Inzerce

Brdy chutné: Brusnice brusinka

12|7|2021 - Hynek Harvánek

Seznamte se s dalším zástupcem brdské flóry. V této době Vás odmění léčivými plody. Jen ochutnávejte a Brusnici brusinku ponechte vřesovištím.


Brdy chutné: Brusnice brusinka

Brusnice brusinka (Vaccinium vitis-idaea L).

 

Také máte červenající jeřabiny spojeny s blížícím se koncem prázdnin a tím i létem? Tak na seznam "léto-končících" rostlin si jistě připište i brusinku. 

 

Vydáte-li se nyní do Brd, při zemi Vás jistě zlákají krásné červené plody. Není náhodou, že jsou tvarem podobné borůvkám, přesněji Brusnici borůvce. Důvod je jednoduchý, jedná se o rodinné příbuzné. Oba druhy patří do čeledi vřesovcovitých. Ano, dalším rodinným příbuzným je i krásný brdský Vřes obecný. 

 

Foto: Hynek Harvánek

Nicméně je pravda, že s vřesem si Brusnici spojíte asi jen v době květu a to díky shodným pětičetným květům, které jsou spojeny srostlými korunními lístky. 

Květy zahlédnete od května do července. Záleží na nadmořské výšce a klimatu. Od srpna až přibližně do října na Vás čekají převážně červené bobule. Mohou být i bílé, či žíhané.

Vřesovcovité rostliny vyhledávají převážné slunné, sušší a chudší kyselé půdy. Jistě Vás napadne, to jsou ideálně vrchovištní partie Brd. Především bývalé dopadové plochy a jejich okolí. Krásně se tak doplňují s odkvétajícím, nebo místy ještě kvetoucím vřesem a vyššími keříky borůvek. 

Brusinka není až tak rozšířený druh naší přírody, jak bychom si mohli myslet. Je nedílnou součástí vřesovišť a napomáhá k uchování jejich charakteristického vzhledu a porostu. Zaslouží si tak zvláštní zacházení. Pro svou potřebu a ochutnání si jistě pár plodů neváhejte natrhat. Jde to velmi jednoduše a bez poškození keříku. Rozhodně porosty nedrancujte plošným sběrem a přesazováním do zahrádek. Ostatně, je to i v rozporu se zákonem. Existuje několik velkoplodých kultivarů, které jsou vhodné pro domácí pěstování. Postačí navštívit blízké zahradnictví.

Foto: Hynek Harvánek

 

Nakyslé plody lze konzumovat jen tak, bez úprav. Rok mi bez problému vydrží v misce v ledničce. Sem tam si prostě jen zobnu. Známé jsou marmelády či další pochutiny. Rostlina má hned několik blahodárných vlivů na náš organismus. Vše se točí především kolem močových cest a léčbou jejich zánětů. Dále snižuje obsah cukru v krvi. Hovoří se i o prevenci proti oparům. Léčivé účinky má jak plod, tak i list. 

Při konzumaci je však vhodná obezřetnost a střídmost. Při větším množství může působit nevolnost a močopudně. 

Foto: Hynek Harvánek

 

V některých oblastech může u neznalého návštěvníka dojít k záměně s ohroženým druhem a to Klikvou bahení. Rostlina je to drobnější a nižší, to platí i o listech. Plody jsou červené, postupně až hnědě. A především více kyselé až trpké. Jedlé jsou až po přemrznutí. Při konzumaci většího množství může dojít k nevolnostem. Klikvu rozhodně nesbírejte, jedná se o vzácný druh a opět existují zahradní varianty.

 

 

(hyh)

 

Diskuze

Průměrné hodnocení: 0%

Muži: 0% | Ženy: 0% | Rodiče: 0% | Chodec: 0% | Běžec: 0% | Cyklista: 0% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Líbil se Vám tento článek? Rádi byste něco doplnili?

Článek zatím nikdo nehodnotil

Vyhledávač tras
Počasí v brdech
16.10
Předpověď počasí - ikonka
Sobota
17.10
Předpověď počasí - ikonka
Neděle
10°
18.10
Předpověď počasí - ikonka
Pondělí
11°
19.10
Předpověď počasí - ikonka
Úterý
13°