Inzerce

TRASA OB1: Z Obecnice (stadion) na Klobouček, 703 m (vrchol)

Ten, který stojí ve stínu toho nejvyššího.
Tak by se dal nejlépe charakterizovat brdský vrchol Klobouček (703 m), který pozvolna vybíhá z východního úbočí nejvyššího brdského vrcholu Toku. Snad nejvýstižněji lze charakter typického kloboučku uzřít právě z Obecnice, ve směru od nádrže Octárna..


TRASA OB1: Z Obecnice (stadion) na Klobouček, 703 m (vrchol)

Právě z Obecnice je výstup na Klobouček (703 m) nejvhodnější.
Nejlepším místem, kde lze bezpečně v Obecnici odstavit automobil je místní Parkoviště u Stadionu (koupaliště). Najdete tu dostatečně širokou, odstavnou, škvárovou plochu. Stát lze snadno při okraji parkoviště, parkovacích míst je zde dostatek.

Od Parkoviště u koupaliště zamíříme západním směrem, po cestě proti toku Obecnického potoka. Již po 100 m dorazíme k místní, vyhlášené letní restauraci Rezervace, kde se lze na zpáteční cestě velmi příjemně osvěžit a občerstvit. Po dalších 200 m stojíme na malé křižovatce, u mostku přes Obecnický potok.
Zde odbočte vlevo, a pokračujte mezi domy až k lesu, k počátku lesní cesty Kloboučská. Až sem vede asfaltová cesta.

Za posledními obecnickými domy stoupáme pozvolna lesní, šotolinovou cestou vzhůru až k odbočce lesní cesty "Zelená Linie" (vlevo). Pokračujeme stále rovně, již smíšeným lesem až k nádherné studánce U Kloboučku (odpočinkové místo, lavičky se stolem). Od studánky stále po cestě nahoru až na křižovatku s asfaltovou silnicí, vedoucí od Octárny na Klobouček. Od křižovatky již opět po asfaltu prudce vzhůru do kopce a po dalších 300 m neznačenou lesní cestou vlevo k vrcholu Kloboučku (703 m).

Pár desítek metrů východním směrem pod vrcholem Kloboučku najdete krásné, slepencové skály, vysoké nejčastěji 8-10 m (místy převislé a výjimečně vyšší -  až 15 m). Zčásti skály velmi mechovaté si oblíbili horolezci již před II. světovou válkou. Dnes je tu několik původních i moderních lezeckých cest obtížnosti III až VIII, zajištěných skobami i nýty.


A jak to šlo nám?

S Markétou to do Brd máme přes 40 km, ale je to pro nás nejhezčí místo, proto jsme v Brdech tak rádi a tak často! Nevadí nám ani zamračená obloha, když je čas, prostě jedeme. Tentokrát to bylo podobné: než jsme do Obecnice dojeli, cestou pořádně sprchlo.
I tak jsme ale vyndali kola a na Klobouček vyrazili. Les voněl, vzduch krásně čišťounký. A voda ve studánce U Kloboučku? Lahoda!

Na Kloboučku 2 fotky a s Markétou se radíme, že zpátky pojedeme raději po silnici přes Octárnu. Na parkoviště přijíždíme po 19-té hodině, ale nikam nespěcháme. Vždyť v Rezervaci ještě nezavírají a pivo si dáme rádi! Tak ahoj příště! Markéta a Honza


  

Víte že..

Na východní straně vrchu Kloboučku stávala kdysi myslivna, ke které se váže stará pověst?
Traduje se, že jednou na ni přijela mladá komtesa, z rodu majitele zdejšího panství, spolu s mnoha vznešenými hosty, lesmistrem a služebnictvem.
Společnost se usadila do trávy, aby si odpočinula a občerstvila se. Komtese se zde tak  moc líbilo, že sňala z hlavy svůj klobouček a odhodila jej do trávy. Lesmistrovi přikázala, aby tam, kam spadl, nechal vystavět myslivnu a k ní připojil tolik lesa, kolik stačí do večera objet na svém koni.
Tak se i stalo..

Myslivnu však zde již nenajdete, ani její pozůstatky. Byť byla obydlena více než 200 let, přežila vznik střelnice i německou okupaci, r. 1953 však bohužel ne. Byla násilně vystěhována a zbořena, stejně jako mnoho dalších hájoven v Brdech. Vodu ze studánky U kloboučku však pili celé generace fořtů.

Pramen: Jan Hajšman, Jaroslav Vogeltanz - Tajemství Brdských vrcholů I.

 
Poznámka redakce: znáte k této trase důležitou informaci, historickou legendu nebo máte nějakou dobovou fotografii, 
o kterou se chcete s ostatními čtenáři podělit? Velmi rádi ji (foto, krátký text) na náš portál umístíme, včetně autorství.
Napište nám!

Důležité upozornění:

Prosíme na tomto místě všechny návštěvníky, aby neparkovali místním "pod okny" na jiných místech obce - nebyla k tomu tato místa ani projektována a také jde téměř výhradně o ryze soukromé pozemky.. Děkujeme vám za pochopení a doržování!

Parametry trasy

Číslo trasy OB1
Určeno pro: chodce, běžce, cyklisty, běžkaře
Délka trasy: 3,5 km
Startovací bod trasy: Obecnice, parkoviště u stadionu
Cílový bod trasy: Klobouček (vrchol, 703 m)
Orientační čas: chodec 60 min., běžec 45 min., cyklista 35 min., běžkař 50 min.
Značení trasy: neznačenou cestou
Lesní cesta: Kloboučská
Povrch: 80% šotolina, 20% asfalt
Obtížnost: B - mírně obtížné  (O obtížnostech)
Vhodné pro děti: Ano

Fotogalerie

Zobrazit další foto..

Občerstvení

Trasa

Místo Vzdálenost Značení trasy Výška
Obecnice, parkoviště u stadionu 0,0 km bez značení 520 m
Křižovatka Zelená linie 1,1 km neznačenou cestou 561 m
Studánka U Kloboučku 1,2 km neznačenou cestou 635 m
Klobouček (vrchol, 703 m) 1,0 km neznačenou cestou 703 m

Orientační výškový profil trasy

Mapa

Export trasy

Hodnocení uživatelů

Průměrné hodnocení: 100%

Muži: 100% | Ženy: 0% | Rodiče: 100% | Chodec: 100% | Běžec: 0% | Cyklista: 0% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Byli jste na tomto místě? Podělte se s ostatními o své zkušenosti:

Petr | | Muž | Chodec | Vhodné pro děti

Ahoj, vyrazili jsme přede dvěma dny s dětma, bylo to moc fajn. I když to tam známe, další informace od Markéty a Honzy oživily cestu a rozšířily naše vědomosti. Díky za to :)

Vyhledávač tras
Počasí v brdech
Nejnovější hodnocení
Nejnovější hodnocení
V Brdech naplno začíná houbařská sezóna, pozor na pokuty za nelegální vjezd! - 100%

29|9|2023 Karel Urban: Dopravu v Brdech lze rozdělit na období, kdy rostou houby a kdy nerostou houby. První případ pohoda,..

přečíst >>

Aktuální počasí houbám v Brdech zatím stále bohužel nepřeje.. - 40%

29|9|2023 Mgr. Ing. Karel Hron: K vjezdu do CHKO bych si jen stručně dovolil jednu připomínku. Vojáci ve své době dávali časově omezenou..

přečíst >>

Challenge 2021 pro vás: zdolej svůj brdský Everest (8.848 m)! - 98%

29|9|2023 Martina Koubová: dobrý den dneska jsem vybrala tento článek

přečíst >>

Poutní místo Svatá hora v Příbrami - 90%

29|9|2023 Martina Koubová : Dobrý den paní Koubová dneska jsem byla na místě Příbram

přečíst >>