Inzerce

Objevujte Brdy s námi: Malý Tok, 3. nejvyšší hora Brd (843 m)

26|2|2024 - Jan Havlíček

Chodíte rádi do Brd, do přírody celkově? Rádi byste vytáhli děti od svých počítačů a jejich počítačových her? Hledáte tip na romantický výlet se svým protějškem?
Rozhodli jste se, že v novém roce budete žít mnohem aktivněji? Objevujte Brdy také a vydejte se spolu s námi na další hezká a zajímavá místa!


Objevujte Brdy s námi: Malý Tok, 3. nejvyšší hora Brd (843 m)

Malý tok (vrchol), 843 m

Výška: 843 m
GPS vrcholu: 49° 39' 20.83" N 13° 50' 42.29" E
Nejlepší přístup: z Nepomuku (v Brdech)
Nejvhodnější parkoviště: Nepomuk, parkoviště u Lesní správy
GPS parkoviště: 49° 38' 44.01" N 13° 49' 59.81" E

 

V dnešním výletě pokoříme hned dvě brdské osmistovky: Malý Tok (3. nejvyšší vrchol Brd) a vrchol Praha, který je současně 2. nejvyšším brdským vrcholem. Tedy mohl by být (uměle) nakonec i tím nejvyšším, pokud bychom do výsledné hodnoty započítali i výšku ochozu stávající radarové věže na vrcholu Prahy. Jak jsme na to přišli?

Nejvyšší bod Brdských hor je hora Tok (865 m). Pokud bychom však k vrcholu Praha (862 m) přičetli výšku věže (k ochozu +58 výškových m), dostali bychom se na výslednou hodnotu 920 m.n.m. Avšak vzhledem k tomu, že objekt radaru je stále v majetku Armády ČR, je ochoz věže veřejnosti zcela nepřístupný a nelze jej tak počítat mezi nejvýše možné a dosažitelné body v Brdech.

Jako perličku našich Brd však uvedeme, že nejen pracovníci ČHMÚ nám potvrdili, že za dobrých meteorologických podmínek je odtud vidět nikoliv pouze a jen silueta zaledněného Dachsteinu (2.995 m.n.m., Severní Vápencové Alpy), nýbrž mnohem dále, skutečně již dovnitř skupiny zaledněných horských aplských velikánů.

 

Foto: Redakce ObjevBrdy.cz

 

Naší dnešní cestou lze navíc (jako další bonus) shlédnout dvě vyhlídky: vyhlídku Malý Tok
(300 m JV směrem od vrcholu M. Toku) a Čákova vyhlídku (300 m J směrem od turistického rozcestí na vrcholu Prahy). Oba skvěle dostupné vrcholy mohou být i velmi atraktivní pro vaše děti.
Nejsou od parkoviště vůbec daleko, z okolí se lze hezky rozhlédnout a navíc přímo v Nepomuku je odpovídající osvěžovna (Nepál :-)

 

Náš dnešní výlet vede po této trase:
Z parkoviště v Nepomuku (Lesní správa) se vydáme doprava, okolo restaurace Nepál k počátku lesní cesty zvané Planýrka.
Jí stoupáme nejdříve pozvolna, později již mnohem strměji serpentinami až k turistickému rozcestí
U Sv. Jana (812 m.n.m.) a ještě o kousek dál, až na rovinatý vrcholový hřeben. Počáteční převýšení od úrovně parkoviště je zde značné, v podstatě na vzdálenost pouhého 1 km (vzdušnou čarou) je třeba překonat převýšení 127 výškových metrů.

Od rozcestí U Sv. Jana pokračujeme již pohodově 100 m vzhůru až na rovinatý vrcholový hřeben k obrázku, kde kdysi stávala bouda U Sv. Jana, na lesní cestu  zvaná "Tocká". Odtud doprava, po široké cestě 800 m až na vrchol stoupání. Na křižovatce odbočíme vlevo, a pokračujeme 100 m k vrcholu Malého Toku (843 m, prozatímní kovová tyč značící vrchol).

Odtud zpět k obrázku s boudou U Svatého Jana a dále pokračujeme po žlutě značené turistické cestě západním směrem 1 km k Čákově vyhlídce (Rožmitálsko, Šumava) až na vrchol Praha (radarový bod ČHMÚ). Z vrcholu poté výrazně klesáme na západ, po 400 m odbočíme na cestu vlevo, známou jako "Sýkorová" ("Pod Vedením", stožáry el. napětí). Prudce dolů ke křižovatce Nad Novým potokem a dále ještě vlevo již po zřetelné asfaltové cestě se vracíme zpět na parkoviště do Nepomuku.

 

Foto: Redakce ObjevBrdy.cz

 

Zajímavé výhledy:

* z vyhlídky Malý Tok a Čákovy vyhlídky celkově hezký výhled do Rožmitálské kotliny, na vrchol Třemšín (827 m), a Šumavu (vrcholy Stožec a Plechý..)  Za dobré viditelnosti nejsou vyloučeny ani Alpy.

 

Historie:

* Již za II. Světové války Němci také poprvé vojensky využívají 2. nejvyšší brdský vrchol Praha (862 m) a staví na jeho špici komplex tří stanovišť zaměřovačů FREYA EGON I, určený pro navádění německých nočních stíhačů, tzv. Linie Y. Na rozdíl od klasických radarů tento zaměřovač pracoval na principu dotazovače: na vyslaný signál muselo odpovědět aktivní zařízení na palubě zaměřovaného letadla.

Celý systém tak určoval polohu vlastních německých letounů. Jak byl tento radiolokační bod pro Němce významný, dokazuje fakt, že další nejbližší body soustavy linie Y byly až v Německu
a Rakousku.

 

Okolí:

* Fragmenty původních věží, stejně jako pozůstatky souvisejících německých objektů lze v okolí vrcholu najít i dnes, po více než 70 letech. Jde o části nejrůznějších železobetonových základů, ocelových a dřevěných konstrukcí, které přežily desítky let.
Na některých místech lze také spatřit výrazné základy původních německých kasáren, vodárny a řady dalších zděných objektů. Některé z nich jsou dokonce zakresleny ve veřejných turistických mapách.

 

Foto: Redakce ObjevBrdy.cz

 

Tip na VÁŠ NEDĚLNÍ výlet

Nepomuk v  Brdech (parkoviště) - Sv. Jan (turistické rozcestí)  - Malý Tok (vrchol) - Čákova vyhlídka Praha (turistické rozcestí) - Sýkorová lesní cesta / Cesta Pod vedením - Nad Novým potokem (křižovatka) - Nepomuk v  Brdech (parkoviště)

Trasa: NE1
Délka: 8,0 km (okruh)
Doporučené občerstvení: Nepál, Nepomuk nebo Pizzeria & Ristorante Atollo, Příbram nebo Pivovar Podlesí

 

MAPA celého výletu

Mapu celého výletu na Malý Tok a Prahu najdete zde.

Diskuze

Průměrné hodnocení: 100%

Muži: 100% | Ženy: 0% | Rodiče: 0% | Chodec: 0% | Běžec: 0% | Cyklista: 100% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Líbil se Vám tento článek? Rádi byste něco doplnili?

| | Muž | Cyklista

Vyhledávač tras
Počasí v brdech
Nejnovější hodnocení
Nejnovější hodnocení
V Brdech naplno začíná houbařská sezóna, pozor na pokuty za nelegální vjezd! - 100%

18|5|2024 Karel Urban: Dopravu v Brdech lze rozdělit na období, kdy rostou houby a kdy nerostou houby. První případ pohoda,..

přečíst >>

Aktuální počasí houbám v Brdech zatím stále bohužel nepřeje.. - 40%

18|5|2024 Mgr. Ing. Karel Hron: K vjezdu do CHKO bych si jen stručně dovolil jednu připomínku. Vojáci ve své době dávali časově omezenou..

přečíst >>

Challenge 2021 pro vás: zdolej svůj brdský Everest (8.848 m)! - 98%

18|5|2024 Martina Koubová: dobrý den dneska jsem vybrala tento článek

přečíst >>