Inzerce

CHKO a ochrana brdské přírody (9)

24|10|2016 - Redakce ObjevBrdy.cz

Dramatické scénáře, kterak se nově otevřené Brdy stanou ihned smetištěm, se naštěstí nenaplnily. Tímto bychom všem návštěvníkům, kteří již do našich Brd zavítali, rádi poděkovali za to, že odpadků a nečistot je minimum.
Vy, kteří přijedete do našich Brd poprvé, bychom vás chtěli velice laskavě požádat: co lze vynést nahoru, lze i snést dolů, proto i zde vám všem předem děkujeme za to, že Brdy zůstanou i nadále tak čisté, jako jsou nyní.


CHKO a ochrana brdské přírody  (9)

CHKO Brdy má nově vzhledem k rozlehlosti Brd dvě sídla: městys Jince a Spálené Poříčí.
Dle platných zákonů o ochraně přírody tak pověřená správa CHKO provádí dohled nad svěřeným územím, za cíle má zejména uchování a obnovu přírodního prostředí, zejména ekosystémů včetně volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin.

Také zachování a obnovu ekologických funkcí území a zachování typického charakteru brdské krajiny. I když celé souvětí zní velmi kostrbatě, dává svůj smysl. Zejména na nás, návštěvnících záleží, jak budou Brdy vypadat a zachovají-li si i nadále tuto svou dnešní překrásnou podobu.


Jak jsme jinde zmińovali, i přesto, že Brdy jsou CHKO, v brdských lesích dle platného zákona 
nadále hospodaří Vojenské lesy a statky, státní podnik.

Jde zejména o udržovací stavební činnost (přejezdy, propustky), zemědělskou činnost (sekání trávy, výsadba stromů), myslivost a také obnovu, starost a péči o stávající lesní porost. S tímto souvisí také průběžná těžba dřeva v brdských lesích. Proto je vhodné při návštěvě Brd dbát zvýšené opatrnosti zejména tam, kde právě k těžbě dochází (zejména při kácení a transportu dřeva).

Foto: Hynek Harvánek, Petr Piskač, MBA / portál ObjevBrdy.cz a CHKO


Brdy jsou také velmi cenným rezervoárem povrchové vody.
Zejména město Příbram (35 tis. obyvatel) a obyvatelé Podbrdí jsou přímými odběrateli vody přes vodoúpravny, které se v Brdech také nacházejí. S tímto souvisí opět připomínka, že Pilská, Lázská nádrž a nádrž Octárna u Obecnice jsou živými zdroji, ze kterých se voda čerpá.
Proto je zakázáno jakkoliv vstupovat do ochranného pásma nádrží, natož se zde koupat! Předem všem děkujeme, že tento zákaz dodržujete.


Do nově vzniklé CHKO platí samozřejmě také zákaz vjezdu všech motorových vozidel. 
V návaznosti na rozšíření území působnosti vedení Policie ČR navýšilo počet policistů, věnující se výhradně Brdům a Podbrdí. Policisté také obdrželi nutnou zvláštní výbavu pro náročný pohyb v Brdských horách (silná terénní auta VW Amarok, policejní čtyřkolky Gladiator, policejní drony)
a je možné je přímo v terénu velmi často zastihnout.

Snad není třeba zdůrazňovat, že cesty v Brdech nejsou běžné veřejné komunikace z pohledu zákona o provozu na pozemních komunikacích, tudíž tu neplatí ani zákonné pojištění (tzv. povinné ručení) ani havarijní pojištění.

Také naše místa, doporučená k parkování (GPS souřadnice parkovišť u všech tras) jsou v civilizaci, poblíž obydlené zástavby, tedy alespoň trochu pod „dozorem“. Pokud zaparkujete mimo naše doporučená parkoviště, například poblíž lesních cest (houbaření, sběr borůvek, cyklistika, turistika) vězte, že nelze exaktně říci, že váš automobil i případně ponechané věci uvnitř jsou v bezpečí, právě naopak.

 

Foto: redakce ObjevBrdy.cz a Policejní týdeník


Co dodat na závěr?
Ať se vám v našich Brdech velmi, velmi líbí. Pokud nám budete chtít poslat dobrý tip na hezký výlet
či zvláštní místo, případně dlouhodobě spolupracovat s naší redakcí, budeme rádi.

Kontaktní e-mail je: info(zavináč)objevbrdy(tečka)cz
Na viděnou v Brdech!
Vaše redakce portálu ObjevBrdy.cz 

(pep)

Diskuze

Průměrné hodnocení: 0%

Muži: 0% | Ženy: 0% | Rodiče: 0% | Chodec: 0% | Běžec: 0% | Cyklista: 0% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Líbil se Vám tento článek? Rádi byste něco doplnili?

Článek zatím nikdo nehodnotil

Vyhledávač tras
Počasí v brdech
Nejnovější hodnocení
Nejnovější hodnocení
Tragický výbuch v Brdech nastal během další pyrotechnické očisty. Lidé by neměli podceňovat nebezpečí Brd: jsou to hory a navíc stále plné munice.. - 96%

29|1|2023 Tomáš Havel: Podle posledních informací od soudu zveřejněných na Novinky.cz si ten pyrotechnik způsobil svoji smrt..

přečíst >>

Po výbuchu v Brdech padla obžaloba u Okresního soudu v Rokycanech.. - 80%

29|1|2023 Karel Hron: Článek se mi líbí. Nicméně musím podotknout, že před rokem 1989 jsem také do prostoru "chodil" na houby...

přečíst >>

Lepší GSM pokrytí v Brdech? Operátorům se do něj příliš nechce. Nejsou pro ně zajímavé.. - 93%

29|1|2023 Ing. Tomáš Havel: Sám jsem byl na straně operátora v době, kdy se tato otázka řešila. Vůle ze strany operátorů to řešit..

přečíst >>

Motýlí step Pichce (Dubno) - 100%

29|1|2023 Josef Vacek: Tato místa znám od mládí. Velice prospěšné a záslužné pro přírodu!

přečíst >>