Inzerce

Parkoviště v Bohutíně u koupaliště v novém hávu!

15|7|2019 - Redakce ObjevBrdy.cz

I zde v Bohutíně lze po vzoru několika mála dalších podbrdských obcí zaznamenat výrazný posun kupředu, směrem k pozitivnímu rozvoji cestovnímu ruchu.


Parkoviště v Bohutíně u koupaliště v novém hávu!

Parkoviště u Koupaliště, při severozápadním okraji Bohutína je v novém, asfaltovém hávu. A stále zdarma!

Dlouho to trvalo, ale začíná vítězit to, co jsme si od prvopočátku přáli: aby Brdy nebyly skanzen, ale nabídly to, na co jsou všichni zvyklí ze Šumavy, protože Brdy byly odjakživa takovou tou malou Šumavou.

Ta brdská obec, které nechtěla zůstat pozadu, mimo příjmy a dění z turistiky a cestovního ruchu, na svých pozemcích již zapracovala. I když není třeba dělat pro turisty kdovíco drahého a složitého, na rozdíl od Skořic zde na příbramské straně zvítězil opět zdravý rozum (děkujeme) a plus pro turistiku a cykloturistiku.

Nové parkoviště s asfaltovým povrchem s jasně vytýčenými stáními (23 míst) jsou plus také pro místní autobusouvou dopravu. A to je dobře, protože stávající točna již zcela nevyhovovala. Těžko bylo možné určit, kolik prostoru autobus pro svou bezpečnou otočku potřebuje.
A nyní to je jasně dáno, stejně jako počet vozů, které zde mohou bez jakýchkoliv policejních obtíží parkovat. A to zdarma.

Nové parkoviště v Bohutíně u koupaliště v r. 2019 (Foto: Petr Piskač, MBA, redakce ObjevBrdy.cz)

 

Neopakuje se tak divoká výstavba ochranou přírody posvěceného "parkoviště" ve Skořici, kde vás přivítají závory jako u nákupního centra, parkovné 50,- Kč, a v noci plně rozzářené lampy pouličního osvětlení. Toto vše má velmi, velmi daleko k hezké přírodě i svobodnému pohybu v ní.
Scénář, respektive šílený experiment z druhé strany Brd snad zůstane výjimkou a časem se dočká i nějakého smysluplného zlidštění.. Bylo by na místě!

 A pro porovnání placené brdské parkoviště ve Skořici na kreslovně.. Jak se vám líbí? (Foto: Petr Piskač, MBA, redakce ObjevBrdy.cz)

Z našeho včerejšího "toulání se Brdy" byla navíc opět patrná začínající houbařská sezóna.
Parkoviště je připraveno, není důvod tedy vjíždět auty do lesa, za hranici CHKO. I letos připomínáme, že je toto ze strany Policie ČR jasně a bez tolerance pokutováno.
Není důvod porušovat zákon, když o něco níže najdete parádní parkoviště se vším všudy.

A ještě jedna dobrá zpráva na závěr: v Lázu, směrem k Žernové, je hotova obecní kanalizace a na silnici místy nebo jinde úplně zcela nový, asfaltový povrch silnice.
Cesta je tak již zcela opět normálně průjezdná a bezpečná, paráda!

(pep)

Diskuze

Průměrné hodnocení: 73%

Muži: 85% | Ženy: 80% | Rodiče: 0% | Chodec: 80% | Běžec: 0% | Cyklista: 0% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Líbil se Vám tento článek? Rádi byste něco doplnili?

Karel Urban |

Parkovné 50 Kč za celý den vč. toalety, elektriky a posezení to vše zdarma se vám zdá moc? Pořád mluvíte o Šumavě, tak si zajeďte třeba k středisku Rokyta u Srní nebo přímo na Srní a podívejte se, kolik zaplatíte za 2 hodiny parkování na špinavé odstavné ploše bez ničeho. Jestli si dobře pamatuji, je to 80 Kč, celý den asi 140 - 160 Kč. Zaplať a vypadni, není tam ani lavička. Vaše úvahy o tom, že takto vybavené parkoviště za 50Kč na celý den jsou směšné. To nemluvím o tom, že parkoviště díky závorám je zabezpečené proti odcizení vozidla. Parkoviště ve Skořicích je pouze rekonstrukce bývalé asfaltové manipulační plochy nevalného vzhledu před kasárnami, nezabrala se tam ani píď navíc a dneska je to jediné parkoviště okolo Brd, které snese přísnější měřítko. Třeba uživatelé s elektrokolama si můžou jenom chrochtat, když vyrazí od Příbrami na Padrtě a tady si zadarmo dobijí baterii. Díky tomu mohou v Brdech strávit podstatně více času. Součástí investice byla i čistička odpadních vod pro osadu Kolvín, dnes část Skořic. Byla to většinová částka a dost lidí dodnes má pocit, že ta částka byla investována jenom do parkoviště. Jediná pravda je, že parkoviště jsem v režimu vojenského újezdu nepovolil, i přes sliby tehdejšího ministra obrany. Parkoviště dostalo zelenou až díky souhlasu Správy CHKO Brdy, ale to bylo v pořádku. Byla to jenom rekonstrukce stávajícího vojenského parkoviště, které je mimochodem součástí intravilánu, tedy zastavěné části obce Skořice, tedy ne stavbou na zelené louce v CHKO Brdy, jak s oblibou uvádíte. Dneska je to parkoviště uprostřed obce, jako všude jinde. Rozumíte tomu?

Redakce ObjevBrdy.cz | | Muž

Pane Urbane, zdravím vás, děkuji za příspěvek i vysvětlení. Přesto (v dobrém) bych krátce zareagoval: souhlasím s vámi, že i na Šumavě najdete místy zběsilosti. Ale jak to tomu bývá všude, je to jen místy, není to vždy. Co ale dostanu za 50,- Kč není argument, protože např. Rakousko, Hollental: parkoviště zdarma, lze rozbalit vlastní stan (zdarma přespat), nerezové WC, umyvadlo pro hygienu a vedle tekoucí alpská řeka). Jak vidíte, ještě lepší luxus a zadarmo, lidé si toho velmi váží a parkoviště je díky atraktivitě polohy vždy plné. Ke Skořickému parkovišti: neshodneme se, ale to není důvod na sebe štěkat. Parkoviště není oblíbené, a když tam přijedete nyní, najdete stát vždy auta (6-8) mimo betonové parkoviště (výše v tom Y u hájenky), jinak stávající parkoviště se závorami je zcela prázdné (1-2 auta je spokojenost?). Nejen podle mě, ale i podle jiných místních je to totální úlet. Jak ekonomický, tak investiční. Postačilo uválcované, šotolinové parkoviště s dřevěným hrazením. Ale to chápu, že na architekturu a pojetí přírody existují nejrůznější názory a co se líbí mě, nemusí se líbit jinému. Ale kdo tomu alespoň trochu rozumí, jistě vám potvrdí, že nikoliv pouze to, co je uvnitř, ale také pohled z venku utváří dílo jako celek. A skořické parkoviště prostě do Brd nepatří, i když by bylo 1.000x uprostřed obce. Ale od toho jsou tam místní lidé, aby si určili co chtějí a co nechtějí. Jak jsem se však osobně ptal místních, nikdo se jich neptal, prostě si tam Ministerstvo obrany postavilo co chtělo. Zajeďte tam, a zeptejte se jich, jak se jim to líbí.. Asi vás zklamu, ale nelíbí se jim to. Podle mého to bylo uspěchané, nekoncepční. Přitom mohlo vzniknou ve Skořicích něco, co mohlo být vzor pro ostatní obce. To se nestalo, říká se tomu promarněná příležitost a to, že lidé toto parkoviště ignorují, je prostě zpětná vazba pro všechny, kteří za projektem stáli a povolovali jej. Jinak k té dobíjecí stanici pro elektrokola: to máte pravdu, je to zatím jediné místo. Jen zatím pořád bída, protože nabití trvá neskutečně dlouho, ale to je technický problém baterií, nikoliv parkoviště. jsem rád, že ta elektřina tam pro lidi je. To vnímám pozitivně. Nemám na vás žádný kontakt, nenapíšete mi jej do mailu? Děkuji předem a zdravím! Petr Piskač

Karel Urban | | Muž | Chodec

To že neshodneme není důležité. Nicméně můj názor je založený na tom, že jsem velmi dobře znal lokalitu před rekonstrukcí. Parkoviště je zatím málo využívané, souvisí to s určitou návštěvnostní Brd a také s tím, že ho nikdo nepropaguje. I VLS, kteří ho nepostavily z vlastní vůle, byl to úkol od MO v souvislosti s rušením VÚ a vstřícnými kroky směrem k veřejnosti. Nicméně důležité je, že turisté mají možnost někde solidně zaparkovat. A taky je to dobré výchozí místo pro hromadné akce, jako např. Běhej lesy. To si návštěvníci pochvalují. Jestli je tam zrovna málo nebo hodně aut je jedno. Druhé parkoviště mělo být v Obecnici místo lesní školky nad Octárnou, to bylo také VÚ zamítnuto a později jsem navštívil už s panem Obermajerem a Bohoušem Fišerem pana starostu v Obecnici a představili jsme mu myšlenku dnes už současného parkoviště. A tam právě chybí zatím to, co je ve Skořici, tedy základní vybavení. Ale zaplať pánbů za něj.

Karel Urban | | Muž

Ještě dodatek. MO poptalo obec Skořice, jestli to parkoviště chtějí. Bylo domluveno, že když ho nebudou chtít, tak se dělat nebude, s ohledem na to, že posléze byla osada Kolvín vč. obyvatel převedena pod obec Skořice a všechny pozemky do kat. území Skořice v Brdech. Prostě následně se část území vojenského újezdu stalo ze správního hlediska správním územím obce Skořice. Skořice daly souhlas, projednaly to na veřejném zasedání a proto parkoviště dostalo zelenou do dalšího řízení.

Martina | | Žena | Chodec

Byli jsme na parkovišti Kolvín spokojeni. Je to tam uspořádané, žádný chaos. 50- kč je normální cena. Ta světla se mi zdají předimenzovaná. Co si ale myslíte o parkovišti v Orlově? Keré je vlastně točna pro autobus? Jinak na Šumavě se smí parkovatv určenou dobu od 06 -21. hodin. V Orlově už tráví lidé dovolenou v karavanu a v lese suší mezi stromy prádlo!

Karel Urban | | Muž | Chodec

Parkoviště v Orlově ještě plní funkci manipulační plochy pro lesáky (za jehlanama), časem tam k altánu jistě přibydou i informační tabule a mapa. Nicméně Orlov je potřeba chápat jako doplňkové parkoviště, kde mimo parkovací plochy toho už moc nebude, podobně jako např. Těně (tam jezdí hodně karavany - je tam velký prostor) nebo Strašice u Hájkova mostu. Docela dobrá výchozí pozice je z Obecnického parkoviště, jak směrem k dopadovkám, tak na Třemošnou, je tam více místa pro návštěvníky a v pracovních dnech je tam otevřený poblíž parkoviště konzum. Také se již otevřelo info centrum na lesní správě, která je nedaleko (naproti obecnímu úřadu a pekárně).

Vyhledávač tras
Počasí v brdech
1.12
Předpověď počasí - ikonka
Středa
2.12
Předpověď počasí - ikonka
Čtvrtek
3.12
Předpověď počasí - ikonka
Pátek
-2°
4.12
Předpověď počasí - ikonka
Sobota
Nejnovější hodnocení
Nejnovější hodnocení
Dobrá práce! Parkoviště v Orlově v novém hávu.. - 60%

1|12|2021 Jk: Zdravím, promítne, ale asi mi něco uniká. Proboha proč je na parkovišti značka zákaz zastavení. Značka,..

přečíst >>

Nejen podzimní víkendová fotogalerie - 100%

1|12|2021 pavel: Krkavčí skály a Velký lom na Plešivci jsou klasika. Vlastně se skoro divím, že tu nejsou častěji.

přečíst >>

Challenge 2021 pro vás: zdolej svůj brdský Everest (8.848 m)! - 98%

1|12|2021 Eva a Lukáš: Super nápad. Je nějaká registrace? Souhlasíme s ostatními, chtělo by to něco pamětního pro další motivaci...

přečíst >>