Inzerce

Betlém v Čenkově opět vybízí ke shlédnutí..

16|12|2019 - Redakce ObjevBdy.cz

* Tradice žije! * V Čenkově na vás čeká přenádherný venkovní slámový betlém, s postavami v životní velikosti. * Vezměte děti a vyražte na hezký výlet!


Betlém v Čenkově opět vybízí ke shlédnutí..

Nejinak tomu je i letos, tradice zkrátka žije. A to je tuze dobře!

Stejně jako vloni, v Čenkově na Jinecku najdete známý a obdivovaný, přenádherný, venkovní, slámový Betlém, s liturgickými postavami v životní velikosti.

Je to vlastnoruční práce místního obyvatele p. Jiřího Firýta.
Snad všichni známe pelhřimovskou agenturu Dobrý den. Ano, jde o agenturu, která eviduje veškeré české rekordy, ať se již týkají čehokoliv. Od r. 2012 se tímto unikátním rekordem, zaevidovaným jako "nejpočetnější betlém ze sena v životní velikosti" může pochlubit právě obec Čenkov.
Kniha vychází každé tři roky,naposledy vyšla v listopadu 2015 a na stránce 227 v rubrice Středočeský kraj se skutečně můžete o betlému z Čenkova dočíst.

Pan Firýt vyrobil ze sena betlém (poprvé v r. 2010), jehož postavy jsou v životní velikosti, oděné do dobových oblečení. Betlém se skládal z dvaceti lidských postav, anděla, stáda čtyř ovcí, berana, jehněte, psa, vola, osla, slona, velblouda, kozy, kůzlete a čtyř kachen.
V současné době se na návsi nachází 53 figur z toho je 30 lidských a 23 zvířat. Betlém si můžete projít a stát se tak jeho součastí. Při vaší cestě k jesličkám potkáte mnoho postav, které jistě vy i vaše děti poznají. Pasačka ženoucí husy, chlapec s kozou, muž nesoucí v náručí jehňátko.

Nemůže chybět ani pasák se stádem ovcí. Maharadža jedoucí na slonovi, velbloud vezoucí dary.
A mnoho dalších postav, které půjdou s vámi. Skupina muzikantů, která vyhrává u jesliček, kde se klaní Tří králové právě narozenému Ježíškovi.
Postavy nemají obličeje a je pouze na vaši fantasii, koho si představíte, že jde právě s vámi.

Slámový betlém v Čenkově.. Foto: Redakce ObjevBrdy.cz, 2018


Jak to všechno začalo?

Byl horký červenec roku 2009.
Vánoce daleko, venku vedro, tak proč zrovna teď nezačít vymýšlet, co bude v zimě. V okolních vesnicích se již několik let lidé scházejí před Vánoci na různých akcích. Jen v naší obci se nic neděje a chodíme se dívat do okolí.

Napadlo mě zorganizovat zpívání koled i u nás. Nápad je však jedna věc a dotáhnout vše do zdárného konce je věc druhá. Se svým nápadem jsem se svěřil Katce Šlerové, ta byla snad víc nadšená než já a její prohlášení "... jdu do toho, i kdybych to měla odehrát sama" jsem cítil jako závazek i pro mne.

Teď scházelo už jen najít další dobrovolníky, kteří do toho půjdou také. Po shlédnutí představení místních ochotníků jsem se vypravil za Alešem a Janou Novákovými a také oni souhlasili. Jana Šmejkalová byla pro ihned, Jana Tyllová a Lukáš Krásný taktéž. A parta nadšenců byla na světě. 
Začalo se zkoušet na podzim. Jako předpremiéru jsme měli vystoupení na Karlštejně.

Tam jsme načerpali mnoho cenných zkušeností, především s hraním venku za mrazivého počasí. Když se flétna ihned neschová do rukávu, zmrzne. To byla veliká zkušenost, na kterou se jen tak nezapomene. Všechno jsem zužitkovali 18. 12. 2009 při prvním vystoupení v Čenkově.
Teplota toho dne byla v 17 hodin kolem 15 stupňů pod nulou, atmosféra zimní a krásně předvánoční. Vystoupení se povedlo, bylo oceněno velkým potleskem na závěr a poděkováním.


Rok 2010

V tomto roce jsme mezi námi přivítali nového člena Milana Černohorského.
Počasí nebylo tentokrát tak mrazivé jako v roce 2009. Atmosféře pomohlo ozvučení a barevné osvětlení, které zaplatila obec Čenkov. Překvapením byl i Betlém v životní velikosti. Po zahrání všech čtrnácti koled, které byly nacvičeny, si diváci za bouřlivého potlesku vyžádali přídavek.

Bylo vidět, že se nikomu nechce domů. Ještě dlouho po skončení akce si lidé povídali a přáli si krásné nadcházející svátky. Závěrem chci poděkovat všem členům, že bez ohledu na předvánoční shon a přípravy obětovali svůj volný čas, strpěli rozmary počasí a jiné nástrahy.
Myslím, že tato akce přispěla ke krásné atmosféře vánočních svátků v naší obci.

Jiří Firýt, www.cenkov.eu


A kde betlém konkrétně najdete?
V Čenkově na Jinecku, u místní kapličky (místo na našem portále najdete zde).
Pokud pojedete autem, můžete zaparkovat na malém parkovišti právě pod kapličkou (1-2 místa pro krátkodobé stání).

Tak tedy vezměte děti a vyražte obdivovat poctivou ruční práci!
Na konci prohlídkového okruhu je navíc kovová pokladnička. Pokud můžete, přispějte na krásnou tradici jako my. Děti, které zde vhodí minci, budou mít po celý další rok kus pořádného štěstí!


Snad na závěr je nutno podotknout: všechny postavy jsou opravdu ze slámy. Nesedejte proto na zvířata, nejde o hračky (!)
Děkujeme za respekt i vaše pochopení.. Děkujeme vám!

 

(pep)

Diskuze

Průměrné hodnocení: 100%

Muži: 100% | Ženy: 0% | Rodiče: 100% | Chodec: 100% | Běžec: 0% | Cyklista: 0% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Líbil se Vám tento článek? Rádi byste něco doplnili?

Miloslav Jelen | | Muž | Chodec | Vhodné pro děti

Byl jsem se loni podívat do Čenkova na Velikonoce a bylo to krásné.Určitě se letos přijedu podívat na Betlém.

Vyhledávač tras
Počasí v brdech
24.10
Předpověď počasí - ikonka
Sobota
13°
25.10
Předpověď počasí - ikonka
Neděle
13°
26.10
Předpověď počasí - ikonka
Pondělí
10°
27.10
Předpověď počasí - ikonka
Úterý
Nejnovější hodnocení
Nejnovější hodnocení
Víkendová fotogalerie - okolí Prahy (pozůstatky německých radarů Pegasus-Y ) - 80%

24|10|2020 Mgr. Ing. Karel Hron: Rozhodně zajímavý článek Byl jsem tam již dříve. Divím se ale, že toto "železo" nesebrali již v dřívější..

přečíst >>

Turistická známka Třemošná nově také v Restauraci v Orlově - 73%

24|10|2020 Karel Urban: Nazdar Petře, díky za názor, možná někdy zacházím až příliš do detailu.

přečíst >>

Turistická známka Třemošná nově také v Restauraci v Orlově - 73%

24|10|2020 Petr, redakce ObjevBrdy.cz: Karle, děkujeme za názor. Uhodil jsi hřebíček na hlavičku, právě že každý vidíme Brdy trochu jinak, jinak..

přečíst >>

Turistická známka Třemošná nově také v Restauraci v Orlově - 73%

24|10|2020 Karel Urban: Tvůrce nebo tvůrci návrhu zcela určitě nevycházeli ze slova "brdo", tedy z typického pohledu na Brdy,..

přečíst >>

TRASA PM1: Lesoparkem Litavka až na Řimbabu (rozhledna, důl) - 100%

24|10|2020 Karel Urban: V areálu dolu najdeme také stálou expozici březohorského rodáka a příbramského patriota Karla Hojdena,..

přečíst >>

TRASA L2: Z Lázu k Pilské nádrži (hráz) - 100%

24|10|2020 Jana : S dítětem na první jízdu na kole super, včetně svačiny procházka na tři hodiny

přečíst >>