Inzerce

Komentář: povodně v Brdech (2018) - kdo je vinen?

1|6|2018 - Petr Piskač, MBA

* Za nedávnou povodeň v Brdech a vytopení Obecnice a Zaječova mohou "prý" naši předci před 250 lety. * Osobně si to nemyslím, že právě jen oni. * Jen za poslední 3 roky se podstatně změnila tvář Brd.. Jak hluboce?


Komentář: povodně v Brdech (2018) - kdo je vinen?

O rizicích vím. Bude to flame už od počátku..

Přemýšlím jak začít.
Není to lehké, opět z toho bude jistě velké "flame".
Ale ti, co by měli říct pravdu, se jí bojí říct. Proč?

Bojí se, protože přijde (přijdou) o své místo?
Nemohu jemu (jim) to mít za zlé. Je to jejich boj, zda zvítězí v jejich srdci čistá "ochranařina" nebo naopak tichý souhlas se státem posvěceným byznysem se dřevem a ochranou přírody "jen tak na oko".

Koho to může bavit?
Jaký z toho může kdo mít asi tak dobrý pocit? Pojďme ale od začátku..

Impulsem pro tento článek byla reportáž ČT "Povodně v Brně". Trochu komické, když se k povodním "v Brně" (kde navíc ani žádné povodně nebyly) vyjadřuje šéf Správy CHKO Brdy.
Tedy od počátku správně mělo býti "v Brdech" - inu stane se, všichni si stále zvykáme, chyba ČT, písnu jim, ať to opraví, chybujeme všichni, ale zrovna ČT, která se tak snaží a jejich zpravodajství mám tak rád??

Není za cíl kohokoliv hanět, ani ukazovat na konkrétní osoby prstem, natož podávat nějaká oznámení. Nechť si čtenář udělá názor sám, nabízím můj názor, plně v souladu s platnou Ústavou ČR.

Obrázek č. 1: Každý chybujeme, zda například i Česká televize. Již ale opraveno. Díky!
Kliknutím na obrázek spustíte video.

 


Dalo se škodám zabránit? Vědělo se o nepřízni počasí předem?

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) musí dostat 1 s *.
I na našem portále stále využíváme služeb konkurenční norské meteorologické služby YR.no.
Proč? Češi norskou předpověď milují, již před dvěma lety Norové přiznali, že Češi si YR.no zkrátka oblíbili ze všech nejvíce! Mají to tam jednoduché a přehledné.

Když ČHMÚ měl nedávno na Idnes.cz PR (pí-ár) článek o tom, že mají novou a lepší aplikaci a Čechy chtějí Norům "přebrat" zpět, zbystřil jsem. A zdá se, že to snad i dokáží!

Aplikace nainstalována, funguje. Vše přehledné, jasně zobrazené, co je realita a co již předpověď.
K tomu videa, mapy. Zkrátím to: před 12-tou mi na mobilu po oba dva dny (středa, čtvrtek) vždy v předstihu pípla VÝSTRAHA PRO PŘÍBRAM a BRDY: "POZOR, VÝSTRAHA: očekáváme silné bouřky, přívalový déšť, krupobití...".
Tak se i nakonec stalo.

Obrázek č. 2: Fotogalerie nové aplikace ČHMÚ, spuštěné v květnu 2018.
Odkaz vede na www.idnes.cz/fotogalerie aplikace

 

Kdo aplikaci měl, viděl, co se žene.
Chápu, že ne každý ovládá moderní techniku, ale ona pomáhá, netřeba se jí bránit.. 
Taky jsem se jí bránil, ale osud mi postavil do cesty přátele, kteří jí rozumí, a ti mě poučili a přesvědčili. Díky jim!

 


Postižené brdské obce: kdo jim řekne skutečnou pravdu?

Do Brd téměř všichni (!) místní chodí!
Pro dřevo, na houby, na procházky se psem, na borůvky, jako milenci.. TO SI NIKDO Z MÍSTNÍCH VÁŽNĚ NEVŠIML těch nových a širokých propustků, vyhloubených příkopů, nově vyasfaltovaných brdských cest?

Fotogalerie: jak se vám líbí stavební úpravy v Bdech a odvodnění Brd celkově?


Do asfaltu se voda nevsákne, širokým korytem voda projede jako víno hrdlem a dostatečně široké propustky rychlost vody navíc ještě znásobí. Avšak i zde chápu, ne každý to domyslí.
Budiž však pro Obecnické a Zaječovské toto nešetrné hospodaření (hodně měkce napsáno) znovu výstrahou: až voda přijde podruhé, potřetí, počtvrté, jistě sami uznají, že toto dřív nebylo a nedělo se.. A ona ta doba opakujících se povodní přijde, bohužel. Právě tento víkend opět hrozí podbrdským obcím další 2. povodňový stupeň!

Fotogalerie: jak se vám líbí stavební úpravy v Bdech a odvodnění Brd celkově?

 

Že situace je vážná a nelze ji zlehčovat - to jsem viděl osobně na tvářích obecnických to páteční ráno, 25.5.2018, kdy oni sami nevěděli a nevěřili svým očím: zda to byl jen zlý sen či realita.
Rozoraná silnice, vyvrácené ploty, podemleté mosty ukázaly, že to sen nebyl, ale skutečná a smutná, pro mnohé z nich příliš tvrdá realita a také následná zkouška.

Nepřeji nikomu nic zlého, ale čas vše znovu a znovu ukáže, stačí bohužel jen čekat.
Čas hraje pro nové povodně, škody a pláč podbrdských, bohužel. Možná si na tento článek v budoucnu třeba i vzpomenete.

Ale koho bude stále dokola bavit opravovat ploty, čistit vše od povodňového bahna, vynášet zničené věci ze sklepů, nakupovat nové věci, vysoušet zdi? Kdo se první se zlobou odstěhuje a prodá střechu nad hlavou výrazně pod cenou??  A příroda? Krásná! Možnosti sportování a houbaření? Dokonalé.
Jen bohužel nesmí příjít voda..

 

Fotogalerie: obrázky z Oseče a Obecnice. Lidé byli nesmírně smutní a překvapení. Nikdy nic tak velkého nepamatují.


 

Kdo je na vině?

Dřevaři dělají to, co přikáží politici.
Ti přikáží každoročně naplnit finanční rozpočet (aby bylo na dávky, nákup voličů a korupci obecně). Není tajemstvím, že se české dřevo prodává ve velkém do Německa, Rakouska. Prostě pleníme naši zem a přírodu, ku prospěchu a ziskům jiných (otázka: proč ne ku prospěchu právě podbrdských obcí?)

Aby se to mohlo, tak se nově vzniklé CHKO Brdy (vznik 1.1.2016) rozdělilo hned na počátku na tři zóny: 1. (zvláště chráněná) 2. a 3. zóna, kam spadá drtivá většina brdského porostu a území.
Můžeme se jen dohadovat, proč.


Jak VLS ČR, státní podnik, hospodaří?

"VLS dosáhly podle účetní závěrky za r. 2017 čistého zisku (tedy účetně již po zdanění) 377 mil. Kč (oproti r. 2016 zvýšení o dalších 40 mio Kč čistého).

Kumulované rezervy státního podniku tak nyní dosahují bezmála 1,3 miliardy korun (= 1.300 milionů Kč).

Zdroj: Silvarium.cz
(pro porovnání: jen čistý zisk po zdanění za r. 2016 činil 337 mio Kč).


 

Do 1. zóny tak spadají jen vřesoviště na dopadovkách a některá konkrétní vybraná místa, kde neroste les. Vlk se tak nažral, a koza zůstala celá - to my češi umíme, v tom jsme přeborníci.
Laická veřejnost měla být a musí být (jasně že jen na oko) spokojena.

Fotogalerie: nově vyasfaltovaná Jeřábecká lesní cesta a žlutá turistická značka z Rovin okolo Pateráku.

 

 

Obrázek č. 3: Harvestor nezná pauzu na oběd, únavu.. Na druhou stranu jak šetrný je k přírodě? Co exhalace, hluk, provoz v lese bez cest? Les poté místy vypadá jako oraniště.


Avšak stačí zapršet (tu vodu přece potřebujeme my: lidé, i ten brdský les a jeho unikátní ekosystémy !) nebo sníh v zimě bez mrazu a je problém. Sakra, co s tím? Recept se už našel, je jednoduchý a nestojí ani moc peněz. Cesty rychle vyasfaltovat, vyhloubit dva pořádný příkopy z obou stran, přidat betonový propustek s pořádně širokou rourou. Ať to sviští, voda pak navíc pěkně a rychle (!) odteče, v lese pak sucho jako troud.
Chápeme, že se každý strom musí jednou pokácet, ale..

Zákony fyziky platí však i v Brdech a voda teče od nepaměti pořád z kopce dolů.
Kam? No přece do těch podbrdských obcí. Tentokrát to byla Obecnice a Zaječov. Která obec bude za čas další? Nebo se to celé zopakuje znovu? Obecnice a Zaječov podruhé? Potřetí? Počtvrté?

 

A co skutečná ochrana brdské přírody? Existuje vůbec?

Kontakty dělají kontakty, takže tu čteme konkrétní deník s jistou osobou, která se tu umí postarat o správný mediální obraz; tu Česká televize či TV Prima (když loni hořel Jordán, pamatujete???), nebo Lidovky v loňském roce 2017.

Obrázek č. 4: požářiště na CDP Jordán v CHKO Brdy, 28.3.2017
Opět souhra zvláštních okolností. Žhář to tu ale příliš nezvládl, vyšetřovatelé ukončili vyšetřování s výsledkem, že samovznícení je vyloučené.. Kdo má ruce špinavé od ohně? I na to se časem přijde!
Zajímají vás detaily? Můžete vidět zde..

 

Ti, kteří seriál v Lidovkách připravovali, veřejně ..... Prý půjde o "seriál fotek", jak vybrané osoby vidí Brdy na fotografiích. Jenže z fotek se stala rázem přehlídka rozhovorů, s jedním a tím samým podtextem: "lidi (=turisté, cyklisté), co do Brd přijdou, to tady zplundrujou!" Po 3 letech existence CHKO Brdy se tak ale nestalo. Vládne smutek a zděšení, sakra nevyšlo to! V Brdech je čisto a největší škody páchá absence ochrany přírody a povodně.

Ale pozor: je tu nový zákon o ochraně přírody a krajiny. A ten platí i v Brdech.
Tudíž vše, co se v CHKO Brdy děje (asfaltovatování, hloubení hlubokých příkopů z obou stran, nové betonové propustky s pořádnou rourou) SE DĚJE S PLNÝM SOUHLASEM ORGÁNŮ OCHRANY PŘÍRODY. Podbrdští by to měli všichni vědět.


Z toho tedy plyne, že soustavné odvodňování Brd není žádná nahodilá partyzánská akce, ale vytrvalá, cílevědomá a systematická činnost s jedním cílem: odvodnit, aby se mohlo bezproblémově těžit. Že je to proti přírodě je jasné všem, ale tady přece nejde o přírodu, jde o obyčejnou dřevní surovinu, tedy byznys, ber kde ber.

 

Obrázek č. 5: takto je to správně. Voda v přírodě, nahoře v lesích. Nikoliv dole, v lidských obydlích.

 

Tak sakra, kdo za ty povodně v Brdech může?

Na otázku redaktora ČT, p. Bohumila Klepetky, který ve zmíněné reportáži "Povodně v Brně" (= Povodně v Brdech, poznámka redakce) se konkrétně zeptal Mgr. Bohumila Fišera (šéfa SCHKO Brdy) co, respektive kdo za tyto ničivé povodně může, odpověděl Mgr. Bohumil Fišer vskutku odborně: prý "naši předchůdci, před 250 lety, kteří tu vysázeli ty smrky". Stopáž videa: 0:40 min.).


Avšak o asfaltu, příkopech, propustcích, systematicky budovaných v posledních třech letech ani slovo. Má to své opodstatnění: když jsme v r. 2016 upozorňovali na brdské příkopy plné štěrku, kterými se v zimě sypaly brské cesty a přes které ani na jaře nebylo vidět nic zeleného, jsme od ochranářů dostali rychlou a originální odpověď: "příkopy jsou součástí komunikace, takže nás to nezajímá". Alibismus až na půdu, srdce ochranáře pláče, unikátní brdská příroda dostává na zadek. A bude to čím dál horší.

 

SOUHRN NA ZÁVĚR: opakování je matka moudrosti..

Přišlo to, co přijít muselo.
Sešlo se několik faktorů, jež nebyly rozhodně náhodné, ale pro ničivou povodeň v Obecnici a Zaječově byly zcela klíčové:

1) dlouhodobé sucho
2) ryze převažující brdská smrková monokultura (minimum listnatých stromů)
3) hodně vody najednou
4) ale také vyasfaltované brdské cesty, vyhloubené hluboké a široké odvodňovací příkopy
5) monstrózní betonové propustky..

 

Voda tedy přišla a rychle poté odtekla do údolí (to je přece cíl), tam následně ničila. Ale to je špatně.

Před tím, když uvnitř Brd nebyl asfalt v takové míře jako dnes, neexistovaly ani hluboké příkopy, ani propustky se voda nahoře správně rozlila do lesa. Vznikl na krátkou dobu podmáčený les, krátkodobé mokřady.
Pro těžbu dřeva jsou tyto podmínky však zcela nepříznivé. Pro lidi dole ale zachraňující, pokud kdysi voda dorazila až dolů, neměla už takovou sílu.

Pan ministr pro životní prostředí Mgr. Brabec (za politické hnutí ANO) nyní ještě ministr v demisi si protiřečí. Jeho povídání o tom, že tu vodu musíme v lesích a nádržích stůj co stůj udržet je ale v příkrém rozporu s tím, co se v Brdech DLOUHODOBĚ a systematicky děje.

 

Fotogalerie: je to stále dokola. ANový a nový asfalt, odvodňovací příkopy, propustky..


Jsou to prostě jen laciné řeči pro hloupé voliče, kteří se nedívají okolo sebe, nemají svůj názor. Nechají se koupit za autobus zdarma, poberou drobky na nejrůznějších dávkách, otázky proč je 80% bohatství celé planety v držení pouhých 20% lidí (Parotovo pravidlo) je již nad jejich rozlišovací schopnosti.

Pak vznikají šílené nápady s dotacemi, které se rozkradou, případně rozdají nejrůznějším pokoutním způsobem: viz např. akce "dešťovka" nebo betonová lobby a nyní plánovaná protipovodňová opatření v Brdech ("Amerika", suché poldry na Klabavě a podobně). Jen z hlíny se to určitě stavět nebude..

Opět důvody, proč utrácet veřejné miliardy, přetvářet přírodu v obyčejný průmysl a prachy.
Po nás ale potopa, je nám to jedno. Ale příroda není hloupá, umí oplácet - a to jsou ty přírodní katastrofy, které nás ještě čekají. Někoho nepostihnou vůbec a někdo je bude znát jako svého nejlepšího kamaráda. Bohužel, to druhé platí pro podbrdské obce.

Sečteno a podtrženo: ať si vy, čtenáři, uděláte úsudek sami, kdo (co) za tento tristní stav může.
Nebudeme vám nic přikazovat, ani k ničemu nabádat, máte svůj rozum.

(pep)

Diskuze

Průměrné hodnocení: 100%

Muži: 100% | Ženy: 100% | Rodiče: 100% | Chodec: 100% | Běžec: 0% | Cyklista: 100% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Líbil se Vám tento článek? Rádi byste něco doplnili?

Felix | | Muž | Chodec | Vhodné pro děti

Odvážné a hlavně hluboce pravdivé. Zájmové skupiny vidíme všichni a to, jak jim CHKO přikyvuje se také nedá přehlédnout. Lidi z Brd pryč a harvestory do lesů, to je motto.

Mirek S. | | Muž | Chodec

Podepisuji!!!!!!! Kdo ma oci, vidi to vsechno uvnitr Brd.

Vilík | | Muž | Cyklista

Nejlepší a nejvýstižnější. S toudle hydrou se ale nedá bojovat, jsou v tom dost velký prachy. Ale ty nejsou všechno. Máte bod.

Věra |

Dosti vystizne a poutave napsano. Jsme vytopeni taky a lidi to tu stve!!!

pavel | | Muž | Chodec

K článku si dovolím pár poznámek. Aby byl článek čtivý a přiměřeně přitažlivý a srozumitelný pro většinu potenciálních čtenářů, musí být relativně stručný a jednoduchý, nemůže si bohužel dovolit nějaké podrobné rozbory, vysvětlování, komplikovanou argumentaci. Taková je současná realita – lidé nestojí o to, aby se museli složitě zamýšlet nad problematikou, která se jich netýká, nebo jen zcela okrajově. Chtějí to mít jednoduché – otázky, odpovědi i argumenty. Tento článek se o to pokusil a řekl bych, že vcelku úspěšně – protože jde k mnoha velmi podstatným skutečnostem a problémům. Za to redakci oceňuji. I za odvahu, že se toho nebojí a do tak citlivé problematiky se pustila. Dovedu si však představit, jak ti, kterým to nemusí být „po chuti“ přijdou se spoustou „ale“, všemožných vysvětlení a zdůvodnění a ve finále všechno završí generálním argumentem, který oni sami považují za ten nejdůležitější – VŠECHNO JE TO LEGÁLNÍ! Ano, je, ale je to také správné? A tady už můžeme diskutovat – protože to už je pojem hodně relativní. Co je správné a vhodné pro jednoho (třeba pro lesního hospodáře), nemusí být správné a vhodné pro jiného (třeba pro ochranáře) a dalšímu to může dokonce vysloveně škodit (třeba přírodě). (Mimochodem – přírodě je to v zásadě fuk. Jí to vlastně neškodí, za to nám, lidem, může škodit, jak na naše aktivity příroda reaguje. Ale to bychom se pouštěli jinam, než mám nyní na mysli). S přírodou si ovšem nikdo ve skutečnosti hlavu neláme – ta nechodí k volbám, nevyplácí mzdy ani dividendy, nepodává soudní žaloby, nikoho nevyrazí z práce, nikoho nezavře do kriminálu a nechá si naopak kdeco líbit, vždycky si nějak poradí, vždycky se přizpůsobí. Občas tak, že se nám to vůbec nemusí líbit, ale některým to zas až tak nevadí. Mají nepřítele, mají na koho to hodit, na koho nadávat, s kým „bojovat“. A ještě za to dostanou zaplaceno… Hlavně, když je to legální – a proč by taky nemělo být, když si ty zákony a předpisy píšeme my sami – tak, aby nám (nebo aspoň některým z nás) vyhovovaly. Lepší vhled do problematiky v Brdech mohou získat ti, které to skutečně zajímá a nebojí se číst a přemýšlet, například z Plánu péče na léta 2016-2025 pro CHKO Brdy a konkrétně z Protokolu o schválení Plánu péče pro CHKO Brdy (http://brdy.ochranaprirody.cz/plan-pece-o-chko-brdy/ ), který lze nalézt na stránkách AOPK Střední Čechy, Správa CHKO Brdy. Velmi zajímavá je tam pasáž o vypořádání připomínek – je to dlouhé a místy složité, ale stojí to za to… A to je přitom jen vrchol ledovce. Popisuje řešení otázky, která už předtím byla konkrétně regulována ve stádiu, kdy se teprve o CHKO Brdy jednalo, kdy se projednávala její zonace a kdy se stanovily bližší podmínky ochrany (292/2015 Sb.). Tehdy všechno dostalo svůj rámec, na který pak už jen plán péče pouze reaguje. A tehdy (v letech 2011-2015) se „lámal chléb“. A to, bohužel, takovým způsobem, že skuteční poctiví odborníci a ochranáři (nikoli úředníci, kteří se za odborníky a ochranáře vydávají), sledovali přípravu a vyhlašování nové CHKO se stále větším despektem a ironií. Dobře je chápu. Přesto přese všechno si však myslím, že je dobře, že CHKO vyhlášena byla. Je to stále lepší, než nic. Ale pokud se nezmění zásadně okolnosti, přístup veřejnosti – vč. té odborné, a myšlenkové stereotypy, jež nás stále znovu ženou do malérů, neočekávejme žádné zásadní změny k lepšímu. Je to ale na nás – všech.

Achom | | Cyklista

Plně souhlasím s šlánkem a souhlasím s názorem Pavla

Achom | | Žena | Cyklista

S dovolením zkopíruji..

Vyhledávač tras
Počasí v brdech
Nejnovější hodnocení
Nejnovější hodnocení
V Brdech naplno začíná houbařská sezóna, pozor na pokuty za nelegální vjezd! - 100%

19|4|2024 Karel Urban: Dopravu v Brdech lze rozdělit na období, kdy rostou houby a kdy nerostou houby. První případ pohoda,..

přečíst >>

Aktuální počasí houbám v Brdech zatím stále bohužel nepřeje.. - 40%

19|4|2024 Mgr. Ing. Karel Hron: K vjezdu do CHKO bych si jen stručně dovolil jednu připomínku. Vojáci ve své době dávali časově omezenou..

přečíst >>

Challenge 2021 pro vás: zdolej svůj brdský Everest (8.848 m)! - 98%

19|4|2024 Martina Koubová: dobrý den dneska jsem vybrala tento článek

přečíst >>

Poutní místo Svatá hora v Příbrami - 90%

19|4|2024 Martina Koubová : Dobrý den paní Koubová dneska jsem byla na místě Příbram

přečíst >>