Inzerce

Pozůstatky vojenské činnosti, orientace v Brdech (6)

15|8|2018 - Redakce ObjevBrdy.cz

Jak již zde mnohokráte zaznělo, Brdy byly dlouhodobě využívány především k hlavní vojenské činnosti. Doprovodnou činností však byly také lesnické účely, což znamená zejména starost o les, obnovu lesa, těžební činnost a pak také související mysliveckou činnost.
V Brdech snad není místa, kde byste neviděli či neobjevili myslivecký posed (jak u cest, tak hluboko uvnitř lesů), krmná místa pro černou zvěř, zimní krmelce, seníky.


Pozůstatky vojenské činnosti, orientace v Brdech (6)

Tyto posedy, krmelce a seníky slouží též jako výtečné orientační body.
Mnohé z nich si stále nesou své historické názvy. Stejně jako nejrůznější křížky u cest, studánky či křižovatky. S tou vojenskou činností pak souvisela výstavba některých viditelných zařízení, které v Brdech najdete, a které již nejsou využívány.

Jde například o pozůstatky nejrůznějších strojoven a elektrifikace původních maket cílů střelby, dále bunkry v nejrůznějším stadiu rozpadu a poškození. Snad bychom zde mohli zmínit také místa leteckých havárií, které se v Brdech také bohužel odehrály a na místech dopadů i dnes je možné najít nejrůznější trosky těchto havarovaných letadel.

Snad nejvíce viditelného, co nám vojáci zanechali je mnoho a mnoho kilometrů neznačených asfaltových, dlážděných či šotolinových cest, mnohdy opatřených stále ještě funkčními,  ocelovými závorami, zabraňující vjezdu. Závory se zavírají zejména v létě, kdy mnozí neukáznění houbaři mají tendence dojet svým automobilem snad až na vrchol Toku. 
Cesty nejsou nijak značené, s výjimkou názvů tzv. lesních cest.

 

  

Foto: redakce ObjevBrdy.cz

Znovu bychom velmi, velmi zdůraznili, že i v současné době nebyla dosud dokončena požadovaná, úplná pyrotechnická očista, vzhledem k rozsáhlosti dotčeného brdského území. Zejména na původních dopadových plochách a v jejich širokém okolí platí přísný zákaz opouštět značené cesty, původní vojenské silnice a cesty.


V případě, že najdete ostrou munici, nedotýkejte se jí, nemanipulujte s ní!
Místo zřetelně označte, vždy volejte linku 158. Armádní Pyrotechnická služba v
 spolupráci s Policií ČR se postará o její bezpečnou likvidaci.
RIZIKO PŘÍPADNÉHO VÝBUCHU (!) JE ZDE V BRDECH 
STÁLE VELMI ZNAČNÉ!!


Je s podivem, že někteří sběrači hub a borůvek riskují tak lacino své životy a po cílových plochách se procházejí bez jakýchkoliv obav o své zdraví. 

 

   

Autor: Petr Eret, ČTK: Na tuto aktivní munici lze v Brdech stále narazit..

Taktéž aktuálně chybí v Brdech jakékoliv turistické značení, výjimkou je několik málo cest při okrajích CHKO. Nová turistická značení cest a cyklotras bohužel probíhají stále velmi pomalu.
I v Brdech lze snadno najít místa, která stále ještě navíc nejsou pokryta ani GSM signálem telefonních operátorů. Nelze tak vůbec spoléhat na případné použití např. internetu v mobilu.

Prvním pozitivním krokem pro základní orientaci v terénu bylo rozmístění značení tzv. lesních cest přímo v terénu. Jde o informační tabulku s názvem cesty, po které jdete či jedete. Na našem portále najdete přehlednou mapku vyznačených, takto pojmenovaných, brdských cest.

Výrazné křižovatky a body v brdském terénu jsou pak označeny jinými cedulemi, tzv. traumabody. Jde o informační tabulku s číslem a názvem na vybraných křižovatkách či důležitých bodech, včetně přesných GPS souřadnic. Vězte, že v případě nutné, rychlé letecké pomoci a záchrany v tak rozsáhlém území je klíčové vědět, kde se právě nacházíte.

 

  

Foto: redakce ObjevBrdy.cz: s tímto značením se můžete nyní v Brdech setkat..

Co se velmi osvědčilo a co vždy doporučujeme mít s sebou: mobilní telefon s GPS lokátorem.
Dále OFF-LINE stažené mapy přímo v mobilu (skvěle fungují například Mapy.Seznam.cz, vrstva turistická mapa) a samozřejmě plně dobitá baterie. Jen tak lze bezpečně a pravdivě zjistit svou aktuální polohu přímo v terénu.

V CHKO nelze tábořit (pouze bivakovat), navíc ve vyšších polohách nad 600 m již nenajdete žádné restaurace, občerstvení ani možnost noclehu. To vše lze však najít v obcích při okraji CHKO a během vašich toulek je třeba s tímto předem počítat (zejména myslet na děti - vhodné oblečení, dostatek jídla, pití). Výrazné Brdské vrcholy jsou pak v terénu opatřeny vrcholovou knihou.

 

   

Foto: redakce ObjevBrdz.cz: S tímto značením tzv. Traumabodu se můžete v Brdech setkat..

(pep)

Diskuze

Průměrné hodnocení: 0%

Muži: 0% | Ženy: 0% | Rodiče: 0% | Chodec: 0% | Běžec: 0% | Cyklista: 0% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Líbil se Vám tento článek? Rádi byste něco doplnili?

Článek zatím nikdo nehodnotil

Vyhledávač tras
Počasí v brdech
30.7
Předpověď počasí - ikonka
Pátek
23°
31.7
Předpověď počasí - ikonka
Sobota
21°
1.8
Předpověď počasí - ikonka
Neděle
15°
2.8
Předpověď počasí - ikonka
Pondělí
18°
Anketa
Třetina roku už je pryč, jak jste na tom s Brdským Everestem vy? Ještě nemám ani třetinu.. Ach jo. 41% Jsme za půlkou, super! 15% Už mi chybí jen 1-2 vrcholy.. 28% Mám už splněno :-) 17% V této ankětě jste již hlasoval(a), děkujeme