Inzerce

Víkendové Brdy ovládl famózní Bečánovský Zlatý nuget!

12|2|2018 - Redakce ObjevBrdy.cz

* Dlouholetá tradice, srandykopec a také řemeslný víceboj v charakteristickém Bečánovském horském terénu..
* Povinnou výbavu tvořila tříčlenná posádka, saně, sekera, pila a brdské polínko..
* V Podlesí opět úřadoval PAN řezník. Jeho zabijačka byla fenomenální!


Víkendové Brdy ovládl famózní Bečánovský Zlatý nuget!

Perfektní organizace i ohleduplná veřejnost..

Pověstná zatáčka U Vojáka, těsně před Obecnicí, 10.2.2018 před startovní 14-tou hodinou: krajská komunikace III. třídy se stává až do obce tradičně dlouhým odstavným parkovištěm, stejně jako okrajové obecnické uličky pod Bečánovskou loukou.

Ač nikdo příjezd či odjezd, včetně parkování viditelně neorganizuje, lidé si naprosto vzorně a bez jakýchkoliv problémů dělají prostor i nutnou ohleduplnost (děti, projíždějící auta, pobíhající psi a další "účastníci silničního provozu").
To, co jinde horko těžko zvládají profesionální pořadatelé, u nás v Brdech jde úplně samo..

Foto: Redakce ObjevBrdy.cz

Bečánovská louka stále zapadaná sněhem, teplota -1°C.
Zima se zarývá pod nehty, ale zastřešená provizorní občerstvovna, včetně vedle hořícího ohně pro "špekáčkovou samoobsluhu" budí nejen důvěru, ale i jistotu, že je tady pro každého vše, jak má být a co jeho hrdlo ráčí. Avšak oproti loňskému roku viditelně méně návštěvníků.. Škoda!

Foto: Redakce ObjevBrdy.cz

 

A jak vlastní závod vypadá?

Závod o "Zlatý nuget Bečánova" je závod v přespolním nejenběhu (hlavní soutěžní disciplína je fakticky běh, i když o pořadí nezřídka rozhodují právě doplňující povinné disciplíny).
Jedná se o brdský sportovně řemeslný víceboj v charakteristickém Bečánovském horském terénu. Vlastní závod začíná hromadným startem všech spřežení, volným stylem vpřed, obíhá se zahřívací kolečko kolem startovní louky, následuje průběh "stadionem" a nafasování soutěžního, metrového polínka.

Foto: Redakce ObjevBrdy.cz

Dál už to je pouze pro otrlé: horská pasáž v severozápadní stěně Třemošenské hory v délce asi tak jedné brdské míle (7 km), návrat na startovní louku (jízda na saních ve formaci spřežení - psovod jede a psi tahnou). Na stadionu následuje dovednostní řemeslná pasáž, tedy nařezat polínko a také jej naštípat, aby bez použití násilí prošlo dřevo naší soutěžní mírou, potom se ještě oběhne meta-praporek zhruba na prostředku louky a závodníci již přiběhnou k cílové pasáži.

Foto: Redakce ObjevBrdy.cz

 

Posledními úkoly jsou předpřipraveným střelivem (sněhovou koulí) zastřelit alespoň jednoho plechového vlka (jedna trefa na posádku) a konečně cílovou rovinku překonávají opět ve formaci ryze spřežení. V cíli pak ještě musí pověsit svůj očíslovaný soutěžní kolík na cílovou desku a stvrdit tak své pořadí v cíli.

 

Namakaní borci, i ti, co si přišli užít skvělou sobotu a plný srandykopec na místě.. 

Spousta masek, borci co se chtěli stát "chrty" (chtěli vyhrát) i většina, která šla soutěžit z recese a chtěla si to především užít. Fantastický běh v plné polní, jízda "psích" spřežení, a také pořez kulatiny a štípání polínek, na tzv. "brdskou míru". To vše za povzbuzování známých, příbuzných, kamarádů.
Co dodat?

Perfektně připravené, s viditelnou dlouholetou tradicí.
Po závodech "psích spřežení" se od 17:00 otvíral místní Salón, vyhlašovaly se výsledky a následovala "Afterparty".

 

* V Pivovaru Podlesí při sobotní zabijačce exceloval PAN řezník..!

Jak jsme vám již v pátek avizovali, v Pivovaru Podlesí probíhaly vepřové hody.
I my jsme si řekli, že místo navštívíme a spojíme příjemné s povinným (oběd + reportáž). A tak jsme po výletu okolo Skelné hutě, Havelské, pramenů Litavky a Třetích vrat zamířili na přenugetovský oběd.

Na záhrádce Pivovaru nás vítala libá vůně masa, plný řeznický vál, PAN řezník v plné parádě a několik jeho nutných pomocníků okolo. V kotli se topilo, jitrničky a jelítka se vařily..
Uvnitř všechny 4 sály naplněné k prasknutí, ale jsme partneři Pivovaru a máme předjednanou rezervaci. Takže v zápětí již sedíme, objednáváme a pozorujeme "cvrkot na place".
Na dnešní den Pivovar posílil obsluhu a je to znát, bez ní bychom se načekali až nedočkali. Palec nahoru!

Brdská zabijačka v Pivovaru Podlesí.. Foto: Redakce ObjevBrdy.cz


Co dodat?
V Podlesí v sobotu EXCELOVAL skutečný PAN ŘEZNÍK!
Prdelačka výborná, Zabijačkový guláš jak by smet, Ovar lahodný. Nicméně největší úspěch byly tradičně jitrničky a prejt. Oboje bychom dali na 1. místo.

Smekáme pověstný brdský šiškový klobouk a voláme panu řezníkovi VIVAT! To vše jsme na závěr spláchli jak jinak než místním Brdonošem.  Jak to všechno vypadalo, se můžete podívat ve fotogalerii výše.

(pep)

Diskuze

Průměrné hodnocení: 0%

Muži: 0% | Ženy: 0% | Rodiče: 0% | Chodec: 0% | Běžec: 0% | Cyklista: 0% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Líbil se Vám tento článek? Rádi byste něco doplnili?

Článek zatím nikdo nehodnotil

Vyhledávač tras
Počasí v brdech
17.2
Předpověď počasí - ikonka
Neděle
10°
18.2
Předpověď počasí - ikonka
Pondělí
11°
19.2
Předpověď počasí - ikonka
Úterý
20.2
Předpověď počasí - ikonka
Středa
Anketa
Znáte historii vysídlené Padrtě, Přední a Zadní Záběhlé, a dalších obcí v Brdech? Ano, znám, detailně. 38% Jen jsem o tom někde zaslechl. 25% Neznám, ale určitě si něco na internetu zjistím. 29% Nezajímá mne to. 8%
Nejnovější hodnocení
Nejnovější hodnocení
Elektrokola v Brdech? Vyzkoušeli jsme je za vás! Díl 3. Dojeli jsme, užili jsme si to, paráda! - 100%

17|2|2019 Lenfík: Děkuji za článek :)! Kolik se dá s tím kolem ujet a vyznáte se v tom trochu šířeji? Například, co si..

přečíst >>

Výhledy z našeho redakčního okna I. - 100%

17|2|2019 Miloš Jelen: Takový výhled bych chtěl taky.Paráda.

přečíst >>

Láz, parkoviště (pila) - 47%

17|2|2019 Pavel : Mirku S, tak ať to máme kompletně a správně. Tohle říká Zákon o provozu na pozemních komunikacích: §25,..

přečíst >>

Láz, parkoviště (pila) - 47%

17|2|2019 Mirek S.: Petro, před značkou "zákaz vjezdu" se může automobilem stát. Území za značkou je již zakázané. Stání..

přečíst >>

Láz, parkoviště (pila) - 47%

17|2|2019 Peta: Tak mne napadá, není náhodou před doporučeným parkovištěm značka zákaz vjezdu? Je viditelná i na fotografii..

přečíst >>