Inzerce

TRASA P1: Z Podlesí k Pilské nádrži (hráz)

Přestože vím, že drtivou většinu návštěvníků bude lákat zejména hluboké vnitrozemí Brd, dovolím si poznamenat, že právě les nad Starým Podlesím pod Dubovou horou je snad v Brdech pro mne nejkrásnější.. A tak hezké místo by proto nemělo být jen tak zapomenuto!


 TRASA P1: Z Podlesí k Pilské nádrži (hráz)

Poprvé, když jsme do Brd přijeli, vyjížděli jsme od Pivovaru Podlesí.
Nechtěli jsme šlapat vzhůru do Orlova po frekventované silnici, proto jsme od počátku plánovali cestu po žluté značce lesem právě pod Malou Dubovou horou a Dubovou horou.
Spodní část cesty je nejtěžší a střídají se zde hned několikere povrchy: od asfaltu, přes hrubší štěrkovou cestu až po jemnou šotolinu.

Nicméně ten les za to stojí! Ať již pojedete na kole nebo půjdete po svých, budete překvapeni tak jako my, jak hezké místo to skutečně na dosah ruky z civilizace je. Avšak na kole nemůžeme tuto cestu doporučit zejména malým dětem, ale pouze těm klukům a holkám, které baví kopce a rádi šlapou.
Také tyto první tři kilometry nelze doporučit majitelům trekových kol. Ujet se to dá, ale na horáku to bude pro vás mnohem komfortnější a více si to užijete!

Jak jsem již zmínil, vyjíždí se od Pivovaru v Podlesí. Nejprve stoupáme po silnici Podlesí - Orlov, asi 600 m vzhůru. Poté odbočuje vpravo do lesa cesta, žlutě značená. Po ní pokračujeme krásným lesem, právě mezi oběma Dubovými horami a stoupáme až pod Třemošnou, k místu Orlov - rozcestí. Zde končí všechny obtíže, dále je již cesta pohodlná a o mnoho snazší.

Po žluté značce pokračujeme již vodorovně šotolinovou cestou až k parkovišti pod Třemošnou (točna BUS). Odtud neznačenou cestou okolo Orlovské rozhledny k Hájence u Slaniny
a dále po velmi komfortní asfaltové cestě přes rozcestí Pila k hrázi Pilské nádrže (cíl cesty).

Stejnou cestou doporučuji jet zpět, závěrečný "sešup" nádherným lesem si pak o mnoho více užijete a Brdonoš v Pivovaru Podlesí vám bude o to více chutnat! Jen snad dávejte dostatečně pozor na značení, poprvé jsme v té euforii odbočku po žluté přejeli a museli se tak zbytečně vracet.

Pro ty, kdož spěchají před deštěm, případně chtějí být v Podlesí co nejdřív, doporučuji zpáteční trasu Pilská-Hájenka u Slaniny-Kozičín-Lazec-Podlesí. Je to rychlejší, nicméně po silnici v běžném silničním provozu, proto opravdu pozor, pozor, pozor!
Na maste! Martin Veselovský

 

Víte že..

Počátkem roku 1729 našli tři chasníci na Dubové hoře "asi žejdlíkovej hrneček" s mincemi.
O nalezený "poklad" se rozdělili; podle jejich pozdějšího prohlášení mince obnášely celkovou sumu 12 zlatých a 45 krejcarů. Mezi mincemi byly dva tolary, jinak samé groše z tolarového údobí.
Nálezci se zřejmě se svým štěstím pochlubili a zpráva se donesla k uším slavné příbramské městské rady. Ta si je obeslala k výslechu jenž byl zachycen v protokolu o jednání rady z 30. dubna 1729; proto také dnes o nálezu víme (viz zprávu Z. Mikové v Numismatických listech XXIII. 1968, str. 76).
Ze záznamu v protokolu nelze přesněji určit dobu uložení nálezu, ale přítomnost tolarů jej zasazuje zhruba do období od poloviny 16. století do konce 17. století.
Pramen: stránky České numismatické společnosti, pobočka Příbram - ze života p. Boháče..

 
Poznámka redakce: znáte k této trase důležitou informaci, historickou legendu nebo máte nějakou dobovou fotografii, 
o kterou se chcete s ostatními čtenáři podělit? Velmi rádi ji (foto, krátký text) na náš portál umístíme, včetně autorství.
Napište nám!

Důležité upozornění:

Vážení návštěvníci! Prosíme, respektujte velikost menšího parkoviště v Podlesí před Pivovarem. Neparkujte proto v zatáčkách nebo místním pod okny. Stojíte-li před Pivovarem čelem, napravo od budovy je cesta, po níž objedete budovu Pivovaru zprava. Uvnitř dvora je další dostatek parkovacích míst, navíc po dozorem z oken. Děkujeme vám!

Parametry trasy

Číslo trasy P1
Určeno pro: chodce, běžce, cyklisty
Délka trasy: 7,0 km
Startovací bod trasy: Restaurace Pivovar Podlesí
Cílový bod trasy: Pilská nádrž, 670 m (hráz)
Orientační čas: chodec 90 min., běžec 55 min., cyklista 40 min.
Značení trasy: po Modré značce, po Žluté značce, neznačenou cestou
Lesní cesta: Slaninská
Povrch: Kamenité lesní cesty 30%, jemná šotolina 40, asfalt 30%
Obtížnost: B - mírně obtížné  (O obtížnostech)
Vhodné pro děti: Ne

Fotogalerie

Zobrazit další foto..

Občerstvení

Trasa

Místo Vzdálenost Značení trasy Výška
Restaurace Pivovar Podlesí 0,0 km po Žluté značce 500 m
Orlov, rozcestí (turistické rozcestí) 3,0 km po Žluté značce 640 m
Orlov, parkoviště (točna autobusu, turistické rozcestí) 0,6 km po Žluté značce 650 m
Hájenka U Slaniny 1,5 km neznačenou cestou 651 m
Pila (turistické rozcestí) 1,5 km po Modré značce, neznačenou cestou 663 m
Pilská nádrž, 670 m (hráz) 0,3 km po Modré značce 670 m

Orientační výškový profil trasy

Mapa

Export trasy

Hodnocení uživatelů

Průměrné hodnocení: 100%

Muži: 100% | Ženy: 100% | Rodiče: 0% | Chodec: 100% | Běžec: 0% | Cyklista: 0% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Byli jste na tomto místě? Podělte se s ostatními o své zkušenosti:

Míra | | Muž

Ano, ano je to přesně tak. Krásná, středně náročná cesta kouzelným lesem. A v letním ránu okolo 6 hodiny ranní opravdu nemá chybu. Od cíle cesty, Pilské nádrže jsou další nepřeberné možnosti pokračování - Tok, Láz - Nepomuk a Padrťské rybníky. A dále a dále. šťastné cesty všem !

Kateřina | | Žena | Chodec

Ještě jsme nevyšli sedíme v pivovaru, ale už teď je to za plného počet bodů ????????????????

Vyhledávač tras
Počasí v brdech
Nejnovější hodnocení
Nejnovější hodnocení
V Brdech naplno začíná houbařská sezóna, pozor na pokuty za nelegální vjezd! - 100%

20|4|2024 Karel Urban: Dopravu v Brdech lze rozdělit na období, kdy rostou houby a kdy nerostou houby. První případ pohoda,..

přečíst >>

Aktuální počasí houbám v Brdech zatím stále bohužel nepřeje.. - 40%

20|4|2024 Mgr. Ing. Karel Hron: K vjezdu do CHKO bych si jen stručně dovolil jednu připomínku. Vojáci ve své době dávali časově omezenou..

přečíst >>

Challenge 2021 pro vás: zdolej svůj brdský Everest (8.848 m)! - 98%

20|4|2024 Martina Koubová: dobrý den dneska jsem vybrala tento článek

přečíst >>

Poutní místo Svatá hora v Příbrami - 90%

20|4|2024 Martina Koubová : Dobrý den paní Koubová dneska jsem byla na místě Příbram

přečíst >>