Inzerce

Kauza Valdek: poprvé čelíme výzvě stáhnout vydaný článek..

26|9|2018 - Petr Piskač, MBA


Kauza Valdek: poprvé čelíme výzvě stáhnout vydaný článek..

Kauza Valdek z 23.9.2018 spojená s naším článkem "Opékání špekáčků na Valdeku, uprostřed CHKO Brdy, spustil ostrý hasičský zásah.." strhla obrovské emoce pořadatele celé akce.

Jednu chvíli pořadatel akce Adam Hauner vyzýval také ke stažení našeho článku, současně navíc tvrdil, že náš článek je lživý, (můžete shlédnout zde, včetně jeho subjektivního zhodnocení).

Lživý ale není, toliko naše konstatování.
Co se vlastně stalo a proč? Nabízíme základní odpovědi na důležité otázky. Aby bylo vše přehledné a jasné, nabízíme celý příspěvek formou imaginárního rozhovoru.
Pojďme tedy od začátku..


 Otázka: co se vlastně 23.9.2018 na Valdeku stalo?
Petr Piskač, šéfredaktor: 23.9.2018 probíhala na Valdeku ryze dobrovolnická akce: prořezávka náletových křovin, odstranění kopřiv, maliní - ostatně tak se vyjádřili samotní účastníci na FB stránce CHKO Brdy. Jak se pořadatel akce Adam Hauner navíc vyjádřil, údajně měli vše, včetně ohně na Valdeku povoleno od VLS ČR, státní podnik a od Správy CHKO Brdy.

 

 Otázka: v čem je tedy problém?
Petr Piskač, šéfredaktor: celou akci je třeba rozdělit do tří důležitých částí: 1. část je samotný akt dobrovolnické akce. Zde je na místě jasná pochvala, dělalo se to, co muselo, pokud neměl Valdek nadobro zmizet v náletových křovinách a ještě více utrpět. Zúčastnění udělali kus poctivé práce a i to jsem na FB ve svém příspěvku zdůraznil.

2. část však byl kámen úrazu: účastníci rozdělali na horním nádvoří uprostřed Valdeku oheň. Z útrob Valdeku se tak valil kouř, který byl výrazně vidět na severozápadní straně CHKO Brdy (Komárov, Chaloupky..). Lidé, kteří jej zpozorovali, se oprávněně domnívali, že na Valdeku hoří a nahlásili požár. Operační důstojník Hasičského záchranného sboru vyhlásil ostrý poplach a na místo vyjely 4 jednotky Hasičů, mimojiné z Chaloupek a Komárova, kteří na místě následně s překvapením zjistili, že dým vychází z ohně, který sloužil k opékání špekáčků..

 

 Otázka: nedalo se tomu nějak předejít?
Petr Piskač, šéfredaktor: no to je právě ta "ostuda" a renonc, osobně nerozumím tomu, proč se pan Hauner jako pořadatel akce čílí. Hasiči mají dokonce volně stažitelnou aplikaci, kde takové ohně se mají předem hlásit, aby k podobným zbytečným výjezdům nedocházelo.
Smutnější mi však přijde, že právě podle vyjádření pana Haunera byli údajně na místě také členové Správy CHKO Brdy. Tedy je divné, že by to profesionálové sami nevěděli?? Nechci to hodnotit. Je ale fakt, že 4 jednotky hasičů mělo zkažené odpoledne, vše, co měli rozděláno museli nechat jak je a vyrazit k hlášenému nebezpečí do terénu, tedy k ostrému výjezdu.

 

 Otázka: jak je to s rozděláváním ohňů v Brdech, o kterém se v článku píše?
Petr Piskač, šéfredaktor: stokrát omílaná věc. Ještě než se Brdy otevřely veřejnosti, byly doménou mnohých trempů, kteří i za vojáků do Brd chodili. Oni umí s ohněm zacházet. Jenže do Brd po jejich otevření se dostali i lidé, kteří jsou schopní si oheň rozdělat kdekoliv.
I letos Hasiči do CHKO Brdy několikráte jeli a jich zásahy v horském brdském terénu jsou velmi náročné a vyčerpávající. Letos také Policie ČR rozjela velkou akci zaměřenou mimojiné právě na rozdělávání ohně v Brdech. Je důležité zmínit, že rozdělávání ohně v Brdech je zkrátka zakázáno (lesní zákon, řád CHKO), proto padaly pokuty.

 Otázka: a ten oheň na Valdeku?
Petr Piskač, šéfredaktor: právo obecně, Ústava ČR a platná legislativa jasně říká, že z pohledu platnosti jakéhokoliv zákona jsme si všichni před zákonem rovni. Oheň tedy nesmí rozdělávat ani pořadatel takové akce, pokud nemá výslovné povolení vlastníka, tedy oficiální výjimku (VLS, Správa CHKO a nahlášení Hasičům). Pan Hauner tvrdí, že povolení měl. Osobně jsem jej v komentáři vyzval, zda-li nám všechna povolení může poskytnout.

Do současné chvíle jsme jej neobdrželi, korektně bychom jej přidali ke zmíněnému článku. Tím, že je veřejnost nevidí, znamená, že reálně může platit, že ani neexistují. Pokud existují, zveřejníme je.
Chceme a píšeme "padni komu padni", to dnes chybí, mnohé věci i u nás v Brdech by se měly určitě narovnat. A chápu osobně, že budou existovat lidé, kterým se to logicky asi bude zajídat, bohužel.

 

 Petře, zmínil jsi papalášství, na FB padlo slůvko "elitářství". Můžeš to nějak detailněji vysvětlit?
Petr Piskač, šéfredaktor: již výše zaznělo, že před zákonem jsme si všichni rovni. Někteří však zneužívají svého postavení a tak jednu chvíli píšeme o přemíře aut, které se s povolenkami prohání po CHKO, jako by to byla běžná silnice. Pak o tom, jak jedni dostávají pokuty za ohně a jiní si rozdělají oheň kdekoliv, i uprostřed nemovité kulturní památky.
Vrchol všeho je však pro některé i "odměna" ve formě návštěvy zákonem zakázaných míst ve vojenských Brdech, tedy v místech například na Koníčku, což byla předešlá kauza.
Tam všude měli určití lidé i z této akce přístup, i když je vstup do těchto míst přísně zakázán.
A jsme zpět u toho špatného příkladu těm ostatním, v duchu "když mohou oni, tak my můžeme také" a to je špatně. Neměli by právě tito lidé jít sami příkladem? Těžko pak může Policie ČR vymáhat právo tam, kde po něm jiní účelově šlapou. Navíc Armáda ČR také zdůraznila, že taková místa jsou ryze vojenská s ohrožením života a jde o jasné porušení zákona.

 

 Poslední otázka: Petře, co bys zmínil naposledy?
Petr Piskač, šéfredaktor: také jako portál ObjevBrdy.cz organizujeme a uklízíme CHKO Brdy (každoroční jarní dobrovolnický úklid). Sraz máme na okraji CHKO, nejezdíme tam auty, jdeme výhradně pěšky. Jediné povolení má svozové auto, které sbírá srocený odpad. Každý rok je to okolo 150 kg nepořádku, to jedno auto na svoz a jeden průjezd CHKO Brdy je naprosto adekvátní a postačující.

Také opékáme na konci akce ony špekáčky. Jenže mimo CHKO, na parkovišti, tam kde se nemůže nic stát, kde je vše pod kontrolou a v duchu veškeré legislativy.
Na závěr je korektní říci, že Adam Hauner se ve svém příspěvku za ten nešťastný výjezd hasičů omluvil, spolu s ním také několik účastníků v diskusi a někteří dokonce i mě, přes Messenger.
To nebylo třeba, mě se omlouvat nemusí, spíše těm hasičům. To ale velmi oceňuji, a vážím si toho, udělali před tím kus pořádné, dobré a důležité práce.

 

 Otázka: abychom nezapomněli: co ta 3. rovina?
Petr Piskač, šéfredaktor: dovolíte-li, před tím bych rád doplnil to naše ilustrační foto "zakouřeného" Valdeku. V mediálním světě se ilustrační obrázky běžně používají, jako v tomto případě. Buď se vezme obrázek z fotobanky, případě se upraví vlastní, jako v tomto případě, naštěstí máme v grafice silnou oporu. Každopádně by měl obrázek sám čtenáři "říci" oč jde. Vždyť ruku na srdce: kdo z Brdařů má ve svém archivu hořící Valdek? Asi nikdo..

Nyní k té 3. rovině: to je pro mě osobně nejméně pochopitelné. Zřícenina Valdeku je nemovitá kulturní památka. První zmínku o hradu najdeme již z r. 1263 a Valdek je zapsán na seznamu nemovitých památek ve Středočeském kraji a České republice obecně. Přijde mi naprosto zvrácené rozdělávat oheň pro špekáčky přímo na nádvoří kulturní památky, i když poblíž je asfaltové parkoviště s přístřeškem, a vedle přístřešku navíc další ohniště. Bylo by to vůči této památce kulturnější a ohleduplnější. Nakonec nevyvolávalo by to dojem "my již můžeme naprosto vše", tedy elitářství, papalášství, jak chcete..

 

 Díky za odpovědi.
Petr Piskač, šéfredaktor: děkuji též.

Diskuze

Průměrné hodnocení: 80%

Muži: 0% | Ženy: 0% | Rodiče: 0% | Chodec: 0% | Běžec: 0% | Cyklista: 0% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Líbil se Vám tento článek? Rádi byste něco doplnili?

***** |

A tak to bohužel je, naprosto souhlasím p. Piskač.

Awe |

Podle toho co jsem se dočetl, byl oheň organizátory nahlášený a pod kontrolou. Nic neohrožoval. Jestli trocha dýmu způsobila paniku a ukvapenou akci, je to určitě částečně i dílem letošní 'protiohňové kampaně' v CHKO a z ní vycházející zvýšené citlivosti. To, že po oznámení přijeli hasiči místo zkontrolovat a ubezpečili se, že to není požár, je pro ně sice nepříjemnost, ale je to tak v pořádku. Co se týče toho zvráceného rozdělávání ohně na dvoře kulturní památky, tak mi přijde zvrácené vidět jako zvrácené něco, co ničemu a nikomu nijak neškodí! (nebo se mýlím?) Takovýchto rozpadajících se památek jsou na našem území stovky a na valné části z nich se nachází ohniště, kde se (bez ohledu na zákony) rozdělávají ohně po staletí. Jestli je to zvrácenost, pak jsme byli, jsme a (doufám) budeme zvráceným národem, jehož jsem zvrácenou částí. A na konci zmiňované 'elitářství' a 'papalášství' bych ve výše uvedeném případu opravdu nehledal. Nepřekvapilo by mě, kdyby se skutečně u některých jedinců z CHKO projevovalo, ale tady asi opravdu vidíte něco, co tam není...

Vyhledávač tras
Počasí v brdech
Nejnovější hodnocení
Nejnovější hodnocení
Brdská květena: dřípatka horská - 100%

15|8|2022 Mgr. Ing. Karel Hron: Dřípatka také roste, a to relativně dost hojně v povodí Třebonínského potoka na Českobudějovicku, před..

přečíst >>

Lednová hádanka: uhodnete? - 60%

15|8|2022 pavel: hájenka carvánka

přečíst >>

Orlov, parkoviště (točna autobusu, turistické rozcestí) - 50%

15|8|2022 David: O víkendu se nesmí parkovat, pokuta 300,-

přečíst >>

19. ročník výstupu na PRAŽÁK již tuto sobotu! - 80%

15|8|2022 Kathcule: Tak nakonec i se sněhem, pěkně to je ????????

přečíst >>

Šachta č. 4, Lešetice - Uranové doly Příbram - 100%

15|8|2022 Jan: Som sa tam v roku 1958 až 1959 rekreoval

přečíst >>