Inzerce

Místo v Brdech a Podbrdí: Zdabořská studánka (565 m)

16|9|2021 - Redakce ObjevBrdy.cz

* Na příbramské Zdaboři se nachází poměrně blízko sebe tři důležitá místa (pomineme-li blízký vrch Vojna a těsně vedle ležící,stejnojmenný lágr), vztahující se k dlouhodobé a zajímavé historii Příbramska. * Struhy, poutní Křížek na Červené a Zdabořská studánka.


Místo v Brdech a Podbrdí: Zdabořská studánka (565 m)

Na příbramské Zdaboři se nachází poměrně blízko sebe tři důležitá místa (pomineme-li blízký vrch Vojna a těsně vedle ležící, stejnojmenný lágr), vztahující se k dlouhodobé a zajímavé historii Příbramska.

Tím prvním místem jsou Struhy (v místě nad Vysokou Pecí), kde lze ještě dnes nalézt fragmenty téměř 18 km dlouhého, vodního kanálu, jímž byly přiváděny brdské vody z Pilské a Lázské nádrže až na Březové Hory, pro tehdejší štříbrnorudní hornický revír.

Druhým místem je poutní Křížek na Červené
Ten je součástí překrásné Křížové cesty, vedoucí z Březnice až k příbramské Svaté Hoře.
Jak pod křížkem umístěná, historická cedulka hlásá, že Červená jako další vrch, hrdě tyčící se nad Příbramí byla "prvním místem, odkud tehdejší pěší procesí (vycházející z německých Bavor přes Šumavu do vnitrozemí) zde poprvé uzřelo krásu Svaté Hory" - cíle jejich dlouhé a daleké pouti.

Naproti tomuto poutnímu Křížku stával kdysi dávno vyhlášený zájezdní hostinec, kde celé procesí vždy zastavovalo.

Podle vyprávění majitelů statku - rodiny Faustusových -  ještě po r. 1989 chodila část německých obyvatel stále až ke Svaté Hoře. Tak hluboké byly jejich vzpomínky a tradice.
Již přirozeně vzhledem ke svému věku nechodili pěšky celou trasu, ale začínali v Březnici a na Svatou Horu je čekalo celých 20 kilometrů pouti, doprovázené tradičními křesťanskými zvyky.

A při té cestě se nikdy nezapomněli stavit právě v tehdejším hostinci, kde jejich majitelé ještě pamatují na dávné doby, kdy je jako děti vítali tradičními koláčky a pivem.

Tím třetím místem je nedávno obnovená Zdabořská studánka (obnoveno 27.6.2018).
Není to studánka - pramen v pravém slova smyslu, ale jde vlastně o vodu, svedenou z odvodnění bývalých, historických důlních děl v okolí nedalekých Žežic. Místní ji nazývají krátce "Štola", název dle starých důlních map má však "Florentinská štola". 

Florentinská štola byla v historii součástí příbramského železnorudného revíru Na Beránkách u Žežic, kde hornické práce probíhaly v období let 1642 - 1877. Z Florentinské štoly byla těžena zejména známá, tzv. Florencova žíla. Po rozvinutí těžby v okolí a rozfárání Žežického ložiska byla štola využívána hlavně jako odvodňovací.

Za nápadem obnovit Zdabořskou studánku stojí místní, zdabořští: manželé Škopkovi společně s jejich sousedkou Petrou Prýmkovou, jež navíc získali na obnovu studánky grant z Nadace O2.
Jako zajímavost uvedu fakt, že veškeré důlní vody se stále monitorují pravidelným chemickým rozborem (Diamo s.p. ve spolupráci s příbramskými Kovohutěmi).

Fotogalerii najdete zde: http://www.objevbrdy.cz/misto/zdaborska-studanka.html

(pep)

Diskuze

Průměrné hodnocení: 0%

Muži: 0% | Ženy: 0% | Rodiče: 0% | Chodec: 0% | Běžec: 0% | Cyklista: 0% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Líbil se Vám tento článek? Rádi byste něco doplnili?

Článek zatím nikdo nehodnotil

Vyhledávač tras
Počasí v brdech
Nejnovější hodnocení
Nejnovější hodnocení
Po výbuchu v Brdech padla obžaloba u Okresního soudu v Rokycanech.. - 80%

2|6|2023 Karel Hron: Článek se mi líbí. Nicméně musím podotknout, že před rokem 1989 jsem také do prostoru "chodil" na houby...

přečíst >>

Lepší GSM pokrytí v Brdech? Operátorům se do něj příliš nechce. Nejsou pro ně zajímavé.. - 93%

2|6|2023 Ing. Tomáš Havel: Sám jsem byl na straně operátora v době, kdy se tato otázka řešila. Vůle ze strany operátorů to řešit..

přečíst >>