Inzerce

Správa CHKO Brdy: nejdříve hot a potom čehý, aneb od 1. 6. 2017 přichází velké změny..

24|5|2017 - Petr Piskač, MBA

* Mgr. Bohumil Fišer ze Správy CHKO Brdy zareagoval velmi emotivně: šíříme prý bludy.. * Vyfotili jsme a popsali jsme skutečný stav: nevratnou změnu v Brdech. Dovolili jsme si upozornit na to, co se stalo a létají slova jako bulvár. Co k tomu dodat?


Správa CHKO Brdy: nejdříve hot a potom čehý, aneb od 1. 6. 2017 přichází velké změny..

Včerejší článek kolegy Hynka Harvánka o další zmizelé původní šotolinové cestě (lesní cesta Jeřábecká z Borského sedla) vyvolal zcela oprávněnou diskusi nad tím, proč se uvnitř CHKO Brdy asfaltuje jako o život.. Bohužel (spíše bohudík), pro turisty a cyklisty to není, důvod je zcela jiný (příprava k budoucí těžbě a svozu).

Veřejnost se oprávněně ptá těch nejpovolanějších: Správy CHKO Brdy, v čele s Mgr. Bohumilem Fišerem a p. Karlem Urbanem, bývalým újezdním ekologem tehdejšího Vojenského újezdu Brdy.
Jedinec by čekal, že po článku, doplněných velmi smutnými fotkami z "místa činu" se Správa CHKO ozve promptně: "nesouhlasili jsme s tím, nelíbí se nám to, chceme zachovat původní cesty v Brdech, udělali jsme proto to a to". To se však nestalo.

Čert aby se v tom vyznal. Mgr. Bohumil Fišer, který rád vystupuje v médiích (nic proti) nikdy neopomene zdůraznit oblíbená rétorická klišé, na které veřejnost slyší: "nechceme asfalt, chceme zachovat původní brdské cesty". Anebo: "odvodňovací příkopy jsou součást komunikace, s tím my nic neuděláme". A tak bychom mohli pokračovat. Nejdříve hot a potom čehý, jak kdy se co hodí právě do krámu..

Foto: Hynek Harvánek

Otázka tedy zní, jak dalece a jestli vůbec chce Správa CHKO Brdy zachovat Brdy v původní podobě. Zatím to tak dlouhodobě nevypadá. Pokud ano, pak může vydat nesouhlasné (= zamítavé) stanovisko. V našem případě s provedením zmíněných asfaltových povrchů. Ochrana přírody je účastníkem řízení (do 1. 6. ještě MŽP) a k jejímu stanovisku musí být přihlédnuto..

Avšak pokud přijde otázka na tělo, Správa CHKO Brdy hbitě alibisticky zareaguje "nejastnostmi v kompetencích".  Jen nekorektně Mgr. Fišer veřejnosti nedopoví to zásadní: podklady pro konečné rozhodnutí MŽP zpracovává právě Správa CHKO, tedy jeho osoba a jeho tým. Pokud tedy napíše "nesouhlasíme, anebo máme tyto podmínky", může to být zcela jiná situace.

To samé platí pro nejrůznější "rekonstrukce" cest v Brdech, při kterých se (omylem? Ptáme se..) zvětší odtokové betonouvé roury skrze cesty, a neopomene se hluboce "vyhrábnout" příkop, který odvádí ve velkém vodu právě z nejvyšších partí Brd. Pokud však ale Mgr. Fišer poskytuje rozhovor, neopomene zdůraznit, jak ty naše Brdy "jsou skvělá houba, která drží vodu".. anebo kterak "Brdy jsou posledním místem v ČR, kde lze zažít opravdou tmu".

Ale kdež, tím se chlácholí veřejnost, realita je bohužel jiná, právě opačná. Voda z Brd rychle odtéká, a budují se nová, předimenzovaná parkoviště s desítkami umělého osvětlení, aby ta tma v Brdech byla mnohem lépe vidět.
A Správa CHKO Brdy se umí i prodat! Parkoviště na Kolvíně (uvnitř CHKO Brdy, nedaleko II. Zóny) se totiž nově velebí touto honosnou cedulkou:

 

Právě včera (23. 5. 2017) p. Fišer ze Správy CHKO Brdy na FB účtu veřejné skupiny CHKO Brdy velmi improvizoval a snažil se odvést pozornost jinam.
Citujeme: "je tak jednoduché naplivat své emoce na FB a o dost více náročné si zjistit relevantní podklady a udělat si na ně názor. Věřím, že je tu dost členů skupiny, kteří to udělají a za to děkuji." Konec citace.

Pane Fišere, kde se s odbornými podklady k této Jeřábecké lesní cestě můžeme seznámit?
Kolik lidí si podle vás zjistí ony relevantní podklady? Očekáváte nějaké konkrétní číslo? Myslíte, že jste mezi lidmi oblíbený, když do podmínek nejrůznějších akcí v Brdech vkládáte téměř výhružky, co se stane, když nebude řádně uklizeno? (samozřejmě že musí, je to logické).  
Těžaři lahve od tvrdého alkoholu, pohozené v lese, stejně jako plastové obaly od svých svačinových salámů a PET lahve od oleje do motorových pil naopak nemusí? Je to OK, že nemáte stejný metr na všechny?

Předem vám děkujeme za odpovědi.


Ne, nechceme pana Mgr. Fišera uvádět do emocionálních vypětí.
Od 1. 6. 2017 však v CHKO Brdy nastává zásadní zlom: jediným pověřeným správcem území z pohledu ochrany přírody bude nově Správa CHKO Brdy.

Mgr. Fišer dostane větší pravomoce, současně však tomu akdekvátní díl zodpovědnosti.
Od 1. 6. 2017 tak padá dosavadně hojně využívaná výmluva "to my nic, to jsme nemohli ovlivnit".
Nyní již Mgr. Bohumil Fišer a Správa CHKO Brdy bude muset jít doslova s kůží na trh. Naplno se ukáže, bude-li Správa CHKO jen obyčejný úřad a v Brdech se děj co se děj, bude to ochraně přírody jedno, anebo skutečný úřad/ochranář, který začne prosazovat důsledné znění zákonů, které se k CHKO Brdy vztahují. Existují, jen je jejich plnění třeba vymáhat. 

Jak to dopadne? Co tipujete vy, vážení čtenáři?

Diskuze

Průměrné hodnocení: 84%

Muži: 84% | Ženy: 0% | Rodiče: 0% | Chodec: 84% | Běžec: 0% | Cyklista: 0% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Líbil se Vám tento článek? Rádi byste něco doplnili?

pavel | | Muž | Chodec

Jen poznámka k těm cestám a jejich asfaltování. Nebylo by asi úplně fér nasazovat psí hlavu někomu za něco, co skutečně ovlivnit nemohl. Třeba proto, že rozhodnuto bylo dávno dřív, než vůbec byla vyhlášena CHKO a vznikla v rámci AOPK její Správa. O přibližovacích linkách a o tom, jak budou provedeny, se patrně píše v platných lesních hospodářských plánech. Ty už několik let běží. (Když jsem se svého času dotazoval na MŽP, zda by bylo možné do již schválených LHP zasáhnout z hlediska zájmů ochrany přírody, bylo mi odpovězeno poněkud vyhýbavě - že sice snad možná asi ano, ale že by to bylo strašně těžké, ba téměř nemožné - inu úředníci). S těmi LHP, přijímanými VLS je to vůbec potíž, na rozdíl od běžných LHP, zpracovávaných civilním lesním hospodářem, které schvaluje kraj, schvaluje ty, zpracovávané VLS, Vojenský lesní úřad (o jehož objektivitě si soukromě dovoluji poněkud pochybovat). Nyní se k nim sice už bude vyjadřovat orgán ochrany přírody, ale i tak počítám, že to nebude mít jednoduché. (Navíc většina těch LHP ještě řadu let bude běžet...). Pokud jde o další cesty, kde se můžeme "těšit" na parádní asfalt, bylo by možná seriózní, kdyby nás Správa CHKO informovala už dopředu, které to ještě budou (a kde ještě nemohla prosadit pouhou šotolinu). Kdyby nikdo jiný na Správě CHKO, tak určitě pan Karel Urban o tom má nepochybně přehled - vždyť před tím, než se do Správy CHKO přemístil, (místo své manželky - umělkyně), působil spoustu let nejen jako ekolog vojenského újezdu, ale i jako stavební úřad Újezdního úřadu Brdy. Kdo je lépe informován? Snad jen VLS.

Redakce ObjevBrdy.cz | | Muž | Chodec

Jistě Pavle, máš kus pravdy, na druhou stranu: na fotografiích jsou jasně vidět prohloubené příkopy, zcela obnažený kořenový systém navazujícího porostu i stromy vyvrácené právě při hloubení. To jistě není šetrný přístup k přírodě uvnitř CHKO Brdy. Tyto zásahy krajinu devastují a v očích jejích milovníků devalvují. Stručně řečeno: "po nás potopa". Ale když to takhle konkrétně lidé ze Správy CHKO brdy chtějí, je to jejich vizitka, na své soukromé zahradě by to jistě takto nikdy neudělali..

Karel Urban | | Muž | Chodec

Pavle, ani kunsthistorik (jak už jsi jednou zmínil), ani umělkyně. Moje manželka vystudovala a získala titul doktor v oboru historie . Asi není v mých silách, ani nemám náladu ti vysvětlovat naprosto diametrální rozdíl mezi historikem a umělcem či znalcem v oboru umění. Pouze ze soucitu k tobě ti dám radu - než něco napíšeš, zkus si o tom něco zjistit. Zajdi se podívat do domu NATURA 2000, manželka je jedním z autorů expozice o Vojenském újezdu Brdy. Třeba se tam něco přiučíš.

pavel | | Muž | Chodec

Karle moc děkuji za vysvětlení. Vždy se rád něčemu novému přiučím. Stále jsem si lámal hlavu, jak se specializace Kateřiny srovnává s prací v orgánu ochrany přírody, když byla stále zdůrazňována podmínka příslušného odborného vzdělání a dlouhodobá praxe v oblasti ochrany životního prostředí. Nějak jsem z toho nebyl moudrý a jediné vysvětlení jsem nacházel v tom, že ti tam drží místo do doby, kdy budeš moci nastoupit. To se jistě dá lidsky pochopit, ale ta odbornost a znalost problematiky mi nějak unikala. Tak teď už je to tedy jasné - podílela se na expozici historie VÚB pro Dům Natura. ;)

Petr | | Muž | Chodec

Mám chatu v obci Stříbrná Lhota. Dodnes nebyla vyasfaltovaná obecní příjezdová cesta a jezdíme tu blátem. A to nejenom chataři, ale i stálí usedlíci. A já vím proč. Veškerý asfalt je totiž použitý v lese. To, že vyasfaltovali hřebenovou cestu od Skalky až na Rovina je opravdu super. A ještě lepší je, že když v zimě omylem napadne sníh, tak jí honem posypou, aby tam na běžkách někdo neuklouzl. Je mi z toho smutno, asfalt v lese nechci. Kdyby lesníkům trochu asfaltu zbylo, věnujte ho prosím na naší obecní příjezdovou cestu. Díky.

Vyhledávač tras
Počasí v brdech
Nejnovější hodnocení
Nejnovější hodnocení
V Brdech naplno začíná houbařská sezóna, pozor na pokuty za nelegální vjezd! - 100%

27|4|2024 Karel Urban: Dopravu v Brdech lze rozdělit na období, kdy rostou houby a kdy nerostou houby. První případ pohoda,..

přečíst >>

Aktuální počasí houbám v Brdech zatím stále bohužel nepřeje.. - 40%

27|4|2024 Mgr. Ing. Karel Hron: K vjezdu do CHKO bych si jen stručně dovolil jednu připomínku. Vojáci ve své době dávali časově omezenou..

přečíst >>

Challenge 2021 pro vás: zdolej svůj brdský Everest (8.848 m)! - 98%

27|4|2024 Martina Koubová: dobrý den dneska jsem vybrala tento článek

přečíst >>

Poutní místo Svatá hora v Příbrami - 90%

27|4|2024 Martina Koubová : Dobrý den paní Koubová dneska jsem byla na místě Příbram

přečíst >>