Inzerce

Brdy smutné I.: Pád vojenského letounu Alca-159 a tip na výlet

12|2|2024 - Hynek Harvánek

Jistě s námi budete souhlasit, že se do Brd vydáváte za sportem, odpočinkem, nebo se jen prostě kochat krásnou přírodou a výhledy. Při svých toulkách však narazíte i na místa, kde na Vás dýchne smutek, lidská tragédie a pohnuté osudy. O to víc si zaslouží naši pozornost. V této mini sérii navštívíme pár takových míst. Zároveň se jedná o vhodné tipy na procházky skrz energií nabité Brdy.


Brdy smutné I.: Pád vojenského letounu Alca-159 a tip na výlet

Při návštěvě dopadové plochy Jordán pravděpodobně narazíte nedaleko prvorepublikového bunkru na malý pomníček. Zde je naše první zastavení v této sérii „Brdy smutné“. Údaje na destičce Vás překvapí relativně nedávným datem: 24. 2. 2003. Nese jméno vojenského pilota kpt. Petra Vašíčka, zkušeného pilota, který měl nalétáno celkem 1.019 hodin.

 

Toho dne kpt. Vašíček nad Brdy testoval zánovní Alca - 159 A s číslem 6065. Stroj zatím ve vzduchu strávil pouhých 20 hodin a 8 minut. Cíl letu: test nového českého kanónového kompletu Plamen. Letoun nesl kontejnery jak s uvedenými kanóny a náboji, tak i potřebnou měřící techniku pro vyhodnocení testu.

Autor: Hynek Havánek, mapové podkadly mapy.cz

 

Počasí: slunečno s dobrou viditelností, Brdy zasněžené, vše tedy ideální. Změna nastala bohužel záhy. Při jednom z tzv. „veletočů“ se při náletu na dopadovou plochu Jordán letoun dostal nedalekou vrcholu Houpák příliš nízko. Snaha pilota dostat se do stoupání byla vzhledem k rychlosti a úhlů průletu nad povrchem marná. Pamatuji si cvičné lety těchto strojů, kdy jsem z bytu v Příbrami pozoroval střemhlavé nálety právě do této oblasti. Umím si představit, že dopad na břicho letounu byla zcela destruktivní. Při této nízké výšce a rychlosti, nezbylo moc času na nápravu.

Kpt. Petr Vašíček přistoupit ke katapultáži, ale nejspíše již v době, kdy letoun začal lámat první stromy. L-159 se zřítil do zalesněné oblasti v 11:02, Kpt. Petr Vašíček na místě zahynul.

Onen okamžik nám stručně popsal jeden ze „záklaďáků“, který byl na jednom ze strážních míst a uzavíral vstup do Brd: „zprvu jsem vůbec netušil, že se něco odehrálo. Nedošlo k výbuchu, k žádné ráně. Nastalo prostě ticho. Že je vlastně něco jinak si uvědomíte až později.." 

 

Debaty a otazníky ohledně důvodu pádu nechme odborníkům. Závěr vyšetřovací komise: „..příčinou byl stanoven nevhodně zvolený profil letu cvičné zteče na pozemní cíl nad cílovou plochou při této konfiguraci navěšení letounu L-159..“

Letecké snímky místa dopadu v čase, mapové podklady mapy.cz

 

Co je však jasné, je místo samotného pádu letounu. Nenechte se mýlit, k neštěstí nedošlo u pomníčku, jak si většina kolem jdoucích myslí. Místo dopadu hledejme asi o 800 m dále a to nedaleko vrcholu Houpák mezi prameny Obecnického potoka ve výšce 780 m.n.m. Nechme však pietní místo blízkým a spokojme se s pomníčkem pod Houpákem. Místo je také díky pozdějšímu zalesnění oploceno.

 

A onen tip na trasu?

V našem případě jsme zvolili trasu: parkoviště v Obecnici - nádrž Octárna – směr vrchol Klobouček. Za Octárnou cca po 900 m narazíte po pravé ruce na lesní cestu. Přebrodíte jeden z přítoků Obecnického potoka. Podobných překročení Vás čeká hned několik, místo je to prostě kouzelné. Po této krásné cestě později narazíte na protipožární val, ten Vás provede okrajem dopadiště Tok až k samotným výhledům.

Nemusíte dojít přímo k pomníčku, či k místu dopadu. Obojí se nachází v lokalitě dopadových ploch Tok a Jordán. Tato místa Vás odmění divokou krajinou, střídáním skladby lesa, rozsáhlými vřesovými, borůvkovými a brusinkovými porosty. Dále nepřekonatelnými výhledy do kraje. Celou Českou republiku a jeji hraniční vrcholy zde máte jako na dlani. Z Jordánu při troše štěstí spatříte i Krkonoše či siluetu Trosek. Celkem pravidelně Milešovku, Krušné hory, Slavkovský les..

Naopak Tok je znám výskytem Tetřeva hlušce, proto nejpíše i název vrcholu od jeho "tokání". Ale zde je velký otazník, zda již není pozdě.. Poslední úmělé vysazení zřejmně již nenese známky úspěchu. 

Na fotogalerii z trasy se můte podívat v nedávném článku: JARNÍ FOTOGALERIE CHKO BRDY OD REDAKČNÍHO KOLEGY HYNKA HARVÁNKA..

Užijte si výlet!

 

Autor: Hynek Havánek

Upozornění: samotná dopadiště Tok a Jordán jsou neasanovanou plochou, dbejte cedulí a pohyb ideálně omezte na cesty kolem dopadišť.

Zdroje: www.pomnikyletcu.cz, www.idnes.cz

(hyh)

Diskuze

Průměrné hodnocení: 100%

Muži: 100% | Ženy: 100% | Rodiče: 0% | Chodec: 0% | Běžec: 0% | Cyklista: 100% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Líbil se Vám tento článek? Rádi byste něco doplnili?

Petr | | Muž | Cyklista

Vlasta | | Žena | Cyklista

Dnes jsem si trasu projela. Znám to jen po silnici, toto mě mile překvapilo. Místy náročnější, ale jen pár metrů. No a výhled, ten se neokouka. Díky

Vyhledávač tras
Počasí v brdech
Nejnovější hodnocení
Nejnovější hodnocení
V Brdech naplno začíná houbařská sezóna, pozor na pokuty za nelegální vjezd! - 100%

18|5|2024 Karel Urban: Dopravu v Brdech lze rozdělit na období, kdy rostou houby a kdy nerostou houby. První případ pohoda,..

přečíst >>

Aktuální počasí houbám v Brdech zatím stále bohužel nepřeje.. - 40%

18|5|2024 Mgr. Ing. Karel Hron: K vjezdu do CHKO bych si jen stručně dovolil jednu připomínku. Vojáci ve své době dávali časově omezenou..

přečíst >>

Challenge 2021 pro vás: zdolej svůj brdský Everest (8.848 m)! - 98%

18|5|2024 Martina Koubová: dobrý den dneska jsem vybrala tento článek

přečíst >>