Inzerce

Sobota 20. 5. 2017: Brdy nejbezpečnější místo v ČR

22|5|2017 - Hynek Harvánek

* V sobotu proběhl 1. ročník Policejního pochodu Brdy, organizovaný Policejním klubem Příbram, z.s., pod záštitou města Příbram.
* Na účastníky, tedy i na nás, čekaly na výběr dvě trasy v délce 10 a 30 km.
* Počasí přálo, atmosféra nadmíru pohodová.


Sobota 20. 5. 2017: Brdy nejbezpečnější místo v ČR

Sobota 20. 5. 2017 se nesla nespočtem různých akcí, a to jak v Brdech, tak i v Podbrdí. Naše volba již před časem padla na Policejní pochod. Finance získané touto akcí jsou směrovány do Nadace policistů a hasičů. Nadace podporuje manželky, děti a rodiny policistů a hasičů, kteří při výkonu služby přišli o život, nebo byli těžce raněni. Detailně jsme Vás informovali ve straším článku.

Foto: Hynek Harvánek

Původní předpovědi počasí o propršené sobotě se naštěstí nenaplňují. Vyrážíme směr Obecnice, kde je start i cíl pochodu. Teplota klesla na přijatelných 12 stupňů, což je oproti 25-28 stupňům z předešlých dnů příjemná změna. Vzdušná vlhkost 78%, rosný bod...

Příjezdem na parkoviště se nám ihned potrvzuje, že organizace celé akce bude prostě perfektní. Do staru v 9:00 hod zbývá něco přes 30 min. Jdeme se zapsat a trochu zavzpomínat na vojenský přijímač: u prvního stolku odškrtnutí jména, předání mapy a karty pro kontrolní body. Druhý stolek: vyfasování proviantu v podobě obložené housky, sušenky, jablka, energetického nápoje a čisté vody. Vše bude rozhodně k užitku.

Potkáváme i jednoho z organizátorů, příbramského policistu Jana France a ptáme se: kolik dorazilo účastníků a zda je vše připraveno. "Kapacita povolených 400 účastníků byla po spuštění registarce velmi rychle vyčerpána. Tedy očekáváme, že drtivá většina přihlášených dorazila, což potvrzuje i plné parkoviště. Přijelo dalších cca 100-150 neregistrovaných účastníků, na které nemáme žádný vliv. Značení tras a zázemí jsme připravovali dlouho do noci. Brzy ráno jen doladili zbytek a vše zatím klaplo, jak mělo."  Ve tváři je vidět únava a radost zároveň. Držíme palce.

Foto: Hynek Harvánek

Před startem pronese úvodní řeč Mgr. František Pinkava, předseda Policejního klubu Příbram, z.s. a předává šek pro nadaci v hodnotě 50.000 Kč. Děkujeme tak i dalším drobným dárcům.

Po 9 hodině je vyhlášen hromadný start a horda účastníků se dává do pohybu. Obecničtí se nestačí divit, vykukují z oken, s úsměvem přihlížejí na nevšední pohled. První část trasy je společná jak pro 10 a 30 km. Dobrým tahem je, že trasa vede přes Oseč rovnou do největšího stoupání na trase a to na Třemošnou. Početná skupina se tak začne ihned trhat na menší skupinky a do Brd tak vchází rozumně rozdrobena. Brdy se v ten okamžik vzhledem k vysoké koncentraci policistů, hasičů i vojáků stávají nejbezpečnějším místem v republice :-).

Trasa 10 km (v reálu 12 km): Obecnice - Oseč - Kazatelna - Třemošná - Obecnické sedlo - Obecnická - Sitovská - Zelená linie - Kloboučecká - Obecnice.

Trasa 30 km (v reálu 32 km): Obecnice - Oseč - Kazatelna - Třemošná - Obecnické sedlo - Pilská studánka - Borské sedlo - Hradiště Myší díra - Malý tok - U Sv Jana - Pod Plešcem - Skelná huť - Pilská studánka - Obecnické sedlo - Buršovská - U obrázku - Studánka u Kloboučku - Kloboučecká - Obecnice.

Foto: Hynek Harvánek

Potkáváme celé rodiny s dětmi různého věku. Nejmladším účastníkem, kterého potkáváme je 18 měsíční tvoreček v teréním kočárku. Celá rodina přijela až ze severu Čech. Slyšíme také slovenštinu a zahlédneme dokonce i německou vojenskou uniformu.

Trasa je perfektně označena modrými policejními páskami a na rozcestích cedulkami názvu pochodu se směrem pochodu. Místy se potkává ve stejný den probíhající Brdskou 25. Na všech kontrolních bodech nás čeká občerstvení, možnost odpočinku a koše na případné odpadky. Cestou jsme narazili na jediný papírový kapesníček a obal od sušenky, vše jsme si odnesli. Zahlédli jsme i jiné, kteří zvedali drobnost, která zde mohla být i již pár dnů. Fajn akce, fajn lidi, fajn přístup k přírodě. 

Většina účastníků nás překvapila a volí delší 30 km trasu. Ta účastníkům přináší procházku oázou klidu, nabídne krásné výhledy na Příbramsko a Rožmitálsko, poznání různých biotopů a nekonečné lány borůvčí.

Čas pomalu běží, rádi některým zodpovíme dotazy ohledně Brd, které zaslechneme. Potkáme i 20členou skupinu cykloseniorů z Plzeňska. Ani jeden z nich nemá elektrokolo, tiše tak závidíme jejich vitalitu. 

Foto: Hynek Harvánek

Kilometry přibývají, nohy těžknou a tuhnou. Také rozhovorů je již slyšet méně. Délka 30 km je tak akorát a přiznáme se, již vyhlížíme cíl.

Jsme tu! Mobilní trasovací aplikace hlásí: 31,69 km, doba 6:37:27, kalorie 2.450, potřeba tekutin 3.526 ml. Stoupání 624 m, klesání 625m, max. stoupání 850 m. Jen ten rosný bod tam prostě nemůžeme najít. 

Velmi rádi podlehneme vůni grilu. Jak jinak, volíme Příbramskou klobásu. Drobný zádrhel v nedostatku chleba a hamburgerů je snad jediným klopýtnutím, které jsme zaznamenali.

V cíli perlička od Jana France: "... s ohledem na Brdského Fabiána, je zajímavé, že jako první z dlouhé trasy dorazil pan Petr Fabián ????. A dokonce v čase 04:30." 

 

Co dodat?

Organizátorům dáváme pověstný palec nahoru a děkujeme za super akci! Budeme potěšeni, pokud i příští rok Brdy přivítají účastníky Policejní pochodu. Určitě je dále co nabídnout.

Vzhledem k perfektní organizaci, policejním hlídkám a disciplíně zúčastněných nemáme sebemenší pochybnosti, že by nedokázali zvládnout nasměrování účastníků i na vyhlídky na bývalých dopadových plochách. 

 

I NADÁLE můžete PODPOŘiT DOBROU VĚC!

PŘISPĚT na nadaci MOHOU jak FIRMY A SPOLEČNOSTI, tak kdokoli z nás.

ČÍSLO ÚČTU NADACE: 175 787 001 / 0300

Firmy z Příbrami, které díky nám podpořili Nadaci policistů a hasičů:

1) Výtahy Příbram s.r.o. - 3.000,- Kč   (výstavby a výměny výtahů)
2) ObjevBrdy.cz - 2.000,- Kč (portál o Brdech - výlety, trasy, místa)

 

Foto: Hynek Harvánek

(hyh)

Diskuze

Průměrné hodnocení: 100%

Muži: 100% | Ženy: 0% | Rodiče: 100% | Chodec: 100% | Běžec: 0% | Cyklista: 0% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Líbil se Vám tento článek? Rádi byste něco doplnili?

Honza | | Muž | Chodec | Vhodné pro děti

Vyhledávač tras
Počasí v brdech
Nejnovější hodnocení
Nejnovější hodnocení
Brdská květena: dřípatka horská - 100%

28|5|2022 Mgr. Ing. Karel Hron: Dřípatka také roste, a to relativně dost hojně v povodí Třebonínského potoka na Českobudějovicku, před..

přečíst >>

Lednová hádanka: uhodnete? - 60%

28|5|2022 pavel: hájenka carvánka

přečíst >>

Orlov, parkoviště (točna autobusu, turistické rozcestí) - 50%

28|5|2022 David: O víkendu se nesmí parkovat, pokuta 300,-

přečíst >>

19. ročník výstupu na PRAŽÁK již tuto sobotu! - 80%

28|5|2022 Kathcule: Tak nakonec i se sněhem, pěkně to je ????????

přečíst >>

Šachta č. 4, Lešetice - Uranové doly Příbram - 100%

28|5|2022 Jan: Som sa tam v roku 1958 až 1959 rekreoval

přečíst >>