Inzerce

Policejní zásah proti trempům v CHKO Brdy prověří i Ombudsmanka Anna Šabatová...

16|9|2019 - Redakce ObjevBrdy.cz

Kauza dvou párů, přespávajících v brdské přírodě, nedaleko vrcholu Houpák v CHKO Brdy má (logické) pokračování.
Nedávno jsme na tomto místě, stejně jako jiné servery, uveřejnili informaci, jak aktivně si počínala Policie ČR při potírání "zločinu" v Brdech.


Policejní zásah proti trempům v CHKO Brdy prověří i Ombudsmanka Anna Šabatová...

Kauza dvou párů, přespávajících v brdské přírodě, nedaleko vrcholu Houpák v CHKO Brdy má (logické) pokračování.

Nedávno jsme na tomto místě, stejně jako jiné servery, uveřejnili informaci, jak aktivně si počínala Policie ČR při potírání "zločinu" v Brdech. Detaily najdete zde.

Postup policie nyní však prověří veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová.
Advokát Tomáš Nahodil podal svůj podnět proti postupu policie a zveřejnil tiskovou zprávu pro ČTK. Pojďme si nejprve říci fakta: dva mladé páry v přírodě. Postavili si stan, ale nerozdělali žádný oheň. Jaký zločin tedy spáchali, že "podráždili systém"? Zdá se, že se vše točí okolo pojmu "táboření".

Jsme v Česku, takže různé strany (advokáti, soudy, policie, aktéři nejrůznějších kauz, státní zástupci) si vykládají zákony každý po svém a zdá se, že co je přespání ve stanu pro jednoho táboření, může být pro druhého normální bivak. Takže slovíčkaření. A o to tu jde.

O selský rozum nikoliv. O plýtvání veřejnými prostředky už vůbec ne. A řeči o společenské nebezpečnosti? Tak to už musí být příslušnící policie doslova paranoidní, pro vlastníky maturitního vysvědčení doslova útrpné.

 

Policejní výbava (hračky) pro brdské hory. Nesmíme dopustit, aby tu přespal jakýkoliv jedinec!

 

? Co tedy advokát Tomáš Nahodil rozporuje?


"Dle mého názoru však neexistuje žádný rozumný důvod považovat za táboření i tuto jednodenní formu přespání na daném místě, neboť u ní na rozdíl od táboření schází znak dlouhodobosti," uvedl ve svém podání Nahodil.


Ombudsmanku Šabatovou také advokát Nahodil požádal o prověření vhodnosti a přiměřenosti prostředků zvolených policií k odhalování přestupkového jednání lidí přespávajících ve volné přírodě.

Zdá se, že příbramští policisté, spravující CHKO Brdy, budou mít problém.
S občanem mohou samozřejmě zatočit dle libosti (my jsme orgán, my rozhodujeme). Ale s veřejnou ochránkyní práv už jen tak vyběhnout nemohou.

Ta aktivně již sama požádala advokáta Nahodila o podklady a příbramskou policii o oficiální vyjádření. Jasně, zkusí se to na poprvé s tím, co už je známo. Ale na první dobrou toto prostě už tentokráte nevyjde. Navíc: pro Příbram opravdu skvělá reklama, pan starosta musí být nadšen. Zdá se, že "klatbu" nepřátelského města se zlomit nikdy nepodaří, spíše tento nepříjemný přídomek ještě více upevní.

 

Aktuální starosta 35 tisícové Příbrami: Mgr. Jan Konvalinka
zdroj: Pribram.eu

 

A co my, plátci daní? Občané, voliči?
Jak rozumět tomu, že policie namísto honění zločinců a odhalování pro společnost nebezpečnějších forem trestné činnosti nahání mladé, zcela neškodné páry, kteří chtějí "jen" přespat v přírodě?
Na čí objednávku pracují nebo pracovali?

Zlí jazykové na FB účtu CHKO Brdy tvrdí, že si je "najala" Správa CHKO Brdy.
To s jistotou říci nelze, ale je fakt, že správu území mají na starosti oni, tedy Ochrana přírody, stejně jako její stráž. Jenže "stráž" se zvrtla v obyčejný byrokratický úřad: chcete něco? Přineste bumážku a my do 30-ti dnů posoudíme, a rozhodneme. Vskutku ochrana přírody na nejvyšší úrovni.

K uvedenému případu jakákoliv diskuse byla vyloučena. Šéf správy CHKO Brdy Bohumil Fišer na FB účtu vyslal všem vzkaz. A rychle pod tím ukončil diskusi, proč asi? Proto, že se našlo několik lidí, kteří neměli shnodný názor jako on? Nebo opět převážila obyčejná lidská vlastnost: ješitnost?
To už tu bylo, mockrát.

 

 (pep)

 

Diskuze

Průměrné hodnocení: 90%

Muži: 87% | Ženy: 0% | Rodiče: 60% | Chodec: 100% | Běžec: 0% | Cyklista: 60% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Líbil se Vám tento článek? Rádi byste něco doplnili?

Tonda | | Muž | Cyklista | Vhodné pro děti

Jen pro připomínku nevyváženého přístupu správy CHKO k ochraně přírody. Minulý rok nechala správa CHKO vykácet tisíce náletových dřevin v okolí Houpáku. Dokonce mám podezření, že pařezy bříz natřeli jedem, aby znovu nerostly. Bylo mi smutno, když jsem to viděl a pocit bezmoci je neskutečný. V dnešní době, kdy se krajina přehřívá, nechá správa CHKO kácet vrcholové partie s přírodně obnoveným porostem. Beznaděj, zoufalství, ignorance, hloupost! Tak budeme pěstovat vřes, hurá!

Noname |

*****

Karel Urban | | Muž | Chodec

Správa CHKO je orgán státní správy na úseku zákona ochrany přírody a krajiny, který zároveň specifikuje činnost a povinnosti správy. Nepamatuji si, že by policie suplovala činnost za stavební, vodoprávní úřad nebo dokonce odbory životního prostředí, tedy kontrolovala černé stavby, neoprávněné odběry vod nebo vhodnost topného média. Proto by policie měla vysvětlit, proč kontroluje ohniště a stany v CHKO a supluje tím činnost správy, která nemíní tuto činnost, ač je to její povinnost, provádět. Pak se zcela logicky a zbytečně dostává pod tlak. Řekl bych, že po 4 letech trvání CHKO by měla skončit jakási doba hájení a správa by měla dostat najevo, že je načase, aby začala něco dělat. Správa měla loni celkem 45 podání žádostí (běžná agenda 1 úředníka max. za 2 měsíce), tedy asi 5, 5 žádostí ročně na jednoho zaměstnance. Když k tomu připočteme, že na většinu odborné činnosti najímá externisty, tak je jasné, že není přehlcena agendou, která by jí zatěžovala v tom smyslu, aby se nevěnovala práci v terénu. Naopak, početní stav správy je neuvěřitelně předimenzován a není důvod k tomu, aby jí někdo suploval. V souvislosti s drony a účastí CHKO v této problematice je potřeba uvést, že správa má strážce přírody, který má povolení k provozování dronu, což považuji vzhledem k výrokům vedoucího správy, že kontrolní činnosti na úseku dodržování zákonných ustanovení (ohně, táboření) nebudou provádět, za nepřijatelné. Jestliže stráž přírody při "provozu dronu za účelem ochrany přírody" zjistí třeba tábořiště s ohněm, pak je otázka jak se strážce zachová? Zavolá policie nebo zasáhne, nebo bude dělat, že to nevidí, což není z dikce jeho činnosti možné? To udělení povolení dost dobře nekoliduje s tvrzením, že činnost správy nemá s policejními drony co do činění. Naštěstí provoz není schválen vlastníkem v území ODOS a jsem si téměř jistý, že ani nikdy nebude. A poslední poznámka, z vyjádření policie jsem pochopil, že dron zachytil pouze 2 osoby na místě, ale nepoznal, jestli leží nebo se jenom natáhli, sedí, mají stan, oheň atd. To že mají stan zjistila hlídka až na místě. Znamená to tedy, že každému, kdo si sedne na pařez, vyjede policejní hlídka? Bolševici, tak vás tady zase vítáme.

Karel Urban | | Muž | Chodec

Ad. vykácený Jordán. Na dopadových plochách je založena existence CHKO, protože jedině tam z pohledu ochrany přírody byla možná zonace I. a II. zón, proto udržování bezlesí na nich je nutnost. Bez bezlesí v Brdech by CHKO Brdy nebyla. Pravda ale je, pohledem z druhé strany, že ty nejcennější zóny jsou zdevastované plochy masivním odlesněním a následnou vojenskou činností a jsou to vysoce kontaminované plochy nebezpečnými látkami, v souvislosti s vojenským výcvikem. Je potřeba si uvědomit, že v těchto lokalitách jsme se mohli až do 90 let bavit, vzhledem k intenzitě výcviku, výhradně o devastaci tohoto prostředí. Ostatně, celé Brdy jsou nepůvodní krajinou vlivem hospodářské, vojenské a politické (vysídlení obcí) činnosti. Krása a význam Brd je v jejich celistvosti, nezastavitelnosti a jejich největší význam je vodohospodářský. Z toho původního, cenného, tam zbylo žalostně málo. Věřte mi, potěr pařízků bříz roundapem ničemu neublíží, protože kontaminace dopadových ploch je v rozměrech těžko představitelných a v podstatě nenapravitelných.

Vyhledávač tras
Počasí v brdech
26.2
Předpověď počasí - ikonka
Středa
27.2
Předpověď počasí - ikonka
Čtvrtek
28.2
Předpověď počasí - ikonka
Pátek
29.2
Předpověď počasí - ikonka
Sobota
Nejnovější hodnocení
Nejnovější hodnocení
Včerejší brdská smršť tlakové níže JULIE byla silnější než KYRILL v r. 2007 - 100%

26|2|2020 Karel Urban: V neděli jsem prošel Třemošnou, minimální škody, potkal jsem asi dva padlé smrky, nad Podlesím se už..

přečíst >>

Čákova mapa Hornického muzea na Březových horách. Znáte? - 100%

26|2|2020 Miloslav Jelen: Krásná mapa,skvěle zpracovaná.Je dokonalá jako vše od Jana Čáky.

přečíst >>

Blíží se Lázské nemehlo 2020. Víme, kudy se půjde! - 100%

26|2|2020 pavel: Oceňuji, že organizátoři zvolili pro název akce "křížek" v jednotném čísle, protože z popisu trasy je..

přečíst >>

ČHMÚ: udeří orkán Sabine, VÝSTRAHA NEJEN pro CHKO Brdy! - 100%

26|2|2020 Karel Urban: Kůrovec si vybírá svoji daň i v Brdech, momentálně jsou otevřené plochy v okolí Prahy po kůrovcové těžbě...

přečíst >>

17. Výstup na Pražák: najdete se ve fotogalerii? - 100%

26|2|2020 Nerv: Koukam, ze pan Urban uz ma druhy komentar u clanku, kde se na tomto webu pise o teto akci. U jednoho..

přečíst >>