Inzerce

Lepší GSM pokrytí v Brdech? Operátorům se do něj příliš nechce. Nejsou pro ně zajímavé..

14|3|2017 - Redakce ObjevBrdy.cz

* Plnohodnotný GSM signál v Brdech? Jako když se staví v Česku dálnice: 25 let a více..
* Vracíme se do elektronického pravěku: hloupá tlačítka. Nic neumí, jen poslat jeden signál..
* V r. 2017 absurdní řešení, to víme. Hlavně ale aby něco bylo..
* Antimonopolní úřad: "začneme vyšetřovat, zda operátoři nevytvořili kartel"..


Lepší GSM pokrytí v Brdech? Operátorům se do něj příliš nechce. Nejsou pro ně zajímavé..

Plnohodnotný GSM signál v Brdech? Jako když se staví v Česku dálnice: 25 let a více..

Když jsme na počátku ledna tohoto roku pozitivně informovali (náš článek zde), že hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard (ČSSD) sezval již v srpnu 2016 zástupce Armády ČR, VLS a telefonní operátory ke společné schůzce, zdálo se, že došlo k úspěšné dohodě a lepšímu pokrytí Brd GSM signálem nic nebrání. Dokonce velmi optimisticky zněla také výsledná zpráva Plzeňského kraje (článek Plzeňského kraje najdete zde).

Na programu tehdejší srpnové schůzky byla diskuse, jak co nejrychleji zlepšit pokrytí Brd GSM signálem zejména pro případ nějaké nehody či život ohružujícího stavu. I v Brdech totiž stále najdeme místa, kde krátka signál není a v případě nouze se jakákoliv záchrana značně komplikuje.
V našem předchozím článku jsme chválili Plzeňskou stranu za aktivitu a zájem.
Armádu ČR za to, že chtěla poskytnout oba dva pro Brdy důležité radarové body, které jsou v jejím majetku (radar Praha a radar Drahlín/Sádka) pro umístění vysílačů operátorů.

Nicméně to vše na schůzce 23. února 2017 opět na Plzeňském kraji zcela padlo.
Telefonní operátoři najednou argumentují, že "pokrytí oblasti signálem GSM je finančně i časově náročné a předpokládá se v horizontu nejdříve dvou a více let"..
Jenže: Brdy jsou již plně otevřené území a je reálné, že jej rok od roku navštíví více a více lidí. Jak tedy zabezpečit, aby se každý v případě nouze dovolal odkudkoliv pomoci?

Foto: Petr Piskač, MBA, Redakce ObjevBrdy.cz

 

Vracíme se do elektronického pravěku: hloupá tlačítka.
Nic neumí, jen poslat jeden signál..

 

Jak to již tradičně v Česku bývá, vymyslel se "kočkopes". Tedy do doby, než se území pokryje plnohodnotným 100% signálem GSM (a to bude kdoví kdy), padly návrhy "prošpikovat" naše Brdy jakýmisi tlačítky na cedulkách "traumabodů" podporující systém SIGFOX (síť pro internet věcí).

To znamená reálný přístroj v přírodě, který by v případě nouze byl schopen vyslat signál do střediska Integrovaného záchranného systému. Pozor však! Tedy nejde o ON-LINE živé spojení, ale pouze o hloupé tlačítko, které odešle signál požadavku "nouze". Zaregistrované místo poté ukáže svou GPS lokaci na mapě záchranářů.

Zajímaly nás pořizovací náklady takového systému "hloupé" krabičky v Brdech: prvotně statisíce Kč, každoroční provoz se předpokládá vždy minimálně několik desítek tisíc Kč. Otázka ještě znamená: komu? Vypadá to výhradně společnosti T-Mobile, která takovou síť v ČR buduje. Nápad ještě není definitivně odsouhlasen, byl pouze prezentován, nicméně do příští schůzky má být vypracována studie, která vyřeší: konkrétní místa, počty, kompletní náklady.

Mezi námi: co se však bude dít, když krabička jaksi fungovat nebude? Někdo zemře, například při infarktu, kdy je nutné mít lékaře na místě co nejdříve?
Anebo se najdou lidé, kteří si krabičku "vyzkouší" aniž by skutečně potřebovali pomoc??
Integrovaný záchranný systém bude muset aktivně reagovat, tedy na místo pravděpodobně vyšle nějakého "pozorovatele-hlídku", která ověří, je-li zásah záchranářů nutný.
Anebo v horší variantě vyšle kompletní záchranářský vůz. S tím vším se ale musí počítat, tedy i s planými signály, které se přes mobilní volání jinak dají velmi zkušenými pracovníky Integrovaného záchranného systému "filtrovat", včetně plného odkrytí SIM karty volajícího.

Co však musíme zdůraznit, je to, že stane-li se úraz například
v oblasti brdské Koruny (a jiných odlehlejších brdských místech), pak splnění zákonného limitu 20 minut od nahlášení 
v systému SIGFOX (aniž by záchranáři věděli, co se stalo)
pro dojezd a pomoc záchranných složek
nemůže zkrátka stačit (!)

                                                         viz. Zákon č. 374/2011 Sb.

 

Jak jistě všichni víme, do terénu nevyjíždí vždy lékař. Právě po telefonu zkušený operátor IZS rozhoduje, zda na místo nehody postačí vyslat vyškoleného záchranáře či je nutná asistence lékaře na místě. Jak to přes tuto hloupou krabičku IZS pozná? A to nemluvíme o tom, kterak zraněný človek nebo vystresovaný či šokovaný partner, případně kdokoliv, kdo u těžkého úrazu či náhlé zdravotní indispozice byl, bude přehledně a v klidu hledat v mapě, kde se tato SOS krabička právě nachází. To přeci nelze v 21. století ani brát vážně.

Lidé, kteří Brdy znají, vám sami poví, že je v Brdech velmi komplikované se vůbec zorientovat a svou správnou polohu zjistit. Lidem, kteří však do Brd přijedou zdaleka a Brdy vůbec neznají, těm může jít doslova o život..

Zdroj: Google.cz

 

V r. 2017 se Brdům nabízí absurdní řešení, to víme. Hlavně ale aby něco bylo..

Tomu tedy nerozumíme, proč se rychle nabízí takto polovičaté až nesmyslné řešení.
Proč tedy neinvestují do vysílačů VLS ČR společně s Armádou ČR, potažmo státem, a o prokazatelné zisky z volání a přenosu dat (která budou v budoucnu jistě stoupat a budou i v Brdech výdělečná) se poté s operátory férově nevyrovnají???
A do toho všeho nyní ještě vpadl Antimonopolní úřad: bude vyšetřovat, zda operátoři nevytvořili mezi sebou nepovolený kartel!

Snad až ve včerejším vysílání zpráv Rádia Impuls (12.3.2017, 16 hodin) proběhla vysvětlující zmínka, že Brdy nejsou pro telefonní operátory nikterak zajímavé, znamenají spíše náklady než zisk.
Asi se však opět čeká na nějaký vážný úraz například malého dítěte, který rozhýbe standardně nastavenou mašinérii byrokracie nebo absolutního nezájmu.

Aby nezapadlo to nejdůležitější: celé Brdy mají v rukou výhradně telefonní operátoři.
Oni tedy také budou jednoznačně odpovědní za případné komplikace. A také náš český stát.
Ten prohlásil území bývalého Vojenského újezdu Brdy (nyní CHKO Brdy) jako "území důležité pro obranu státu", tedy se nemusí ptát, může také v duchu této litery zcela jasně přikázat..
Udělá to?

(pep)

Diskuze

Průměrné hodnocení: 93%

Muži: 93% | Ženy: 0% | Rodiče: 80% | Chodec: 100% | Běžec: 0% | Cyklista: 100% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Líbil se Vám tento článek? Rádi byste něco doplnili?

Honza H. | | Muž | Cyklista

To je ten stát už opravdu zoufalý, když nevybojuje ani 3-4 BTS-ky pro lepší signál. A kartel operátorů tu je, stačí sledovat nabídky za data i volání, téměř na korunu stejné!

M.V. | | Muž | Chodec

Ceka se, az nekdo v Brdech umre. Pak to pujde. Ta tlacitka: to vymyslel kdo? Na fotkach clanku Plzen. Kraje je videt v prezentaci logo T-Mobile. Tohleto je zprzneni Brd, budeme akorat pro smich.

Ing. Tomáš Havel | | Muž | Vhodné pro děti

Sám jsem byl na straně operátora v době, kdy se tato otázka řešila. Vůle ze strany operátorů to řešit byla. Dokonce se dohodli na využití společných věží pro vysílače. Problém však nastal při jednání s představiteli CHKO Brdy, hlavně jejího ředitele. Ten jakékoliv návrhy o umístění nových věží bojkotoval a argumentoval tím, že to zkazí krásná panoramata. Stávající věže AČR na vrchu Praha a Drahlín celé území nepokryjí. Nabízí tak pokrytí cca 30% území. K lepšímu pokrytí by stačili 2 jiné vysílače jeden na vrchu Beranec poblíž hradu Valdek a druhý na nějakém vrchu (Kočka, Kamenná) v okolí loveckého zámečku Tři Trubky. V obou lokalitách je přivedeno relativně blízko elektrické vedení a tak náklady na vybudování vysílačů by nebyli až zas tak velké. Nicméně vedení CHKO tyto návrhy smetlo ze stolu. Takže chyba není na straně operátorů, ale u vedení CHKO. Byli nabízeny věže ve tvaru borovice nebo využití věží jako rozhleden. Ale ani jedno neprošlo. Nejspíš se bude muset čekat až v Brdech díky nepřítomnosti pokrytí signálem mobilních operátorů zahyne dostatečné množství turistů, pak to možná někdo začne řešit. Sám mohu potvrdit, že zabloudit v Brdech i s mapou není problém i pro zkušeného člověka orientujícího se dobře v mapě.

Vyhledávač tras
Počasí v brdech
Nejnovější hodnocení
Nejnovější hodnocení
V Brdech naplno začíná houbařská sezóna, pozor na pokuty za nelegální vjezd! - 100%

18|5|2024 Karel Urban: Dopravu v Brdech lze rozdělit na období, kdy rostou houby a kdy nerostou houby. První případ pohoda,..

přečíst >>

Aktuální počasí houbám v Brdech zatím stále bohužel nepřeje.. - 40%

18|5|2024 Mgr. Ing. Karel Hron: K vjezdu do CHKO bych si jen stručně dovolil jednu připomínku. Vojáci ve své době dávali časově omezenou..

přečíst >>

Challenge 2021 pro vás: zdolej svůj brdský Everest (8.848 m)! - 98%

18|5|2024 Martina Koubová: dobrý den dneska jsem vybrala tento článek

přečíst >>