Inzerce

Už je opět hotov: nádherný slámový Betlém v Čenkově na Jinecku. Fotogalerie uvnitř!

17|12|2017 - Petr Piskač, MBA

* Tradice žije! * V Čenkově na vás čeká přenádherný venkovní slámový betlém, s postavami v životní velikosti. * Vezměte děti a vyražte na hezký výlet!


Už je opět hotov: nádherný slámový Betlém v Čenkově na Jinecku. Fotogalerie uvnitř!

Nejinak tomu je i letos, tradice zkrátka žije. A to je tuze dobře!

Stejně jako vloni, v Čenkově na Jinecku najdete známý a obdivovaný, přenádherný, venkovní, slámový Betlém, s liturgickými postavami v životní velikosti.

Je to vlastnoruční práce místního obyvatele p. Jiřího Firýta.
Snad všichni známe pelhřimovskou agenturu Dobrý den. Ano, jde o agenturu, která eviduje veškeré české rekordy, ať se již týkají čehokoliv. Od r. 2012 se tímto unikátním rekordem, zaevidovaným jako "nejpočetnější betlém ze sena v životní velikosti" může pochlubit právě obec Čenkov.
Kniha vychází každé tři roky,naposledy vyšla v listopadu 2015 a na stránce 227 v rubrice Středočeský kraj se skutečně můžete o betlému z Čenkova dočíst.

Pan Firýt vyrobil ze sena betlém (poprvé v r. 2010), jehož postavy jsou v životní velikosti, oděné do dobových oblečení. Betlém se skládal z dvaceti lidských postav, anděla, stáda čtyř ovcí, berana, jehněte, psa, vola, osla, slona, velblouda, kozy, kůzlete a čtyř kachen.
V současné době se na návsi nachází 53 figur z toho je 30 lidských a 23 zvířat. Betlém si můžete projít a stát se tak jeho součastí. Při vaší cestě k jesličkám potkáte mnoho postav, které jistě vy i vaše děti poznají. Pasačka ženoucí husy, chlapec s kozou, muž nesoucí v náručí jehňátko.

Nemůže chybět ani pasák se stádem ovcí. Maharadža jedoucí na slonovi, velbloud vezoucí dary.
A mnoho dalších postav, které půjdou s vámi. Skupina muzikantů, která vyhrává u jesliček, kde se klaní Tří králové právě narozenému Ježíškovi.
Postavy nemají obličeje a je pouze na vaši fantasii, koho si představíte, že jde právě s vámi.

Slámový betlém v Čenkově.. Foto: Redakce ObjevBrdy.cz, 2017


Jak to všechno začalo?

Byl horký červenec roku 2009.
Vánoce daleko, venku vedro, tak proč zrovna teď nezačít vymýšlet, co bude v zimě. V okolních vesnicích se již několik let lidé scházejí před Vánoci na různých akcích. Jen v naší obci se nic neděje a chodíme se dívat do okolí.

Napadlo mě zorganizovat zpívání koled i u nás. Nápad je však jedna věc a dotáhnout vše do zdárného konce je věc druhá. Se svým nápadem jsem se svěřil Katce Šlerové, ta byla snad víc nadšená než já a její prohlášení "... jdu do toho, i kdybych to měla odehrát sama" jsem cítil jako závazek i pro mne.

Teď scházelo už jen najít další dobrovolníky, kteří do toho půjdou také. Po shlédnutí představení místních ochotníků jsem se vypravil za Alešem a Janou Novákovými a také oni souhlasili. Jana Šmejkalová byla pro ihned, Jana Tyllová a Lukáš Krásný taktéž. A parta nadšenců byla na světě. 
Začalo se zkoušet na podzim. Jako předpremiéru jsme měli vystoupení na Karlštejně.

Tam jsme načerpali mnoho cenných zkušeností, především s hraním venku za mrazivého počasí. Když se flétna ihned neschová do rukávu, zmrzne. To byla veliká zkušenost, na kterou se jen tak nezapomene. Všechno jsem zužitkovali 18. 12. 2009 při prvním vystoupení v Čenkově.
Teplota toho dne byla v 17 hodin kolem 15 stupňů pod nulou, atmosféra zimní a krásně předvánoční. Vystoupení se povedlo, bylo oceněno velkým potleskem na závěr a poděkováním.

 

 


Rok 2010

V tomto roce jsme mezi námi přivítali nového člena Milana Černohorského.
Počasí nebylo tentokrát tak mrazivé jako v roce 2009. Atmosféře pomohlo ozvučení a barevné osvětlení, které zaplatila obec Čenkov. Překvapením byl i Betlém v životní velikosti. Po zahrání všech čtrnácti koled, které byly nacvičeny, si diváci za bouřlivého potlesku vyžádali přídavek.

Bylo vidět, že se nikomu nechce domů. Ještě dlouho po skončení akce si lidé povídali a přáli si krásné nadcházející svátky. Závěrem chci poděkovat všem členům, že bez ohledu na předvánoční shon a přípravy obětovali svůj volný čas, strpěli rozmary počasí a jiné nástrahy.
Myslím, že tato akce přispěla ke krásné atmosféře vánočních svátků v naší obci.

Jiří Firýt, www.cenkov.eu


A kde betlém konkrétně najdete?
V Čenkově na Jinecku, u místní kapličky (místo na našem portále najdete zde).
Pokud pojedete autem, můžete zaparkovat na malém parkovišti právě pod kapličkou (1-2 místa pro krátkodobé stání).

Slámový betlém v Čenkově.. Foto: Redakce ObjevBrdy.cz, 2017

 

Tak tedy vezměte o víkendu děti a vyražte obdivovat poctivou ruční práci!
Na konci prohlídkového okruhu je navíc kovová pokladnička. Pokud můžete, přispějte na krásnou tradici jako my. Děti, které zde vhodí minci, budou mít po celý další rok kus pořádného štěstí!


Snad na závěr je nutno podotknout: všechny postavy jsou opravdu ze slámy. Nesedejte proto na zvířata, nejde o hračky (!)
Děkujeme za respekt i vaše pochopení.. Děkujeme vám!

 

(pep)

Diskuze

Průměrné hodnocení: 0%

Muži: 0% | Ženy: 0% | Rodiče: 0% | Chodec: 0% | Běžec: 0% | Cyklista: 0% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Líbil se Vám tento článek? Rádi byste něco doplnili?

Článek zatím nikdo nehodnotil

Vyhledávač tras
Počasí v brdech
Nejnovější hodnocení
Nejnovější hodnocení
Brdská květena: dřípatka horská - 100%

28|5|2022 Mgr. Ing. Karel Hron: Dřípatka také roste, a to relativně dost hojně v povodí Třebonínského potoka na Českobudějovicku, před..

přečíst >>

Lednová hádanka: uhodnete? - 60%

28|5|2022 pavel: hájenka carvánka

přečíst >>

Orlov, parkoviště (točna autobusu, turistické rozcestí) - 50%

28|5|2022 David: O víkendu se nesmí parkovat, pokuta 300,-

přečíst >>

19. ročník výstupu na PRAŽÁK již tuto sobotu! - 80%

28|5|2022 Kathcule: Tak nakonec i se sněhem, pěkně to je ????????

přečíst >>

Šachta č. 4, Lešetice - Uranové doly Příbram - 100%

28|5|2022 Jan: Som sa tam v roku 1958 až 1959 rekreoval

přečíst >>