Inzerce

BRDY na 3D turistických mapách od Seznamu. Konečně!

15|3|2019 - Mapy.Seznam.cz

* Brdy nově najdete i na 3D plastické mapě. * Víte, že se také turistické cesty v Brdech budou snímkovat? * Čeká nás snímkování všech 40.000 turistických tras v ČR!


BRDY na 3D turistických mapách od Seznamu. Konečně!

Tak tohle se tvůrcům turistických map od Seznamu skutečně povedlo.

Rozloučili se s klasickými vrstevnicemi a reálně do užívání předali 3D plastický model turistických tras. A platí již i pro celé CHKO Brdy a Českou republiku obecně!

Jistě, moho zarytých vlastníků klasických map se pousměje, ale svět "frčí" dál a jistě zanedlouho přijde doba, kdy mapy nebudou třeba a stane se z nich pouze historický artefakt a rarita.

Proč to všechno tvůrci map dělají?
Odpověď je prostá: každý člověk umí a má vlohy pro něco jiného. Superman neexistuje.
Totiž: zatímco jeden má ve své paměti skvělou 3D představivost a umí si vrstevnice na mapě promítnout v hlavě, ten druhý třeba naopak velmi tápe.

A tak pro druhého přenést si imaginárně výšku z potůčků v údolí, případně výšku konkrétního vrcholu brdské hory do své mysli, může být problém, ne-li doslova nadlidský úkol.
Právě pro ně je určena tato pomůcka.

Vrstevnice (také izohypsa) je křivka, která na mapě či v terénu spojuje body se stejnou, předem určenou nadmořskou výškou.
Pro vyhotovení vrstevnicové mapy jsou vrstevnice voleny s pravidelným výškovým rozdílem – ekvidistancí (základním intervalem vrstevnic).
Ten bývá uveden v legendě.
V místech, kde jsou vrstevnice na mapě hustěji u sebe, je v terénu svah strmější.

 

Na své si však přijdou zejména cyklisté a děti.
3D mapa pro bude pro děti jistě srozumitelnější, než klasická mapa. A lehce se může stát, že 3D plastická mapa může děti velmi snadno naučit čtení klasické papírové 2D mapy.
Může to být pro ně tak parádní tahák.

A co si budeme namlouvat: naše děti již žijí ON-LINE, např. u stánku na mezinárodním veletrhu cestovního ruchu HOLIDAY WORLD si brali mapy pouze lidé staršího věku. Na nabídku map lidem okolo 25 let věku, zněla stále stejná odpověď: "není třeba, mám v mobilu".

 

 Obrázek: 3D plastická mapa od SEZNAMu..

 

Ano, taková je realita.
Nadšení budou jistě i běžkaři: 3D model funguje i v zimním "hávu" a tak než vyrazíte do Brd na běžky, můžete se snadno podívat, je-li lepší vyrazit nejdříve tam či onam a kde se více sklouznete.
3D mapy se testovaly již od loňského léta, ale stále jsme nemohli informaci "pustit", stále se totiž vše ladilo a hlavně testovalo na nejrůznějších prohlížečích a aplikacích (tam se stále ještě pracuje).

A jaké další novinky se na Seznamu chystají?
Stejně jako konkurence nabízí Seznam reálný pohled na jakoukoliv silnici a dálnici, letos přibudou také trasy pro pěší: postupně budou nasnímány nejprve ty nejkrásnější (klíčové) turistické trasy, ale plán je ještě smělejší a atraktivnější: čeká nás snímkování všech 40.000 turistických tras v ČR!
Mezi nimi budou jistě i CHKO Brdy.

Tedy žádné snímkování z projíždějícího auta, ale ze zad konkrétních dobrovolníků.

Snímkovací batoh Seznamu váží 7 kg.
Jde o zvláštní krosnu na záda, ve které je počítač, dostatečný akumulátor s výdrží 6 hodin), stativ a na něm hlava s 10 kusy 16Mpx fotoaparátů. Snímkuje se automaticky, a to každých 7 sekund. Focení lze řídit také ručně, pomocí mobilní aplikace.
1 finální fotografie má až 120 Mpx.

 

Obrázek: snímkovací batoh SEZNAMu v akci , v české přírodě.. Foto: Seznam.cz

 

Chcete se podívat, jak vypadají obrázky v praxi? Co třeba shlédnout známou vilu Tugendhat (památka UNESCO) v Brně? Líbí?

Seznam.cz a (pep)

Diskuze

Průměrné hodnocení: 0%

Muži: 0% | Ženy: 0% | Rodiče: 0% | Chodec: 0% | Běžec: 0% | Cyklista: 0% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Líbil se Vám tento článek? Rádi byste něco doplnili?

Článek zatím nikdo nehodnotil

Vyhledávač tras
Počasí v brdech
18.7
Předpověď počasí - ikonka
Čtvrtek
20°
19.7
Předpověď počasí - ikonka
Pátek
20°
20.7
Předpověď počasí - ikonka
Sobota
24°
21.7
Předpověď počasí - ikonka
Neděle
25°
Anketa
Kdo si vybral část letošní dovolené v Brdech? Pochlubte se! Já, my.. 43% Stále zvažuji, zvažujeme.. 14% Kdepak, Brdy ne.. 43%
Nejnovější hodnocení
Nejnovější hodnocení
Prošli jsme novou Lesnickou naučnou stezku Klobouček. Jaká je? - 87%

18|7|2019 Lucka : Trasa je značená zeleně, spíš pro větší děti, naše si lezení po skalách pod Klobouckem moc užily. Trasa..

přečíst >>

Stala se cyklostezka Nepomuk - Láz novodobou pastí na cyklisty? - 90%

18|7|2019 JaC: Smiřme se už provždy s tím, že "lepšolidi" na čtyřkolkách budou vždy "ti lepší" a "chránění". Chodec..

přečíst >>

Píšete nám: hledáte camp pro stan, pro vaše výlety do CHKO Brdy - 90%

18|7|2019 Milan: objevil jsem na bezkempu.cz krásné místo v obci Skořice přímo u lesa (nikoliv ve městě jako v Příbrami)..

přečíst >>

Orlov, parkoviště (točna autobusu, turistické rozcestí) - 80%

18|7|2019 Michal: POZOR - Parkování na tomto parkovišti je značně omezené. Parkovat se zde může jen od října do dubna a..

přečíst >>