Inzerce

NAŠE RECENZE: Turistická mapa Brdy 1:25 000, Geodézie On Line, 3. vydání, 03/2015

27|1|2017 - Martin Švejda

* Mapa pro pěší, cyklisty, běžkaře a také koňáky..
* Uvnitř najdete Střední Brdy (původní vojenský prostor v r. 2015) a Rožmitálsko
* Cena: 90,- Kč, naše výsledné hodnocení: 70 % (když už nic jiného neseženete..)


NAŠE RECENZE: Turistická mapa Brdy 1:25 000, Geodézie On Line, 3. vydání, 03/2015

Ahoj brdaři, zdraví vás Martin Švejda.
Jak jsme nedávno psali, firma Geodézie On Line vydala novou, aktulizovanou mapu Brd v měřítku 1:25 000, na kterou stále ještě čekáme (dokončená objednávka). Již jsou v ní zakresleny turistické cesty a cyklotrasy, které však dosud nejsou vyznačeny v terénu (!)
Tyto cesty se budou teprve značit v průběhu r. 2016/2018, jak praví poznámka v mapě. Nejnovější aktualizovaná mapa však není předmětem naší dnešní recenze.


V mnoha informačních centrech, knihkupectvích a webových ON-LINE obchodech ještě najdete předchozí 3. vydání mapy Brd z března r. 2015. Mapa se jmenuje BRDY 1 : 25 000 a podle popisu na čele mapy sleduje území BŘEZNICE-JINCE-MÝTO-PŘÍBRAM a z druhé strany ROŽMITÁL pod Třemšínem - STRAŠICE.
V edici vydavatelství Geodézie On Line má pořadové č. 52, a ještě zohledňuje bývalý Vojenský újezd Brdy v podobě těsně před jeho otevřením (1.1.2016)

Uvnitř vás však čeká zásadní překvapení: mapa se nazývá BRDY, Strašicko, 1:25 000.
Nevíme, co bylo cílem, zda-li jen nalákat ke koupi, uložit do knihovny a již nikdy nevyndat či naopak, ale uvnitř je velmi nešťastně řešen výřez mapy vojenského prostoru. Sice krásně vidíme zakázanou oblast Toku a Houpáku (tehdy zakázán vstup), ale naopak část brdské magistrály v ose Orlov-Pilská Láz chybí (okraj mapy, navíc přetáčení mapy zepředu dozadu a naopak).
To nám však přijde zásadní, protože v té době se jednalo o přístupové cesty a lokality již tehdy legálně otevřených částí Brd (SO+NE a státní svátky). 

Reprofoto: Mapa Geodézie On Line, 3. vydání z března 2015, Brdy 1:25 000

Horní hrana mapy vykresluje trojúhelník s dálnicí Praha-Plzeň (D5) v oblasti Mýta, Hořovic a Strašic (zcela zbytečně, Brdy nejsou dálnice D5). Dolní polovina mapy vykresluje pouze část bývalého vojenského prostoru, ohraničené oblastí Tři Trubky, Bor, Podlesí u Příbrami.
Podle našeho názoru bylo vhodnější mapu posunout více dolů, bez překryvu a obracení přiblížit osu Orlov-Pilská-Láz-Nepomuk, včetně příjezdových cest.
Tím pádem ukrojit tu část nad Mýtem, Komárovem a Hořovicemi u dálnice D5. To by bylo nejlepší řešení.

Obrátíme-li mapu, 2. zadní část mapy se nazývá BRDY, Rožmitálsko, 1:25 000.
Tento díl je už podařenější, zahrnuje část od Skořic k Čížkovu a Březnici, a dále okolo Rožmitálu až k Bohutínu. Výtečně tak můžete projet oblast Padrťských rybníků, Třemšínska (Hutě, Rožmitál), okolí Nad Maráskem (Míšovsko) a cíp nad Lází a Bohutínem.

 

Proč tuto mapu nekoupit:

- nešťastný výřez mapy bývalého vojenského prostoru (největší mínus)
- nesoulad názvů s ON-LINE mapou např. na Seznamu (vrchol Koruny rozdělený na vrcholy Koruna, 832 m a Faust 837 m) - ne každý se v mapě orientuje výtečně a většinu to může zmást (a takto to vypadá, že si každý tvoří v Brdech vlastní místopis)
- např. skály na Kloboučku jsou uvedeny jako cvičný horolezecký terén, přitom tam tehdy platil zákaz vstupu, tedy v době vydání mapy mohly návštěvníka uvést v omyl
- u cílových ploch chybí varování před nebezpečnou municí

Proč tuto mapu naopak koupit:

- je velmi podrobná (1:25 000), nechybí tam detailní názvy lokalit
- už tehdy měla vyznačené některé vybrané lesní cesty (např. Čihadelská, Kloboučská, a další..)
- skvěle rozvržená 2. část mapy v oblasti Třemšínska (velmi povedené)
- má vyznačené cílové dopadové plochy

 

Náš výsledný verdikt tedy zní: 70% (mapu zachránilo ideálně nastavené Třemšínsko).
Pokud tedy už nic jiného a lepšího neseženete (nejnovější mapa anebo v infocentrech jejich vlastní mapy), tak doporučíme. Osobně: za 90,- Kč se však tato stará mapa nevyplatí.

(mas)

Diskuze

Průměrné hodnocení: 100%

Muži: 100% | Ženy: 0% | Rodiče: 0% | Chodec: 100% | Běžec: 0% | Cyklista: 100% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Líbil se Vám tento článek? Rádi byste něco doplnili?

Jirouš | | Muž | Chodec

Obecně k názvosloví - základní mapa všech map je mapa ČUZK - Českého úřadu zěměměřického a katastrálního, který má jako jediný pravomoc stanovovat místní a pomístní názvy v ČR. Dělá se to tím způsobem, že komise pro názvosloví při ČUZK čas od času jednotlivé katastry aktualizuje tím způsobem, že vyzve obce a další subjekty k projednání např. nových návrhů a když dojde ke všeobecné shodě, dojde ke změně názvu či názvů. Jinak to nejde, protože by v mapách byl neuvěřitelný bordel. To je příklad této mapy, které bych nedal ani procento. Naprosto zavádějící, neznámé názvy, mylné nebo dokonce až protiprávní (lezecký terén Klobouček). Tam se kdysi lezlo na černo, ale aktuální stav je takový, že žádost svazu horolezců byla zamítnuta a z dikce ochrany přírody tam není možné provozovat horolezeckou činnost. Proto ty nesmyslné názvy (Faust, Bohutínská vrch) v mapách cz nebo jiných mapách nenajdete. Ta mapa má řadu dalších vad a chyb, z pohledu lidí, kteří Brdy znají, to je neuvěřitelný paskvil.

Petr | | Muž | Cyklista

Souhlasím s Jiroušem, tahle mapa se nepovedla, přijde mi, jakoby výrobci map v poslední době soutěžili, kdo co vytiskne a vydá dřív, a je jim jedno, že je to s chybama, neúplný a místy zavádějící. Chudáci penziony, hotely a hospody, co tam mají koupenou reklamu :(

Jirouš | | Muž | Chodec

Mapu mám v práci a počítač malinkatý, dyžtako mě opravte. Bártův dub je dost mimo správného místa, správně má být na křižovatce pod Jordánem, kde se kříží Alianka tuším s Jedlinskou cestou. Z té křižovatky můžete směrem na Bor nebo dolů do údolí Reservy. Teď tam vidím nápis v Prdeli? Úžasné, slavná geodezie.a.s. udělala z tohoto kultovníího a téměř posvátného místa zadní část těla. Bravo, bravo, bravo, bravo všem, kteří se na tom podíleli. Výraz v pr... se uvádí běžně do dneška, když se někdo někoho zeptá, kde v Brdech byl. Vzhledem k pochopitelné neznalosti se na tento dotaz běžně odpovídá, rozmachem ruky, ále támhle někde v pr... Má vyjít čtvrté vydání, tak předpokládám, že CHKO Brdy už bude popsáno jako území V PR.... Tvůrci mapy neví o Brdech nic, ale že udělají z Bártova dubu prdel, to je už trošku moc.

Vyhledávač tras
Počasí v brdech
27.9
Předpověď počasí - ikonka
Neděle
10°
28.9
Předpověď počasí - ikonka
Pondělí
29.9
Předpověď počasí - ikonka
Úterý
12°
30.9
Předpověď počasí - ikonka
Středa
14°
Anketa
Strávili jste alespoň část letošní dovolené v Brdech? ANO, a jsem překvapen tou nádherou. 48% Původně jsem chtěl, ale nakonec jsem jel jinam.. 10% Byl jsem, ale nic moc.. 14% Ani by mne nenapadlo.. 28% V této ankětě jste již hlasoval(a), děkujeme
Nejnovější hodnocení
Nejnovější hodnocení
TRASA L2: Z Lázu k Pilské nádrži (hráz) - 100%

27|9|2020 Jana : S dítětem na první jízdu na kole super, včetně svačiny procházka na tři hodiny

přečíst >>

Nájezdy aut do CHKO Brdy začínají být již normálem.. - 86%

27|9|2020 pavel: Ad Petr: Na zvážení možnosti "zelených" mikrobusů jsme upozorňovali už někdy po r. 2006, kdy byly Brdy..

přečíst >>

Nájezdy aut do CHKO Brdy začínají být již normálem.. - 86%

27|9|2020 Petr: V dlouhodobé perspektivě je udržení trvalého zákazu vjezdu a průjezdu přes Brdy neudržitelné. Již dnes..

přečíst >>

Nájezdy aut do CHKO Brdy začínají být již normálem.. - 86%

27|9|2020 Karel: K tomu značení: je to takto označené dobře, tedy i pro neznalé Brd. Těžko někomu něco řekne například..

přečíst >>

Nájezdy aut do CHKO Brdy začínají být již normálem.. - 86%

27|9|2020 Taky Pavel: Tady musím souhlasit s Pavlem i Karlem. Já, jako cyklista, chápu velmi dobře logiku tohoto značení. Nahoře..

přečíst >>

Nájezdy aut do CHKO Brdy začínají být již normálem.. - 86%

27|9|2020 Redakce OB: Pro Pavla: nerozporujeme metodiku značení, ale obsah. Ten by se měl upravit tak, aby směřoval k cílům,..

přečíst >>