muži: 100% | Ženy: 0% | Rodiče: 0% | Chodec: 0% | Běžec: 0% | Cyklista: 0% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Líbil se Vám tento článek? Rádi byste něco doplnili?

Karel Urban | | Muž

Řekl bych, že euforie s vyhlášením CHKO přešla do každodenní reality a hlavně se ukázalo, komu co přísluší a kam kdo patří. Velkohubé sliby Správy CHKO Brdy skončily pravidelným zpravodajstvím o kytičkách a žabičkách a běžnou správní činností, pro veřejnost neviditelnou, přesně v dikci zákona o ochraně přírody. Arcibiskupství si hodně rychle uvědomilo, že investice je jedna věc a následný provoz druhá věc, možná ještě náročnější a dražší. A snad taky vzalo v potaz historický význam bájného Třemšína, který by se stal obyčejným kopcem s rozhlednou, jako na dalších desítkách míst v ČR. Destinační management v podstatě ještě nezačal a různá periodika chrlí jeden nesmysl za druhým. Cyklostezky ještě nejsou vyznačené ale zjevně to nikomu nechybí, díky čitelné soustavě místních komunikací. Řada hráčů, kteří predikovali CHKO skvělou budoucnost díky spoustě připravovaných projektů zmizela ze scény a přesto, světe div se. Turisté stále navštěvují Brdy, je jich stále více a vůbec nic jim nechybí. Začínají objevovat Brdy a hlavně chápou, v čem je jejich význam a krása. Začínají si uvědomovat, že v Brdech, uprostřed Čech najdou to, co už není běžně k mání.

Vyhledávač tras
Počasí v brdech
5.8
Předpověď počasí - ikonka
Středa
19°
6.8
Předpověď počasí - ikonka
Čtvrtek
21°
7.8
Předpověď počasí - ikonka
Pátek
26°
8.8
Předpověď počasí - ikonka
Sobota
27°
Nejnovější hodnocení
Nejnovější hodnocení
Otestovali jsme pro Vás: brdský cykloBUS na trase Příbram–Míšov v r. 2020 - 100%

5|8|2020 Milan K. : Jsme z Varů, v Brdech se nám líbilo. Autobus jsme sitaky zkusili, kéž by to takto jezdilo i u nás.

přečíst >>

Prošli jsme novou Lesnickou naučnou stezku Klobouček. Jaká je? - 90%

5|8|2020 Karel Urban: Jenom doplnění, značení stezky po dohodě s VLS provedl KČT.

přečíst >>

Fantastický pohled do historie: Přední a Zadní Záběhlá, v letech 1914 až 1952 - 100%

5|8|2020 pavel: Nevím tedy kdo komu co slíbil, ale trochu bych se AP zastal. Ono především nemohlo uplatnit restituční..

přečíst >>

Fantastický pohled do historie: Přední a Zadní Záběhlá, v letech 1914 až 1952 - 100%

5|8|2020 Karel Urban: Malá připomínka, obec Záběhlá jako taková byla jedna obec, přední, zadní, nebo V Chalupách bylo už jenom..

přečíst >>

CHKO Brdy v r. 2017: žádná skutečná ochrana přírody, ale ráj pro nadlidi s nejrůznějšími výhodami.. - 84%

5|8|2020 Gita: Velká škoda, že hned zkraje po zpřístupnění Brd, se vjezd vozidel ponechal tak "rozvinout".

přečíst >>

PM10-Na kole Jihozápadní stranou přes Skelnou huť, Třebsko, Vojnu a zpět do Příbrami - 100%

5|8|2020 Jana Š.: Nádhera, námaha je odměněna krásnými výhledy. Nejhorším úsekem pro mě byla silnice na Vysokou, dlouhé..

přečíst >>