Inzerce

Objevujte Brdy s námi: lesní cesta Káňská (pod Tokem)

12|1|2023 - Petr Piskač, MBA

Chodíte rádi do Brd, do přírody celkově? Rádi byste vytáhli děti od svých počítačů a jejich počítačových her? Hledáte tip na romantický výlet se svým protějškem?
Rozhodli jste se, že v novém roce budete žít mnohem aktivněji? Objevujte Brdy také a vydejte se spolu s námi na další hezká a zajímavá místa!


Objevujte Brdy s námi: lesní cesta Káňská (pod Tokem)

Lesní cesta káňská

Výška: 784-800 m.n.m
GPS počátek cesty: 49° 41' 25.03" N 13° 54' 2.05" E
GPS konec cesty:
49° 41' 21.58" N 13° 53' 2.50" E
Nejlepší přístup: z Obecnického sedla, 731 m (2,5 km z parkoviště Orlov)
Nejvhodnější parkoviště: Orlov, točna, BUS (650 m)

 

Nejen samotné brdské vrcholy, ale také vyznačené lesní cesty doslova lákají k procházce.
Všechny cesty v Brdech by se daly rozdělit na dvě skupiny: v té první budou tzv. páteřní, na kterých bude vždy větší provoz a nával. To znamená také větší publicitu. Do té druhé skupiny však řadím cesty klidnější, které často zůstaly veřejnosti utajeny, případně se o nich nikdy moc nepsalo.

Podobný osud má lesní cesta Káňská, kterou svírají mnohem známější lesní cesty Čihadelská (na Tok) a Buršovská (ke Kloboučku). Je to jedna z mála cest, na které uvidíte i mladé brdské borovičky, kterých je v Brdech společně s jedlí zatím velmi pokrovnu, neboť stále převažuje drtivá monukultura smrku. Také zde již v minulosti došlo k lesní probírce, proto Káňská cesta působí doslova jako balzám. Tichá, klidná, přitom přitažlivá až krásná.

 

Foto: Redakce ObjevBrdy.cz

 

Oblíbili si jí jak běžkaři (aktuální stopa) tak zejména pěší turisté, protože kopíruje trasu, dlouhou 11 km, to jest délkově ideální pro většinu brdských návštěvníků. A co právě na Káňské lesní cestě výjimečnějšího uzříte? Až 1,5 m vysoká lesní mraveniště, krásné lesní mýtiny s mladou výsadbou jehličanů, lesní školky, které ocení zejména děti a také ze dvou míst krásný pohled na masiv brdského Kloboučku (703 m).

Náš dnešní výlet vede po této trase:
Z Orlovského parkoviště (točna, BUS) nejdříve stoupáme k vrcholu Třemošné.
Pod Třemošnou uhneme vlevo a pokračujeme přes turistické rozcestí nad Slaninou, okolo obou vrcholů Ohrádek až do Obecnického sedla (konec Třemošenské lesní cesty).
Zde začíná Buršovská lesní cesta. Po ní pozvolna vzhůru až k rozcestí naší vyhlížené Káňské cesty. Zde doleva a již Káňskou lesní cestou až ke křižovatce u Čtvrté.
Jen pro zajímavost uvedeme, že Káňská lesní cesta probíhá po výškové kotě cca 800 m.n.m. (!)

Pokud máte dost času, pokračujte vzhůru (Čihadelská lesní cesta) přes Šraňk, Carvánku až na Tok (+ 2,5 km). Chcete-li pokračovat po naší původní trase, pokračujte doleva dolů (spodní část Čihadelské cesty, cestou výhledy na brdské vrcholy Brdce, Plešec a nejbližší Zavírku) až na křižovatku. Zde opět doleva a dolů okolo Pilské studánky až k rozcestí Pod Obecnickým sedlem, a dále dolů k hrázi Pilské nádrže. Odtud již po rovině okolo Hájenky u Slaniny zpět do Orlova.

 

Foto: Redakce ObjevBrdy.cz

 

Zajímavé výhledy:

* z Káňské cesty krásný výhled severovýchodním směrem na vrchol Kloboučku, 703 m (2,5 km vzdušnou čarou)

* z Čihadelské cesty (ve směru sestupu) krásný výhled jihozápadním a jižním směrem na vrchol Brdců, 839 m (2,5 km vzdušnou čarou), dále Plešec, 786 m (4,5 km vzdušnou čarou) a vrchol Zavírka, 720 m (2,0 km vzdušnou čarou).

 

Historie:

* Jen 800 m vzdálenosti dělí Káňskou lesní cestu od okraje bývalé cílové dopadové plochy, která se nachází v severojižní ose nejvyššího vrcholu Toku. Byla zřízena v roce 1931, a až do 31. prosince 2015 byl tento prostor ryze vojenský, do něhož byl vstup přísně zakázán.

Přes vlastní vrchol Toku vede široký protipožární příkop, jehož úkolem bylo zabránit rozšíření častých požárů, vzniklých v důsledku ostřelování dělostřeleckou municí. Vrchol Toku se nyní nachází na katastrálním území Obecnice, vrchol je od 1. ledna 2016 součástí právě obce Obecnice.

 

Okolí:

* Po odlesnění vrcholové plošiny Toku (cílová plocha původní dělostřelecké střelnice) se postupně na tomto území vyvinula zajímavá rostlinná i živočišná společenstva.
Právě zdejší flóra je velmi zajímavá a také geomorfologické útvary a jevy, které předtím byly kryty lesem. Vrcholová plošina je pokryta mnohde nezapojeným smrkovým lesem a zejména vřesovišti s borůvkou a brusinkou.

Nalezneme tu například rosnatku, vzácnou masožravou rostlinu, vytvářejí se zde rašelinná oka a nalezneme zde památky z doby ledové – kamenné polygony a mrazové trhliny – jevy, které se v České republice vyskytují pouze v Krkonoších a Jeseníkách.

Z vrcholového plató nejvyšší brdské hory Toku se nabízejí fantastické rozhledy, za dobré viditelnosti až k pohraničním horám, a také na část Novohradských hor a Šumavy.

 

Foto: Redakce ObjevBrdy.cz

 

Tip na VÁŠ NEDĚLNÍ výlet

Orlov, točna, BUS (parkoviště) - Obecnické sedlo  - Káňská, odbočkaU Čtvrté, křižovatka  - U Pilské studánky - Pod Obecnickým sedlem, křižovatka -  Pilská nádržHájenka U Slaniny - Orlov, točna, BUS (parkoviště)

Trasa: O5
Délka: 11,0 km (okruh)
Doporučené občerstvení: Pizzeria & Ristorante Atollo, Příbram nebo Pivovar Podlesí

 

Diskuze

Průměrné hodnocení: 0%

Muži: 0% | Ženy: 0% | Rodiče: 0% | Chodec: 0% | Běžec: 0% | Cyklista: 0% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Líbil se Vám tento článek? Rádi byste něco doplnili?

Článek zatím nikdo nehodnotil

Vyhledávač tras
Počasí v brdech
Nejnovější hodnocení
Nejnovější hodnocení
Po výbuchu v Brdech padla obžaloba u Okresního soudu v Rokycanech.. - 80%

2|6|2023 Karel Hron: Článek se mi líbí. Nicméně musím podotknout, že před rokem 1989 jsem také do prostoru "chodil" na houby...

přečíst >>

Lepší GSM pokrytí v Brdech? Operátorům se do něj příliš nechce. Nejsou pro ně zajímavé.. - 93%

2|6|2023 Ing. Tomáš Havel: Sám jsem byl na straně operátora v době, kdy se tato otázka řešila. Vůle ze strany operátorů to řešit..

přečíst >>