Inzerce

Buddhistická stúpa nedaleko Těnovic

Buddhistická stúpa nedaleko Těnovic

O Buddhismu slyšel již téměř každý.
Co to však Buddhismus je? Ruku na srdce, víte?

Buddhismus dnes označuje širokou rodinu filozofických a náboženských škol, původem z indického subkontinentu, založených na učení Siddhártha Gautamy, běžně známého jako Buddha, což znamená "probuzený".

Buddha žil a učil na území dnešní severovýchodní Indie někdy mezi 6. a 4. stoletím př. n. l.
Buddhisté jej respektují jako svého probuzeného či osvíceného učitele.

Tak to je ona: Buddhistická stúpa v Těnovicích. Na místě se můžete i vzdělat (paráda!). Obejít ji dokola, jak praví nápověda.. A samozřejmě i meditovat..

Foto: Petr Piskač, MBA (redakce ObjevBrdy.cz)

 

Učení Buddhy bylo motivováno úsilím o vysvobození bytostí z utrpení z nekonečného koloběhu zrození a smrti. Ve středu jeho rozhovorů je proto praxe, která osvobozuje od narození a smrti nebo umožňuje lepší zrození či uvědomělý, blažený život.
Vždy šlo o vysvobození z nevědomého egoismu: jako je širý oceán proniknut jen jedinou chutí, chutí soli, je tato nauka proniknuta jen jedinou chutí, chutí osvobození.

Toliko Wikipedie, jako otevřená encyklopedie na internetu.


V areálu meditačního centra buddhismu Diamantové cesty v Těnovicích (na okraji CHKO Brdy) byla postavena první buddhistická stúpa v České republice.
Slavnostně byla inaugurována v neděli 14. září za přítomnosti lamy Oleho Nydahla a tisíců buddhistů z Česka i ze zahraničí.

Lama Ole Nydahl na místě k funkci a významu buddhistických stúp řekl:
„Stúpy silně ovlivňují naši mysl na vědomé i nevědomé úrovni. Soustředí naši pozornost na všechno, co je skutečné, dobré a co přináší opravdový rozvoj.“

Výhled z místa je vskutku jedinečný! Široko daleko. Města, obce i CHKO Brdy.. Nejlepší je vyrazit pěšky.. Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Těnovicích nemůžete minout..

 

 

Foto: Petr Piskač, MBA (redakce ObjevBrdy.cz)

 

Tvar stúpy odkazuje na podstatu mysli a je symbolem klidu a míru.
Stúpa je místem, kde je možné se zastavit a získat inspiraci a důvěru, že plný rozvoj, dosažení trvalého štěstí, je možný. V Asii se tyto stavby staví již více než 2.500 let, na Západě jich bylo postaveno již několik desítek.


Stúpa osvícení v Těnovicích je 7 metrů vysoká.
Byla postavena výhradně ze žuly – typicky českého a velmi starého kamene. Od jiných stúp na Západě se odlišuje zejména tím, že nemá vnitřní nosnou betonovou konstrukci, ale je čistě kamenná, žulová.

Pokud jste nároční a stúpa by vám byla málo, jen kousíček (250 m západním směrem) stojí Těnovická skála.  A pokud ani to by vás nezlákalo, věřte, že výhled z 580 m vysokého bodu do okolí je vskutku jedinečný!

Jako na dlani máte JV směrem brdské vrchy Kokšín (684 m) a Marásek (801 m), SV směrem pak vrch Okrouhlík (707 m) a Padrtě, JZ směrem pak Spálené Poříčí a ovocné sady v Těnovicích.

Budete nadšení i z okolí.. Nejenom všudy přítomnými výhledy.. Ale také ovocnými sady pod Těnovicemi.. A zachovalými, poutními křížky u cest..

Foto: Petr Piskač, MBA (redakce ObjevBrdy.cz)

 

Na místě si můžete vyzkoušet i vlastní meditaci.
Návod, jak na ni, najdete na místě, na informační ceduli.
Jste špatně pohybliví? Nevadí, ke stúpě lze dojet až autem (malé parkoviště pro dva vozy), jinak doporučujeme krásnou pěší procházku právě z Hořehled.


Kudy tam:

Ideální je vyrazit z Hořehled, přímo od restaurace (občerstvení, parkoviště).
Vzhůru po hlavní silnici ještě 130 m směr Rožmitál pod Třemšínem. Na T křižovatce odbočte vlevo, směr Těnovice. Již po okraji silničky (okolo dvou křížků) vyhůru až do obce Těnovice (ovocné sady po stranách, 2 km).

Až shlédnete místní kostelík Nanebevzetí Panny Marie, který je doložen v registrech papežských desátků již k roku 1352. Jde o původně gotický kostel, postavený na počátku 14. století, koncem 17. století byl částečně zbarokizován, odbočte v Těnovicích vpravo na Záluží, a po 150 m pokračujte vlevo po místní komunikaci vzhůru ke stúpě.


Zajímavé výhledy:

* směrem k jihovýchodu uvidíte překrásný panoramatický výhled na brdské vrchy Kokšín (684 m) a Marásek (801 m), poslední brdskou osmistovku

* SV směrem pak vrch Okrouhlík (707 m) a Padrtě, JZ směrem pak Spálené Poříčí a ovocné sady v Těnovicích

* JZ směrem pak Spálené Poříčí a ovocné sady v Těnovicích.

 

Tip na VÁŠ VÍKENDOVÝ výlet

Hořehledy (Hotel a Restaurace pod Kokšínem)Těnovice - Buddhistická stúpa
Délka: 6 km (tam i zpět)
Doporučené občerstvení: Hotel a Restaurace Pod Kokšínem

GPS: 49° 37' 54.85" N 13° 38' 4.47" E
Nadmořská výška: 562 m.n.m.
Oblast: Střední Brdy (Mirošovsko)
Podblast: SpálenoPoříčsko

Fotogalerie

Zobrazit další foto..

Hodnocení uživatelů

Průměrné hodnocení: 0%

Muži: 0% | Ženy: 0% | Rodiče: 0% | Chodec: 0% | Běžec: 0% | Cyklista: 0% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Byli jste na tomto místě? Podělte se s ostatními o své zkušenosti:

Trasu zatím nikdo nehodnotil

Podívejte se na místa v blízkém okolí

Vyhledávač tras
Počasí v brdech
Anketa
Která část Brd se vám více líbí? Jihovýchodní část (klobouček, Třemošná, Tok, Brdce, Hradiště..) 55% Severozápadní část (Padrtě, Bahna, Tři Trubky..) 45% V této ankětě jste již hlasoval(a), děkujeme
Nejnovější hodnocení
Nejnovější hodnocení
BĚŽECKÁ TRASA PM4: Okruh okolo NOVÁKU - 1 km (seriál Běhej Příbram..) - 93%

5|10|2022 Robert: V Berouně okruh s takovým povrchem a lokalitou v jednom nemáme. V Pribrami jsem byl nekolikrat na Behu..

přečíst >>

BĚŽECKÁ TRASA PM4: Okruh okolo NOVÁKU - 1 km (seriál Běhej Příbram..) - 93%

5|10|2022 Robert: V Berouně okruh s takovým povrchem a lokalitou v jednom nemáme.

přečíst >>

Brdská květena: dřípatka horská - 100%

5|10|2022 Mgr. Ing. Karel Hron: Dřípatka také roste, a to relativně dost hojně v povodí Třebonínského potoka na Českobudějovicku, před..

přečíst >>