Inzerce

Představujeme vám: npor. Bc. Jan Synek, vedoucí Obvodního oddělení Policie ČR pro CHKO Brdy

24|1|2017 - Hynek Harvánek

Navštívili jste v roce 2016 CHKO Brdy? Já doufám, že ano! A stejně jako my, jste pravděpodobně narazili i na policejní hlídku. V průběhu roku médii proběhlo několik statistik o přestupcích, především o porušení zákazu vjezdu. Nás aktivita Policie ČR v Brdech velmi zajímá, proto jsme navštívili npor. Bc. Jana Synka, který je vedoucím Obvodního oddělení Příbram-venkov. Tato část příbramské policie má jako svůj rajon přiděleny právě i Brdy.

A jelikož cílem portálu ObjevBrdy je přinášet Vám ucelený „návod na použití“ Brd., opravdu nás potěšilo, že pan npor. Bc. Jan Synek naši žádost o rozhovor velmi kladně přijal.


Představujeme vám: npor. Bc. Jan Synek, vedoucí Obvodního oddělení Policie ČR pro CHKO Brdy

Redakce ObjevBrdy.cz:  Pane Synku, dovolte mi Vás v rámci rozhovoru oslovit čistě Vaším jménem. Jaký je Váš vztah k Brdům a teď myslíme po stránce osobní?

Začnu asi takto, Vaše aktivita a cíl mě velmi překvapil a vidím v ní smysl. Sám vnímám, že je třeba z pohledu turistiky pro místní a návštěvníky Brd udělat ještě kus práce. Ale zpět k Vašemu dotazu. Jsem zdejší rodák, ač do zaměstnání dojíždím denně nějaký ten kilometr, jsem prostě příbramský a brdský patriot. Brdy jsou mi velmi blízké. Přiznám se, že jsem je soukromě navštěvoval i před vznikem CHKO. Jednoduše řečeno, vryly se mi do srdce. 

 

Redakce ObjevBrdy.cz: Myslíte si, pane Synku, že to sehrálo svou roli při výběru, kde bude hlavní sídlo policie pro správu Brd?

Možná do jisté míry ano. O přidělení zodpovědnosti našemu oddělení jsem velmi stál. Ve spolupráci s Krajským ředitelstvím se toto podařilo. Ono je to rozhodnutí pochopitelně spíše pragmatické. Sídlíme v největším městě regionu a zároveň strategicky na úpatí CHKO. Nicméně je důležité podotknout, že na Brdy nejsme sami. Cípek okolo Třemšína opatrují kolegové v Rožimtále. Oblasti kolem Zaječova, Zahrádek apod. spravuje Plzeňský kraj. Pro jednodušší orientaci lze říci, že pod náš obvod spadá bývalé vojenské území, tedy střední Brdy. Jsme stále ve spojení s vedením CHKO a VLS. A protože je pro nás tato oblast v mnoha bodech nová, navzájem se učíme.

 

Redakce ObjevBrdy.cz:  Již jen při pohledu na mapu, kterou zde máte, je jasné, že je to pěkný kus světa.  Mohu se optat na počty policistů, respektive je Vás na tuto oblast dostatek? S tím souvisí i dotaz na četnost hlídek. Zaměřujete se na Brdy celoročně?

Stále budete chtít více lidí. V současné době jsme pod stavem, to platilo po celý rok 2016. Měli jsme z toho trochu obavy. Naštěstí se avizovaný nával do Brd po jejich zcivilnění nekonal a drtivá návštěvníku je ukázněná. Samotné rozšíření našeho týmu proběhlo již s otevřením CHKO. Avšak noví kolegové procházejí standardním výcvikem a školením. Náš stav tedy reálně posílí na celkových 28 policistů od března tohoto roku. Z této kapacity je vždy vyčleněna konkrétní část pro Brdy a zároveň dochází k průběžnému střídání jednotlivců. Hlídky navštěvují Brdy primárně o víkendech a svátcích. To však neznamená, že přes týden na nás nenarazíte. Naopak, udržujeme stálou hlídkovou činnost.

 

Redakce ObjevBrdy.cz: Je problém najít zájemce do řad policie? Jsou pro ně Brdy tím „pravým ořechovým“, co zájemce o toto povolání hledá?

Osobně si nemohu stěžovat. Stejně jako v mém případě, ve většině se jedná o místní policisty, kteří mají Brdy rádi. Jsou v soukromí aktivní sportovci a turisté. Skloubilo se to nejlepší, co mohlo. Zájem být policistou a zároveň v terénu, na kterém Vám záleží. Policisté se snaží vytvořit pro návštěvníky prostředí, v kterém si svůj výlet užijí v klidu a bezpečí. Zní to asi moc strojeně, ale mě jejich přístup a uchopení jejich rolí opravdu příjemně překvapilo. Tím nemyslím rozdáváním pokut, bez těch se některé prohřešky neobejdou. Ale mám dobrou zpětnou vazbu od návštěvníků, že podle nich mají policejní hlídky v Brdech svůj smysl a velmi rádi je zde potkávají. Policisté zde nedohlíží pouze na kázeň, ale stávají se i poradci a průvodci zároveň.

 

Foto: Policie ČR

Redakce ObjevBrdy.cz: Svou roli v motivaci jistě sehrálo i dovybavení technikou, kterou jste pro Brdy dostali.

Je to tak. Je třeba si uvědomit, že Brdy jsou opravdu hory a při nepříznivém počasí proto velmi nevyzpytatelnou krajinou. Terén, který potřebujeme zdolat, si prostě žádá adekvátní vybavení. Krajské ředitelství nám vyšlo vstříc jak v této, tak v personální otázce. Terénní VW Amarok splňuje na 100 % naše očekávání. I čtyřkolky nám dělají nesmírnou radost. Otestovali jsme je i na případný převoz zraněných a nemáme k nim sebemenších výhrad.

 

Redakce ObjevBrdy.cz: A jak to vypadá s drony?

Už mají loga Policie, máme odborně vyškolené hlídky, které budou drony používat. Aktuálně prochází procesem certifikace. Vše je koncipováno tak, aby již v průběhu roku 2017 došlo k jejich plnému nasazení. Rád bych touto cestou vyvrátil mýtus o nevhodném šmírování lidí apod. Rozumím této obavě, ale je mylná. Provoz těchto strojů není levný a jednoduchý. Současně podléhá legislativě. Jejich pořízení je směřováno především pro pátrací akce, tedy pro záchranu životů. Osobně doufám, že takové využití bude nutné minimálně.

 

Redakce ObjevBrdy.cz: Pojďme se poohlédnout za prvním rokem CHKO. Čím Vás Brdy nejvíce zaměstnávaly?

Asi bych začal dopravou. Především samotné parkování. Jsou situace, které se dají řešit domluvou. Avšak několik blokových pokut prostě padlo. Přestupky jsou hlášeny na správní úřad MÚ a Vojenský lesní úřad. Prim hrála houbařská sezona v srpnu a říjnu. Jak již bylo řečeno, našim cílem je zajistit návštěvníkům Brd klidné a bezpečné prostředí. Není ideální, když s dětmi vyrazíte do přírody a za zatáčkou Vás překvapí jedoucí vozidlo.

Zároveň bych apeloval na parkování na různých místech při úpatí Brd. Neuváženým parkování vznikají situace, které bezprostředně ohrožují záchranu života či přírody. Zaparkovaný automobil stojící tak, že brání v průjezdu spěchající sanitce či hasičskému vozu, může mít lehce na svědomí katastrofální následky.

 

 Redakce ObjevBrdy.cz: Omlouvám se, že vstupuji do hovoru, ale zde narážíme i na prozatím nevybudovaná záchytná parkoviště po obvodu Brd. Nejsou řidiči spíše obětí této situace? Nemyslím tím řidiče, které bez povolení potkáte v centru Brd a jsou schopni zaparkovat až u keříku borůvek, na které mají spadeno.

Určitě si všichni umíme představit ideální stav a věřím, že se k němu v brzké době přiblížíme. Ona je v některých případech hozena rukavice obcím. Mnohdy postačí jen odstavné plochy viditelně označit a neznalé návštěvníky k nim jednoduše nasměrovat.

Pochopitelně zde hlavní roli hraje přístup a ukázněnost každého řidiče. Určitě je namístě ponechat vůz na veřejně viditelném a vhodném místě. Vydám-li se na výlet do Brd a čeká mě několik km chůze, či jízdy na kole, tak případných pár metrů navíc k lesu již zvládnu. Zároveň tak eliminuji i dobře známe riziko, že „příležitost (a tady i odlehlost míst), dělá zloděje“. Nenechavce pobídne byť jen drobnost ponechána na zadním sedadle.

Možná ještě doplním, že i pro cyklisty a chodce, ač se nachází v CHKO, platí pravidla silničního provozu. V tomto případě myslím především vzájemné respektování se a neohrožování jeden druhého.

A v neposlední řadě, pro někoho snad nečekaně, každopádně druhý primární problém pro nás představovaly ohníčky. Jejich lehkovážné založení v suchém porostu přidělalo nemálo vrásek jak nám, tak především hasičům. K několika případům museli vyjíždět i s technikou. V lesním podrostu Vás „uhašený“ oheň umí nemile překvapit i na druhý den a to o pár metrů dále. Zde prozatím opravdu platí, že na ploše CHKO není rozdělávání ohně možné. Má to své opodstatněné důvody.

 

Foto: Policie ČR

Redakce ObjevBrdy.cz: A došlo i k nějakým dramatičtějším situacím, ve kterých jste byli nuceni použít novou techniku v „akci“?

Hned z jara došlo při běžné hlídce k dochycení čtyřkolkářů na letišti pod Hejlákem. Sami byli překvapeni naším technickým vybavením. Také se již odehrála 1. větší záchranná akce na Jinecku (u Koníčku). Zde bylo nutné z důvodu srdeční slabosti jednoho z návštěvníků Brd povolat dokonce i vrtulník.

 

Redakce ObjevBrdy.cz: Když zmiňujete Hejlák. Často se setkáváme s obavami navštívit Brdy z důvodu výskytu munice, jako pozůstatku po bývalém vojenském prostoru. Některá média, snad i účelově, vyvolávají paniku v duchu, co krok, to šrapnel. Jaká je realita? Setkáváte se s hlášenými nálezy? Jak v takovém případě postupovat.

Je třeba počítat s tím, že se jedná o bývalý aktivně využívaný vojenský prostor. Určité riziko zde pochopitelně je, a to především v oblasti dopadišť. Z těchto lokalit a i z jejich blízkého okolí jsme pár hlášení zaznamenali. V místech mimo tyto oblasti a při pohybu na používaných cestách je nebezpečí minimální.

Stane-li se, že na nebezpečný předmět kdokoli narazí, postačí se držet 3 bodů:

  1. Nedotýkat se munice, nemanipulovat s ní a už vůbec ji nepřenášet.
  2. Místo viditelně označit (šátkem, kapesníkem…), nebo si uložit jeho souřadnice GPS v telefonu.
  3. Ihned kontaktovat linku 158, nebo 112.

 

Redakce ObjevBrdy.cz: Pane Synku, dovolte mi poslední otázku. Rok 2017 nám již pár dnů běží. Máte nějaká předsevzetí ve Vaší práci?

Bez plánů a osobních cílů to ani nejde. Rozhodně se zaměřujeme na již popisovanou stabilizaci týmu a dále vytvoření v našich mezích a možnostech vhodných podmínek pro jeho práci. Za uplynulý rok jsme si potvrdili, že je s tím přímo spojeno poskytnutí opravdu kvalitních služeb návštěvníkům Brd. Chceme aktivně spoluvytvářet klidné prostředí pro trávení volného času v Brdech turistům, sportovcům i rodinám s dětmi. Bude nás jen těšit, bude-li díky naší práci postačující, řešit v terénu jen drobné prohřešky a třeba jen domluvou.

Redakce ObjevBrdy.cz: Pane Synku, velmi Vám děkuji za otevřené dveře pro nás a Váš cenný přístup k ochraně Brd a jejich návštěvníků. Velmi rádi se s Vámi opakovaně uvidíme a přineseme našim čtenářům i díky Vám další motivaci, proč Brdy navštívit.

Diskuze

Průměrné hodnocení: 100%

Muži: 100% | Ženy: 100% | Rodiče: 0% | Chodec: 100% | Běžec: 0% | Cyklista: 100% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Líbil se Vám tento článek? Rádi byste něco doplnili?

Patrik Vondrák | | Chodec

Od roku 2014,kdy probíhá povrchový průzkum,bylo nalezeno cca 4000 kusů munice.A to mimo dopadové plochy.Domnívám se,že riziko nejsou jen dopadové plochy,ale skoro celý prostor.Je třeba si uvědomit,že nalezená munice byla viditelná pouhým okem.Množství munice ležící pod povrchem je několikanásobně vyšší.........

Franta, Příbram | | Muž | Cyklista

skvělý přiblížení práce Policie ČR . jen tak dál, palce nahoru.

Vlasta | | Žena | Cyklista

Já jezdím po brdech asi 10 let a za celou tu dobu jsem zahlédla nějakou světlici, či co na Jordánu. Nikde jinde jsem nic nenašla, tedy nehledala. Zda někdo lozí po houštinách, kde nemá co dělat, je jasné, že si riziko zvyšuje. Ale nevěřím prostě tomu, že když pojedu na kole po cestách, kde projelo tisíce aut a lidí, že se něco stane. A už vůbec ne třeba v místech, kde vojáci nic nedělali.

Petr | | Muž | Cyklista

Souhlas s Vlastou :-)

Vyhledávač tras
Počasí v brdech
20.9
Předpověď počasí - ikonka
Neděle
18°
21.9
Předpověď počasí - ikonka
Pondělí
18°
22.9
Předpověď počasí - ikonka
Úterý
21°
23.9
Předpověď počasí - ikonka
Středa
19°
Nejnovější hodnocení
Nejnovější hodnocení
Nájezdy aut do CHKO Brdy začínají být již normálem.. - 86%

20|9|2020 pavel: Ad Petr: Na zvážení možnosti "zelených" mikrobusů jsme upozorňovali už někdy po r. 2006, kdy byly Brdy..

přečíst >>

Nájezdy aut do CHKO Brdy začínají být již normálem.. - 86%

20|9|2020 Petr: V dlouhodobé perspektivě je udržení trvalého zákazu vjezdu a průjezdu přes Brdy neudržitelné. Již dnes..

přečíst >>

Nájezdy aut do CHKO Brdy začínají být již normálem.. - 86%

20|9|2020 Karel: K tomu značení: je to takto označené dobře, tedy i pro neznalé Brd. Těžko někomu něco řekne například..

přečíst >>

Nájezdy aut do CHKO Brdy začínají být již normálem.. - 86%

20|9|2020 Taky Pavel: Tady musím souhlasit s Pavlem i Karlem. Já, jako cyklista, chápu velmi dobře logiku tohoto značení. Nahoře..

přečíst >>

Nájezdy aut do CHKO Brdy začínají být již normálem.. - 86%

20|9|2020 Redakce OB: Pro Pavla: nerozporujeme metodiku značení, ale obsah. Ten by se měl upravit tak, aby směřoval k cílům,..

přečíst >>

Nájezdy aut do CHKO Brdy začínají být již normálem.. - 86%

20|9|2020 pavel: Projekt cyklotras musí respektovat stanovenou metodiku jejich značení a tu v tomto případě také respektuje...

přečíst >>