Inzerce

Kloboučská osmička - 1. naše běžkařská trasa pro sezónu 2017/2018 (mapa uvnitř!)

14|12|2018 - Redakce ObjevBdy.cz

* Co nevidět začne další běžkařská sezóna v CHKO Brdy. * Štěstí přeje připraveným, proto vám předkládáme naši 1. běžkařskou trasu pro sezónu 2017/2018: Kloboučskou osmičku!
* Uvnitř mapka trasy. Zdarma sdílejte, stahujte, tiskněte!


Kloboučská osmička - 1. naše běžkařská trasa pro sezónu 2017/2018 (mapa uvnitř!)

Štěstí přeje připraveným, říká se.
A proto neleníme a říkáme si, že ten vytoužený sníh pro běžkování může nyní přijít již kdykoliv, a proto s předstihem na náš portál vkládáme
1. naši vlastní běžkařskou trasu v okolí Obecnice a brdského vrcholu Kloboučku.

Měří celkem 13 km, dá se však zkrátit, záleží na vás.
Název má jednoduchý: "Kloboučská osmička"! Během počátku zimy pro vás připravíme cca 10 nejhezčích tras v CHKO Brdy na příbramské straně Brd. Těšíte se?


Ani letos to nebudou mít běžkaři v CHKO Brdy jednoduché.
Naše poctivě v terénu nabyté zimní zkušenosti z posledních brdských zim nás nyní již zkušeně vedly, jak na to. Abychom se vyhnuli těm nesmyslným správním řízením, žádostem a žadoněním, kulatým razítkům a mnohdy i žebrání, nic není a nebude značeno v terénu.

Všem návštěvníkům tak musí plně postačovat stávající značení lesních cest, postupně nově se rodící turistické značení v Brdech a také GPS ve svých mobilních telefonech.
Pro ty, co GPS v telefonu nemají, nevadí, přikládáme naší mapku, můžete vesele tisknout a šířit dál..

Jak píšeme výše, tras bude cca 10. Jistě se jich dá vytvořit mnohem více, ale limitováni vždy budeme několika aspekty, typickými pro Brdy a jejich unikátnosti:

1) uzavřené dopadové plochy
2) I. zóny CHKO
3) trvale plužené a štěrkem sypané brdské cesty

3. bod bychom obzvláště vyzdvihli a podtrhli: protože i v zimě se těží dřevo, udržuje správce VLS ČR, státní podnik, mnohé brdské cesty sjízdné pro motorová vozidla, tudíž nejízdné na lyžích. Ano, dá se jet při kraji, ale opět platí: jak a kde..

Naše vlastní běžkařské trasy se těmto místům snažíme vyhýbat - víme, o které komunikace jde. Proto využíváme-li jinou cestu, než vedle "příjemnější" cestu, má to své důležité důvody.
Přesto se může stát, že některý úsek může být posypán - tomu nelze jakkoliv zabránit. Proto se snažte v kritickém úseku vytvořit stopu na okraji lesa, podél komunikace.

Největším zklamáním z loňské zimy byli právě tunami štěrku posypané a až na asfalt zplužené nejatraktivnější lesní cesty, po kterých se jet nedalo (a to ani při okraji).
Letošní cesty vedou takovým terénem, kde se lesní technika objevuje minimálně. Je tedy vysoká pravděpodobnost, že cesty budou krásně sjízdné vlastní běžkařskou stopou..


B1 - Kloboučská osmička, 13 km

 

* Příjezdové informace:
Nástupní místo:
Obecnice u Příbrami
GPS parkoviště: 49°42'54.69" N 13°56'40.67" E (parkoviště u stadionu v centru obce)
GPS počátku trasy: 49.7186906N, 13.9357664E

 

* Informace o trase:
Délka okruhu: 13 km
Celkové převýšení: 683 m
Nejvyšší bod: 753 m ("Pod Můstkem")
Nejnižší bod: počátek okruhu
Orientační doba jízdy: 2:00 hod.


inzerce
    
 
 Profesionální servis kol a lyží - AuthorSedláček, Příbram

* Slovní popis trasy:

Startujeme na okraji CHKO, pod vodní nádrží Octárna na okraji Obecnice. 
Po silnici vzhůru až na hráz nádrže (vpravo, doporučené výhledy).
Odtuď stále nahoru po okraji asfaltové cesty vzhůru na vrchol Kloboučku (skály). Odtud zpět dolů okolo studánky Pod Kloboučkem k Albrechtickému potoku.
Podél něho nahoru, až k Můstku (nejvyšší bod trasy).
Přes Roviny až téměř k Obecnickému sedlu. Nikoliv po silnici dolů (štěrk), ale zpět do lesa, k počátku Sítovské lesní cesty. Jí doleva dolů, k borovému háji a lesní cestě Zelená linie.
Po ní zpět k Octárně a na okraj Obecnice, k výchozímu bodu..

 

* JPG mapka trasy "Kloboučská osmička":

Copyright: Portál ObjevBrdy.cz
Možno zdarma kopírovat s uvedením zdroje: www.objevbrdy.cz

 

* Zvláštnosti, výhledy, zajímavosti
+ vodní nádrž Obecnice (vodní plocha, a výhled z hráze severním směrem na brdský vrchol Brda, 773 m.n.m. v dosud uzavřeném vojenském prostoru)
+ vrchol Klobouček (známý brdský vrchol, ze silnice od Obecnice směr Zaječov skutečně připomíná tvar Kloboučku)
+ vrcholové skály na Kloboučku (cca 200 m východním směrem)
+ Pod Můstkem (prameniště Albrechtického potoka, přítoku v.n. Octárna)
+ borový háj na okraji obce Obecnice

 

 * Důležité připomínky!
- nevjíždějte svými vozy do CHKO Brdy!
- respektujte dopravní značení (zákaz vjezdu a jakéhokoliv parkování)
- chovejte se k brdské přírodě ohleduplně a šetrně, buďte tiše
- respektujte ostatní návštěvníky Brd (pěší, kočárky, děti..)

 

 * Námi doporučené občerstvení a ubytování v okolí:

inzerce
   
 Vyhlášená restaurace a ubytování - Pivovar Podlesí.

* Ke stažení

+ GPS formát trasy (omlouváme se, ještě pro vás připravujeme)
+ JPG mapka (všichni zdarma, případné sdílení podmíněno uvedením zdroje www.objevbrdy.cz)
+ PDF stránka s informacemi

 

Hlavní (celková) běžkařská mapa 2.667 x 1.855 px 
pro zimní sezonu 2017/2018

Copyright: Portál ObjevBrdy.cz
Možno zdarma kopírovat s uvedením zdroje: www.objevbrdy.cz

 

Užijte si to jak nejlépe dovedete, napište nám, jak se vám to líbilo/nelíbilo, co pro příště vylepšit.
Předem vám děkujeme za vaši zpětnou vazbu!

Redakce ObjevBrdy.cz

Diskuze

Průměrné hodnocení: 100%

Muži: 100% | Ženy: 100% | Rodiče: 100% | Chodec: 100% | Běžec: 0% | Cyklista: 0% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 100%

Líbil se Vám tento článek? Rádi byste něco doplnili?

pavel | | Muž | Chodec

Nerad to píši, ale cesta kolem hráze a dál na rozcestí Rusínské a Obrázecké - a ještě dál po Obrázecké BUDE upravována. Snad především jen šetrným pluhováním (prohrnutím), ale bude-li to prý nutné, lokálně i posypem. To si dovedu celkem dobře představit při stoupání do sedla pod Kloboučkem. VLS sice projevily vůli to od křižovatky Kloboučská/Obrázecká upravovat jen v nejnutnějším případě, ale... Trochu se obávám, zda docela dlouhý úsek trasy nebude dost problematický. Pokračování Zelené linie a následně Struskové se zdá být dobrou volbou (byť bude asi nutno lyže přenášet přes Albrechtský potok a tamními mokřinami, ale může to být zase docela fajn adrenalin. Sitovská je určitě v pohodě. nebál bych se asi použít kus Buršovské cesty - je tam slib VLS, že budou maximálně ohleduplní. A tak určitý problém může obnášet ještě nedostatek sněhu v dolních partiích - ve výškách pod 650m to bývá zpravidla dost o nervy.

Marie | | Žena | Chodec | Vhodné pro děti

Zima klepe na brány Brd sníh kolem nás zlehka zahaluje přírodu děkujeme vám za vaši práci pro běžkaře díky jste úžasní

Petr | | Muž | Běžkař

Pavle, máš velkou pravdu, spodní úsek bude problematický, ale zkušenost z loňska: hned vedle v lese, byla prošlápnutá pěkná stopa.. Spoléháme na to, že pro IZS bude sypána a průjezdná cesta od Vojáka do Obecnického sedla (i když je pravda, že loni bylo sypáno z Obecnice ž k Márovu posedu). Mít posypanou kdejakou silničku v Brdech je kontraproduktivní, spíše by bylo vhodnější naučit lidi z IZS jezdit po Brdech vybranými cestami. p.s. vzpomínám si na komickou situaci loni z léta, kterak jsem pomáhal hasičům v oblasti Padrtí (při jejich cvičení) se vymotat okolo Gangloffova náhonu :-) Tady vidím velké rezervy, kterým se nikdo systematicky nevěnuje.

pavel | | Muž | Chodec

Petře, pokud navrhujete trasy po cestách, které jsou běžně využívány hospodáři a pro myslivost, nečekejte, že nebudou sypané a tvrdě pluhované - pokud se k tomu jejich správci přímo nezavázali. A to v případě cesty od Octárny až po Klobouček neudělali. Tak jako tak budou prohrnovat Obrázeckou a Buršovskou (a podle potřeby ji budou i sypat - když to prý jinak nepůjde). Na to, aby se lyžařům umožnilo užívat cest z Orlova na Pilák a dál přes Skelnou Huť (atd. atd.), jaksi chybí tlak veřejnosti. Ještě jsem nezaregistroval, že by se v médiích ozvali lyžaři, turisté, starostové obcí, podnikatelé - prostě kdokoli, že si to tak přejí. Bez toho nikdo nehne prstem. Mohla by se o to starat destinačka, ale která? Ta zakládaná městem jaksi není, ta druhá zas nic nemůže, protože má svázané ruce. Kritizovat ale budou potom všichni. Město aspoň dohodlo, že některé cesty sypané a prohrnované nebudou, doporučoval bych je vzít za základ a zkombinovat s dalšími, kde sice nikdo nic neslíbil, ale nejspíš na nich zimní údržba nebude. A jen pro zájemce - zkuste si někde najít mapu lesních cest v Brdech (tady jsem ji zatím neviděl) - z toho, co je zřejmé, lze přinejmenším počítat s tím, které cesty pluhováním a posypem udržované BUDOU: - od Octárny po Obrázeckou, Obrázecká, Buršovská; - Obecnická od Obecnice nejméně až po Perkanskou (ale úsek od Bahenské po Bor nikoli); - Perkanská celá (od Piláku až po Láz); - Prokopská celá (od Bohutína po Slaninskou); - Slaninská celá (nejspíš už od Kozičína); - Tocká od Borské po Sv.Jana; - Borská celá; - Andělská a Planýrka - celé; - silnice od Přední Záběhlé až k meteoradaru na Prahu; - z Nepomuku na Padrť; - z Obecnice na Valdek i na Zaječov. S největší pravděpodobností budou opatřeny zimní údržbou i tyto cesty: - Chundálecká, V Eisnerce, Turková (od sedla Na Rovinách až po Tři trubky); - Hořovská, Jedlinská; - Myší díra; - Pramenská; - Dobrotivská; - Lizská; - Teslínská.

Vyhledávač tras
Počasí v brdech
Nejnovější hodnocení
Nejnovější hodnocení
Brdská květena: dřípatka horská - 100%

15|8|2022 Mgr. Ing. Karel Hron: Dřípatka také roste, a to relativně dost hojně v povodí Třebonínského potoka na Českobudějovicku, před..

přečíst >>

Lednová hádanka: uhodnete? - 60%

15|8|2022 pavel: hájenka carvánka

přečíst >>

Orlov, parkoviště (točna autobusu, turistické rozcestí) - 50%

15|8|2022 David: O víkendu se nesmí parkovat, pokuta 300,-

přečíst >>

19. ročník výstupu na PRAŽÁK již tuto sobotu! - 80%

15|8|2022 Kathcule: Tak nakonec i se sněhem, pěkně to je ????????

přečíst >>

Šachta č. 4, Lešetice - Uranové doly Příbram - 100%

15|8|2022 Jan: Som sa tam v roku 1958 až 1959 rekreoval

přečíst >>