Inzerce

Náš příběh (10)

25|10|2016 - Petr Piskač, MBA

Do Brd se na kolech jezdilo či pěšky chodilo potajmu i v době, kdy byly uzavřené a stále ještě zcela vojenské. I já měl to štěstí tehdy vyjet až na Tok díky těm znalým a zkušeným (Láďa Černý a Honza Bačík). Ježděním po vrcholech to však nekončilo, lákaly cílové dopadové plochy, uzavřené závory, v dáli ohlušující střelba..


Náš příběh (10)

Celý újezd tehdy hlídala Vojenská policie a když se střílelo, byly vojáky obsazené i ty strážní domečky u cest, aby se dovnitř Brd nikdo nedostal. Odhalení za hranicí, uvnitř újezdu, končilo povětšinou legitimováním a vyprovoděním Vojenskou policií až na hranici újezdu.
Naštěstí bez pokut a dalších nepříjemností.

Nahoře si dobře pamatuji cílovou dopadovou plochu Tok, ihned vedle cesty Aliance, divoce rozrytou krátery již vybuchlé munice s téměř všude se povalujícími  kusy střepin dělostřeleckých granátů. Prostě zážitek! Také si pamatuji lesy přeplněné houbami a borůvkami, protože do prostoru chodili pouze místní, kteří to tam dobře znali..

A také velmi strmé cyklo-kopce a zcela panenskou přírodu, neuvěřitelně podobnou Šumavě.
Na podzim a v zimě dokonce ještě krásnější než v létě, leč také mnohem drsnější a nedostupnější.


1. ledna 2016 však přišla velká změna.
Co bylo tehdy zakázáno a nemyslitelné, bylo najednou povoleno a dostupné.
Samozřejmě včetně důležitých varování. Pořád to ale pro nás nebyl důvod, proč přemýšlet nad tímto portálem. Ten přišel až na jaře, když jsme na kolech začali tu brdskou krásu objevovat velmi intenzivně, skoro až denně a systematicky.

Téměř při každém výletu jsme uvnitř Brd potkali první naprosto dezorientované cyklisty či turisty, kteří nevěděli, kde vlastně jsou a kam jdou či jedou. Tedy třeba i věděli, ale buď jeli na opačnou stranu anebo měli za to, že jsou tam, kde chtěli být a oni byli ve skutečnosti zcela jinde. Současně to mé běhání okolo města nebylo ono, v Brdech to bylo najednou mnohem hezčí a přitažlivější. 


A tak přišel na svět nápad: podělit se i s ostatními o krásné trasy pro běhání, stejně jako cyklotrasy na ta nejhezčí brdská místa, která ještě nedávno byla pro většinu z nás zcela zpovězena. Také pomoci a poradit těm, kteří se v Brdech ztrácejí a na internetu hledají informace kudy a kam, kterých je zatím velmi poskrovnu.

Doporučit všem vynikající restauraci k občerstvení nebo dobrý penzion pro nocleh. Informace, kam lze až dojet autem a kde auto odstavit, aby bylo relativně v bezpečí, ještě před hranicemi CHKO. 
A také nás napadlo: a co alternativní program, když se rozprší? Na všechny tyto otázky byl měl náš portál ObjevBrdy.cz odpovědět. Vše pečlivě a osobně projité, projeté a proběhlé. Systematicky seřazené a vybrané. Objevené a doporučené.

Ne od počítače kdesi v kanceláři, ale přímo v Brdech.
Na Carvánce, U Bártova dubu, na Toku, Pod Paterákem, na břehu Padrťských rybníků, na dopadových plochách, na všech ostatních brdských vrcholech, v černém až strašidelném údolí Reservy či Třítrubeckého potoka a také na mnoha dalších krásných místech. 
Tam všude jsme byli, fotili, projížděli, pečlivě si zapisovali, kreslili a také pojmenovávali. Pro vás.

Objevte Brdy jako my. S pokorou a láskou k čisté brdské přírodě. Dejte to vědět dál, jak krásně tu je.
Ať se vám v našich Brdech moc a moc líbí!
Za všechny podporovatele a redakci celého portálu 
Petr Piskač

(pep)

Diskuze

Průměrné hodnocení: 0%

Muži: 0% | Ženy: 0% | Rodiče: 0% | Chodec: 0% | Běžec: 0% | Cyklista: 0% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Líbil se Vám tento článek? Rádi byste něco doplnili?

Článek zatím nikdo nehodnotil

Vyhledávač tras
Počasí v brdech
Nejnovější hodnocení
Nejnovější hodnocení
Tragický výbuch v Brdech nastal během další pyrotechnické očisty. Lidé by neměli podceňovat nebezpečí Brd: jsou to hory a navíc stále plné munice.. - 96%

29|1|2023 Tomáš Havel: Podle posledních informací od soudu zveřejněných na Novinky.cz si ten pyrotechnik způsobil svoji smrt..

přečíst >>

Po výbuchu v Brdech padla obžaloba u Okresního soudu v Rokycanech.. - 80%

29|1|2023 Karel Hron: Článek se mi líbí. Nicméně musím podotknout, že před rokem 1989 jsem také do prostoru "chodil" na houby...

přečíst >>

Lepší GSM pokrytí v Brdech? Operátorům se do něj příliš nechce. Nejsou pro ně zajímavé.. - 93%

29|1|2023 Ing. Tomáš Havel: Sám jsem byl na straně operátora v době, kdy se tato otázka řešila. Vůle ze strany operátorů to řešit..

přečíst >>

Motýlí step Pichce (Dubno) - 100%

29|1|2023 Josef Vacek: Tato místa znám od mládí. Velice prospěšné a záslužné pro přírodu!

přečíst >>