Inzerce

Naše Brdy na mezinárodním veletrhu HOLIDAY WORLD 2018: překvapení!

20|2|2018 - Redakce ObjevBrdy.cz

* Od čtvrtka do neděle probíhal na pražském Výstavišti mezinárodní veletrh cestovního ruchu HOLIDAY WORLD 2018. Brdy prezentovaly oba kraje: Středočeský i Plzeňský.
* Veletrh celkově oproti loňskému roku méně dynamiky a méně nápadů. Všichni schopní lidé, zdá se utekli!


Naše Brdy na mezinárodním veletrhu HOLIDAY WORLD 2018: překvapení!

Jak začít? Zkrátka i letos jsme se velmi těšili! 
Svět novinařiny již pro nás není nový, již známe rozdíl mezi tím, co je nedůležité a co naopak vypíchnout. Od počátku jsme zde avizovali, že nás i čtenáře nezajímá moře, exotické zájezdy a destinace, ale ryze naše Brdy a kraje, se kterými Brdy sousedí.

Jak se prezentují, jak je vnímá odborná veřejnost i návštěvníci veletrhu. Také nás zajímalo, kdo Brdy skutečně prezentoval a jak daleko kdo do Brd investoval.

Foto: Redakce ObjevBrdy.cz

 

I letos platilo: bohaté arabské země a chudá česká města. Pěkně pospolu a dohromady.."

 

Stejně jako loni, i letos byl veletrh mezinárodní. 
Na místě se prezentovaly jak evropské země, tak i ty exotické. Mezi tím vším nejrůznější mezinárodní letecké společnosti, cestovní kanceláře. Nebyl problém opětovně shlédnout výstavní stánek Palestiny, Air India, Sri Lanka Tourism, a podobně. Z těch nejlepších prezentačních stánků jednoznačně letos vyhrálo nám blízké Rakousko.

V tom hlavním křídle pak dominovaly zejména naše české kraje.
Tu a tam nesměle vykukovaly stánky nejrůznějších menších či větších českých měst.
Bohužel platilo, že čím menší město, tím chudší expozice a ukázalo se tak jako loni zcela naplno, že sebeprezentace města okresního typu, která nemají například skutečnou památku UNESCO či kus krásné přírody za humny je hodně diskutabilní.

Tentokráte jsme si chtěli vše prohlédnout spolu s veřejností, proto jsme na místě byli až v sobotu, nikoliv ve čtvrtek nebo v pátek, kdy je veletrh určen novinářům a ryze odborné veřejnosti.

Foto: Redakce ObjevBrdy.cz

 

Prezentaci krajů ČR opět ovládly kapely a tradiční pochutiny. Politici však chyběli.

 

I letos jednotlivé kraje Čech a Moravy spolu soupeřily o přízeň návštěvníků. Jistě vás zajímá, jak na tom byl Středočeský kraj a konečně ty naše Brdy!

Tak tedy začneme stánkem Středočeského kraje: hlavní symbolikou SČ kraje se staly "silnice" vnímané jako cyklostezky. Fajn nápad! Jen škoda, že se to nedotáhlo do konce, jako se to povedlo Nitře. Interaktivní propojení kola s přírodou táhlo a lidi zajímalo..
Avšak to nebylo a zůstalo tak zbytečně statické, bez dynamiky. 

Chyběla příroda celkově a také velkoformátové fotografie, kteréby lákaly. I letos opět chyběl panel nejúspěšnější firmy v naší zemi: ŠKODA-AUTO!
Je to přece středočeská Mladá Boleslav, no asi vztahy SČ kraje a ŠKODY nebudou ideální..

Kolem dokola pak pultíky prezentovaných středočeských měst tvořily jakousi hradbu dokola.

Foto: Redakce ObjevBrdy.cz

Chyběla celková mapa, lákadla v kraji, kam vyrazit. Zůstaly jen ty obyčejné pultíky měst a tradiční papírové letáky. Škoda. Jakýmsi pokusem o dynamičtější pojetí byly dvě soustavy LED televizí se spoty. Jak se to dělá, ukázala slovenská Nitra: elektrokolo, propojené s LED obrazovkou, která vám ukazuje, kudy právě v horách okolo Nitry jedete. Atmosféru skutečné přírody dokreslovaly opravdové větší kameny a zelený trávník. Podařené!

Korektně píšeme, že všechny pultíky měst SČ kraje byly stejně veliké, a ve stejném designu.
To je fér, nikdo nemůže tvrdit, že byl upozaděn či vyzdvihován na úkor jiných.
Tentokráte však město Příbram Brdy téměř opustilo a neprezentovalo. Nabídlo vesměs tradiční hornické muzeum, památník Vojnu, Svatou Horu a podobně.

Foto: Redakce ObjevBrdy.cz

 

Brdy měly extra pultík a za pultíkem překvapení! Kdo jiný, než brdský matador JUDr. Pavel Čámský, autor blížícího se prvního tištěného průvodce po Brdech (vyjde co nevidět).
Záštitu nad pultíkem a prezentací Brd bylo plně v režii Destinační agentury Brdy, schované pod Ekologickým centrem Orlov.

Foto: Redakce ObjevBrdy.cz

 

Soustředili se výhradně na Brdy, nabídli konkrétní trasy (pěší i cyklo), o to byl skutečně zájem.
Jen škoda, že ty trasy byly upečené moc narychlo, chyběla profi ruka grafika. Trasa načmáraná v Seznam mapách byla prostě dělaná na koleně. Škoda.
Na místě se také prodávala nejnovější cyklomapa Brd (1:50 000), za 80,- Kč, když u stánku Plzeňského kraje byla naopak zcela zdarma :-) Proč?

 

Foto: Redakce ObjevBrdy.cz

Plzeňský kraj vnímá Brdy jen okrajově..

Zajímal nás také stánek Plzeňského kraje. Kraj s mnoha fantastickými firmami a možnostmi zkrátka zcela uvadl, zachránilo ho snad jen to jejich pivo! Bohužel.
Celkově: bez nápadu, kreativity, schopnosti zaujmout. Náladu vystihoval místní hostinský, který točil pravou Plzeň. Dali jsme se do řeči: proč to dělat složitě, když to jde jednoduše!
Od propadáku je zachránil opravdu jen ten zlatavý mok Pilsner. Hladinka prímová, pivo vychlazené, malé za 20,- a velké za 40,-. Co dodat? Ale zbytek foufalý.

Foto: Redakce ObjevBrdy.cz

 

Pultík "Rokycansko" Brdy vůbec nezmiňoval, našli jsme pouze jeden výlet ze Strašic.
Zahráli jsme si na neznalé a dívku za pultíkem reálně vyzkoušeli.
Pozitivní! Znalosti byly, chtěli jsme si nechat poradit krátký výlet s dětmi. Nabídla právě Strašice, korektně upozornila na problém s parkováním a pokutami místní Městské Policie. Jen s těmi dětmi by to zvážila. Od legálního parkoviště je to další 2 km k lesu, tudíž upozornila, že toho v Brdech asi moc neuvidíme, když s dětmi nechodíme 20 km a více.

Super! Prostě naše zkušenosti. Chválíme černovlásku, která právě jako bonus nám nabídla zmíněnou mapu Brd zdarma. Snažila se, poradila nám.

 

A co loňští vítězové? Jihočeský kraj a kraj Vysočina?

Smutno nám bylo! Bída! Návrat zpět před rok 2000. 

Loni jsme u kraje Vysočiny viděli Santiniho kostel Sv. Jana Nepomuckého (UNESCO památka) a zejména jejich krásnou, živou a nezastavěnou přírodu: přenádherné Žďárské vrchy a Přehradu Vír (nyní ledové lezení, zcela nové cesty via ferrata) tedy přírodu zejména pro volný čas, vsadili výhradně na rodiče a děti (!) Letos jen nicneříkající památky.

Jihočeský kraj zřejmě utrpěl pádem bývalého hejtmana Zimoly. Zatímco loni Zimola úspěšně propagoval "Jižní Čechy, pohodové" a elektrokola, kdy jihočeši vsadili na osvědčenou klasiku - Šumavu a zejména turistiku, cyklistiku. Tedy o to, o co se snažíme my v Brdech (správná cesta!) letos nic. Jen dokola unavující záběry Šumavy. Kolikrát jsme tam již všichni byli? Mockrát!
Budeme tam jezdit letos dokola? NE!

Foto: Redakce ObjevBrdy.cz

 

V sobotu vyhrál na plné čáře Moravskoslezský kraj!

Velmi krátce k Jižní Moravě: kraj slunce, vína, cyklistiky (kde už dávno pochopili obrovský přínos a význam cestovního ruchu, jako jinde v zemi ne), cimbálové muziky a klobás. Letos stánek mdlý, kdeže ty loňské sněhy jsou: muzika, víno zkrátka nebylo! Anebo bylo jen pro novináře a odbornou veřejnost, pro návštěvníky ne?

Naprosto dominantním a vítězem letošního HOLIDAY WORLD 2018 podle nás byl však Moravskoslezský kraj!

Prezentovaly se Beskydy, tradiční bačovské pochutiny (klobásy, sýry) a také uměli přivábit staročeskou muzikou v dobových kostýmech. Pro dokreslení umu svých obyvatel přivezli historické motorky z dob první republiky. Když právě muzika spustila, lidé se od stánku SČ kraje hromadně odpoutali a přesunuli se k severomoravanům, kteří zaujali. 
Co k tomu dodat? Vyhráli!

 

Foto: Redakce ObjevBrdy.cz


Tak takový byl právě proběhlý veletrh cestovního ruchu HOLIDAY WORLD 2018 na pražském Výstavišti. Pro Brdy druhé nesmělé vystoupení. Brdy byly opět o krůček dál, ale pořád lidé čekali něco jiného, zajímavějšího. Ostatně na místě jseme si s nimi povídali, lákali je, jejich odpovědi byly velmi zajímavé. Navazující článek nyní připravujeme.

Reportáž vám přivezl: Petr Piskač, MBA a Hynek Harvánek
Redakce ObjevBrdy.cz


Dovětek pro případné sdílení dalšími médii: korektně vás žádáme, abyste nekopírovali ani text obsahu, ani naše fotografie. Chcete-li jej uveřejnit, odkazujte, prosíme, přímo na náš server ObjevBrdy.cz a citujete jej. Děkujeme vám za pochopení.
Redakce ObjevBrdy.cz

Diskuze

Průměrné hodnocení: 100%

Muži: 100% | Ženy: 0% | Rodiče: 0% | Chodec: 0% | Běžec: 0% | Cyklista: 0% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Líbil se Vám tento článek? Rádi byste něco doplnili?

Martina | | Muž

fajn souhrn :)

Vyhledávač tras
Počasí v brdech
Nejnovější hodnocení
Nejnovější hodnocení
Tragický výbuch v Brdech nastal během další pyrotechnické očisty. Lidé by neměli podceňovat nebezpečí Brd: jsou to hory a navíc stále plné munice.. - 96%

29|1|2023 Tomáš Havel: Podle posledních informací od soudu zveřejněných na Novinky.cz si ten pyrotechnik způsobil svoji smrt..

přečíst >>

Po výbuchu v Brdech padla obžaloba u Okresního soudu v Rokycanech.. - 80%

29|1|2023 Karel Hron: Článek se mi líbí. Nicméně musím podotknout, že před rokem 1989 jsem také do prostoru "chodil" na houby...

přečíst >>

Lepší GSM pokrytí v Brdech? Operátorům se do něj příliš nechce. Nejsou pro ně zajímavé.. - 93%

29|1|2023 Ing. Tomáš Havel: Sám jsem byl na straně operátora v době, kdy se tato otázka řešila. Vůle ze strany operátorů to řešit..

přečíst >>

Motýlí step Pichce (Dubno) - 100%

29|1|2023 Josef Vacek: Tato místa znám od mládí. Velice prospěšné a záslužné pro přírodu!

přečíst >>