Inzerce

Představujeme vám: JUDr. Pavel Čámský - Brdy vstupují do roku 2!

3|1|2017 - JUDr. Pavel Čámský

V Brdech stále aktivně probíhá jejich přeměna v civilní pojetí.
Tempo značení turistických tras a cyklocest je velmi pomalé. S rozvojem brdského regionu musí pomoci zejména dobře fungující destinační management.
Tak to vidí jedna z nejznámějších a nejaktivnějších brdských person: JUDr. Pavel Čámský.


Představujeme vám: JUDr. Pavel Čámský - Brdy vstupují do roku 2!

Požádali jsme jednoho z největších znalců Brd JUDr. Pavla Čámského o názor, jak si podle něj vedou Brdy po historicky 1. otevřené sezóně. Kdo by čekal nářky, kritiku a dehonestaci, bude jistě zklamán. Rozhovor byl velmi otevřený a kdo rád v Brdech aktivně žije a navštěvuje je, musí s ním víceméně souhlasit..

Redakce ObjevBrdy.cz: Pane Čámský, začněme od začátku: Brdy právě před rokem opustila Armáda ČR. Pořád je však realativně mnoho míst v Brdech pro veřejnost stále uzavřeno. Proč?

Myslím, že byli trochu zklamáni ti, kteří si od zrušení vojenského újezdu slibovali úplné a neomezené zpřístupnění skoro 90 let veřejnosti uzavřeného území. Armáda v části Brd zůstává, dále zde cvičí – a tato část je a zůstane nadále uzavřena. I ve zbývající části je několik lokalit, které AČR využívá – a i ty zůstanou nepřístupné.

Desítky let využívaný prostor k výcviku a střelbám je také tímto využitím poznamenán.  Pyrotechnickou zátěž nelze podcenit a na velké části Brd stále ještě (až do konce r. 2017) bude probíhat pyrotechnický průzkum a očista. A konečně je zde několik lokalit, kde i z důvodu ochrany vzácných rostlin a živočichů, které na nich žijí, nelze vůbec pyrotechnickou očistu provést.
I na ně zůstane vstup omezen, pravděpodobně jen po vyznačených stezkách.

 

Redakce ObjevBrdy.cz: Současně bylo také právě před rokem vyhlášeno CHKO. Jak si lidé v CHKO Brdy podle vás počínají?

Podle toho, jak je kdo obeznámen s právní úpravou zvláště chráněných území, zejména se zákonem o ochraně přírody a krajiny, pak přistupuje k CHKO Brdy.
Někdo si ji zaměňuje za národní park a např. se domnívá, že do vyhlášených I. zón ochrany je zakázán vstup. Není. Vůbec je poměrně dost těch, kteří se domnívají, že CHKO je územím, kde se toho mnohem víc nesmí, než smí. Zejména, pokud jde právě o omezení vstupu, táboření, rozdělávání ohňů atd. Není to tak zlé. Z užšího hlediska ochrany přírody není vstup zakázán nikam.
Tábořit a rozdělávat ohně je ovšem možné jen na místech k tomu určených – a takové žádné místo v Brdech určeno nebylo. V tom ten zákaz platí – ostatně jako v jiných lesích – už podle lesního zákona.

Stejně tak podle něj není samozřejmě dovoleno ani plašit zvěř a ptáky, zanechávat zde odpadky a vůbec působit nepořádek. Je to logické a dá to selský rozum – k tomu není třeba studovat zákony. Velká část vodotečí i vodních nádrží slouží k vodárenským účelům. Obklopují je proto ochranná pásma vodních zdrojů, která je třeba respektovat.

Zrušení újezdu, vznik CHKO a zpřístupnění (prozatím s jistými omezeními) Brd veřejnosti, nemá dopad zdaleka jen na tu veřejnost. Možná se s novými poměry ještě obtížněji vyrovnávají někteří příslušníci lesního personálu. Mějme pochopení. Pro ně je ta změna mnohem hlubší a víc se jich dotýká. Dejme jim čas si na ni zvyknout. Není to pro někoho vždy snadné.

 

Redakce ObjevBrdy.cz: Ano, souhlasím, asi málokdo nad tímto dokáže takto hluboce přemýšlet a vnímat i tyto pro určitou skupinu důležité detaily. Co Brdy a odpadky?

Brdy nejsou skládka a nesmějí se skládkou stát (ačkoli za některými obcemi to občas vypadá, jakoby někteří byli jiného mínění). Správa CHKO i na základě zkušeností z jiných chráněných území, razí filozofii, že do přírody nepatří ani odpadkové koše a že každý, kdo si dokázal do lesa přinést nějaké zásoby, si jejich zbytky může a má také odnést zpět do civilizace. Vypovídá o nás samotných a o naší kulturní vyspělosti, nakolik jsme schopni tento zcela logický a rozumný požadavek dodržovat.

Osobně jsem v tomto ohledu docela optimistický. Kromě několika nejnavštěvovanějších lokalit, které se navíc vyskytují téměř všechny ve vysloveně okrajových částech území CHKO, je nitro Brd z tohoto hlediska poměrně čisté. A přesto, že i v něm se návštěvnost výrazně zvýšila, množství odpadků tomu, dle mého, naštěstí neodpovídá.

Pokud jde o „zapomenuté“ pračky, televize, sporáky, pneumatiky, stavební materiál a podobné skvosty, na které občas narazíme i na těch nejneuvěřitelnějších a nejodlehlejších místech, tam by asi měli sáhnout do svého svědomí jiní lidé, než právě turisté a milovníci přírody, kteří do Brd jezdí a chodí. Patří se však připomenout, že odpovědnost za pořádek a černé skládky v lesích náleží primárně té obci, na jejímž katastru se vyskytují. Přesto Správa CHKO ve spolupráci s lesními hospodáři pořádá občas úklidové dobrovolnické akce, které estetický dojem z brdské přírody vždy zase vylepší.

 

Pohled na Padrtě z výšky.. Foto: příbramský rodák Bc. Jirka Jiroušek, www.nebeske.cz

 

Redakce ObjevBrdy.cz: Po roce se v oblasti značení cest v Brdech příliš nezměnilo. Tápe se kudy? Čeká se jen na ony dotace? V čem je podle vás problém?

Orientace v Brdech je opravdu špatná a ten stav se zlepšuje jen velmi pomalu. Dokud nebude ukončena v r. 2017 pyrotechnická očista, sotva můžeme očekávat nějaké jeho skokové zlepšení.
Jisté možnosti dávají pojmenované a v terénu označené lesní cesty. Už jsou k disposici (zatím neoficiální) první mapy těchto cest. Jak ty mapy, tak samotné cesty mají však významné omezení. Cestu poznáme jen podle cedulí, umístěných na jejím začátku a konci. Samotné trasování těchto cest se občas vymyká logice, cest stejného jména je v Brdech několik

KČT po etapách, tak, jak to umožňuje průběh pyrotechnické očisty, postupně značí turistické cesty v Brdech. To je dobré – turistické značení je tím nejlepším orientačním prvkem v nepřehledném lesnatém terénu. Už méně dobrá je volba značených cest pro pěší.
Většina jich vede po zpevněných, mnohdy asfaltových komunikacích, pro pěší turisty naprosto nevhodných.

Také se občas někteří zmiňují o jakési „páteřní“ hřebenové cestě. Přiznávám, že jaksi nevím, kterou tím mají na mysli. Možná by pomohla inspirace z jiných našich pohoří, aby se plánovači turistických cest seznámili s tím, co jsou „hřebenovky“ (nota bene páteřní).
Nelze to vyčítat KČT – ten dostal pouze úkol naplánované cesty vyznačit. Třeba v tomhle pomůže turistická veřejnost a přiměje plánovače k většímu respektu k potřebám turistů, než třeba k přednostnímu ohledu na některé hospodářské zájmy.

Oproti pěším trasám, byly cyklotrasy naplánovány o poznání lépe. Sice jich ani zdaleka není těch mnohokrát v tisku zmiňovaných 450 km, ale dostaneme se spíš jen na necelou polovinu uváděné délky cyklotras, ale největší problém je jinde. Nejsou. Kromě několika v okrajových částech, vyznačených krátce po r.2007. Žádná nová nepřibyla. A nejspíš ještě bude chvíli trvat, než se tak stane. Jejich značení nezajišťuje KČT – je to věc jiných. Např. obcí, jejich svazků, anebo – jak je jinde běžné – destinačních agentur, působících v příslušném regionu. Jejich vyznačení je náročnější, vyžaduje projektovou přípravu. A také samozřejmě vynaložení více prostředků.

Dost podobné je to i s trasami pro lyžaře. Na rozdíl od cest pro pěší a cyklisty je však neplánoval nikdo. Město Příbram sice před delším časem nějaké návrhy předložilo, ale nikdo se jimi asi vážně nezabýval.

 

Další pohled na Brdy z výšky.. Foto: příbramský rodák Bc. Jirka Jiroušek, www.nebeske.cz

 

Redakce ObjevBrdy.cz: Mnohé, které tu zaznělo, vypovídá o tom, jak málo pružné organizace a společnosti, které toto mají zejména na starosti jsou. Zdá se mi, jako by tu chyběl nějaký koordinátor všech, jakési jedno společné "velení". Mýlím se?

Nemýlíte. V zemích okolo nás (například vyhledávané Rakousko, Německo) právě toto řeší tzv. destinační společnosti, do kterých přispívají všichni ti, kterým region poskytuje příjmy z onoho turismu. V současné době jedna destinační agentura v oblasti Brd před cca dvěma měsíci vznikla, založení jiné se připravuje.
Můžeme sice diskutovat o tom, zda Brdy potřebují dvě destinační společnosti a nebyla by lepší jedna, ale to je asi věcí jinou. Dost v tom mají co říci i místní politici. 

Podnikatelům v cestovním ruchu, nebo těm, kteří o takovém podnikání uvažují v obcích a městech kolem Brd, bych rád popřál odvahu a rozhodnost. Vždyť turisté současní i ti potenciální čekají na Vaši nabídku stravování, ubytování, průvodcovství a dalších služeb. Podle toho se zařídí a přijedou, nebo si to rozmyslí. Vždyť cestovní ruch je asi jediným druhem podnikání, kde nabídka musí předcházet poptávku. Jinde to dávno vědí. Měli bychom si tuto základní pravdu osvojit i tady u nás – v Brdech.
Ale to bychom se tu mohli bavit několik dní nepřetržitě, je to zkrátka o celkové změně myšlení.

 

Redakce ObjevBrdy.cz: To je pravda, také vnímáme, že v našem regionu chybí zejména vlastní aktivita, jako by se pořád čekalo, kdo s čím přijde, za každého někdo jiný udělá. Pane Čámský, z čeho máte v Brdech opravdu radost?

Nepotvrdily se obavy, že se Brdy stanou eldorádem developerů, jak mnozí strašili.
Kdo o tom, jak je nezastavitelnost toho území ošetřena legislativně, ale i fakticky, věděl víc a ti, kteří nebyli líní si potřebné informace zjistit, se toho nebáli a dobře věděli, že je to jen strašák, vyvolávaný uměle těmi, kterým změna poměrů hrubě vadila. Situace a vývoj dává za pravdu nikoli panikářům, ale těm z nás, kteří jsme (mnohdy až se svatou trpělivostí) neustále vysvětlovali důvody, proč není třeba se takového negativního vývoje obávat.

Ti, co situaci v ochraně přírody v Brdech a jejich stav znají podrobněji, nyní se zájmem čekají, jak se management přírody realizovaný Správou CHKO, AOPK a MŽP projeví na postupném zlepšování kondice přírodních poměrů v Brdech, na něž má vliv nejen návštěvnost tohoto pohoří, ale (a možná podstatně více) i způsob hospodaření v lesích a nakládání s vodami. Je ovšem jasné, že rok je příliš krátká doba a na pozitivní výsledky si budeme muset ještě nějaký čas počkat. Chci věřit, že se jich skutečně dočkáme.

Těm, kteří Brdy touží poznávat a vychutnávat jejich přírodu i neopakovatelnou atmosféru, kterou zdejší krajina dýchá, bych rád popřál mnoho štěstí při tom objevování, krásné zážitky, ale současně si dovoluji požádat je i o trochu toho pochopení a trpělivosti. Ne vše lze udělat okamžitě, na něco si budeme muset ještě počkat.

Pane doktore, děkujeme vám za vaše odpovědi a ještě jednou přejeme ÚSPĚŠNÝ NOVÝ ROK 2017!
Na otázky redakce odpovídal a po 1. roce CHKO Brdy bilancoval p. JUDr. Pavel Čámský.

Diskuze

Průměrné hodnocení: 77%

Muži: 86% | Ženy: 0% | Rodiče: 0% | Chodec: 84% | Běžec: 0% | Cyklista: 100% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Líbil se Vám tento článek? Rádi byste něco doplnili?

Honziš | | Muž | Cyklista

Díky za fajn článek.

Karel | | Muž | Chodec

Je dobře že pan Čámský dával pozor a poučil se od jiných. Jistě, obsah tohoto rozhovoru je více méně opis toho, co už před ním několikrát interpretovali zejména lidé s brdskou problematikou profesně spjatí, ale je potřeba ocenit snahu a kladnou změnu v jeho chování. V řadě věcí s ním nesouhlasím, např. ze značení se dělá zbytečné dogma o jeho nepostradatelnosti a zcela se zakrývá fakt, v čem je ta pravá síla Brd. Stejně tak jsem nikde nezachytil projekt brdské hřebenovky, ale naopak projekt značené cesty po vybraných brdských hřebenech a to je velký rozdíl. Ale to už jsou niance, důležité je, že Brdy tzv. drží. A to je dobře. Je dobře i takovéhoto portálu, protože např. z webových stránek města Příbrami se toho o Brdech moc nedozvíme. Asi tam čekají na Godota. A to by bylo dlouhé čekání, protože Godot nikdy nedorazil.

Josef | | Muž

Očekával jsem jiné hodnocení. Počínaje třeba předloňskou konferencí o Brdech. Kde jsou konkrétní závěry konference, sborník, sliby a utvrzování, jak budou Brdy od 1.1.2016 svatosvatě fungovat, kde je vyhodnocení autobusové linky z Příbrami. Kde je cyklostezka do Brd, kde je prezentace Brd od Příbrami? Strategický plán města Příbrami se sjezdovkou a rozhlednou na Třemošné, jak se na ochránce sluší a patří, naučná stezka tamtéž. V tom všem se pan Čámský angažoval a každého poučoval, co má dělat. Výsledek? Propadák, krach, výmluvy, žádné výsledky a jedině tak organizování fotosoutěží na faceboku. Pěkně děkuji za takového experta.

Petr | | Muž

Josefe, máte v mnohém pravdu, ale tady p. Čámskému skutečně křivdíte. kdybyste viděl, co všechno k Brdům připravil, jistě byste se mu omluvil. A řekl bych, že váš příspěvek byl spíš z neznalosti (bez urážky). Máte však velkou pravdu v tom, že se vůbec nic neprezentovalo a daleko se nedošlo. Ale klíč Brdům mají zejména politici a další subjekty, které k Brdům patří. Vlastně ten stávající stav "rozhádanosti" a "neprezentace", skoro až utajení jim zkrátka vyhovuje. za to nemůže p. Čámský, Josefe, za to můžeme my, občané, že se nepídíme a nechceme vidět od těch, co vládnou a rozhodují hmatatelné výsledky. Jednotlivec nikam nedojde. Jeden celek, který má společný cíl, už ano.

Redakce ObjevBrdy.cz | | Muž

Pane Josefe, můžeme snad naznačit, že článek o BUSovém spojení do Brd připravujeme. Jednáme již s ČSAD Plzeň (ohledně zkušeností s Brdským cyklobusem), avšak sami připravujeme nový, atraktivnější návrh busového spojení, který budeme veřejně prezentovat co nevidět. Článek je ze 70% hotov, čekáme pouze na doplňující relevantní statistické údaje (a je dost možné, že je ani nedostaneme). Každopádně ještě pár dní vyčkáme! Děkujeme vám za zájem, názor a pochopení!

Josef |

Petře, příprava a pracovitost je jedna věc ale reálnost a vykonatelnost návrhů je věc druhá. Nepleťte sem politiku, ta s tím nemá co dělat. Návrhy musí být v souladu s územní politikou obcí, financováním, projektovou přípravou, místními poměry a tak dále. Odborníci už od roku 2013 v rámci informací k optimalizaci vojenských újezdů jasně předpověděli, jakým směrem se budou Brdy v příštích 2 - 3 letech po zrušení vojenského újezdu Brdy ubírat. Takže není důvod k panice, vše probíhá tak, jak byla veřejnost informována. Vše bylo již řečeno. Z toho důvodu považuji rozebírání jasně daného a fungujícího za populistické cancy. Ale rád se nechám poučit, co všechno udělal pan Čámský pro Brdy záslužného. O prosazení multifunkčního areálu na Třemošné s rozhlednou do strategického plánu města Příbrami už víme. Je to sice k ničemu, území nespadá do územní působnosti Příbrami, ale budiž. O turistické mapě firmy Geodezie a.s., která musela být stažena pro hrubé chyby z prodeje už také víme. A co tam ještě máte?

Josef | | Muž

Vážená redakce, děkuji za informaci. Mne spíše šlo o vyhodnocení linky Příbram - Orlov - Kozičín, kterou zajištovala v létě a na podzim Příbram. Vaše informace o spolupráci s ČSAD Plzeň pouze smutně dokumentuje vaší rekapitulací v předešlém článku.

Jakub Beníšek | | Muž | Chodec

Ano, vlastní aktivita je vpodstatě klíčová :-) Zajímavý věci se dějou třeba na Planinách, ale ty jsou zatím krapet "mimo hledáček". Jinak chválím krásné fotky u článku, ale mrzí mě, že se na ně pro všechny ty vodoznaky vpodstatě nedá koukat :-/ Ale na webu nebeske.cz je to teda nebeské :-) Díky za všechny dobrovolníky, co se snaží Brdy hlavně prožít a přitom i uklidit :-)

pavel | | Muž | Chodec

Ad pan Josef: Dovolím si několik poznámek k Vaší kritice: Pokud jde o konkrétní závěry Vámi zmiňované konference, byly zformulovány a zveřejněny na tiskové konferenci po jejím ukončení a následně poskytnuty všem, jichž se týkaly a samozřejmě také médiím. Některá je zveřejnila, některá ne. Bohužel se nepodařilo realizovat sborník příspěvků, které na konferenci zazněly. Opakovala se situace z konference ve Strašicích v r.2011. Aby bylo možno sborník vytvořit a vytisknout, bylo nutné mít k disposici text jednotlivých příspěvků. Ten nám sice většina vystupujících poskytla (a velmi jim za to děkuji), ale bohužel se nám je nepodařilo získat od klíčových odborníků z MŽP, AOPK a MMR. Měli je zpracované formou prezentací, které však nebylo možné v této formě do sborníku zapracovat. Přesto, že jsme je několikrát žádali o poskytnutí textů, nedodali nám je. Bez nich by však sborník prakticky ztratil vypovídací hodnotu a proto jsme byli nuceni na jeho vydání rezignovat. Myslím, že od 1.1.2016 CHKO Brdy funguje a nemám pocit, že by fungovala nějak zásadně špatně. Po pouhém roce je však opravdu poněkud brzy na to očekávat zásadní změny, způsobené managementem přírody, který je smyslem existence CHKO. Přesto i veřejnost byla informována o některých aktivitách, jejichž pozitivní přínos se však může projevit spíš v dlouhodobém horizontu – např. řízený žárový management na některých lokalitách, jinde pastva apod. Správa CHKO také v některých případech zasáhla a pomohla k nápravě některých nešťastných hospodářských aktivit. Osobně mne snad nejvíc mrzí, že zatím nezačala v území pracovat Stráž přírody. Něco jiného je vlastní zpřístupnění Brd. To ovšem nezávisí tolik na CHKO a její Správě, jako spíš na tom, jakým tempem probíhá pyrotechnická očista území. A všichni dobře víme, že zákon na její dokončení stanovil termín – do konce roku 2017. Na průběh pyrotechnické očisty se váže i turistické značení. K němu jsem se vyjádřil v rozhovoru a nemá smysl, abych se zde opakoval. Jen si dovolím oponovat panu Karlovi v tom, že snad z něho činím nějaké dogma. To jistě nikoli, ale orientace v Brdech je skutečně špatná a značení může tento stav zásadně zlepšit. Je ovšem také dost důležité, aby značené trasy odpovídaly potřebám uživatelů. Obávám se, že v případě pěších tras, tak jak jsou naplánovány, tomu z větší části není. V tom by nám nejspíš mohl právě pan Karel nejlépe vysvětlit, proč je tomu tak (předpokládám, že je přinejmenším spoluautor toho návrhu). Soukromě se nemohu zbavit dojmu, že navržená podoba pěších tras spíše od návštěvy Brd odradí, než aby ji podpořila. Poslední poznámka pro pana Josefa: Do Strategického plánu města byl zařazen záměr zřídit na Třemošné rozhlednu a vyznačit přes ni naučnou stezku. Nic víc. Samozřejmě, že o tom nemůže rozhodnout město, neboť vrchol Třemošné a území, kudy by naučná stezka měla procházet, se nenacházejí na vlastním katastru Příbrami. Realizace obou těchto záměrů je ovšem pro naše město dost podstatná – nejen proto, že zatím většinu návštěvníků této hory tvoří obyvatelé města, pro něž představuje Třemošná přirozené rekreační zázemí, ale je důležitá i z hlediska všeobecné podpory turismu v Brdech, která může přinést prospěch nejen Příbrami, ale i dalším obcím, zejména Obecnici, na jejímž katastru se Třemošná nachází, ale i Podlesí, Bohutínu, Lhotě u Příbrami a snad i Lázu. Pokud budeme chtít tento záměr realizovat, nemůžeme tak činit bez souhlasu Obecnice, ale ani dalších klíčových aktérů – Správy CHKO a zástupce vlastníka pozemků, podniku VLS,s.p. Také přirozeně počítáme s tím, že budeme se všemi dotčenými hledat nějakou společnou řeč. Cyklostezka do Brd naproti tomu je uvažována výhradně na katastru města a nezasahuje dokonce ani přímo do CHKO (končí na hranici s chráněným územím). Pokud je mi známo, město ji hodlá vybudovat a na jejím projektu se pracuje. Cyklostezka je ovšem podstatně svými parametry mnohem náročnějším projektem (a také nepoměrně dražším), než obyčejná cyklotrasa a není divu, že v napjatém rozpočtu města není lehké na její realizaci nalézt potřebné prostředky. Přesto věřím, že nejpozději do dvou let tato cyklostezka skutečně vznikne. Vyhodnocení víkendového spoje MHD Příbram do Orlova a Kozičína nemám k disposici. Pouze jsem se snažil přesvědčovat, že je potřebný. A jsem o tom stále přesvědčen. Spoj jezdil necelé dva měsíce a jeho provoz byl zahájen až ve druhé polovině letní sezóny. Nedostalo se mu ani potřebné předchozí propagace a dokonce o něm nevěděli ani mnozí obyvatelé našeho města. Nebyl ovšem určen jenom jim, ale především cizím návštěvníkům. Informace o něm se k nim však bohužel nedostala. Pokud bude provoz spoje opět obnoven (a já doufám, že se tak stane), budu moc rád, pokud se najde vhodný způsob, jak o jeho existenci dát vědět potenciálním návštěvníkům Brd v jiných městech a obcích a hlavně v Praze, Berouně, Písku apod. (Sám jsem tento spoj několikrát využil – a mohu konstatovat, že přes jeho zcela minimální prezentaci se postupně stával více využívaným. Při první jízdě jej (vč. mne samotného) využilo celkem 6 osob, když jsem jej využil podruhé cca o 14 dní později, použilo jej víc jak 20 uživatelů. Za podmínek, za jakých ke zprovoznění spoje došlo, by bylo ovšem poněkud nereálné očekávat, že bude na 100% vytížen. To ostatně nejsou s výjimkou linky č.2 ani jiné linky MHD Příbram – to je však již úplně jiné téma). S třetím vydáním mapy Brd od Geodézie On Line, které muselo být pro nějaké nedostatky skutečně staženo, nemám, pane Josefe, vůbec nic společného. Spolupracoval jsem pouze na prvním vydání. To staženo nebylo.

Karel |

Pane Čámský, nemám čas se s vámi přít, protože diskuze s vámi jsou prostě nekonečné. Stejně tak vaříte z vody, protože prostě nemáte relevantní informace a podle toho vaše příspěvky vypadají. Vaše příspěvky jsou souborem drbů posbíraných po hospodách, informací z druhé ruky, kopiemi odborných článků a to vše obohacujete o vlastní myšlenky. Jeden příklad - značení KČT bylo výhradně v jejich pravomoci. Po určitých diskuzích dostali čas a prostor, aby provedli rekognoskaci terénu a podali svůj návrh s podmínkou zahrnutí části tras navržených bývalým újezdním úřadem a budoucí správou CHKO Brdy. 80 % tras je schválený návrh, který vypacoval výhradně KČT. Mimochodem, odborníci z univerzit, kteří vypracovali interpretační plán pro Brdy konstatovali, že navržená síť značení je příliš obsáhlá, doporučují ji omezit. Je s podivem, že lidé, kteří se v tomto terénu pohybovali necelý rok, mají o území podstatně větší vědomosti než kdokoliv jiný. Vzali v úvahu i to, že v Brdech probíhá turistika velmi aktivně už posledních 20 let, což je jedna z příčin tzv. malého zájmu. Ty turisté tu totiž už dávno jsou a věřte mi, že značení nikomu nechybí. Oni totiž sami pochopili, co je v Brdech cenné a čím jsou vyjímečné. A to v této republice skoro nenajdete.

Redakce ObjevBrdy.cz | | Muž

Ad příspěvek Karel: pane Karle, dovolím si vám věcně oponovat: mýlíte se. V Brdech chybějící značení je zásadní, veřejnoprávní média, pokud psala v r. 2016 o Brdech, jedním dechem dodávala, že tu v Brdech nemáme nic. Tedy když lidé přijedou, zabloudí tu (nejsou vyznačeny cesty - ne každý má výborný orientační smysl) a pak dodávali, že tu dokonce umřou hlady a vyčerpáním. Nejsou tu prý ani restaurace, ani penziony, zkrátka nic (nepravdy a lži).. Zdá se nám, jako by NĚKDO MĚL VELKOU OBAVU, že Příbramský region a Brdy obecně začnou růst a nebudou již mezi posledními (někdo poslední být musí, někdo se obává, že o ty své turisty přijde), proto to všeobecné strašení (!) Současně můžeme sdělit, že jsme po dobu 6 měsíců intenzivně v Brdech prováděli místní šetření (5 otázek pro turisty, máme již vše statisticky vyhodnoceno a v grafech) a lidé, kteří do Brd přijeli si zejména stěžovali na to chybějící značení a mapy. Na konec se zeptáme: vy jste psal o jakémsi interpretačním plánu pro Brdy. Nikde takový jsme nenašli, o žádném takovém dokumentu média neinformovala. Vy jej máte k dispozici? Pošlete nám jej? Anebo to bylo plácnutí do vody? Kdo jej zpracoval, kdo si jej objednal? Vystupujete jako znalý poměrů, budeme rádi za to, když nám pomůžete některé věci ozřejmit a rozklíčovat. Předem vám děkujeme za odpovědi. Redakce OB

pavel | | Muž | Chodec

Pane "Karle", myslím, že osobní animozity si můžeme řešit jinak, než na těchto stránkách. Na rozdíl od Vás se nemusím uchylovat k pomluvám a zpochybňování názorových oponentů. Chápu, že mne nemáte rád, ale máte spoustu příležitostí mi to říci osobně - vždyť se přeci dobře známe. Nemá asi smysl se vyjadřovat dál k otázce toho, jak proběhlo navrhování a schvalování turistických tras - nechci se hádat ani vytahovat staré záležitosti. Snad jen, když už jste zmínil Interpretační plán CHKO Brdy, mohl jste v zájmu relevance Vámi podávaných informací také sdělit váženému publiku, že se jedná o materiál zpracovaný na objednávku Vojenských lesů a statků a vypracovaný pro ně a pro jejich potřeby. To samozřejmě může pomoci čtenářům toho materiálu se v něm mnohem přesněji orientovat. Ostatně by jistě bylo dobré jej představit veřejnosti a nikoli se pouze odvolávat na některé (z kontextu vytržené) úryvky. Je to určitě velmi zajímavá práce a bylo by dobré ji představit všem, kteří se o Brdy zajímají. Dokonce i tu kosmeticky upravenou "veřejnou" verzi. Přeji hezký den, pane Karle.

Karel |

Vážená redakce, k tomu interpretačnímu plánu. Interpretační plán dalo do vínku Ministerstvo obrany v rámci slíbené podpory pro rozjezd CHKO. Interpretační plán je velmi zjednodušeně dokument, který charakterizuje a vyhodnocuje dané území a doporučuje celou řadu opatření, jak by se mělo území prezentovat a využívat. Dokument zadalo MO prostřednictvím své organizační složky s.p. VLS a dokument vyhotovila firma specializující se na tuto činnost. Je to poměrně náročná a nákladná záležitost, v řádu statisíců korun. Vybraná společnost v první řadě kontaktovala všechny vlastníky, dotčené orgány a okolní obce se žádostí o spolupráci a zároveň je požádala o delegování zástupců, kteří by obce a organizace v celém procesu zastupovali a aktivně se účastnili celého procesu. Většina tuto možnost využila vč. města Příbrami, kterou zastupoval PhDr. Josef Velfl. Celá studie se následně prováděla buď přímo v terénu, nebo konzultacemi se spolupracujícími subjekty. Tvůrci dokumentu např. využívali místní ubytovací zařízení po celém obvodu CHKO Brdy a prováděli v území průzkumy a dotazníkové akce v různých časových obdobích ve vybraných lokalitách. Vedle toho docházelo k pravidelným setkáním pracovní skupiny, vyhodnocování poznatků, zakomponování připomínek jednotlivých obcí, delegátů atd. Finální verzi dostali všichni účastníci k připomínkování a teprve koncem loňského roku byl interpretační plán dokončen a předán všem zainteresovaným stranám. Jedná se o kvalitní dokument, který byl projednán transparentním způsobem v součinnosti se všemi, kteří mají k Brdům co říci. Nejedná se o žádný interní dokument s.p. VLS, protože ten byl pouze pověřen zadáním zakázky a pochopitelně jejím zaplacením. Je to dokument, který bude hlavně k ruce dotčeným obcím, ORP, správě CHKO Brdy a měl by jim především ulehčit či nastínit směr, kterým by se měli ubírat. Dokument je veřejný, k nahlédnutí v každé obci či ORP. Velmi zajímavé jsou např. dotazníkové průzkumy. Zveřejnění tohoto dokumentu je na obcích, které mají interpretační plán k dispozici. Snad tento příspěvek dostatečně rozptýlí chiméry o záhadném dokumentu a zase někdy příště, pokud budu v dobré náladě a rozmaru.

Martina | | Chodec

Dobrý den, mám dojem, že u většiny příbramáků a čtenářů článků o trasách v Brdech, se jeví jako centrum Orlov. Zde se nachází jedno prašné parkoviště, kde se otáčí autobus, ale auta tam stejně stojí. Dále kontejnery s odpadem, kam jej odkládají především místní. Plastové lahve se totiž válí hlavně u košů, které jsou umístěny u přístřešku. U přístřešku sedí omladina s otevřenými dveřmi u aut a poslouchá hlasitě hudbu. K večeru předvádí smyky a sem tam si rozdělají ohýnek, zábava tak končívá kolem půlnoci. Auta s "turisty"/ většina přijede vyvenšit jen pejsky /pak stojí jak na zákazech, někdy zablokují i turistickou cestu, prostě všude možně...Brdy určitě, nejsou skládka, ale tato vstupní brána do Brd, už tak začíná pomalu vypadat. Myslím, že by se parkoviště mohlo opatřit cedulemi, které by vysvětlily návštěvníkům, jak se mají v CHKO chovat, a že parkoviště je na samé hranice CHKO.

Vyhledávač tras
Počasí v brdech
Nejnovější hodnocení
Nejnovější hodnocení
V Brdech naplno začíná houbařská sezóna, pozor na pokuty za nelegální vjezd! - 100%

29|3|2024 Karel Urban: Dopravu v Brdech lze rozdělit na období, kdy rostou houby a kdy nerostou houby. První případ pohoda,..

přečíst >>

Aktuální počasí houbám v Brdech zatím stále bohužel nepřeje.. - 40%

29|3|2024 Mgr. Ing. Karel Hron: K vjezdu do CHKO bych si jen stručně dovolil jednu připomínku. Vojáci ve své době dávali časově omezenou..

přečíst >>

Challenge 2021 pro vás: zdolej svůj brdský Everest (8.848 m)! - 98%

29|3|2024 Martina Koubová: dobrý den dneska jsem vybrala tento článek

přečíst >>

Poutní místo Svatá hora v Příbrami - 90%

29|3|2024 Martina Koubová : Dobrý den paní Koubová dneska jsem byla na místě Příbram

přečíst >>