Inzerce

Zřízení Vojenského újezdu Brdy (5)

7|3|2024 - Redakce ObjevBrdy.cz

V r. 1952 byl zaveden (jako za 2. Světové války) přísný zákaz vstupu do Brd. Vstup byl dovolen pouze na zvláštní povolení. Opět byly vystěhováni obyvatelé obcí Padrť, Přední a Zadní Záběhlé, Kolvína, části obce Velcí a Hrachoviště.
Tentokráte byl osud těchto obcí o mnoho smutnější: vojenské buldozery domy strhly, stejně jako většinu původních, krásných hájenek a mysliven, které se v Brdech v té době nacházely.


Zřízení Vojenského újezdu Brdy (5)

Od r. 1950 působí v Brdech 3. těžká dělostřelecká brigáda.
Ve výzbroji má slavná "Jaselská děla" sovětské výroby (152 mm houfnice vz. 1937) s účinným dostřelem více než 17 km. Ve vojenském prostoru se také pohybují příslušníci Průzkumných praporů, v letech 1950-1963 byl ve Svaté Dobrotivé umístěn navíc tzv. Pomocný technický prapor.

Znovu se také rozšiřuje území vojenského újezdu o další lesy, zejména okolo Jinců a na druhé straně okolo Míšova. Nově je střelnice rozšířena pro nácvik střelby z dalších zbraní: od ručních, přes dělostřelecké až po letecké. Pověstného 21.srpna 1968 dorazily do Brd první předsunuté hlídky okupační Sovětské armády již v 9 hodin ráno. 

V r. 1977 je uvedena do provozu plně elektrifikovaná protitanková střelnice na Padrti a Kolvínu-jih, v r. 1978 byla uvedena do provozu plně elektrifikovaná pěchotní střelnice Velcí.
Výzbroj dělostřelců se postupem času v rámci modernizace výzbroje průběžně měnila: nově se střílelo z kanónu M-46 ráže 130 mm.

Po Brdských cestách se prohánějí nejčastěji vozy Praga V3S, Tatra 813 a doprovodé terénní vozy GAZ.

 

    

Foto: Reprofoto: kniha STŘEDNÍ BRDY na starých fotografiích a pohlednicích, Mgr. Tomáš Makaj
a Mgr. Petr Prášil, vydavatelství Baron, 2011

V rámci dobrých vztahů s veřejností jsou na konci minulého tisíciletí zpřístupněny výhradně vybrané okrajové lokality vojenského újezdu Brdy: např. okolí Pilské a Lázské nádrže, vrchol Třemošné.
Tyto části bylo možno navštívit bez zvláštního povolení výlučně o víkendech a státních svátcích, kdy neprobíhala střelba. Vojenský újezd neustále monitoruje Vojenská Policie.

Přistihnuvší cyklisté nebo turisté, pohybující se již v nebezpečném pásmu za hranicí dovolených okrajových lokalit jsou vykázáni mimo vojenský prostor. Pokud právě probíhala střelba na cílových dopadových plochách, v obcích přiléhajících k prostoru a dokonce i ve městě Příbram bylo slyšet dunění a výstřely. Armáda však předem tyto plánované palebné dny avizovala v médiích.


Zvláštní, vojenský režim panoval v dotčeném brdském prostoru až do 1. ledna 2016, kdy se Brdy opět po dlouhých desítkách let otevřely veřejnosti. Nově vzniká Chráněná krajinná oblast (CHKO) Brdy, armáda uvolňuje většinu zabraného území, aniž by však byla provedena úplná pyrotechnická očista. Ta dosud probíhá neustále, s výhledem dokončení nejdříve v r. 2018.

Pohyb uvnitř CHKO je z tohoto důvodu povolen výhradně po lesních cestách a vojenských silnicích. Jiný pohyb mimo cesty je zakázán, na místech zejména v okolí cílových dopadových ploch může stále ležet aktivní nevybuchlá munice (!)

 

  

Foto: Redakce ObjevBrdy.cz

 
Východní část Středních Brd si však Armáda ČR stále ponechala pro svůj další výcvik.
Jde o část území těsně u Jinců, na mapách označených jako "Posádkové cvičiště Jince" (včetně cílové dopadové plochy Brda), kterou Armáda ČR stále ještě aktivně využívá. 
Tento prostor je řádně a zřetelně v terénu vyznačen, do těchto míst tak platí stále ZÁKAZ VSTUPU. Respektujte jej!

Stejný režim zákazu platí též v okolí podzemního objektu „U NĚMÝCH“ nedaleko zámečku Tři Trubky. I tento utajený objekt je v majetku Armády ČR, navíc je celý neustále elektronicky monitorován (celistvé oplocení s kamerovým systémem).

Správu nad celým územím a hospodaření v CHKO Brdy zajišťují na základě platného zákona stále Vojenské lesy a statky, státní podnik. 

 (pep)

Diskuze

Průměrné hodnocení: 0%

Muži: 0% | Ženy: 0% | Rodiče: 0% | Chodec: 0% | Běžec: 0% | Cyklista: 0% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Líbil se Vám tento článek? Rádi byste něco doplnili?

Článek zatím nikdo nehodnotil

Vyhledávač tras
Počasí v brdech
Nejnovější hodnocení
Nejnovější hodnocení
V Brdech naplno začíná houbařská sezóna, pozor na pokuty za nelegální vjezd! - 100%

18|5|2024 Karel Urban: Dopravu v Brdech lze rozdělit na období, kdy rostou houby a kdy nerostou houby. První případ pohoda,..

přečíst >>

Aktuální počasí houbám v Brdech zatím stále bohužel nepřeje.. - 40%

18|5|2024 Mgr. Ing. Karel Hron: K vjezdu do CHKO bych si jen stručně dovolil jednu připomínku. Vojáci ve své době dávali časově omezenou..

přečíst >>

Challenge 2021 pro vás: zdolej svůj brdský Everest (8.848 m)! - 98%

18|5|2024 Martina Koubová: dobrý den dneska jsem vybrala tento článek

přečíst >>