Inzerce

CHKO a ochrana brdské přírody (9)

24|10|2016 - Redakce ObjevBrdy.cz

Dramatické scénáře, kterak se nově otevřené Brdy stanou ihned smetištěm, se naštěstí nenaplnily. Tímto bychom všem návštěvníkům, kteří již do našich Brd zavítali, rádi poděkovali za to, že odpadků a nečistot je minimum.
Vy, kteří přijedete do našich Brd poprvé, bychom vás chtěli velice laskavě požádat: co lze vynést nahoru, lze i snést dolů, proto i zde vám všem předem děkujeme za to, že Brdy zůstanou i nadále tak čisté, jako jsou nyní.


CHKO a ochrana brdské přírody  (9)

CHKO Brdy má nově vzhledem k rozlehlosti Brd dvě sídla: městys Jince a Spálené Poříčí.
Dle platných zákonů o ochraně přírody tak pověřená správa CHKO provádí dohled nad svěřeným územím, za cíle má zejména uchování a obnovu přírodního prostředí, zejména ekosystémů včetně volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin.

Také zachování a obnovu ekologických funkcí území a zachování typického charakteru brdské krajiny. I když celé souvětí zní velmi kostrbatě, dává svůj smysl. Zejména na nás, návštěvnících záleží, jak budou Brdy vypadat a zachovají-li si i nadále tuto svou dnešní překrásnou podobu.


Jak jsme jinde zmińovali, i přesto, že Brdy jsou CHKO, v brdských lesích dle platného zákona 
nadále hospodaří Vojenské lesy a statky, státní podnik.

Jde zejména o udržovací stavební činnost (přejezdy, propustky), zemědělskou činnost (sekání trávy, výsadba stromů), myslivost a také obnovu, starost a péči o stávající lesní porost. S tímto souvisí také průběžná těžba dřeva v brdských lesích. Proto je vhodné při návštěvě Brd dbát zvýšené opatrnosti zejména tam, kde právě k těžbě dochází (zejména při kácení a transportu dřeva).

Foto: Hynek Harvánek, Petr Piskač, MBA / portál ObjevBrdy.cz a CHKO


Brdy jsou také velmi cenným rezervoárem povrchové vody.
Zejména město Příbram (35 tis. obyvatel) a obyvatelé Podbrdí jsou přímými odběrateli vody přes vodoúpravny, které se v Brdech také nacházejí. S tímto souvisí opět připomínka, že Pilská, Lázská nádrž a nádrž Octárna u Obecnice jsou živými zdroji, ze kterých se voda čerpá.
Proto je zakázáno jakkoliv vstupovat do ochranného pásma nádrží, natož se zde koupat! Předem všem děkujeme, že tento zákaz dodržujete.


Do nově vzniklé CHKO platí samozřejmě také zákaz vjezdu všech motorových vozidel. 
V návaznosti na rozšíření území působnosti vedení Policie ČR navýšilo počet policistů, věnující se výhradně Brdům a Podbrdí. Policisté také obdrželi nutnou zvláštní výbavu pro náročný pohyb v Brdských horách (silná terénní auta VW Amarok, policejní čtyřkolky Gladiator, policejní drony)
a je možné je přímo v terénu velmi často zastihnout.

Snad není třeba zdůrazňovat, že cesty v Brdech nejsou běžné veřejné komunikace z pohledu zákona o provozu na pozemních komunikacích, tudíž tu neplatí ani zákonné pojištění (tzv. povinné ručení) ani havarijní pojištění.

Také naše místa, doporučená k parkování (GPS souřadnice parkovišť u všech tras) jsou v civilizaci, poblíž obydlené zástavby, tedy alespoň trochu pod „dozorem“. Pokud zaparkujete mimo naše doporučená parkoviště, například poblíž lesních cest (houbaření, sběr borůvek, cyklistika, turistika) vězte, že nelze exaktně říci, že váš automobil i případně ponechané věci uvnitř jsou v bezpečí, právě naopak.

 

Foto: redakce ObjevBrdy.cz a Policejní týdeník


Co dodat na závěr?
Ať se vám v našich Brdech velmi, velmi líbí. Pokud nám budete chtít poslat dobrý tip na hezký výlet
či zvláštní místo, případně dlouhodobě spolupracovat s naší redakcí, budeme rádi.

Kontaktní e-mail je: info(zavináč)objevbrdy(tečka)cz
Na viděnou v Brdech!
Vaše redakce portálu ObjevBrdy.cz 

(pep)

Diskuze

Průměrné hodnocení: 0%

Muži: 0% | Ženy: 0% | Rodiče: 0% | Chodec: 0% | Běžec: 0% | Cyklista: 0% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Líbil se Vám tento článek? Rádi byste něco doplnili?

Článek zatím nikdo nehodnotil

Vyhledávač tras
Počasí v brdech
27.9
Předpověď počasí - ikonka
Neděle
10°
28.9
Předpověď počasí - ikonka
Pondělí
29.9
Předpověď počasí - ikonka
Úterý
12°
30.9
Předpověď počasí - ikonka
Středa
14°
Anketa
Strávili jste alespoň část letošní dovolené v Brdech? ANO, a jsem překvapen tou nádherou. 48% Původně jsem chtěl, ale nakonec jsem jel jinam.. 10% Byl jsem, ale nic moc.. 14% Ani by mne nenapadlo.. 28% V této ankětě jste již hlasoval(a), děkujeme
Nejnovější hodnocení
Nejnovější hodnocení
TRASA L2: Z Lázu k Pilské nádrži (hráz) - 100%

27|9|2020 Jana : S dítětem na první jízdu na kole super, včetně svačiny procházka na tři hodiny

přečíst >>

Nájezdy aut do CHKO Brdy začínají být již normálem.. - 86%

27|9|2020 pavel: Ad Petr: Na zvážení možnosti "zelených" mikrobusů jsme upozorňovali už někdy po r. 2006, kdy byly Brdy..

přečíst >>

Nájezdy aut do CHKO Brdy začínají být již normálem.. - 86%

27|9|2020 Petr: V dlouhodobé perspektivě je udržení trvalého zákazu vjezdu a průjezdu přes Brdy neudržitelné. Již dnes..

přečíst >>

Nájezdy aut do CHKO Brdy začínají být již normálem.. - 86%

27|9|2020 Karel: K tomu značení: je to takto označené dobře, tedy i pro neznalé Brd. Těžko někomu něco řekne například..

přečíst >>

Nájezdy aut do CHKO Brdy začínají být již normálem.. - 86%

27|9|2020 Taky Pavel: Tady musím souhlasit s Pavlem i Karlem. Já, jako cyklista, chápu velmi dobře logiku tohoto značení. Nahoře..

přečíst >>

Nájezdy aut do CHKO Brdy začínají být již normálem.. - 86%

27|9|2020 Redakce OB: Pro Pavla: nerozporujeme metodiku značení, ale obsah. Ten by se měl upravit tak, aby směřoval k cílům,..

přečíst >>