Inzerce

Objevujte Brdy s námi: nádrž Obecnice (Octárna)

30|11|2023 - Jan Havlíček

Chodíte rádi do Brd, do přírody celkově? Rádi byste vytáhli děti od svých počítačů a jejich počítačových her? Hledáte tip na romantický výlet se svým protějškem?
Rozhodli jste se, že v novém roce budete žít mnohem aktivněji? Objevujte Brdy také a vydejte se spolu s námi na další hezká a zajímavá místa!


Objevujte Brdy s námi: nádrž Obecnice (Octárna)

Nádrž Obecnice (Octárna)

Výška: 555 m.n.m
GPS: 49°42'58.121"N, 13°55'32.684"E
Nejlepší přístup: z Obecnice (parkoviště u stadionu)

 

Poslední ze tří největších brdských vodárenských nádrží na straně Příbramska, hned za nádrží Láz a nádrží Pilskou. Vodárenská nádrž Octárna (na mápach také někdy označena jako "vodní nádrž Obecnice") má rozlohu přes 19 ha a její objem činí téměř 711.000 m3  vody.

Její hráz je vysoká přes 14 m, a nádrž vznikla na Obecnickém potoce (původně Čepkovském) v místě někdejšího rybníka. Název "Octárna" dostala právě podle někdejší továrny na výrobu octa, která tu kdysi krátce stávala. Území se nachází ve II.zóně ochrany CHKO Brdy.

Do Octárny se stéká mnoho malých, rašelinných potůčků z pramenišť brdských hor: Tok, Houpák a Brda. Právě rašelinový základ je příčinou vysoké kyselosti vody v nádrži (pH = 4).
I to je jeden z důvodů, proč se zde nikdy nezdařila výsadba ryb. Přesto se v Obecnickém potoce cca 50 m metrů před vtokem do nádrže Octárny vyskytují např. pstruzi nebo okouni.

Kromě přítoku Obecnického potoka je do nádrže sveden umělý přivaděč (kanál) pro přítok Albrechtského potoka (tzv. Albrechtský přivaděč). Octárna je mimo jiné jediné místo Čechách, kde roste Orobinec stříbrošedý.

 

Foto: Redakce ObjevBrdy.cz

 

Zajímavé výhledy:

* krásný výhled severním směrem na vrchol Brda, 773 m, (2,5 km vzdušnou čarou).
Pozor! Vrchol Brda se nachází na stále využívaném armádním území, na hraně aktivní cílové dopadové plochy. Vstup do těchto míst je přísně zakázán! Prosíme respektujte nebezpečná území!

 

Historie:

* Původní rybník, který zde kdysi vznikl, sloužil zejména k železářství, tedy k tavení a následně zpracování železa. Železnou huť v Obecnici hraběcí rod Mansfeldů začal stavět před r. 1723, o třicet let později se v historii obce připomíná plně rozjetá pec se třemi hamry.
Byla vyhlášená a prosperující. Největší rozmach nádrže a souvisejících hutí je datován r. 1845, kdy přibyla válcovna.

V druhé polovině 19. století však Brdy a Podbrdí zasáhla krize podbrdského železářství (stejně jako jsme psali v článku k Padrťským rybníkům a zaniklým obcím Přední a Zadní Záběhlá).
V r. 1912 obecnická huť i válcovna skončila, místo se pranajalo k výrobě octa (byť jej na chviličku). Nicméně název přetrval dodnes a vtiskl ji i nové nádrži.

I když nádrž Octárna stojí trochu ve stínu nádrží Lázské a Pilské, i ona slouží pro zásobování města Příbrami pitnou vodou, skrze přivaděč až k vodárně na Hvězdičce, kde se dále upravuje.
Výlet po okolí je však stejně atraktivní jako u Pilské nebo Lázské nádrže. Můžete zde dokonce uzřít něco, co u obou předchozích vůbec ne. Přijdete na to, co to je? Napište nám to do diskuse pod článkem!

 

Foto: Redakce ObjevBrdy.cz

 

Pokud vám zbyde čas, pokračujte od nádrže vzhůru po asfaltové cestě až do místa, kde se  asfaltové cesty rozdělují do tvaru písmene Y. Zatímco silnička vpravo je označena jako Rusínská lesní cesta, silnička vlevo (neznačená) vás dovede až na vrchol Kloboučku (703 m, + 2,5 km od nádrže)

 

Tip na VÁŠ NEDĚLNÍ výlet

Obecnice (parkoviště u stadionu)Křižovatka Zelená linie Nádrž Octána (Obecnice)

Trasa: OB2
Délka: 4,0 km (tam i zpět)
Doporučené občerstvení: Restaurace Rezervace, Pivovar Podlesí, Pizzeria Atollo, Příbram

Diskuze

Průměrné hodnocení: 100%

Muži: 100% | Ženy: 0% | Rodiče: 0% | Chodec: 100% | Běžec: 0% | Cyklista: 0% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Líbil se Vám tento článek? Rádi byste něco doplnili?

pavel | | Muž | Chodec

Snad jen k tomu orobinci stříbrošedému. Byl ještě před pár lety považován u nás za vyhynulý (v přírodě). Pak byl "znovuobjeven" na Octárně a krátce na to také pod Dolejším Padrťským rybníkem. Snad se ani nejedná o původní druh, který by v Brdech dříve rostl, ale uvažuje se, že se sem dostal ze zahrádek. Je totiž často využíván k okrasným účelům a vítr dokáže jeho semena donést opravdu velmi daleko. Známé jsou také lokality na Moravě, kde se vyskytuje ve volné přírodě. Je ovšem do jisté míry sporné, zda v případě Brd je jeho výskyt v přírodě takovou raritou, pokud sem byl vlastně zavlečen uměle - což vůbec asi nelze vyloučit.

Vyhledávač tras
Počasí v brdech
Nejnovější hodnocení
Nejnovější hodnocení
V Brdech naplno začíná houbařská sezóna, pozor na pokuty za nelegální vjezd! - 100%

25|4|2024 Karel Urban: Dopravu v Brdech lze rozdělit na období, kdy rostou houby a kdy nerostou houby. První případ pohoda,..

přečíst >>

Aktuální počasí houbám v Brdech zatím stále bohužel nepřeje.. - 40%

25|4|2024 Mgr. Ing. Karel Hron: K vjezdu do CHKO bych si jen stručně dovolil jednu připomínku. Vojáci ve své době dávali časově omezenou..

přečíst >>

Challenge 2021 pro vás: zdolej svůj brdský Everest (8.848 m)! - 98%

25|4|2024 Martina Koubová: dobrý den dneska jsem vybrala tento článek

přečíst >>

Poutní místo Svatá hora v Příbrami - 90%

25|4|2024 Martina Koubová : Dobrý den paní Koubová dneska jsem byla na místě Příbram

přečíst >>