Inzerce

BRDY na 3D turistických mapách od Seznamu. Konečně!

4|11|2020 - Mapy.Seznam.cz

* Brdy nově najdete i na 3D plastické mapě. * Víte, že se také turistické cesty v Brdech budou snímkovat? * Čeká nás snímkování všech 40.000 turistických tras v ČR!


BRDY na 3D turistických mapách od Seznamu. Konečně!

Tak tohle se tvůrcům turistických map od Seznamu skutečně povedlo.

Rozloučili se s klasickými vrstevnicemi a reálně do užívání předali 3D plastický model turistických tras. A platí již i pro celé CHKO Brdy a Českou republiku obecně!

Jistě, moho zarytých vlastníků klasických map se pousměje, ale svět "frčí" dál a jistě zanedlouho přijde doba, kdy mapy nebudou třeba a stane se z nich pouze historický artefakt a rarita.

Proč to všechno tvůrci map dělají?
Odpověď je prostá: každý člověk umí a má vlohy pro něco jiného. Superman neexistuje.
Totiž: zatímco jeden má ve své paměti skvělou 3D představivost a umí si vrstevnice na mapě promítnout v hlavě, ten druhý třeba naopak velmi tápe.

A tak pro druhého přenést si imaginárně výšku z potůčků v údolí, případně výšku konkrétního vrcholu brdské hory do své mysli, může být problém, ne-li doslova nadlidský úkol.
Právě pro ně je určena tato pomůcka.

Vrstevnice (také izohypsa) je křivka, která na mapě či v terénu spojuje body se stejnou, předem určenou nadmořskou výškou.
Pro vyhotovení vrstevnicové mapy jsou vrstevnice voleny s pravidelným výškovým rozdílem – ekvidistancí (základním intervalem vrstevnic).
Ten bývá uveden v legendě.
V místech, kde jsou vrstevnice na mapě hustěji u sebe, je v terénu svah strmější.

 

Na své si však přijdou zejména cyklisté a děti.
3D mapa pro bude pro děti jistě srozumitelnější, než klasická mapa. A lehce se může stát, že 3D plastická mapa může děti velmi snadno naučit čtení klasické papírové 2D mapy.
Může to být pro ně tak parádní tahák.

A co si budeme namlouvat: naše děti již žijí ON-LINE, např. u stánku na mezinárodním veletrhu cestovního ruchu HOLIDAY WORLD si brali mapy pouze lidé staršího věku. Na nabídku map lidem okolo 25 let věku, zněla stále stejná odpověď: "není třeba, mám v mobilu".

 

 Obrázek: 3D plastická mapa od SEZNAMu..

 

Ano, taková je realita.
Nadšení budou jistě i běžkaři: 3D model funguje i v zimním "hávu" a tak než vyrazíte do Brd na běžky, můžete se snadno podívat, je-li lepší vyrazit nejdříve tam či onam a kde se více sklouznete.
3D mapy se testovaly již od loňského léta, ale stále jsme nemohli informaci "pustit", stále se totiž vše ladilo a hlavně testovalo na nejrůznějších prohlížečích a aplikacích (tam se stále ještě pracuje).

A jaké další novinky se na Seznamu chystají?
Stejně jako konkurence nabízí Seznam reálný pohled na jakoukoliv silnici a dálnici, letos přibudou také trasy pro pěší: postupně budou nasnímány nejprve ty nejkrásnější (klíčové) turistické trasy, ale plán je ještě smělejší a atraktivnější: čeká nás snímkování všech 40.000 turistických tras v ČR!
Mezi nimi budou jistě i CHKO Brdy.

Tedy žádné snímkování z projíždějícího auta, ale ze zad konkrétních dobrovolníků.

Snímkovací batoh Seznamu váží 7 kg.
Jde o zvláštní krosnu na záda, ve které je počítač, dostatečný akumulátor s výdrží 6 hodin), stativ a na něm hlava s 10 kusy 16Mpx fotoaparátů. Snímkuje se automaticky, a to každých 7 sekund. Focení lze řídit také ručně, pomocí mobilní aplikace.
1 finální fotografie má až 120 Mpx.

 

Obrázek: snímkovací batoh SEZNAMu v akci , v české přírodě.. Foto: Seznam.cz

 

Chcete se podívat, jak vypadají obrázky v praxi? Co třeba shlédnout známou vilu Tugendhat (památka UNESCO) v Brně? Líbí?

Seznam.cz a (pep)

Diskuze

Průměrné hodnocení: 100%

Muži: 100% | Ženy: 0% | Rodiče: 0% | Chodec: 100% | Běžec: 0% | Cyklista: 0% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Líbil se Vám tento článek? Rádi byste něco doplnili?

pavel | | Muž | Chodec

Pokud bude 3D aplikace na Mapách.cz vnímána čistě jako doplňková, která může těm, co v klasické mapě neumí číst (což je bohužel stále vyšší procento naší populace), pomoci si udělat alespoň velmi hrubou představu o terénních podmínkách, pak je to dobré a lze to vnímat pozitivně. V současnosti je ovšem taky třeba říci, že obsah 3D aplikace je informačně až k uzoufání chudičký, i když do ní promítneme jinak poměrně podrobné turistické mapy. Zjistíme, že (prozatím) dokáže jen zhruba zobrazit průběh značených cest a jen ty nejvýznamnější vrcholy a lokality, jinak se blíží svým charakterem téměř „slepé mapě“. Pokud 3D model promítneme do leteckého pohledu, (neřkuli s nějakou perspektivou), pak je výsledek „kuriózní“. Počítám, že to jsou snad jen dětské nemoci, jež budou postupně odstraňovány – a časem bude možné tuto aplikaci používat i v praxi – přinejmenším těmi, kteří nemají velké nároky na přesnost a podrobnost informací. Souhlasím, že děti to může nadchnout a nejspíš potěší i sváteční návštěvníky pohoří, kterým v zásadě nejde o nějaké jeho poznání, ale spíš jen o nenáročný výlet. Jako největší problém však vnímám okolnost, že užití této aplikace dokáže u mnohých úplně rozhodit orientaci. Mapu je nutno neustále přetáčet, aby zobrazila postupně uvažovanou trasu či širší oblast, což samozřejmě nutně naruší jinak vcelku zažitou orientaci většiny map k severu. Chápu to a zřejmě ani není možné to řešit jinak, ale malý kompas v rohu mapy dokáže tenhle (nejspíš nutný) nedostatek napravit jen částečně. A dovolím si jen poznámku: Trochu se obávám, že stále se zvyšující závislost naší populace na nejrůznějších technických prostředcích (a berličkách), nemusí vždy nutně znamenat pokrok, ale degradaci a postupné „hloupnutí“ uživatelů, dál omezuje jejich schopnost představivosti (a ochotu ji vůbec využívat a rozvíjet), stejně jako celá současná „komiksová a filmová kultura“, která se nakonec prezentuje rychlou degradací celé společnosti a neschopností jedinců vytvořit a srozumitelně formulovat vlastní nezávislý názor.

Karel Urban | | Muž

Můj názor je dost podobný a souhlasím s Pavlem, mapa je mapa a těžko jí nahradit. Časem se přijde na to, že jí žádná aplikace nenahradí.

Vyhledávač tras
Počasí v brdech
Nejnovější hodnocení
Nejnovější hodnocení
Po výbuchu v Brdech padla obžaloba u Okresního soudu v Rokycanech.. - 80%

2|6|2023 Karel Hron: Článek se mi líbí. Nicméně musím podotknout, že před rokem 1989 jsem také do prostoru "chodil" na houby...

přečíst >>

Lepší GSM pokrytí v Brdech? Operátorům se do něj příliš nechce. Nejsou pro ně zajímavé.. - 93%

2|6|2023 Ing. Tomáš Havel: Sám jsem byl na straně operátora v době, kdy se tato otázka řešila. Vůle ze strany operátorů to řešit..

přečíst >>