Inzerce

Aktuální počasí houbám v Brdech stále bohužel nepřeje..

28|8|2017 - Redakce ObjevBrdy.cz

* V sobotu i v neděli jsme prošli několik míst v Brdech, výsledky žalostné.. * Mykologové potvrzují: houby sice rostou, ale jak kde.. * Růst hub stále brzdí tropické dny a sucho..
* Větší deště přijdou na přelomu srpna a září, tak snad to vyjde!


Aktuální počasí houbám v Brdech stále bohužel nepřeje..

V sobotu i v neděli jsme spojili dvě v jedno: stále pokračuje naše osobní dotazníkové šetření a ve chvílích volna jsme pročesávali les v okolí potůčků u Skelné hutě a okolo pramene Litavky..

Aktuálně však zatím nic moc. Sami mykologové naše slova potvrzují: houby rostou, ale jak kde. Bohužel, Brdy stále trápí spíše tropy a celkově obrovské sucho. Pokud přijdou bouřky a s nimi ta trocha vody, přeháňky velmi rychle odezní.

Přesto jsou v Česku lokality, kde je hub relativně dost (aktuálně např. tradičně Šumava), stejně jako lokality, kde snad hůře již být nemůže a houby již kvůli počasí už téměř neznají: například naše Střední Čechy a jižní Morava. Poslední týdny tam teploty šplhají běžně nad 30 st. °C.

A jaké houby tedy aktuálně rostou? Zejména ty hřibovité, ale platí jak kde, podle mykologů hledejte nyní zejména v blízkosti vodních ploch a vodních toků. Až do této středy má stále vévodit teplé počasí a sucho (+25°C), avšak ve čtvrtek a v pátek by měly přijít první vydatné deště..
O víkendu by se počasí mělo opět naopak zlepšit. Brdy tak stále čekají na svou první startovní metu houbařské sezóny.

Vyplní se předpověď meteorologů a přinese nadcházející přelom srpna a září ony vydatnější srážky? Stále to vypadá, že si holt budeme muset na ty houby ještě chvilku počkat..

 

 

V Brdech bylo hub vždy požehnaně a toho si byli vědomi samozřejmě i neukáznění řidiči.
Loňské policejní statistiky, do nichž jsme měli možnost na oddělení PČR, Příbram-Venkov, které část CHKO Brdy "hlídá", osobně nahlédnout, nám to potvrdily.

Právě v r. 2016 (1. rok existence CHKO) bylo vidět, jak počet přestupků "naskočil" právě v době, kdy se výtečně dařilo houbám. Jenže: vozidel, porušující vjezd do CHKO bylo tolik, s nadsázkou stejně jako hub. Bylo vidět, že mnoho řidičů si ze zákazu nic nedělalo a jejich vozy byly odstavené i tam, kde byste je vůbec nečekali (např. u Carvánky nebo na Padrťských rybníkách, či u zaniklé obce Záběhlá, atp.)

Naše vlastní zkušenost z loňska: všude se dá dojít pěšky, případně na kole. Není třeba jakkoliv porušovat zákaz vjezdu do CHKO Brdy. Nezapomeňte, že kromě více chráněných I. a II. zón a dopadových ploch se můžete po lese pohybovat kdekoliv. Sběr borůvek a hub není uvnitř CHKO zakázáno (pro vlastní potřebu a při sběru šetrným způsobem). Přejeme vám všem hezké úlovky a plné košíky!

(pep)

Diskuze

Průměrné hodnocení: 0%

Muži: 0% | Ženy: 0% | Rodiče: 0% | Chodec: 0% | Běžec: 0% | Cyklista: 0% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Líbil se Vám tento článek? Rádi byste něco doplnili?

Článek zatím nikdo nehodnotil

Vyhledávač tras
Počasí v brdech
27.1
Předpověď počasí - ikonka
Středa
-1°
28.1
Předpověď počasí - ikonka
Čtvrtek
29.1
Předpověď počasí - ikonka
Pátek
30.1
Předpověď počasí - ikonka
Sobota