Inzerce

Nově zpřístupněné Brdy čeká 1. výročí. Jaký ten právě končící rok 2016 byl?

28|12|2016 - Redakce ObjevBrdy.cz

Nově otevřené Brdy 1. ledna 2017 oslaví svůj 1. rok znovuobjevení a znovuotevření všem. Ne, nebojte se, nechceme kopírovat jiné články (kterých je stejně poskrovnu) odjinud, a které vyřkli jiní a jež to mají například v popisu práce. Chceme bilancovat jako aktivní návštěvníci Brd. V Brdech jsme téměř denně, za letošní rok jsme tam najezdili a nachodili více než 1200 km: doslova křížem krážem..


Nově zpřístupněné Brdy čeká 1. výročí. Jaký ten právě končící rok 2016 byl?

Rádi bychom se však s vámi, čtenáři, stručně podělili o to, co se za ten (pro Brdy) historicky 1. rok v Brdech odehrálo. Co se povedlo, co zazlobilo a co se v Brdech komplikuje..

Snad na počátku však musíme říci tu nejdůležitější věc, aby nevznikaly dohady a dezinformace:
tento náš projekt jsme hradili z vlastních úspor, tj. ani si nikde nepůjčovali, ani neobdrželi od kohokoliv nejrůznější dotace. Nemáme skrytého "investora", který nás k čemukoliv např. zneužívá. Ne, ne! Nejsme tak na startu nikomu zavázáni. Budoucí malá a regulovaná inzerce zůstane pouze obyčejnou, dobře uváženou inzercí.

Jsme svobodní a jediným našimi cíly jsou: milujeme Brdy a chceme je ukázat i ostatním.
Současně chceme, aby Brdy nikterak neutrpěly na své kráse, naopak využít protor k tomu, aby lidé informovaně předem věděli, kam se již smí, kam naopak nesmí, kde je to bezpečné a kde nikoliv.

A na závěr to nejdůležitější: chceme pomáhat rozvíjet náš region, aktivně jej propagovat, když ostatní selhávají, ztrácejí motivaci anebo je vlastně ani Brdy ve skutečnosti nezajímají.


Pojďme k našim milovaným horám:


a) Turistické trasy a cyklotrasy:
* Plzeňský kraj: jsou mnohem více aktivnější a více vpředu. Letos již pilně značkovali v terénu, vyznačeny jsou zcela nové trasy z Míšova na Padrtě, dále směrem ke Třem Trubkám. Na druhou stranu ještě značkovali dále ku Praze (zdá se, že méně mluví, více pracují).
Na Padrtích vybudovali nový krytý přístřešek, osadili nové značení k občerstvení (zejména k vyhlášenému Grilu Míšov).

* Středočeský kraj: víceméně dosud za celý rok nic. Část Modré z Nepomuku do Obecnice a přeznačení od Pilky kolem Slaniny lze považovat jen za drobné, kosmetické úpravy.
Nabízí se tak srovnání, že značení v Brdech (turistické i cyklo) bude trvat jako výstavba dálnic v Česku: tempem 20 km za 20 let.
Z médií se veskrze z mnoha rozhovorů dočteme, že se čeká "na dotace".  Smutné, že???
Bez dotací tu nikdo není ochoten udělat téměř nic, kam jsme se to dostali? Jen doufejme, že systém dotací neznamená megalomanské a nesmyslné vyasfaltování brdských přírodních cest křížem krážem.


b) Parkování a průjezdy CHKO:
* Plzeňský kraj: nemají vybudovánu potřebnou infrastrukturu (záchytné parkoviště, restaurace, ubytování), ale co víc a horší: nedaří se jim viditelně uhlídat Zákazové značky vjezdu.
Běžně se tak stává, že se na Padrtích otáčejí zájezdové autobusy a osobní auta návštěvníků, kterým není svaté téměř nic. Toto se děje zejména z Plzeňské strany, odkud silnice vedou mnohem příznivěji "nahoru".

* Středočeský kraj: avšak ani SČ kraj není "pozadu". Největší bolístka je zejména magistrála Láz-Pilská-Orlov a sjezdy do přilehlých obcí (Bohutín, Kozičín..). Bohužel, jezdí tu čím dál více osobních automobilů (i bez povolenky) a zdá se, že není síla, která by je opravdu zastavila (zejména rodiče s malými dětmi "uskakují" před rozjetými auty do příkopu velmi obtížně - ona auta tu vůbec nečekala!)

Nejen v houbařské sezóně se o víkendech a prázdninách setkáte s nečekaným automobilem uvnitř Brd. Tito „ne místní“ návštěvníci bez obav zaparkují u Toku, na Boru, a dalších místech.
Nikomu se dnes nechce chodit pěšky, uzavření závor v letní sezoně by jistě stálo za úvahu (nutno vyřešit průjezd IZS).

 

Foto: Redakce ObjevBrdy.cz

 

c) Návštěvnost a odpadky:
* všeobecně platí, že po 1. roce platí tato tři pravidla, která jsme vypozorovali přímo v Brdech a která mmj. vzácně dokladují měření, které před několika dny veřejně prezentovalo CHKO:
1. pravidlo: "Čím více lidí na daném místě, tím více odhozených odpadků"
2. pravidlo: "Nejvytíženější jsou pouze části na okraji Brd" (lidi již odvykli chodit pěšky, nejvytíženější jsou např. zmíněné Padrtě, brdská magistrála po ose Láz-Pilská-Orlov). Ostatní části jsou již pro mnohé "daleko" a jaksi nedostupné. Na počátku listopadu, kdy jsme se účastnili (celá redakce) sběru odpadků, které pořadaly VLS a arcibiskupství, nejvíce nasbíraného odpadu bylo zejména plastu a téměř nerozložitelného skla (pomineme-li staré železo ještě z 80 let..)
3. pravidlo: "I když se mediálně o Brdech velmi mluvilo, nájezdy turistů se nakonec nekonaly"
a to zejména proto, že celostátní média informovala, že tu chybí značení a infrastruktura (pravda), Brdy jsou široko daleko pustina jako na Sibiři, kde zemřou chladem a vyčerpáním a mluví se tu jiným jazykem (nepravdy a nadsázka).
Lidé, korektně vás informujeme: máme tu ověřené penziony, výtečné vybrané restaurace, mluvíme tu česky a s námi nemůžete zabloudit. Mapy si můžete stáhnout přímo do vašeho mobilu! Tedy nebojte se, čtěte mezi řádky a v r. 2017 určitě přijeďte! Vážíme si vás!

 

d) Rozvoj regionu a infrastruktura:
* zprávy o potížích a roztržkách mezi oběma konkurenčními destinačními agenturami plní místní média již delší čas. Jiné zprávy nemáme. Situace je velmi nepřehledná, ze zpráv z médií však vyplývá, že obce a města v Brdech a Podbrdí nejsou spolu schopná a ochotná příliš spolupracovat a vlastně ani komunikovat. I když nelze všechny hodit do jednoho pytle, světlé výjimky se jistě najdou.
Položme si řečnickou otázku: jaké skutečné důvody za tím jsou? Opravdu všem obcím a aktérům kauzy jde o Brdy, o dobro a rozvoj jejich svěřených obcí? Pochybujeme! 

* infrastruktura zůstala zcela netknutá, spíše se zhoršující. Zdá se, že i přes mohutný technologický pokrok a vývoj lidstva v posledních letech se nějak k těm základním položkám typu "kam přijet" (připravená parkoviště), "kam jít" (vyznačené cesty a stezky), "kde se najíst" (odpovídající restaurace) a kde se bez obav "vyspat" (doplňující kemp, penziony) nemůžeme "dohrabat", zdá se to celé zkrátka jako nedostižný sen, nad síly odpovědných tomuto regionu.

Jsme si ale vědomi, že rok je pro zásadní kroky krátký čas. Rok 2017 bude však svým způsobem pro Brdy klíčový. Po dvou letech působnosti již svou nečinnost žádná organizace neomluví.

 

Abychom nebyli tak kritičtí, ceníme si za uběhlý rok především těchto aktivit:

procházek s pracovníky CHKO pro poznání fauny a flóry Brd (děti i dospělí), prozatím udržení krajiny bez jakékoliv negativní zástavby, zdrženlivost CHKO u „pochybných“ projektů (např. „Amerika“ na Klabavě), organizování úklidu v inkriminovaných Brdských místech a v neposlední řádě aktivity Policie ČR, která velmi cíleně a intenzivně převzala roli strážců.


Dění kolem Brd je veliká mozaika a právě jedním ze střípků je i aktivita ObjevBrdy.cz.
Naši práci a motivaci "dostat se s Brdy i regionem dál, do lepšího" podpoříte tím, že dáte "lajk" na FB účtu a na naše stránky ObjevBrdy.cz se budete rádi vracet: kvůli zážitkům, výletům, ale i pro informace
, jak si odpovědní vedou/nevedou a co Brdy nejen v r. 2017 čeká..
Předem za celé Brdy i za redakci Vám všem velmi děkujeme!


Úspěšný vstup do nového roku 2017 vám přeje Vaše Redakce ObjevBrdy.cz

(pep)

Diskuze

Průměrné hodnocení: 0%

Muži: 0% | Ženy: 0% | Rodiče: 0% | Chodec: 0% | Běžec: 0% | Cyklista: 0% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Líbil se Vám tento článek? Rádi byste něco doplnili?

Článek zatím nikdo nehodnotil

Vyhledávač tras
Počasí v brdech
Nejnovější hodnocení
Nejnovější hodnocení
Tragický výbuch v Brdech nastal během další pyrotechnické očisty. Lidé by neměli podceňovat nebezpečí Brd: jsou to hory a navíc stále plné munice.. - 96%

29|1|2023 Tomáš Havel: Podle posledních informací od soudu zveřejněných na Novinky.cz si ten pyrotechnik způsobil svoji smrt..

přečíst >>

Po výbuchu v Brdech padla obžaloba u Okresního soudu v Rokycanech.. - 80%

29|1|2023 Karel Hron: Článek se mi líbí. Nicméně musím podotknout, že před rokem 1989 jsem také do prostoru "chodil" na houby...

přečíst >>

Lepší GSM pokrytí v Brdech? Operátorům se do něj příliš nechce. Nejsou pro ně zajímavé.. - 93%

29|1|2023 Ing. Tomáš Havel: Sám jsem byl na straně operátora v době, kdy se tato otázka řešila. Vůle ze strany operátorů to řešit..

přečíst >>

Motýlí step Pichce (Dubno) - 100%

29|1|2023 Josef Vacek: Tato místa znám od mládí. Velice prospěšné a záslužné pro přírodu!

přečíst >>