Inzerce

Valdek, zřícenina

Valdek, zřícenina

O Valdeku se dozvíme, že jde o zříceninu raně gotického hradu ze 13. století, který leží na jihozápadním temeni brdského vrcholu Berance (663 m). K původní předloze byly postupně přidávány mladší dostavby.

První zmínku o hradu najdeme z roku 1263, kdy je jméno poprvé uváděno v predikátu Oldřicha Zajíce z Valdeka.Ten byl královským číšníkem a purkrabím na hradu Lokti. Nejvýznačnějším členem rodu byl Vilém Zajíc z Valdeka, nejvyšší maršálek a královský podkomoří.

Později přešel hrad do držení rodu Běškovců z Běškova, za nichž byl obléhán Děpoltem z Rýzmberka. Od poloviny 14.století změnil více majitelů z řad nižší šlechty. V r. 1346 byl hrad obléhán, od dob třicetileté války zůstal pustým.

Od první poloviny 19. století se jednalo o oblíbený cíl obrozenců a prvních turistů.
Hrad v této době navštívili například Božena Němcová nebo Karel Hynek Mácha. Až do třicátých let 20. století byl hrad v majetku rodu hrabat z Hanau.

V r. 1926 vzniká v Brdech dělostřelecká střelnice.
Valdek byl v této době mimo uzavřený vojenský areál, proto rozhodnutím vlády získává zříceninu do svého majetku Klub československých turistů. Ten roku 1933 nedaleko od hradu slavnostně otevřel Hotel Valdek, který svému účelu sloužil až do druhé světové války. Budova hotelu stojí ve vedlejším vojenském rekreačním areálu dodnes. 

Z hradu se stále ještě dochovaly patrné a rozsáhlé části opevnění, věž a zbytky renesančně upraveného paláce z šestnáctého století. Severní část hradu zaujímá rozsáhlé předhradí opevněné příkopem a valem. Jádro hradu je téměř obdélníkového půdorysu a ze severu a západu ho chrání příkop. V čele jádra stojí bergfrit s dochovaným vstupním portálem zapojený do obvodové hradby.

Pod věží se nacházela původní brána.
Palác v jižní části byl v přízemí dodatečně rozdělen příčkami na tři části. V síle zdi jeho čelní strany procházela chodba, na jejíchž koncích se nacházely arkýřové prevéty. Při pozdějších přestavbách byla vstupní strana zajištěna další hradbou a na východní straně bylo opevněno nové nádvoří s malou baštou, ve které se nacházela studna.

V hradbě vedle bašty vznikla nová brána s dochovaným romantickým ostěním a do jádra se vstupovalo nově prolomenou bránou v boční hradbě. Starý palác byl o patro zvýšen a rozšířen o rizalit a v severní straně nádvoří jádra byla postavena nová provozní budova. Pod Valdeckým hradem směrem k potoku se nachází kamenné moře. Od roku 1965 je zapsán jako movitá kulturní památka.

Vzhledem k chátrajícímu stavu zdiva je vstu na hrad zakázán.
Zřícenina je nyní v majetku Vojenských lesů a statků ČR. Aktuálně se uvažuje o převodu Valdeka z majetku VLS ČR do majetku obce Chaloupky, v jejímž katastrálním území zřícenina stojí. Tato obec má v plánu provést nejnutnější rekonstrukce a poté hrad opět zpřístupnit veřejnosti.


Kudy na Valdek?

1. Obecnice - silnice 11811 - u rozcestí Obecnická/Alianka po  - na rozcestí Na Hlíně po  až k hradu.

2. Neřežín, parkoviště - do stoupání po  až na hrad.

3. Neřežín, parkoviště - skrz obec podél naučné stezky - pak po  směrem na Malou Vísku - cesta Vísecká - rozcestí Pod Berankou do valdeckého údolí až na  - na rozcestí Na Hlíně po  až k hradu.

GPS: 49° 46' 30.38" N 13° 53' 36.35" E
Nadmořská výška: 566 m.n.m.
Oblast: Střední Brdy (Hořovicko)
Podblast: okolí Komárova

Fotogalerie

Zobrazit další foto..

Výlety a trasy obsahující místo Valdek, zřícenina

7|2|2020 - Petr Piskač, MBA

TRASA KO1: Z Komárova k vodopádu, na Valdek (zřícenina) a Jindřichovu skálu

Máte děti starší 10 let a oni, stejně jako vy, milují brdskou přírodu? Chtěli byste společně začít sbírat brdské vrcholy, studánky a další zajímavá místa? Poradíme vám, jak začít! A hlavně: jak to dětem už na počátku nezprotivit. Připravení? Začínáme!

Kategorie trasy: pro chodce, běžce, cyklisty
Obtížnost: C - obtížné  (O obtížnostech)
Start: Komárov, centrum obce
Cíl: Komárov, centrum obce
Délka trasy: 18,0 km
Galerie Galerie 35
Diskuze Diskuze 1

Hodnocení uživatelů

Průměrné hodnocení: 0%

Muži: 0% | Ženy: 0% | Rodiče: 0% | Chodec: 0% | Běžec: 0% | Cyklista: 0% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Byli jste na tomto místě? Podělte se s ostatními o své zkušenosti:

Trasu zatím nikdo nehodnotil

Podívejte se na místa v blízkém okolí

Vyhledávač tras
Počasí v brdech
26.2
Předpověď počasí - ikonka
Středa
27.2
Předpověď počasí - ikonka
Čtvrtek
28.2
Předpověď počasí - ikonka
Pátek
29.2
Předpověď počasí - ikonka
Sobota
Nejnovější hodnocení
Nejnovější hodnocení
Včerejší brdská smršť tlakové níže JULIE byla silnější než KYRILL v r. 2007 - 100%

26|2|2020 Karel Urban: V neděli jsem prošel Třemošnou, minimální škody, potkal jsem asi dva padlé smrky, nad Podlesím se už..

přečíst >>

Čákova mapa Hornického muzea na Březových horách. Znáte? - 100%

26|2|2020 Miloslav Jelen: Krásná mapa,skvěle zpracovaná.Je dokonalá jako vše od Jana Čáky.

přečíst >>

Blíží se Lázské nemehlo 2020. Víme, kudy se půjde! - 100%

26|2|2020 pavel: Oceňuji, že organizátoři zvolili pro název akce "křížek" v jednotném čísle, protože z popisu trasy je..

přečíst >>

ČHMÚ: udeří orkán Sabine, VÝSTRAHA NEJEN pro CHKO Brdy! - 100%

26|2|2020 Karel Urban: Kůrovec si vybírá svoji daň i v Brdech, momentálně jsou otevřené plochy v okolí Prahy po kůrovcové těžbě...

přečíst >>

17. Výstup na Pražák: najdete se ve fotogalerii? - 100%

26|2|2020 Nerv: Koukam, ze pan Urban uz ma druhy komentar u clanku, kde se na tomto webu pise o teto akci. U jednoho..

přečíst >>